www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ekologiczna energia, czyli prąd i ciepło z biomasy

Informacja prasowa / Data: 2011-08-23

Naturalne zasoby ropy naftowej, węgla kamiennego oraz gazu ziemnego kurczą się w zawrotnym tempie. Z kolei zapotrzebowanie na energię elektryczną z każdym rokiem jest coraz większe. Sytuacja ta zmusza do poszukiwania alternatywnych metod pozyskiwania prądu i ciepła. Nieocenionymi nośnikami są odnawialne źródła energii, które wytwarzają czystą i przyjazną dla środowiska moc. O innowacyjnych metodach pozyskiwania energii mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o., specjalizującej się w budowie zbiorników dla biogazowni rolniczych.

Biogazownia rolnicza – pozyskiwanie biogazu z natury

Możliwość pozyskiwania energii z instalacji biogazowych otwiera zupełnie nowe drogi otrzymywania tańszej i co ważniejsze czystej energii z odnawialnych źródeł.

Działanie tego typu zakładów doceniane jest szczególnie na zachodzie Europy, gdzie biogazownie rolnicze z powodzeniem konkurują z fermami wiatrowymi czy elektrowniami wodnymi.

W naszym kraju jest to wciąż mało popularna metoda otrzymywania ciepła i prądu.

Czy należy obawiać się biogazowni w swojej okolicy

Najprościej mówiąc biogazowania rolnicza to instalacja przygotowana do produkcji biogazu z organicznych odpadów pochodzących z produkcji roślinnej, zwierzęcej, gastronomii, przetwórstwa owocowo-warzywnego czy innych gałęzi przemysłu rolno-spożywczego” – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

Tego typu obiekt składa się z:

  • układu podawania wsadu technologicznego,
  • komory fermentacyjnej I i II stopnia,
  • zbiornika na biogaz,
  • zbiornika przefermentowanego substratu,
  • agregatu kogeneracyjnego,
  • układu automatyki i sterowania.

Biogaz powstający w procesie fermentacji metanowej jest paliwem bogatym w metan, dwutlenek węgla, a także wodór, siarkowodór oraz azot. Bogactwo tych pierwiastków i związków pozwala przetwarzać ten materiał na energię elektryczną i cieplną.

Fot. Wolf System Budowa biogazownia rolniczej w Polsce jest jeszcze mało popularna

Wszelkie wątpliwości co do uciążliwości dla okolicznych mieszkańców i zagrożenia dla środowiska związanego z pracą biogazowni rolniczych, nie powinny budzić tylu emocji w społeczeństwie. Zresztą zawsze istnieje możliwość, aby o ewentualnych „skutkach ubocznych” tych instalacji przekonać się naocznie u naszych sąsiadów w Niemczech, Austrii czy Czechach.

Dobrze i solidnie wykonana instalacja biogazowa opiera się przede wszystkim na żelbetowych i szczelnych zbiornikach do gromadzenia substratu do fermentacji i pofermentatu.

Firma Wolf System od ponad 40 lat zajmuje się konstrukcją i budową zbiorników żelbetowych na różnego typu materiały płynne i sypkie, w tym i dla biogazowni. Nasza wiedza i doświadczenie związane z budową zbiorników żelbetowych pozwala na wykonywanie w pełni bezpiecznych i ekologicznych zakładów biogazowych, teraz także w Polsce” – dodaje Rajmund Reichel.

Dlaczego warto?

Fot. Wolf System Biogazownia w Kostkowicach

Budowa biogazowni rolniczej poza korzyściami płynącymi z produkcji biogazu niesie za sobą wiele pożytku dla okolicznych rolników, mieszkańców oraz lokalnej administracji.

Przede wszystkim należy tutaj wymienić aktywizację rolników, możliwość modernizacji ich gospodarstw oraz propagowanie proekologicznych zachowań. Nie można pominąć aspektu nieprzyjemnego zapachu, który wydzielają odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Oddanie odpadów do biogazowni eliminuje składowiska gnojowicy, obornika czy resztek organicznych w gospodarstwie.

Wymieniając kolejne zalety tego typu zakładów warto pamiętać o kwestii finansowej: stałych, konkretnych przychodach z produkcji prądu i ciepła z biogazowni dla inwestora, taniej energii dla okolicznych mieszkańców, oraz podatkach dla administracji” – tłumaczy Rajmund Reichel.

Przyszłość w energii odnawialnej

Warto jednak podkreślić, że stworzone źródło energii odnawialnej będzie dostarczało do naszych domów i gospodarstw prąd oraz ciepło przez kolejne lata, a w przyszłości być może całkowicie zastąpi tradycyjne metody pozyskiwania energii.

Oprócz kryzysu finansowego coraz głośniej mówi się również o kryzysie energetycznym. Oznacza to, że zapasy ropy naftowej, gazu i węgla maleją, a zapotrzebowanie na energię ciągle wzrasta.

Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii doprowadziło naukowców do pozyskiwania biogazu z odchodów zwierzęcych i odpadów organicznych.

Ta dobrze znana na zachodzie Europy technologia, być może pozwoli stworzyć w Polsce efektywne, ekologiczne i co najważniejsze trwałe źródło odnawialnej energii.

Więcej informacji na www.wolfsystem.pl

Międzynarodowy koncern Wolf-System to firma o ponad 40 - letniej tradycji. Obecność w 17 krajach Europy i ponad 2500 oddanych pracowników przyczyniają się do ciągłego rozwoju firmy w obszarach budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego. Budownictwo betonowe - rocznie budujemy ponad 6000 sztuk monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych. Specjalnie skonstruowany system szalunku opracowany przez Wolf System jest tak stabilny, że nie ma potrzeby stosowania w montażu rur dystansowych oraz śrub i kotew do jego skręcania. To zaś praktycznie gwarantuje maksymalną szczelność zbiorników. Wolf System oferuje zbiorniki i silosy różnych typów - otwarte i ze stropem, na materiały płynne i sypkie, na biomasę i biogaz, średnice oferowane od 2,5 m do 50 m i wysokości od 2 m do 50 m.

Źródło: www.gutpr.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Zaprojektuj ekologiczną instalację i wygraj iPada mini!

Zaprojektuj ekologiczną instalację i wygraj iPada mini!

Mark Polska, krajowy dystrybutor wiodącego europejskiego... » ...więcej
Relacja z targów BUD-GRYF SZCZECIN oraz ENERGIA

Relacja z targów BUD-GRYF SZCZECIN oraz ENERGIA

W weekend 15-17 marca 2013 r., w halach Międzynarodowych... » ...więcej
Izolacja na lata, czyli jak zapobiec zniszczeniu otuliny

Izolacja na lata, czyli jak zapobiec zniszczeniu otuliny

Wybierając izolację należy pamiętać, że powinna nam... » ...więcej
Budowanie dla każdego, czyli atrakcje na targach BUD-GRYF

Budowanie dla każdego, czyli atrakcje na targach BUD-GRYF

W weekend 15-17 kwietnia każdy, kto planuje budowę lub ... » ...więcej
Ciepło prosto z otoczenia

Ciepło prosto z otoczenia

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze - rozwiązania na miarę XXI wieku. Są to urządzenia... » ...więcej
Polecamy porady

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia