www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Bezpieczeństwo w parze z energooszczędnością

Informacja prasowa / Data: 2012-04-13

Stolarka okienna powinna nie tylko spełniać standardy bezpieczeństwa, ale również wpisywać się w najnowsze eko trendy. Jak sprawić, by okna były bezpieczne i energooszczędne zarazem? Na to pytanie odpowiada Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

O roli, jaką będą spełniać okna, decydują elementy, które bardzo często nie są dostrzegane przez użytkowników stolarki. Mowa tu o okuciach, znajdujących się między ramą a skrzydłem okna.

Dobre okucie gwarancją bezpieczeństwa

Dopływ świeżego powietrza zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach i dobre samopoczucie mieszkańców, dlatego potrzebne jest regularne wietrzenie.

Jednak niektóre pomieszczenia w domu – ze względu na funkcję jaką pełnią - potrzebują wietrzenia bardzo intensywnego, niemalże stałej cyrkulacji powietrza.

Fot. Winkhaus Okucie activPilot Comfort PADK umożliwia efektywne i bezpieczne wietrzenie całym obwodem okna

Należą do nich przede wszystkim kuchnia i łazienka. Wybierając okno kuchenne czy łazienkowe, warto więc zadbać o to, by zamontowane w nim okucie umożliwiało wygodne wietrzenie.

Jeśli takie okno znajduje się na parterze i jest łatwo dostępne dla potencjalnego włamywacza, optymalnie byłoby, by jednocześnie spełniało odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Odpowiedzią na te oczekiwania inwestorów są okucia uchylno – rozwierane activPilot Comfort PADK. Umożliwiają one, oprócz tradycyjnego otwarcia oraz uchyłu, trzeci wariant ustawienia okna – informuje Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus.

- Dzięki dodatkowej funkcji równoległego odstawienia skrzydła od ramy możemy wietrzyć efektywnie i zarazem bezpiecznie - całym obwodem skrzydła".

Bezpieczne wietrzenie pomieszczenia - jak to działa

Funkcja ta pozwala wietrzyć pomieszczenia w sposób energooszczędny: unikamy gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia, do którego dochodzi przy uchylonym lub przy otwartym oknie.

Co więcej, wietrzenie w taki sposób nie osłabia antywłamaniowego charakteru okna!

Fot. Winkhaus Zaczep kontaktowy

-To jedyne okucie, które zapewnia wysoką ochronę przed włamaniem w funkcji wietrzenia. W tym położeniu okucie spełnia wymagania ENV 1627-1630 w 1 lub 2 klasie odporności na włamanie, w zależności od konfiguracji – podkreśla Janusz Grześkowiak.

- W funkcji wietrzenia między skrzydłem a ramą powstaje mała, ok. 6-milimetrowa szczelina. Okno z zewnątrz wygląda jak zamknięte, nie widać więc, że jest zaryglowane w sposób niestandardowy – wyjaśnia ekspert z firmy Winkhaus i dodaje:

- Kluczową sprawą jest to, że dom lub mieszkanie mogą być wietrzone nawet podczas dłuższej nieobecności lokatorów. Tym sposobem zapobiegamy powstawaniu nieprzyjemnego zaduchu w pomieszczeniu, a przede wszystkim gromadzeniu się nadmiaru wilgoci, który może prowadzić do zagrzybienia ścian.

A może kontaktron?

Innym mechanizmem, który zapewnia oknom bezpieczeństwo i energooszczędność, są czujniki zamknięcia okna, zwane inaczej kontaktronami.

Funkcjonujące na zasadzie pola magnetycznego czujniki działają jako sygnalizatory włamania albo informują o aktualnym położeniu okna. Co więcej, czujniki mogą także sterować elektrozaworami na grzejnikach lub klimatyzatorach.

- Elektrycznie sterowany zawór ciepła, który jest kontrolowany przez czujnik magnetyczny i rozdzielacz, wyłącza grzejnik lub klimatyzator wtedy, gdy otwieramy okno. Dzięki zastosowaniu takiej technologii jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć straty energii cieplnej.

Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w obiektach takich jak hotele, szkoły, biurowce, gdzie użytkownicy nie czują potrzeby oszczędzania energii, a w ostatnim czasie także chętnie wykorzystywane jest w domkach jednorodzinnych – wyjaśnia Janusz Grześkowiak.

Wybierając okna do swojego domu, nie musimy decydować, czy mają one nas chronić, czy być energooszczędne. Rynek stolarki otworowej oferuje już rozwiązania, które łączą w sobie oba te aspekty w równym stopniu.

Więcej informacji na www. winkhaus.pl

Winkhaus Polska Beteiligungs spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Rydzynie (woj. wielkopolskie) istnieje w Polsce od 23 października 1992 roku. Jest jedną z wiodących firm należących do Grupy Winkhaus, znanego w Europie niemieckiego producenta okuć budowlanych. W Polsce firma zatrudnia około 800 pracowników.
Winkhaus Polska jest producentem i dystrybutorem okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do większości państw Europy Wschodniej. Poza własnymi produktami oferuje wiele innych produktów potrzebnych przy produkcji okien i drzwi. Dla stałych klientów oferuje program komputerowy do konstrukcji i kalkulacji stolarki budowlanej WH OKNA. Wersja dealerska programu WH OKNA w kapitalny sposób ułatwia współpracę i kontakty pomiędzy producentem a firmą sprzedającą stolarkę budowlaną. Swoim klientom firma zapewnia doradztwo w dziedzinie optymalizacji i automatyzacji produkcji okien.

Źródło: www.gutpr.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji grzewczych

Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji grzewczych

Bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjna praca domowych... » ...więcej
Jak ogrzać dom w bezpieczny sposób?

Jak ogrzać dom w bezpieczny sposób?

Gdy za oknami hula wiatr, a temperatura powietrza oscyluj... » ...więcej
Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

W nowoczesnym budownictwie zrównoważonym, zwłaszcza w ... » ...więcej
Źle dopasowany komin i brak kontroli kominiarskiej – realne zagrożenie dla naszego życia

Źle dopasowany komin i brak kontroli kominiarskiej – realne zagrożenie dla naszego życia

Nieprawidłowo dobrany system kominowy do kotła lub kominka jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów i zaczadzeń od urządzeń grzewczych. Według danych straży pożarnej rocznie zaczadzeniu ulega około 2000 osób, z czego około 100  umiera w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak ustrzec się najczęściej popełnianyc... » ...więcej
Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejnikó... » ...więcej
Komin - zasady jego konstrukcji i obsługi

Komin - zasady jego konstrukcji i obsługi

Nie widać go. A jednak jego stan techniczny oraz parametry ... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery