www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Zintegrowane systemy ogrzewania

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-07-10

Systematyczny wzrost cen energii wymusza poszukiwanie nowych możliwości ogrzewania budynków (c.o.) oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednym z takich sposobów są zintegrowane systemy ogrzewania. Polegają one na połączeniu w jednej instalacji kilku źródeł ciepła oraz na zastosowaniu takiego systemu sterowania nimi, aby w efekcie uzyskać jak najmniejsze koszty pracy układu oraz wygodnej obsługi przy zachowaniu norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Ogólne zasady działania systemów

W systemach zintegrowanych jako źródła uzyskania energii cieplnej w budynkach najczęściej stosowane są: kominki z płaszczem wodnym, kotły gazowe i olejowe oraz pompy ciepła, a także kolektory słoneczne.

Systemy zintegrowane ogrzewania zbudowane są z kilku, całkowicie niezależnych, współpracujących ze sobą i uzupełniających się urządzeń grzewczych. O tym kiedy, który z nich pracuje decydują warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku, przy czym priorytety ustanawia się według kosztów eksploatacji.

Przykładowo, jeżeli pracuje kominek z płaszczem wodnym, to kocioł - gazowy, olejowy lub pompa ciepła, zostaje odłączona. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają, to kolektor słoneczny podgrzewa ciepłą wodę użytkową, jeżeli nie to c.w.u. podgrzewa np. kominek. Tradycyjny kocioł może być używany, gdy nie pali się w kominku, lub warunki atmosferyczne (zachmurzenie lub noc) nie pozwalają na pracę kolektora słonecznego.

Kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny wykorzystuje w swojej pracy darmową energię słoneczną, oczywiście wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Dlatego posiada on priorytet przed innymi źródłami ciepła. Wykorzystywany jest głównie do podgrzewania c.w.u, natomiast w okresach przejściowych może dogrzewać budynek.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek stał się częstym wyposażeniem budynków. Praktycznie jest on używany do ogrzewania pomieszczeń oraz jako element dekoracyjny. Jeżeli jest to kominek z płaszczem wodnym, to wtedy może ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, ale cały budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Jest podłączony do wodnej instalacji grzewczej c.o. oraz c.w.u.

Paląc w kominku, podgrzewa się wodę w instalacji grzewczej, oraz ciepłą wodę użytkową. Paliwem dla kominka jest drewno kominkowe oraz materiały drewnopochodne.

Kotły gazowe oraz olejowe

Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwalają na korzystanie z kolektorów słonecznych, lub nie można rozpalić w kominku, wtedy włącza się kocioł gazowy lub olejowy. Ponieważ, urządzenia te są najdroższe w eksploatacji korzysta się z nich w ostateczności.

Pompy ciepła

Również pompy ciepła stosuje się na podobnych zasadach. Ogrzewają wodę do celów grzewczych oraz użytkowych.

Pompy ciepła instalowane są w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych; należy pamiętać, że sprawność pompy ciepła zależy od różnicy temperatur między źródłem dolnym i górnym. Im mniejsza jest ta różnica, tym wyższa jest sprawność pompy ciepła.

W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych, z powodu niższej temperatury wody grzewczej wymagana jest większa powierzchnia elementu grzewczego. Tak więc stosuje się ogrzewanie podłogowe, a tradycyjne grzejniki mają większą powierzchnię.

Sterowanie systemem

Systemy zintegrowane powinny spowodować oszczędności finansowe oraz uprościć obsługę instalacji grzewczych budynków. Aby osiągnąć te cele należy odpowiednio sterować urządzeniami wchodzącymi w skład systemu.

Istnieją kompletne systemy dla domów jednorodzinnych, gdzie źródła ciepła przełączają się automatycznie w zależności od potrzeb, a w ogrzewanych pomieszczeniach można precyzyjnie sterować temperaturą.

Możliwe jest budowanie takiego systemu wieloetapowo.

Wasze komentarze:

Autor(ka): stefan
Data nadesłania:
  21.02.2009 09:38
Witam w sumie te systemy zintegrowane to niezła sprawa ale jaki jest koszt założenia bateri słonecznych, kominka z płaszczem i jeszcze jakiegoś pieca jest to funkcjonalne i owszem ale kogo na to stać. pozdrawiam
Autor(ka): inwestor
Data nadesłania:
  20.05.2009 11:04
mnie na to stać
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  29.06.2009 20:31
Tak,zapewne.Jednak po takich stronach jak ta,zazwyczaj,poruszają się osoby o takich sobie dochodach.I chcieliby uzyskac informacje o tym co jest na rynku.Sami są w stanie ocenic na ile mogą sobie pozwolic.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  19.03.2010 12:30
Interesuje mnie system zintegrowany kominek z płaszczem wodnym, kocioł gazowy i kolektory słoneczne / które mam zamontowane i pracują 3 lata. Potrzebny wykonawca, który to zintegruje woj.kujawsko-pomorskie.
Autor(ka): aadam63
Data nadesłania:
  28.03.2010 23:54
gośćiu ja bym ci ten kominek odradził robisz sobie z mieszkania kotłownie
Autor(ka): Zdzisław
Data nadesłania:
  26.10.2010 19:42
Widzę sens dla kolektorów slonecznych, kominka z płaszczem wodnym i pompy ciepła. Wyobrażam sobie że sercem takiego systemu powinien byc buforowy duży zasobnik ciepłej wody na potrzeby co. (np. podlogowego). . Chodzi mi o to, że wszystkie te źródła dostarczają cieplo w jedno miejsce. W ten sposób chciałbym aby oczywiście ustalać priorytet ogrzewania wgg kosztów ale i zmusic pompę ciepła do pracy tylko w godzinach taniej taryfy wszak w gruncie rzeczy jest to ogrzewanie elektryczne . Czy taki system jest? Nie wiem ale chyba ma sens.
Autor(ka): Ekspert PCPM
Data nadesłania:
  18.10.2011 12:08
Polecam również ogrzewanie powierzchniowe z wykorzystaniem rur miedzianych. Koszt instalacji jest wysoki, ale zwraca się wyższą wydajnością i odpornością miedzi na korozję.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Najpopularniejsze systemy kominowe MK w niższej cenie

Najpopularniejsze systemy kominowe MK w niższej cenie

Firma MK Systemy Kominowe poszerza ofertę o produkty adr... » ...więcej
Zintegrowane ogrzewanie praktycznie i poglądowo – nowa animacja na stronie Makroterm

Zintegrowane ogrzewanie praktycznie i poglądowo – nowa animacja na stronie Makroterm

Wraz z Nowym Rokiem firma Makroterm wprowadza zmiany na swojej stronie internetowej. Internauci będą mogli obejrzeć nową animację, która w poglądowy sposób zapozna potencjalnych użytkowników ze Zintegrowanym Ogrzewaniem – ekonomicznym rozwiązaniem systemu grzewczego dla dom... » ...więcej
Elastyczne systemy kominowe

Elastyczne systemy kominowe

W ostatnich latach zmiana systemu ogrzewania znajduje się na czele listy modernizacji wykonywany... » ...więcej
Systemy kominowe do kominków i kotłów opalanych drewnem

Systemy kominowe do kominków i kotłów opalanych drewnem

Firma MK wraz z grupą Isotip-Joncoux i jedną z jej firm... » ...więcej
5 warstwowa rura PexPenta do ogrzewania podłogowego

5 warstwowa rura PexPenta do ogrzewania podłogowego

PexPenta to 5-warstwowa rura do ogrzewania podłogowego w... » ...więcej
Nowy rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECE

Nowy rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECE

Wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki niekwestionowanym za... » ...więcej
Sztuka ogrzewania łazienki

Sztuka ogrzewania łazienki

Ogrzewanie łazienki to prawdziwa sztuka, ponieważ wymagania użytkowników przy wyborze grzejni... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia