www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Kotłownia dla kotła na paliwa stałe

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-02-20

Warunki, jakie powinna spełniać kotłownia, w której będzie zainstalowany kocioł na paliwa stałe reguluje PN-87/B-02411 "Kotłownie wbudowane na paliwo stałe - wymagania". Zgodnie z tą normą pomieszczenie, w którym zamontowano kocioł nie może być przeznaczone na pobyt czasowy ani stały dla ludzi. Kotłownie zostały podzielone w zależności od łącznej mocy cieplnej na kotłownie do 25 kW oraz powyżej 25 do 2000 kW.

Kotłownie do 25 kW

Kotłownia do 25 kW

Kocioł może być zainstalowany w piwnicy lub na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, możliwie centralnie w stosunku do ich usytuowania.  Posadzka w całym pomieszczeniu powinna być wykonana z materiałów niepalnych. Jeżeli nie można spełnić tego wymogu dopuszcza się obicie miejsca montażu kotła blachą stalową o grubości 0,7 mm, tak by blacha wystawała z każdej strony 0,5 m poza krawędzie kotła, jednak podłoga pod kotłem nie może być  wykonana z materiałów łatwopalnych.  W podłodze powinna być wykonana kratka ściekowa, podłączona do kanalizacji. Jeżeli pomieszczenie nie ma kanalizacji, powinny być urządzenia umożliwiające opróżnienie instalacji grzewczej z wody np. studzienka zbiorcza oraz pompka ręczna z możliwością podłączenia węża gumowego. Zabrania się łączenia instalacji grzewczej bezpośrednio z instalacją wodociągową.

Skład paliwa może znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu w pobliżu kotłowni lub w kotłowni. Paliwo w kotłowni powinno być oddzielone przegrodami lub składowane w skrzyniach. Miejsce przeznaczone do składowania paliwa powinno pozwolić na zgromadzenie paliwa na cały okres grzewczy.

Popiół powinien być składowany w metalowych pojemnikach, które codziennie należy opróżniać.

Wysokość pomieszczenia powinna pozwolić na wykonanie wszelkich czynności obsługowo - konserwacyjnych i może być równa wysokości pomieszczeń na kondygnacji, na której zainstalowano kocioł.

Do kotła powinno być swobodne dojście umożliwiające jego czyszczenie oraz konserwację. Minimalna odległość od przodu kotła do przegrody nie może być mniejsza niż 1m.

Jeżeli w układzie grzewczym jest zainstalowana pompa cyrkulacyjna należy umożliwić dojście do niej w celu obsługi i konserwacji.

W pomieszczeniu kotłowni powinno być zainstalowane sztuczne oświetlenie, dobrze gdyby było też oświetlenie naturalne.

Kanał dymowy powinien spełniać obowiązujące przepisy, jego przekrój powinien wynosić 20x20 cm, a wysokość powinna gwarantować uzyskanie ciągu kominowego wymaganego przez producenta kotła dla tego urządzenia.

Bardzo ważne jest, by kotłownia była wyposażona w sprawną wentylację nawiewną i wywiewną, co gwarantuje prawidłowe działanie oraz bezpieczną eksploatację kotła. Dla zapewnienia stałego dopływu powietrza do spalania, bezpośrednio z zewnątrz budynku w pomieszczeniu powinien znajdować się nie  zamykany otwór o przekroju minimum 200 cm².

Ponadto kotłownia musi być wyposażona w oddzielny kanał wywiewny wykonany z materiałów niepalnych i umieszczony obok komina. Przekrój tego kanału nie  może być mniejszy niż 14x14 cm, wlot musi być umieszczony pod sufitem  kotłowni,  a wylot ponad dachem budynku. Kanał i otwór wlotowy nie mogą mieć urządzeń umożliwiających ich zamykanie. Zabrania się stosowania w pomieszczeniach kotłowni  wyciągowej wentylacji mechanicznej.

Kotłownie od powyżej 25 do 2000 kW

Kotłownia powinna być usytuowana możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń w budynku lub grupy budynków, które są ogrzewane przez tę kotłownię. W pomieszczeniu kotłowni należy przewidzieć możliwość używania sprzętu do transportu paliwa i żużla. Podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych, które dodatkowo są odporne na nagłe zmiany temperatury oraz uderzenia. Spadek podłogi powinien być wykonany w kierunku kratki ściekowej.

Usytuowanie kotłów w pomieszczeniu kotłowni powinno umożliwiać bieżącą obsługę oraz konserwację urządzeń.

  • Odległość od czoła kotła lub przedpaleniska do ściany powinna być przynajmniej o 0,5 m większa niż długość kotła, jednak nie mniejsza niż 2 m,
  • Odległość tyłu kotła do ściany, przy kotłach z kanałami poziomymi lub pionowymi, jeżeli z tyłu odbywa się czyszczenie kotła powinna wynosić minimum 0,7 m. Przy kotłach z kanałami poziomymi, których czyszczenie odbywa się tylko z tyłu kotła odległość ta powinna być co najmniej o 0,5 m większa niż długość kotła,
  • Odległość od boku kotła do ściany to minimum 1 m,
  • Odległość między kotłami to nie mniej niż 0,5 m
  • Szerokość głównego przejścia za kotły to co najmniej 1 m,

Wysokość kotłowni przy kotłach z zasypem z przodu kotła to minimum 2,5 m, natomiast dla kotłów z zasypem górnym odległość od góry kotła lub pomostem nad kotłem do stropu nie mniej niż 2 m.

Kocioł powinien być ustawiony na fundamencie dostosowanym do jego konstrukcji, zgodnie z zaleceniami producenta. Fundament powinien wystawać nad poziom podłogi nie mniej niż 5 cm.

Magazyn paliwa oraz żużlownia powinny znajdować się w wydzielonym pomieszczeniu obok kotłowni. Do pomieszczenia tego należy zapewnić możliwość dojazdu w celu dostarczenia paliwa oraz wywozu produktów spalania. W pomieszczeniu powinna działać sprawna wentylacja naturalna wywiewna.

Drzwi wejściowe do kotłowni o szerokości minimum 0,8 m powinny być nie palne oraz posiadać wymaganą klasę odporności ogniowej (0,5). Drzwi te muszą otwierać się na zewnątrz kotłowni. Drzwi do magazynu paliwa powinny otwierać się w kierunku kotłowni, być metalowe lub drewniane, jednak wtedy muszą być obite obustronnie blachą.

W kotłowniach o mocy cieplnej do 400 kW, nie wymaga się oddzielnych pomieszczeń socjalnych dla obsługi, jeżeli istnieje możliwość korzystania z nich w budynku.

Kotłownia powinna mieć sprawną wentylację nawiewną i wywiewną. W kotłowni z kominem o ciągu grawitacyjnym, zabrania się stosowania wentylacji wyciągowej mechanicznej. Przewody wentylacyjne należy wykonać z materiałów niepalnych. W kotłowniach o mocy cieplnej powyżej 400 kW oprócz wentylacji naturalnej, powinna być sprawna wentylacja mechaniczna, wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia.

Pomieszczenie kotłowni powinno być oświetlone w sposób naturalny, możliwie od przodu kotła. Dodatkowo należy zainstalować oświetlenie sztuczne.

W kotłowni powinna znajdować się odpowiednia instalacja wodociągowa i kanalizacyjna.
 

Wasze komentarze:

Autor(ka): Bogdan
Data nadesłania:
  26.09.2007 22:29
Architekt adoptował mój projekt domu na ogrzewanie węlowe. Adaptacja dotyczyła zwiększenia przekroju komina. Jednak całe pomieszczenie jest szerokie na 155 cm i długie na 300 cm. Jak to się ma do powyższych przepisów o odległościach ścian od pieca?
Autor(ka): greg
Data nadesłania:
  04.11.2007 20:05
mam pytanie czy jest mozliwosc zamowienia takiego zbiornika na mial do pieca zeby mial pojemnosc ok 250 do 300 kg a dotego byl na mial dom ma powiezchnie ok170 m jaka byla by cena wraz z instalacja szczegoly prosze op podany adres e-mail dziekuje grzegorz
Autor(ka): Marcin
Data nadesłania:
  07.11.2007 16:35
Witam, z pewnością istnieje taka możliwość. Ja posiadam np. pojemnik o pojemności 270kg (który został specjalnie powiększony na moją prośbę za niewielką dopłatą).
Autor(ka): palikot
Data nadesłania:
  01.03.2009 13:29
Aby zachować parametry kotłowni węglowych wg podanych wymiarów to przynajmniej 50% kotłowni w Polsce powinno być zlikwidowanych.
Autor(ka): rafi
Data nadesłania:
  12.07.2009 18:31
mam pytanie adoptowłem poddasze 70 m2 szukam odpowiedno taniego ogrzewania . pomozcie
Autor(ka): BOGDAN
Data nadesłania:
  24.08.2009 22:16
MAM PIEC GRZEWCZY TYP WIESMAN VITOLA CONFERAL-OLEJ OPAŁOWY.CZY MOŻNA RÓWNOLEGLE PODŁĄCZYĆ PIEC NA EKOGROSZEK.JAKI TO BĘDZIE KOSZT POMÓŻCIE
Autor(ka): inz
Data nadesłania:
  15.10.2009 08:46
"MAM PIEC GRZEWCZY TYP WIESMAN VITOLA CONFERAL-OLEJ OPAŁOWY.CZY MOŻNA RÓWNOLEGLE PODŁĄCZYĆ PIEC NA EKOGROSZEK.JAKI TO BĘDZIE KOSZT POMÓŻCIE"

