www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Wylewki do ogrzewania podłogowego – porównanie efektywności przewodzenia ciepła

Informacja prasowa / Data: 2011-09-23

Lafarge – wiodący producent materiałów budowlanych na świecie – zrealizował badania termowizyjne mające na celu porównanie efektywności przewodnictwa cieplnego tradycyjnego jastrychu cementowego oraz wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A. Wyniki jednoznacznie pokazały, że wylewka marki Lafarge jest wiodącym na rynku produktem przeznaczonym do systemów wodnego ogrzewania podłogowego. Rezultaty pomiaru zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w dniu 21 września w Warszawie.

Badanie zostało zrealizowane na inwestycjach w Poznaniu (Strzeszyn Grecki) oraz w Wolsztynie i polegało na porównaniu powierzchni – z systemem podłogowego ogrzewania wodnego – zalanej klasycznym jastrychem cementowym oraz innowacyjną wylewką anhydrytową Agilia™ Sols A marki Lafarge.

Fot. Lafarge Porównanie przewodnictwa ciepła płaszczyznowego systemu ogrzewania wodnego na powierzchni pokrytej jastrychem cementowym i anhydrytowym Agilia™ Sols A

Właściwości wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A

Pomiar, zrealizowany kamerą Flir T640, o rozdzielczości 640x480 i czułości termicznej 50mK w technice termografii pokazał, że wylewka Lafarge cechuje się niespotkanymi dotąd, wśród produktów w swojej klasie, właściwościami przewodzenia ciepła, jednocześnie pozwalając na wykonanie cieńszej i doskonale równej powierzchni.

Agilia™ Sols A dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi przewodności cieplnej znacząco podnosi wydajność ogrzewania w domu. Może być ona nawet dwukrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych jastrychów cementowych.

Niska porowatość i zwarta struktura wylewki znacząco wpływają na stopień przewodzenia ciepła i oddawania go pomieszczeniu.

Porównanie wylewki cementowej i anhydrytowej

Fot. Lafarge Badanie termowizyjne powierzchni z jastrychem cementowym

Pierwsze badanie było przeprowadzone na inwestycji, gdzie został zamontowany system podłogowego ogrzewania wodnego z wylewką cementową.

Uruchomienie instalacji nastąpiło 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru, a temperatura przewodów grzewczych wynosiła 50°C.

Wyniki pokazały, że tradycyjny jastrych cementowy bardzo nierówno przewodzi ciepło, które swoją maksymalną moc przekazuje tylko bezpośrednio na rurą, stopniowo (średnio o 10°C na sekcję) zmniejszając jego oddawanie im dalej od źródła ciepła, czyli przewodu wodnego ogrzewania podłogowego.

Fot. Lafarge Badanie termowizyjne powierzchni z jastrychem anhydrytowym Agilia™ Sols A

Z kolei drugi pomiar termowizyjny został przeprowadzony na podłodze z wylewką anhydrytową Agilia Sols A.

Także tutaj uruchomienie instalacji nastąpiło 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru, a temperatura przewodów grzewczych wynosiła 40°C.

Badanie jednoznacznie pokazuje, że doskonałe przewodnictwo cieplne produktu gwarantuje jego równomierny rozkład i oddawanie na całej swojej powierzchni.

Specjalna konsystencja Agilii™ Sols A, która zapewnia doskonałe pokrycie instalacji grzewczej, sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane do wnętrza.

Wysoka wytrzymałość pozwala również na wylanie o połowę cieńszej warstwy na instalację grzewczą w porównaniu do jastrychu cementowego.

Zaproszeni do współpracy eksperci zwrócili również uwagę na wysoki stopień płynności oraz doskonałe właściwości samopoziomujące produktu gwarantujące równe wykończenie każdej powierzchni.

Ponadto, zastosowanie wylewki Agilia™ Sols A, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej, pozwala na wykonanie nawet 300 m² powierzchni z ogrzewaniem podłogowym bez konieczności wykonania dylatacji.

Wykonywanie poprzecznych szczelin dylatacyjnych jest niezbędne w przypadku tradycyjnych podkładów cementowych ze wyglądu na duże ryzyko wystąpienia pęknięć.

Prawidłowość wykonania wszystkich pomiarów potwierdziła pracownia badań i analiz termograficznych TERMOENERGIA.

Dane techniczne wylewki

Agilia™ Sols A to innowacyjna energooszczędna wylewka podłogowa na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego.

 • Podkład jest samopoziomujący.
 • Bardzo wysoki stopień płynności pozwala uzyskać gładką powierzchnię i zapewnia idealne otulenie instalacji ogrzewania podłogowego.
 • Wysokie parametry wytrzymałościowe pozwalają na zmniejszenie nawet o połowę grubości wylewanej warstwy – minimalna grubość wylewki to tylko 35 mm.
 • Produkt powstał z myślą o posadzkach z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
 • Bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ – 1,6-2,0 [W/m*K] i niska porowatość, pozwalająca na bardzo efektywne oddawanie ciepła pomieszczeniu, co zapewnia znaczącą oszczędność kosztów i energii.
 • Bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej – ok. 0,012 [mm/m*K] pozwala na wylewanie 300 m² posadzki na ogrzewanie podłogowe bez konieczności wykonywania poprzecznych dylatacji.
 • Produkt niepalny – klasa materiału budowlanego A1.
 • Gęstość objętościowa – 2200 ±100 kg/m³.
 • Parametry wytrzymałościowe na zginanie – od 4MPa do 7MPa - nie wymaga zbrojenia.
 • Parametry wytrzymałościowe na ściskanie – od 20MPa do 40MPa.
 • Sterowany komputerowo proces produkcji gwarantuje otrzymanie produktu o najwyższej jakości.
 • Wylewka daje możliwość chodzenia po powierzchni po ok. 2 dniach, możliwość rozpoczęcia dalszych prac budowlanych po ok. 2 - 4 dniach oraz możliwość rozpoczęcia ogrzewania podłogowego po ok. 7 dniach.

Jak nabyć wylewkę

Produkt dostępny jest w wybranych wytwórniach betonu Lafarge i dostarczany w betonomieszarce bezpośrednio na plac budowy.

Minimalna ilość zamówienia wynosi 1 m³ (co odpowiada ok. 25 m² wylewki o grubości 4 cm).

Finalna cena produktu uzależniona jest od ilości i miejsca dostawy.

Cena od: 495 PLN brutto/m³.

Zachęcamy do oglądnięcia filmu na temat przeprowadzonych badań wylewek kamerą termowizyjną:

http://www.youtube.com/user/LafargeBeton#p/a/u/0/37QjzYI5fPc

Więcej informacji na www.lafarge.pl

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.
W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Źródło: www.globalbrand.pl

Wasze komentarze:

Autor(ka): kasia
Data nadesłania:
  25.02.2015 13:04
dziwne by było żeby producent strzelił sobie w kolano
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
5 warstwowa rura PexPenta do ogrzewania podłogowego

5 warstwowa rura PexPenta do ogrzewania podłogowego

PexPenta to 5-warstwowa rura do ogrzewania podłogowego w... » ...więcej
Nowy rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECE

Nowy rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECE

Wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki niekwestionowanym za... » ...więcej
Efektywne ogrzewanie podłogowe dzięki zastosowaniu wylewki o unikalnych właściwościach

Efektywne ogrzewanie podłogowe dzięki zastosowaniu wylewki o unikalnych właściwościach

W ofercie Lafarge znaleźć można innowacyjną energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego pod nazwą Agilia™ Sols A. Produkt ma unikalne właściwości przewodzenia i oddawania ciepła, dzięki czemu znacznie podnosi efektywność ogrzewania podłogowego. Idealnie sprawdza się jako podkład podłogowy w budownictwie mieszkalnym, biurowcach oraz domkac... » ...więcej
Nowe rozdzielacze do ogrzewania podłogowego - Purmo DSM

Nowe rozdzielacze do ogrzewania podłogowego - Purmo DSM

Marka Purmo wzbogaca ofertę akcesoriów do systemu ogrze... » ...więcej

Warsztaty: Efektywność energetyczna w praktyce. Białe Certyfikaty - wsparcie efektywności energetycznej

W dniu 27 lutego 2013 r. w Centrum Szkolenia Gazownictwa w Warszawie przy ul. Kasprzaka 25  odbędą się Warsztaty, których głównym celem jest zaprezentowanie przedsiębiorcom i inwestorom nowych obowiązków wynikających z ostatecznych aktów wykonawczych do ustawy o efektywności en... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia