Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-54,t-dofinansowanie_ekologicznego_ogrzewania.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-09-08

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania

Prawie każdy użytkownik urządzeń grzewczych starszego typu, głównie na paliwa stałe chętnie wymieniłby swój stary kocioł na nowoczesny, mniej pracochłonny, usytuowany w czystej kotłowni, a do tego nie produkujący niezbyt ładnie pachnących i szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Napisałem – prawie każdy – dlatego, że okazuje się, iż taka inwestycja niejednokrotnie przewyższa możliwości finansowe potencjalnego inwestora. Okazuje się jednak, że jest możliwość wykonania modernizacji ogrzewania, za dużo mniejsze pieniądze. W jaki sposób? Opiszemy poniżej.

Gdzie załatwiać dotację

Decydując sięna modernizację ogrzewania budynku pierwsze kroki należy skierować do Urzędu Miasta lub Gminy, gdzie dowiemy się czy na terenie naszego miejsca zamieszkania funkcjonuje program dofinansowania modernizacji ogrzewania. Tam otrzymamy niezbędne informacje oraz wykaz dokumentów, które trzeba złożyć w Urzędzie.

Oczywiście tok załatwiania sprawy może być różny w różnych miastach i gminach. Generalnie jednak warunki, jakie należy spełnić są wszędzie podobne. Urzędy, które dofinansowują taką modernizację z reguły posiadają Regulamin, w którym szczegółowo opisane są zasady dotacji. Należy szczegółowo zapoznać się z jego treścią.

Zakres modernizacji

Zakres modernizacjo obejmuje wymianę posiadanego „nieekologicznego” kotła co, na ekologiczne urządzenie grzewcze spełniające określone normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Za takie urządzenia uznaje się kotły:

  • elektryczne, gazowe i olejowe;
  • kotły opalane biomasą;
  • automatyczne kotły retortowe opalane węgłem kamiennym tzw.ekogroszkiem
  • pompy ciepła;
  • urządzenia wykorzystujące energię elektryczną;
  • urządzenia pobierające ciepło z sieci ciepłowniczej.

Wyjaśnić trzeba, iż kotły na paliwa stałe – biomasę i ekogroszek, muszą charakteryzować się wysoką sprawnością energetyczną oraz nie mogą posiadać dodatkowego paleniska umożliwiającego spalanie innych rodzajów paliwa.

Dodatkowo dofinansowaniem może zostać objęte doocieplenie budynku oraz dodatkowa instalacja solarna.

Zakres dotacji

Dotacja przysługuje po wykonaniu inwestycji oraz jej odbiorze przez uprawnione osoby. Tak, więc pieniądze otrzymamy po zainstalowaniu w kotłowni kotła spełniającego warunki. W różnych miastach i gminach kwoty te mogą mieć różną wysokość (często jest to 50%), jednak zawsze w znaczący sposób obniżają one nakłady poniesione przez inwestora.

Jak nadmieniłem wcześniej dokładne warunki dotacji zainteresowani znajdą w Regulaminach w poszczególnych Urzędach Miast i Gmin.

Zapraszamy do komentowania artykułu. Podawajmy jak sytuacja wygląda w naszych gminach – takie informacje z pewnością pomogą potencjalnym inwestorom.