Teoretycznie jest to do wykoanania lecz trudno będzie spełnić wszystkie przepisy np. odnośnie parametrów pomieszczeń. Jeśli w budynku instalacja grzewcza wykoanana jest w systemie z przeponowym naczynie wzbiorczym to aleby podłączyć do niej kocioł stałopalny zgodnie zprzepisami powinno się to zrobić za pośrednictwem wymiennika ciepła lub zastosować kocioł z własnym systemem odprowadzania nadmiaru ciepła, a to powoduje kolejne koszty i to nie małe.
Autor(ka): cezar
Data nadesłania:
  12.12.2009 21:21
nie powiekszajcie zbiorników bo sie zapychaja siłą nacisku groszku i jest problem piec wygasa ,wiekszość sprzedawanych groszkow jest wilgotna i tu jest problem
Autor(ka): mieszko
Data nadesłania:
  27.12.2009 20:40
Witam
Jestem na etapie ogrzewania I wybory kotla. Dom ma 130m2 dobrze ocieplony, z tym ze ma mala kotlownie ktora jest polaczona z garazem. Pytanie brzmi jaki piec dobrac do takiego domu, poradzcie im wiecej stron odwiedzam tym wiekszy mam metlik. Z gory dzieki za wszelka pomoc
Autor(ka): Darek
Data nadesłania:
  16.01.2010 18:12
jeżeli mam piec gazowy to czy mogę podłączyc do systemu kocioł na ekogroszek w jednej kotłowni?
Autor(ka): Central - Dom
Data nadesłania:
  02.04.2010 22:44
jeżeli mam piec gazowy to czy mogę podłączyc do systemu kocioł na ekogroszek w jednej kotłowni?

Absolutnie nie można wykonać takiej kotłowni. Pozdrawiam
Autor(ka): Szifo
Data nadesłania:
  28.07.2010 13:57
Czy można zainstalować kocioł na węgiel w piwnicy domu jednorodzinnego przy wysokości 1,9m ? Niektórzy instalatorzy twierdzą, że tak...
Autor(ka): Celest
Data nadesłania:
  08.08.2010 17:40
Jak najlepiej zabezpieczyć się przed włączeniem się automatyki CO w przypadku wyłączenia i włączenia prądu? /np dopalam resztki przy wyłączonej dmuchawie i uchylonych drzwiczkach/
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Dobór mocy kotła na paliwa stałe

Dobór mocy kotła na paliwa stałe

Odpowiednio dobrany pod względem mocy kocioł na paliwa ... » ...więcej

Konserwacja kotła na paliwa stałe

W czasie bieżącej eksploatacji kotła na paliwa stałe nas... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej
Spalsadz - pomocnik palacza w urządzeniach na paliwa stałe

Spalsadz - pomocnik palacza w urządzeniach na paliwa stałe

Katalizator Spalsadz zalecany jest do stosowania jako dod... » ...więcej
Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

W nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania na paliwa sta... » ...więcej

Najprostsze kotły na paliwa stałe

Najbardziej zaawansowane technicznie kotły co, na paliwa st... » ...więcej

Kotły żeliwne na paliwa stałe

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwa stałe można ... » ...więcej
Polecamy porady

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia