Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-57,t-podajnik_paliwa___prawidlowa_eksploatacja.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-09-13

Podajnik paliwa - prawidłowa eksploatacja

Podajniki paliwa w kotłach retortowych, zarówno na ekogroszek jak również pelet i zboże wymagają szczególnego traktowania. Jest to element, który w czasie eksploatacji może ulec awarii, której skutki mogą okazać się kosztowne. Poniżej przedstawimy, jakie mogą być przyczyny blokowania się podajnika oraz jak ich uniknąć.

Granulacja paliwa

Zespół podajnika Zespół podajnika paliwa

Jakość paliwa, a głównie jego granulacja zdecydowanie jest najczęstszą przyczyną blokowania się podajnika. Dla prawidłowej pracy podajnika niezbędna jest zalecana przez producenta kotła granulacja węgla. Nie można stosować węgla grubszego, niż zalecany. Zerwanie elementu zabezpieczającego tzn. zawleczki lub innego zabezpieczenia jest najmniejszą z możliwych konsekwencji takiego postępowania.

Zanieczyszczenie paliwa

Podczas załadunku paliwa do zasobnika, należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma tam kawałków metalu, drutu lub innych rzeczy, które mogą zatrzymać pracę ślimaka.

Nie powinno się ładować paliwa mokrego, ponieważ wilgoć powoduje korozję, która negatywnie wpływa na metalowe elementy podajnika.

Z tego samego powodu po zakończeniu sezonu grzewczego bezwzględnie powinno się opróżnić zasobnik i podajnik z paliwa.

Do kotłów retortowych należy stosować paliwo o określonych parametrach, między innymi o wilgotności do 20% oraz niskim spiekaniu. Słabe parametry paliwa i wilgoć są przyczyną powstawania spieków, które mogą doprowadzić do zablokowania retorty i podajnika ślimakowego.

Element zabezpieczający

Zawleczka podajnika Zawleczka podajnika

Jako element zabezpieczający silnik elektryczny przed przegrzaniem oraz przekładnię oraz elementy podajnika przed zniszczeniem mechanicznym stosuje się zawleczki, kołki, kliny lub śruby.

Ponieważ, elementy te wymagają wymiany, aby nadal spełniały swoje zadanie należy stosować oryginalne, najlepiej zakupione u producenta kotła.

Pelet

Również pelet powinien mieć odpowiednią jakość, a w tym wypadku twardość. Zbyt miękki będzie mielony, a to spowoduje zablokowanie podajnika.

W tym paliwie mogą również znajdować się zanieczyszczenia powodujące blokowanie ślimaka.