www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Alergik w domu

Informacja prasowa / Data: 2010-05-21

Życie z alergią nie jest łatwe - zarówno dla osoby cierpiącej na tą przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Wiele zależy od warunków, w jakich przebywa na co dzień osoba z alergią. Odpowiednie przygotowanie domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie alergika.


Rozwój cywilizacyjny nasila występowanie alergii w społeczeństwie. Choroby alergiczne dotykają obecnie blisko 50% populacji. Najczęściej są to uczulenia pokarmowe u dzieci, które zazwyczaj mijają z wiekiem. Mniej problemów stwarzają także uczulenia na czynniki, które z otoczenia łatwo wyeliminować (np. uczulenia odzwierzęce). Gorzej jeśli uczulenie wywołują pyłki, kurz i roztocza. W tej sytuacji usunięcie z otoczenia osoby chorej wszystkich czynników alergizujących jest niemożliwe. Warto jednak postarać się stworzyć bezpieczny azyl dla alergika, przynajmniej w domu.

Ogrzewanie, a alergie

Dom alergika uczulonego na kurz i roztocza musi być czysty. Oznacza to niemal ciągłe sprzątanie, pranie, odkurzanie, a nawet filtrowanie powietrza. Roztocza i kurz zbierają się nieprzerwanie w zakamarkach, dywanach, pościeli, zasłonach oraz meblach. Warto więc wyeliminować wszelkie zbędne tekstylne elementy wyposażenia domu, ponieważ ich regularne oczyszczanie wymaga wiele pracy. W domu alergika nie powinno być wykładzin, grubych dywanów, ciężkich zasłon oraz zbyt wielu mebli tapicerowanych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ogromny wpływ na komfort życia alergika ma także sposób ogrzewania pomieszczeń. Wraz z cyrkulacją ciepłego powietrza rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia wywołujące alergie. Zakurzone grzejniki są jedną z przyczyn dyskomfortu osób z alergią. Wewnątrz standardowych grzejników płytowych znajdują się elementy konwekcyjne z profilowanej blachy, które nagrzewając się oddają ciepło do pomieszczenia. Taka budowa grzejnika powoduje, że istnieją tam miejsca trudno dostępne, lub nawet niedostępna, gdzie gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia, a w konsekwencji nie ma możliwości dokładnego ich usunięcia. Ciepłe powietrze unoszące się z grzejnika powoduje rozprzestrzenianie się tych zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Dlatego jeżeli w domu mieszkają osoby  z tą chorobą, najlepiej aby instalacja centralnego ogrzewania była wyposażona w grzejniki, których konstrukcja pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości.

Nie tylko do łazienki

„Grzejniki łazienkowe świetnie nadają się do wykorzystania w domach osób z alergią. Są to grzejniki pozbawione wewnętrznych trudno dostępnych elementów konwekcyjnych. Elementem grzewczym są tu rurowe kolektory, które z łatwością można oczyścić z kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki" - wyjaśnia Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki dekoracyjne i łazienkowe Purmo.

Pomimo nazwy sugerującej stosowanie tych grzejników w łazience, można je instalować również w innych pomieszczeniach. Eleganckie modele np. Imia lub Sardinia świetnie sprawdzają się również w kuchniach i przedpokojach. Model Mauritius jest bardzo wydajny, a przy tym służy jako elegancka ścianka działowa. Wyposażenie dodatkowe z oferty Purmo umożliwia przekształcenie grzejnika w wygodny wieszak na kurtki w przedpokoju lub ściereczki w kuchni. Szeroka oferta dostępnych wymiarów i kolorów grzejników łazienkowych pozwala rozmieścić je w nietypowych miejscach, np. przy schodach lub w wąskim korytarzu.

Podłogówka dla alergika

Kolejnym niezwykle przydatnym dla alergika rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku pozbywamy się problemu z grzejnikami, a zyskujemy przyjemnie ciepłą podłogę. Wygoda i komfort we wnętrzach to główne powody, dla których decydujemy się na wybór tej metody dostarczania ciepła. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Z badań wynika, że dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze – na poziomie głowy. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych przez „podłogówkę” powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych metodą tradycyjną. A czym wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego. Co najważniejsze dla alergików, ogrzewanie podłogowe nie powoduje także unoszenia się kurzu.

"Z punktu widzenia komfortu domowników ciepła podłoga ma niebagatelne znaczenie w pomieszczeniach wykładanych płytkami z gresu lub z kamienia. Te materiały najłatwiej jest utrzymać w czystości, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach przystosowanych dla osób z alergią. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że ten materiał przestanie nieprzyjemnie ziębić nasze stopy "- mówi Danuta Szutkowska, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo.

Higieniczne rozwiązania

Grzejniki płytowe higieniczne to kolejna możliwość ogrzewania domu alergika. Modele płytowe Compact, Ventil Compact, Plan i Plan Ventil są dostępne w wersji Hygiene. Wyglądają podobnie do klasycznych grzejników płytowych, jednak pozbawione są wewnętrznych elementów konwekcyjnych oraz osłon bocznych i osłony górnej. Dzięki temu ich wnętrze jest dostępne i może być regularnie czyszczone z kurzu. Grzejniki typu Hygiene stosowane są zwykle w pomieszczeniach o wyższych wymaganiach higienicznych, np. w laboratoriach i szpitalach. Na pewno w domu alergika spełnią swoje zadanie równie skutecznie.

Ceny:

Imia
Moce: 850 – 2274 W
Ceny: 2519 – 4993 PLN netto

Sardinia
Moce: 744 – 1348 W
Ceny: 1920 – 2607 PLN netto

Mauritius
Moce: 863 – 2560 W
Ceny: 1585 – 3168 PLN netto

Hygniene
Moce: 139 – 6207 W
Ceny: 146 - 1767 PLN netto

Ventil Hygiene
Moce: 139 – 6207 W
Ceny: 265 – 1886 PLN netto

Plan Hygiene
Moce: 125 – 4200 W
Ceny: 202 – 1817 PLN netto

Plan Ventil Hygiene
Moce: 125 – 4200 W
Ceny: 358 – 1973 PLN netto

Źródło: www.purmo.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Budujemy kominek w domu

Budujemy kominek w domu

Coraz chłodniejsza aura na zewnątrz sprawia, że warto zainwestować w rozwiązanie, które pom... » ...więcej
Konkurs Jesteś eko - oszczędzamy wodę w domu

Konkurs "Jesteś eko" - oszczędzamy wodę w domu

Już 430 zgłoszeń wpłynęło na konkurs firmy Oras &bd... » ...więcej

Ogrzewanie domu pompami ciepła i ich rodzaje

Z każdym rokiem pompy ciepła zyskują na popularności,... » ...więcej
Ciepło z kominka w całym domu - system DGP

Ciepło z kominka w całym domu - system DGP

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozpr... » ...więcej
Na co zwrócić uwagę kupując okna do swojego domu?

Na co zwrócić uwagę kupując okna do swojego domu?

Mogłoby się wydawać, że okno, jakie jest – każ... » ...więcej
Okna - ważne ogniwo dobrze ocieplonego domu

Okna - ważne ogniwo dobrze ocieplonego domu

Powinny być ładne i trwałe, bowiem stanowią ważny eleme... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery