www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Rozpoczynamy sezon grzewczy – jak przygotować instalację i grzejniki

Informacja prasowa / Data: 2011-11-07

Za nami pierwsze zimne dni. Sezon grzewczy można uznać za rozpoczęty. Grzejniki w naszych mieszkaniach promieniują przyjemnym ciepłem. Warto zadbać, aby przez zimowe miesiące działały bez zarzutu.

Termin rozpoczęcia sezonu grzewczego

Fot. Purmo Grzejnik dobrze przygotowany do sezonu zimowego zapewni komfortową temperaturę w mieszkaniu, niezależnie od warunków pogodowych.

W większości domów wielorodzinnych grzejniki już pracują. Na szczęście czasy gdy z niepokojem oczekiwaliśmy na „włączenie ciepła” przez elektrociepłownię minęły bezpowrotnie.

Teraz decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego jest podejmowana indywidualnie przez każdą ze wspólnot, a dostawcy ciepła zabiegają o jak najwcześniejszy odbiór swoich usług.

Przepisy nie precyzują dokładnie, kiedy wspólnoty powinny włączyć ogrzewanie w budynku. Dlatego liczy się głos mieszkańców i jeśli zarządzający wspólnotą zwlekają z rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy interweniować w administracji.

Często administratorzy przyjmują umowne granice np.:

  • kiedy temperatura dzienna przez kolejne trzy dni spada poniżej 10°C,
  • temperatura w nocy przez kolejne trzy dni spada poniżej 0°C,
  • gdy do administracji zwróci się odpowiednio duża liczba mieszkańców z prośbą o włączenie ogrzewania.

Właściciele własnych pieców grzewczych mają oczywiście komfort samodzielnego decydowania o rozpoczęciu grzania.

NA POCZĄTKU SEZONU GRZEWCZEGO WARTO POŚWIĘCIĆ KILKA CHWIL NA SPRAWDZENIE STANU INSTALACJI I GRZEJNIKÓW.

Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Rettig Heating producenta marki Purmo radzi, jak się do tego zabrać.

Kocioł

Jeśli mamy w domu własny kocioł, koniecznie pamiętajmy o regularnym (raz w roku) serwisowaniu przez autoryzowanego instalatora – przeglądy zapewnią przede wszystkim bezpieczeństwo, a także maksymalną wydajność i bezawaryjne działanie kotła.

Grzejniki

Czynności, które wykonamy w ramach przygotowania grzejników i instalacji do okresu grzewczego w dużym stopniu zabezpieczą jej prawidłowe działanie.

  • Czyszczenie – dokładnie oczyśćmy grzejnik z kurzu;
  • Odpowietrzanie – odpowietrzmy grzejniki, najlepiej przy pomocy specjalnego urządzenia;
  • Konserwacja – zamalujmy drobne odpryski i mikrouszkodzenia, aby przeciwdziałać korozji;
  • Sprawdzanie – sprawdźmy jakie jest ciśnienie w instalacji grzewczej, obejrzyjmy grzejniki pod kątem ewentualnych wycieków na połączeniach z instalacją;

Oczyszczanie grzejnika

Fot. Purmo Dzięki odpowiedniej szczotce, możemy dokładnie wyczyścić grzejnik

W czasie domowych porządków rzadko kiedy dokładnie czyścimy grzejnik, który po sezonie letnim przykryty jest zazwyczaj grubą warstwą kurzu.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z tego właśnie powodu, po uruchomieniu ogrzewania, w pomieszczeniu przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu.

Ciepłe powietrze unosi do góry zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Ma to niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i wyjątkowo szkodzi alergikom.

Dlatego należy bardzo dokładnie oczyścić grzejnik i wykonywać tę czynność regularnie w trakcie trwania sezonu grzewczego. Do czyszczenia grzejników należy używać miękkich materiałów i szczotek, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni urządzenia.

Producent grzejników Purmo ma w swojej ofercie specjalną miękką szczotkę, która umocowana jest na długim i sprężystym drucie zakończonym wygodną rączką.

Dzięki niej na pewno uda nam się dotrzeć do wszystkich zakamarków i dobrze oczyścić cały grzejnik.

Urządzenie czyścimy nie tylko od zewnątrz, ale także w środku.

Aby można było łatwiej dotrzeć pomiędzy płyty grzejnika, zaleca się zdjęcie osłony górnej potocznie nazywanej grillem i osłon bocznych” - radzi Roman Strzelczyk.

Grzejnik nie lubi detergentów

Oprócz czyszczenia na sucho, należy umyć grzejnik od zewnątrz. Przed przystąpieniem do pracy należy grzejnik wyłączyć i poczekać, aby wystygł.

Oczywiście nie powinniśmy używać w żadnym wypadku płynów żrących lub zawierających chociażby aceton, ponieważ mogą naruszyć powłokę lakierniczą urządzenia.

W zupełności wystarczy umycie grzejnika ciepłą wodą z dodatkiem środków powszechnie stosowanych w domach do czyszczenia innych powierzchni, np. płynu do mycia naczyń.

Odpowietrzamy grzejnik

Fot. Purmo Urządzenie do odpowietrzania

Należy odpowietrzyć instalację przed samym sezonem grzewczym, jeśli chcemy, aby prawidłowo funkcjonowała jesienią i zimą, czyli wtedy, kiedy jest nam najbardziej potrzebna.

W trakcie sezonu grzewczego, jeśli zauważymy, że grzejnik nierówno się nagrzewa lub wydobywają się z niego niepokojące hałasy, również należy go odpowietrzyć.

Ważne jest to, że grzejniki możemy odpowietrzyć sami, bez pomocy specjalisty.

Każdy grzejnik Purmo wyposażony jest w specjalny zawór – ręczny odpowietrznik umieszczony u góry grzejnika, który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze.

Można to zrobić przy pomocy śrubokrętu lub specjalnego urządzenia dostępnego w ofercie Purmo” – radzi Roman Strzelczyk.

Urządzenie to wyposażone jest w pokrętło ułatwiające odkręcenie odpowietrznika w grzejniku i plastikowy zbiorniczek, który wyłapie krople wody wypływające z instalacji.

Odpowietrzanie grzejnika przy pomocy powyższego urządzenia pozwoli uniknąć ryzyka zalania podłogi wodą z instalacji grzewczej.

Konserwujemy grzejnik

Wyczyszczony i odpowietrzony grzejnik powinien prawidłowo funkcjonować przez cały sezon grzewczy. Należy jedynie uważać żeby nie zarysować go, czy nie uszkodzić.

Nie można także wieszać na grzejniku mokrych ścierek, zwłaszcza tych które używaliśmy wcześniej do sprzątania. Pozostałości detergentów mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą i uszkodzić ją.

Powłoki lakiernicze, którymi pokryty jest grzejnik spełniają ważną funkcję zabezpieczającą urządzenie przed korozją. Ich naruszenie skraca żywotność grzejnika. Każde, najmniejsze nawet zarysowanie może doprowadzić późniejszych wycieków.

Dlatego trzeba od czasu do czasu uważnie obejrzeć grzejnik i poszukać ewentualnych mikroodprysków i rys.

Jeśli już doszło do uszkodzenia lub zauważyliśmy na grzejniku zarysowanie, należy je jak najszybciej zabezpieczyć lakierem. Możemy do tego celu użyć lakierów w sztyfcie lub sprayu.

Markowy grzejnik od renomowanego producenta, takiego jak Purmo, prawidłowo zainstalowany, a następnie odpowiednio konserwowany, będzie nam służył przez wiele lat.

Sprawdzamy instalację

Aby nasze grzejniki pracowały właściwie, należy zadbać o odpowiednią jakość i ilość wody w instalacji.

O ile mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie muszą się sami o to martwić, o tyle właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie o to zadbać.

Po pracach związanych z konserwacją zewnętrznych elementów grzejników, należy sprawdzić pozostałe elementy instalacji i skontrolować ciśnienie.

Jeśli jest obniżone w stosunku do wartości przy jakiej pracowało w poprzednim sezonie oznacza to, że musimy dopuścić wody do systemu.

Małe spadki ciśnienia nie są niepokojące, ale jeżeli stwierdzimy znaczny spadek ciśnienia, oznacza to nieszczelność w instalacji wymagającą interwencji instalatora.

Ciśnienie w instalacji grzewczej w domach jednorodzinnych najczęściej wynosi od 1 do 2 barów i odczytuje się je na manometrze zamontowanym gdzieś w kotłowni lub zabudowanym bezpośrednio w kotle.

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.

Źródło: www.purmo.pl

Wasze komentarze:

Autor(ka): Zdzisław47
Data nadesłania:
  16.12.2011 23:15
Co oznacza mały spadek ciśnienia w instalacji?Ile kresek na manometrze?
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak szybko i wygodnie przygotować kanał pod instalację

Jak szybko i wygodnie przygotować kanał pod instalację

Wykonanie bruzdy jest jednym z najbardziej pracochłonnyc... » ...więcej
Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Pierwsze tygodnie jesieni to dobry czas, aby pomyśleć o... » ...więcej
Nowy sezon grzewczy, nowe regulatory temperatury

Nowy sezon grzewczy, nowe regulatory temperatury

Na dobry początek sezonu grzewczego 2012-2013 w ofercie ... » ...więcej
Sezon tuż, tuż - instalacje grzewcze pod lupę

Sezon tuż, tuż - instalacje grzewcze pod lupę

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Choć jeszc... » ...więcej
Jak przygotować drewno do kominka

Jak przygotować drewno do kominka

Drewno kominkowe wymaga specjalnego przygotowania zanim t... » ...więcej
Wiosna to czas na solary – zaprojektuj system grzewczy

Wiosna to czas na solary – zaprojektuj system grzewczy

Wiosna to najlepszy czas by pomyśleć o jesieni i zimie,... » ...więcej
Wybieramy system grzewczy

Wybieramy system grzewczy

Wybór systemu grzewczego jest niezwykle ważną decyzją. Rodzaj instalacji wpływa bowiem nie t... » ...więcej
Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być... » ...więcej
Polecamy porady

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia