www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Zamknięta instalacja grzewcza z kotłem na paliwa stałe - zmiana przepisów

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2009-08-04

Obwiązujące do tej pory w Polsce przepisy stanowiły, że instalacja c.o. zasilana kotłem na paliwa stałe powinna być wykonana jako otwarta tzn. z otwartym naczyniem wzbiorczym, zabezpieczającym układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W dniu 12 marca 2009 roku Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zmieniające niektóre dotychczas obowiązujące w tym zakresie przepisy i zezwalające pod pewnymi warunkami na montaż kotłów na paliwa stałe w instalacjach zamkniętych wyposażonych w zamknięte (przeponowe) naczynie wzbiorcze. Zmieniono również wymagania odnośnie miejsca montażu kotłów. Rozporządzenie to wchodzi w życie i obowiązuje od dnia 8 lipca 2009 roku. Ukazało się ono w Dzienniku Ustaw z dnia 7 kwietnia 2009 roku Nr.56 pozycja 461.

Warunki montażu kotła na paliwa stałe w instalacji zamkniętej

W tym zakresie dokonano następujących zmian:

20) w § 133

ust. 7 otrzymuje brzmienie

"7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła."

Urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła jest to chłodnica – najczęściej wężownica znajdująca się w płaszczu wodnym kotła. Jej zadaniem jest możliwie szybkie schłodzenie wody w kotle, w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury. W chwili, gdy temperatura przekroczy wartość bezpieczną, przez chłodnicę będzie przepływać zimna woda z instalacji wodociągowej, która po ogrzaniu – odbiorze ciepła z kotła, odpłynie do kanalizacji. Dla prawidłowego działania układu schładzającego, moc chłodnicy, musi być odpowiednio dobrana do mocy kotła, a podłączenie do wodociągu musi spełniać wymagania określone przez producenta kotła.

Miejsce gdzie można instalować kotły na paliwa stałe

Zmienione przepisy dotyczące tego tematu:

22) w § 136

a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie

"1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa stałe i pomieszczenia składu paliwa i żużlowni oraz pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na olej opałowy i pomieszczenia magazynu oleju opałowego powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, w tym określonym w § 220 ust. 1.

2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe."

b) dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3 na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m³/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m³,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust.1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m³/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła
- odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa stałe."

c) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Kotły na paliwo stałe o łącznej mocy cieplnej nominalnej powyżej 25 kW do 2000 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej lub na poziomie terenu. Skład paliwa i żużlownia powinny być umieszczone w oddzielnych pomieszczeniach technicznych znajdujących się bezpośrednio obok pomieszczenia kotłów, a także mieć zapewniony dojazd dla dostawy paliwa oraz usuwania żużla i popiołu. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa stałe."

Kotły na paliwa stałe o mocy cieplnej do 25 kW mogą być instalowane w pomieszczeniu na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w pomieszczeniach spełniających warunki do montażu kotłów o większych mocach cieplnych. Paliwo powinno być składowane w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł. Kotły o mocy powyżej 25 kW do 2000 kW powinny być instalowane w wydzielonym pomieszczeniu technicznym na kondygnacji podziemnej lub na poziomie terenu. Skład paliwa i żużla powinien znajdować się w oddzielnych pomieszczeniach. Pomieszczenia te, powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa stałe.

Wprowadzono nową grupę kotłów o mocy do 10 kW, które w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych mogą być instalowane na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach nie będących pomieszczeniami mieszkalnymi, jednak muszą spełniać określone warunki dotyczące kubatury, wentylacji oraz przewodów kominowych. Ponadto pomieszczenia te powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanej na paliwa stałe.

 

Wasze komentarze:

Autor(ka): NuMeR
Data nadesłania:
  09.09.2009 19:01
I pieknie nareszcie logiczna zmiana przepisow ale i tak ponad polowa Instalatorow dalej bedzie sie sprzeczala ze kotlow na paliwa stale nie mozna instalowac w ukldzie zamknietym !!! juz mialem taki przyklad byl dzisiaj u mnie i nie chcial podlaczyc kotla w moja unstalacje ;)
Autor(ka): vov
Data nadesłania:
  02.10.2009 16:01
No i drodzy Państwo kolejny bubel prawny, albo zamierzony knot. Kominek z płaszczem wodnym możemy zainstalować w układzie zamkniętym, ale zgodnie z przepisami w osobnym niemieszkalnym pomieszczeniu, lub na kondygnacji podziemnej!!!
No to już sobie buduje kominek w piwnicy.
Autor(ka): thehsc007
Data nadesłania:
  10.10.2009 08:57
Witam serdecznie - mam mieszkanie 40m2 w nowym-starym budownictwie (2 piętro). Mam tylko zimną wodę i prąd(zreszta jeszcze w aluminium). Na klatce wspólnmota ciągnie ciepło z nitki ale wode dalej trzeba miec na elektrykę. Chce zamontować swoje CO i CW ale nie wiem gdzie uderzyć, aby nie postkac się z odmową. proszę o jakieś porady. I czy prawdą jest to, że wspolnota będzie mogła likwidować własne CO i CW bo sama podciąga CO z nitki? proszę o pomoc i rady - [email protected]
Autor(ka): toresiatko
Data nadesłania:
  18.10.2009 18:12
w dalszym ciagu nie wiem czy naczynka przeponowe mozna stosowac przy piecach na paliwo stale
Autor(ka): oktawiusz5
Data nadesłania:
  02.11.2009 19:34
ja podłączyłem Logice w jednym układzie zamkniętym z piecem gazowym. i działa to już 2 lata, mam 18 l naczynie przeponowe 3 zawory bez. na 1,5 bara i naczynie przeponowe w piecu gazowym może ma 5l i automat do napełniania instalacji a utrzymuje ciśnienie 1Bar ;)
Autor(ka): zadowolony
Data nadesłania:
  03.11.2009 05:02
20 kilometrów od wawy czasami są wyłączenia prądu a wtedy z jego braku staje pompa c.o. oraz głębinowa w studni i piec zaczyna gotować wodę c.o.
zadziała mechaniczne urządzenie do odprowadzania ciepła a zimnej wody nie będzie !!!
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  13.11.2009 01:19
Sprawę załatwiają producenci kotłów, jeśli ma wężownicę bezpieczeństwa i producent pozwala, to można. Jeśli producent nie zezwala na montaż w układzie zamkniętym, to nie można. Wszystko na ten temat! w tym przypadku zalecenie producenta jest wytyczną dla instalatorów!!!
Autor(ka): instalator
Data nadesłania:
  15.11.2009 21:09
a co jest tansze zbiornik wyrównawczy czy chłodnica która kosztuje wzaleznosci od mocy kotła od 650zl anawet i 3tysiąe a naczynie zaledwie 150zł czysty besens a to jest wynazazek i jeszcze nie sprawdzony pozdrawiam
Autor(ka): amator
Data nadesłania:
  20.11.2009 14:01
Do: zadowolony. Myślę że trzeba mieć rezerwę zimnej wody w zbiorniku, np. hydroforze i przy braku prądu urządzenie zadziała. A woda być wykorzystana np. do mycia o ile będzie czysta po przejściu przez wężownicę kotła.
Autor(ka): jaroslaw
Data nadesłania:
  24.11.2009 20:50
ja tez jestem przykladem fachowej glupoty poniwaz mialem podlaczony piec na paliwo stale w ukladzie zamknietym i go rozwalilo.Ekspert kturemu zaplacilem za usluge i sprzedajac wszystkie detale ipiec rowniez chcial wine zwalic na mnie iwymiane pieca zafundowac z moiej kieszeni jeszcze raz wmawiajac mi ze nikt reklamacij nieowzgledni[ itu sie pomylil gdyz wykonanie instalacijon sam realizowal]
Autor(ka): ewcia..
Data nadesłania:
  28.11.2009 21:00
ale sie wystraszylam ja mam zamkniety uklad a 4 lata temu robil mi hydraulike i piec mialowy podlaczal!!czyli patałach hyradraulik a niebezpieczenstwo moje ...a ajk teraz to odkrecic ??mozna jakos zdemontowac zamkniety ???
Autor(ka): Pazdzioch
Data nadesłania:
  05.12.2009 00:28
jaroslaw - probowal wine zwalic bo liczyl ze trafi na losia ktory zaplaci za jego niekompetencje. pewnie dobrze wiedzial ze sam jest winny...
Autor(ka): Piotrg
Data nadesłania:
  05.12.2009 08:36
Witam wszystkich zainteresowanych tematem, przez kilkanascie lat pracy przy instalacjach (mieszkajac przy granicy niemieckiej) spotkalem sie wielokrotnie z ukladem zamknietym i kotlem stalopalnym. Kolezanko Ewcia, niekoniecznie Twoja instalacja musi byc bomba, najlepiej dokladnie opisz jakie ma zabezpieczenia a postaram sie podpowiedziec co nalezalo by zmienic, domontowac lub jak przerobic. Oczywiscie jest takze mozliwosc zmienic uklad na otwarty.
Autor(ka): Jacek
Data nadesłania:
  26.01.2010 23:44
Witam.
Problem z montażem kotłów na paliwa stałe w układach zamkniętych, sprowadza się do odprowadzenia nadmiaru ciepła w momencie zaniku obiegu czynnika grzejnego ( wody kotłowej ). Z powodów zawodowych miałem kilkakrotnie obowiązek obejrzenia instalacji, w których doszło do tego typu awarii. Osoby przebywające w pobliżu, w czasie, gdy miało miejsce zdarzenie, były poparzone parą przegrzaną, poranione odłamkami, niestety były również przypadki zakończone tragicznie.
W sytuacjach, gdy doszło do rozerwania kotła, fragmentu instalacji, pomieszczenie wygląda jak po eksplozji ładunku wybuchowego, proszę wierzyć widok jest wstrząsający.
Napisałem to nie po to by Państwa zniechęcić lub przestraszyć, przecież każdy z nas widział tragiczne skutki wypadków samochodowych, a mimo to nadal z samochodu korzystamy. Zamysłem moim było uczulenie Państwa na wykonanie instalacji w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, przepisami prawa, normami.
Jednocześnie przypominam, iż kierownik budowy, jeżeli nie posiada uprawnień w danej specjalności ( sanitarna, elektryczna ) to ustanawia kierowników robót mających stosowne uprawnienia. Ponadto kierownik budowy ponosi pełną odpowiedzialność do końca dni swoich lub obiektu budowlanego, w zakresie, nad którym sprawował nadzór.

Naczynie przeponowe nie jest elementem zabezpieczającym przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.
Ilość zaworów bezpieczeństwa nie przekłada się na jakość, lepszy jeden sprawny, prawidłowo dobrany i zamontowany.
Kominek z płaszczem wodnym podłączony do instalacji ogrzewczej staje się z definicji kotłem a nie piecem, w mojej ocenie jest jak antyradar, kupić można, ale nie można go zamontować zgodnie z przepisami w pomieszczeniu mieszkalnym – pokoju – salonie.
Pozdrawiam Jacek.
Autor(ka): Teodor stary
Data nadesłania:
  02.02.2010 13:10
Jest mnóstwo domorosłych FACHOWCÓW nie należy im ufać każdy producent kotłów określa warunki montażu kotła i tego należy się trzymać.
Autor(ka): Luffa
Data nadesłania:
  23.02.2010 21:51
Hej,mam obieg zamkniety i piec na paliwo stale.Po ok. 7 latach pracy ukladu,zaczyna fiksowac. Cisnienie w ukladzie zaczyna rosnac,trzeba upuszczac wody jest wg. hydraulika cos nieszczelne,tylko co? Przy montowaniu nie poinformowal mnie ,ze taki uklad jest nielegalny ,a teraz chce metoda prob i bledow sprawdzac co jest nie szczelne. wzrost cisnienia nie nastepoje jednak regularnie,czasami kilka tyg.jest spokoj,a pozniej znowu wzrasta. Czy moze mi ktos poradzic co to moze byc? Z gory dziekoje i Pozdrawiam!





Autor(ka): Paweł
Data nadesłania:
  25.02.2010 20:59
Gdyby instalacja posiadała nieszczelności to ciśnienie malałoby a nie rosło. Pozdrawiam Hydraulika
Autor(ka): Marek
Data nadesłania:
  27.02.2010 12:22
Luffa, są trzy możliwości:
1. poszła membrana w naczyniu wzbiorczym, ale wtedy ciśnienie rośnie jak kocioł grzeje i maleje jak woda stygnie
2. jeśli masz automatyczne dopuszczanie wody to może jest uszkodzone
3. jeśli masz ręczne dopuszczanie wody połączone jednym zaworem z instalacją zimnej wody to może ten zawór nie trzyma
Autor(ka): abaco
Data nadesłania:
  04.03.2010 22:19
mam znajomego który ma kocioł na groszek w układzie zamkniętym bo jak to on stwierdził ''już można "" ale koleś nie doczytał o chłodnicy, wiem że firka klimosz poleca (dopuszcza) taki układ ale z zaworem calleffi
Autor(ka): Mateusz
Data nadesłania:
  06.03.2010 23:13
piec w ukladzie otwartym zasilanie powrót do wymiennika a z wymiennika zasilanie powrót na siec w ukladzie zamknietym piec pracuje w obiegu otwartym a instalacje mamy zamknietą.
Autor(ka): Karlik
Data nadesłania:
  24.03.2010 22:18
W żadnym wypadku nie można podłączyć pieca na paliwo stałe do układu zamkniętego.bez układu schładzającego /wężownicy/ jak również kotła który nie jest do tego celu przeznaczony.Kocioł musi wytrzymać próbę ciśnienia 8 bar w zakładzie produkcyjnym a do eksploatacji 4 bary /atm/.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  25.03.2010 11:04
Luffa wstaw jakiej foty z tej instalacji po bym podpatrzyl jak to masz zrobione.
(nowosc = czarna magia)
Autor(ka): rombox
Data nadesłania:
  02.04.2010 12:31
Mateusz- podaj model wymiennika ciepła do kotła węglowego 25kW,kocioł gazowy 24TE Brotje
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  19.04.2010 10:44
Nie rozumię dlaczego posiadacze kotłów na paliwo stałe tak bardzo nie chcą układów otwartych.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  25.05.2010 08:40
Karlik, kto Ci tak powiedział? Jeżeli kocioł ma pracować na ciśnieniu 1,5 bar to na pewno nie musi być testowany na 8bar.kosma69
Autor(ka): krisk
Data nadesłania:
  13.07.2010 22:23
Ciśninie rośnie... hihi
Może masz na stałe podłaczone uzupełnianie zładu i ono jest nieszczelne
Ups poważny błądz
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  12.10.2011 17:05
Ludzie umiejetnosc czytania przepisow czsami sie przydaje.
Autor(ka): michał
Data nadesłania:
  17.08.2012 14:53
witam mam takie pytanie czy w starszym budownictwie jest możliwość podłączenia cyganka do wentylacji? o ile ma osobny wylot czekam na odpowiedz z góry dzięki
Autor(ka): w12
Data nadesłania:
  23.08.2012 22:28
da rade zrobić piec na otwartym obiegu a c.o na zamkniętym przez wymiennik ciepła
Autor(ka): Jakośćwcenie
Data nadesłania:
  07.10.2012 16:37
Ludzie kochani, a od czego są wykwalifikowani i nauczeni swojego zawodu ciepłownika na Politechnikach fachowcy, projektanci. Ja, biegła sądowa w tym zakresie, mam do czynienia z coraz głupszymi rozwiązaniami przez tzw. INSTALATORÓW a nawet śmiertelnym wypadkiem.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej
Miarkownik ciągu w kotłach na paliwa stałe

Miarkownik ciągu w kotłach na paliwa stałe

Funkcję sterowania kotłem na paliwa stałe można reali... » ...więcej
Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

W nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania na paliwa sta... » ...więcej
Ucieczka przed czadem – wymogi wobec systemów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania

Ucieczka przed czadem – wymogi wobec systemów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania

Nowoczesne urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju. W połączeniu z systemami kominowymi  nowej generacji eliminują zagrożenie zatrucia czadem oraz znacznie poprawiają efektywność energetyczną. Warto jednak wiedzieć, że aby te urządzenie były bezpieczne – muszą spełniać szczegółowe normy obowiązujące na... » ...więcej

Konserwacja kotła na paliwa stałe

W czasie bieżącej eksploatacji kotła na paliwa stałe nas... » ...więcej
Polecamy porady

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia