Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-14,t-rury_w_instalacji_grzewczej.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

Rury w instalacji grzewczej

Woda w instalacji grzewczej transportowana jest do grzejników poprzez rury. Rury te mogą być stalowe, miedziane lub z tworzyw sztucznych. Ich jakość i rodzaj ma istotny wpływ na funkcjonowanie instalacji.

Rury stalowe

Najbardziej popularne są rury stalowe. Rury te w instalacji co są spawane lub skręcane. Instalacja wykonana z rur stalowych jest odporna na wysokie temperatury oraz ciśnienie. Z tego powodu często w okolicy kotła stosuje się rury stalowe, a dalej rury z tworzyw lub z miedzi.

Rury miedziane

Rury miedziane Rury miedziane

Rurki miedziane mają bardzo dobrą przewodność cieplną. Charakteryzują się dużą odpornością na korozję. Łatwo można je lutować. W robotach instalacyjnych stosuje się miękkie lub twarde rury miedziane. Rury miękkie można profilować, dzięki czemu zmniejsza się ilość połączeń. Wykonanie instalacji jest stosunkowo proste.

Rury z tworzyw sztucznych

Coraz większą popularność zyskują rury z tworzyw sztucznych.

Najczęściej stosowanym materiałem jest polipropylen (PP). Rury te mają szereg zalet.

Są odporne na korozję, można je użytkować ponad 50 lat. Mają gładkie ścianki wewnętrzne, co zmniejsza opory przepływu wody. Można ograniczyć ich izolowanie, ponieważ same są dobrym izolatorem. Ponadto są zgrzewalne, dzięki czemu pod wpływem temperatury tworzą bardzo szczelne i trwałe połączenie. Zastosowanie znajdują w niskotemperaturowych systemach grzewczych.

Rury wielowarstwowe

Ostatnio coraz częściej stosuje się rury wykonane z polietylenu sieciowego(rury wielowarstwowe). Rura składa się z trzech warstw. Trzon wykonany jest z taśmy aluminiowej, która z jednej strony pokryta jest polietylenem sieciowym, a z drugiej polietylenem o wysokiej gęstości. Dzięki temu połączono zalety rur metalowych i z tworzyw sztucznych.

Przewody takie są odporne na wysokie temperatury oraz duże ciśnienie. Do łączenia rur stosuje się złączki skręcane za pomocą nakrętki lub zaprasowywane przy użyciu zaciskarki, dzięki czemu powstaje trwałe połączenie. System ten pozwala na uzyskanie bardzo szczelnego połączenia. Technologia ta stosowana jest miedzy innymi w instalacjach co typu tradycyjnego (grzejnikowego) oraz podłogowego (przewody można zalewać betonem).

Uwaga na przegrzanie

W instalacjach grzewczych wykonanych z tworzyw sztucznych należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie jej przed przegrzaniem. Maksymalna temperatura nie powinna przekroczyć ok.80°C, a w instalacjach z rur wielowarstwowych ok.95°C. Przekroczenie przez dłuższy czas tych temperatur może spowodować bardzo poważne uszkodzenie instalacji grzewczej.