Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-58,t-praca_kotla_na_ekogroszek_z_podajnikiem___film.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-09-13

Praca kotła na ekogroszek z podajnikiem - film

Zapraszamy do zapoznania się z działaniem kotła z podajnikiem na ekogroszek. W artykule znajduje się film, dzięki któremu nie tylko zobaczysz jak działa kocioł, ale i usłyszysz go w działaniu. Prezentowany jest kocioł o mocy 25kW z nieco powiększonym zasobnikiem na paliwo o pojemności około 280 kg. Zasobnik taki wystarcza na około 5 dni pracy kotła z pełnym obciążeniem.

Film z działania kotła

Poniżej znajdziesz obiecany film. Do jego odtworzenia konieczne jest zainstalowanie wtyczki Flash. Aby rozpocząć odtwarzanie naciśnij przycisk „Play”. Film zoptymalizowany jest do prędkości 512 kbit – posiadaczy łącz 512 kbit i wolniejszych prosimy o odczekanie chwili aż film zostanie załadowany do przeglądarki – w przeciwnym razie film będzie odtwarzany z przerwami.

Ładuję film...

Opis filmu

Na początku widać zespół podajnika kotła podczas pracy – widać obracający się wał do którego zamocowany jest ślimak podający węgiel do paleniska. W dalszej części filmu widać palenisko retortowe. Następnie, aby zademonstrować głośność pracy kotła wyłączany jest kolejno podajnik oraz wentylator. Na samym końcu widać przygasanie płomienia po wyłączeniu wentylatora (przy pracy w trybie podtrzymania płomienia praktycznie nie widać – jedynie raz na jakiś czas rzędu 15-30 minut wentylator załączany jest na około minutę).

Ostatnią czynnością widoczną na filmie jest przełączenie kotła w automatyczny tryb pracy (dotychczas kocioł pracował w trybie ręcznym, umożliwiającym włączanie i wyłączanie podajnika i wentylatora). Po przełączeniu w tryb automatyczny na wyświetlaczu zamiast temperatury wody pojawia się napis „blo” oznaczający blokadę kotła przez sterownik pokojowy (temperatura w domu jest odpowiednio wysoka i kocioł będzie pracował w trybie podtrzymania).

Odgłosy pracy kotła dość wyraźnie słyszalne na filmie są praktycznie niesłyszalne w domu. Odgłos pracy podajnika zależy także od tego, czy akurat nie dostał się w ślimak większy węgielek (na filmie słychać odgłos kruszenia takiego właśnie większego kawałka węgla).