Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-64,t-kociol_gazowy_pulsacyjny.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-04-23

Kocioł gazowy pulsacyjny

Coraz droższe paliwa wymuszają na producentach stosowanie nowych, bardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Jednak w wypadku gazowego kotła pulsacyjnego, jest to jak gdyby “powrót do przeszłości”. W urządzeniu tym wykorzystano do spalania gazu zasadę działania silnika pulsacyjnego używanego do napędu niemieckich samolotów – bomb V1. Poniżej przedstawimy ogólną zasadę działania oraz budowę kotła pulsacyjnego.

Zasada działania

Przekrój kotła pulsacyjnego Przekrój kotła pulsacyjnego

Kocioł pulsacyjny jest to urządzenie grzewcze przystosowane do spalania gazu, w technologii kondensacji z pulsacyjnym systemem spalania.

W kotle pulsacyjnym, zamiast tradycyjnego palnika, znajduje się komora spalania. Do komory tej poprzez klapkę zaworową, zostaje doprowadzona mieszanka gazowo-powietrzna, klapka zamyka się, następuje zapłon mieszanki, a powstałe spaliny zostają wyrzucone z dużą szybkością do nagrzewnicy wytwarzając podciśnienie. Jest to jeden cykl spalania. W ciągu jednej sekundy, dochodzi do ponad 100 takich cykli.

Temperatura spalin w momencie wydmuchu do nagrzewnicy wynosi ponad 800°C. Nagrzewnica wykonana jest z odpowiednio wyprofilowanych rurek. Powstałe impulsy cieplne przesuwają się stopniowo przez rurki nagrzewnicy, w sposób nieregularny, zakłócony, co pozwala na bardzo skuteczny odbiór ciepła. Spaliny przechodząc przez nie schładzają się do temperatury ok. 25°C. Para wodna zawarta w spalonych gazach skrapla się i zamienia się w ciecz. Komora spalania oraz nagrzewnica zanurzone są w cieczy, która odbiera ciepło od nagrzewnicy rurowej. 

Charakterystyka pracy

Kocioł pulsacyjny

Cechą charakterystyczną kotła pulsacyjnego jest jego duża wydajność - średnio powyżej 109% - przy małym stopniu zanieczyszczenia, jest to urządzenia ekologiczne.

We wnętrzu nagrzewnicy rurowej nie powstaje warstwa izolacyjna, która ograniczała by przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego, tak więc wydajność urządzenia nie pogarsza się w czasie jego eksploatacji. Kocioł wyposażony jest w elektroniczny system sterowania jego pracą.

Zastosowanie kotła

Urządzenie znajduje zastosowanie zarówno do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak również większych obiektów budowlanych: np. pensjonatów lub kamienic - wyposażonych w tradycyjną instalację grzejnikową, ogrzewanie podłogowe oraz do uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Kocioł może być stosowany łącznie z instalacjami wykorzystującymi źródła energii odnawialnej.

Dziękujemy firmie CIEPŁO-TECH za dostarczenie materiałów pomocnych przy stworzeniu niniejszego artykułu. Informacje o konkretnych kotłach pulsacyjnych znajdziesz tutaj.