www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Jak ogrzać dom w bezpieczny sposób?

Informacja prasowa / Data: 2013-02-15

Gdy za oknami hula wiatr, a temperatura powietrza oscyluje wokół zera, każdy z nas zaczyna myśleć o skutecznym sposobie na ogrzanie domu lub mieszkania. Niestety okres zimowy to również czas, w którym liczba rejestrowanych pożarów i zatruć tlenkiem węgla rośnie w zatrważającym tempie. Dzisiaj radzimy jak ogrzewać własne M2 lub dom w bezpieczny sposób. 

Jak wskazują statystyki publikowane co roku przez Straż Pożarną, do najczęstszych przyczyn pożarów należą nieostrożne obchodzenie się z grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi, na paliwo stałe i ciekłe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewanie pomieszczeń, przenośne grzejniki), a także ich wady.

W czasie sezonu grzewczego, który trwa w Polsce od października do kwietnia, co roku notuje się średnio kilkanaście tysięcy pożarów, z czego w wielu z nich giną ludzie.

- Zatrważająca jest strażacka statystyka związana z pożarami mieszkań. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach 2012 r. na terenie Wielkopolski w pożarach zginęło 7 osób. Analizy tych zdarzeń pokazują, że w zdecydowanej większości powstały one w porze nocnej, a ogniem objęte były niewielkie powierzchnie (około 1 m2) - mówi Sławomir Brandt, Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Poznaniu.

Dane te wskazują na powagę sytuacji i powinny przestrzegać naszych czytelników przed ryzykownym dogrzewaniem pomieszczeń w sezonie zimowym. Okazuje się, że aby bezpiecznie ogrzać mieszkanie lub dom, należy pamiętać o zaledwie kilku podstawowych zasadach.

Która instalacja warta swojej ceny?

Fot. MK Żary      System ZEN 

Aby przetrwać zimę w komfortowych i bezpiecznych warunkach warto jeszcze przed nastaniem mrozów pomyśleć o doborze odpowiedniej instalacji grzewczej i kominowej.

Inwestycja w droższy, ale bardziej nowoczesny system – np. podczas budowy domu lub w trakcie generalnego remontu -  może być strzałem w dziesiątkę. Urządzenia najnowszej generacji są bowiem projektowane tak, aby spełniały dzisiejsze wymogi energooszczędności i ekologii.

Oznacza to, że prawdopodobnie w kilka sezonów grzewczych poniesiona inwestycja zwróci się nam w postaci zaoszczędzonego paliwa.

Jeżeli jednak za późno już na generalny remont lub wcale nie mamy na niego ochoty, a nasza aktualna instalacja grzewcza i kominowa pozostawia wiele do życzenia, warto zwrócić uwagę na systemy kominowe zewnętrzne.

Od jakiegoś czasu na polskim rynku można spotkać stalowe dwuścienne systemy kominowe, czyli  lekkie konstrukcje, które montuje się  bezpośrednio do zewnętrznej ściany domu. Są niezastąpione w przypadku braku wolnego szachtu kominowego w domu oraz w sytuacji, gdy nie chcemy angażować się w kosztowny i długotrwały remont mieszkania, który wiąże się z budową nowego przewodu kominowego.

Kominy zewnętrzne jednościenne

Tego typu kominy należą do grupy produktów samodzielnych, które nie wymagają stosowania dodatkowych materiałów ochronnych, jak np. ceramiki.

Ich wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej.  

Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna lub ceramiczna.

Kominy dwuścienne 

Środek  kominów dwuściennych wykonany jest z  blach nierdzewnych, kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 [mm], rura zewnętrzna z blachy nierdzewnej grubości 0,5 - 1,0 [mm], izolacja termiczna ma grubość 30 [mm] lub 60 [mm].

Dobór komina do budynku

Dzięki większej uwadze producentów skierowanej na design produktów, nawet najwybredniejsi  znajdą coś dla siebie.

Dobry przykład tego rodzaju rozwiązania stanowi system ZEN firmy MK Systemy Kominowe.

Wyróżnia go brak obejm, dzięki czemu wygląda elegancko, pasuje zatem zarówno do nowoczesnych elewacji, jak i  starszych domów.

System ZEN dostępny jest ponadto w kilku wersjach:

 • błyszczącej,
 • szlifowanej,
 • malowanej – dopasowanej do koloru elewacji.

Zasady bezpiecznego ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń

- Należy pamiętać, że podczas pożaru dla człowieka dym jest równie groźny i zabójczy jak ogień. Zagrożenie pożarowe nie dotyczy się wyłącznie starych kamienic wyposażonych w piece kaflowe, występuje ono w każdym z mieszkań  – podkreśla Brandt.

– Warto to zagrożenie znać i usunąć. Istnieje kilka prostych sposobów, aby być bezpiecznym w swoich domach.

 • Pierwszym z nich jest montaż czujek dymu i czadu, które ostrzegą nas w nocy przed niebezpieczeństwem.
 • Warto również zamykać drzwi do wszystkich pomieszczeń – zamknij drzwi i nie wpuszczaj ognia i dymu do swojej sypialni.
 • Jak się okazuje, zasady bezpiecznego ogrzewania są bardzo proste, czasami mogą wydawać się nawet oczywiste.
 • Zacząć należałoby od rodzaju urządzeń grzewczych w naszym domu.
 • Nie należy stosować pieców, grzejników i innych tego typu maszyn, jeżeli nie są one dopuszczone na naszym rynku.
 • Natomiast przed użyciem nowego urządzenia zaleca się zapoznać z instrukcją obsługi, w której zwykle są ujęte zasady poprawnego używania owego sprzętu.
 • Naprawę zepsutych urządzeń należy powierzyć fachowcom.
 • Nie powinno się także składować materiałów palnych w bezpośredniej bliskości pieców, grzejników, kóz, kominków itd. Odległość od urządzenia grzewczego a np. łatwopalnych ozdóbek, papierków, makulatury, firan itp. powinna wynosić co najmniej 0,5 metra.
 • Jeżeli dogrzewamy się przykładowo przenośnymi grzejnikami lub piecykami, niedozwolone jest ustawianie ich bezpośrednio na podłożu palnym (dywany, maty papierowe).
 • Należy także pamiętać, aby stosować do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane przez jego producenta. Zlekceważenia zwłaszcza tego zalecenia może doprowadzić do rozszczelnienia się przewodów spalinowych lub ich zatkania, co w konsekwencji może spowodować pożar, zaczadzenie, a nawet wybuch.

Równie ważna co ostrożne obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi, jest regularna kontrola przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Komin oraz elementy instalacji spalinowej są wyrobami budowlanymi i podlegają regulacjom prawa budowlanego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków Dz. Ust. nr 109 poz. 719) czyszczenie przewodów kominowych należy przeprowadzać:

w paleniskach opalanych paliwem stałym co najmniej 4 razy w roku, natomiast w przypadku opalania paliwem płynnym i gazowym minimum 2 razy w roku.

Treść ustawy jest ogólnie dostępna w Internecie, można ją także znaleźć na stronach producentów systemów kominowych, np. na   www.mkzary.pl .

Jak widać, zasady dotyczące bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych oraz ogrzewania pomieszczeń nie wymagają wielkiego wysiłku oraz wysokich kosztów.

Kluczowy w tej kwestii wydaje się być zdrowy rozsądek oraz traktowanie tzw. okazji cenowych z dystansem.

Warto również pamiętać, że renoma w branży systemów kominowych oraz urządzeń grzewczych to wskazówka pewnej, sprawdzonej przez wielu inwestorów inwestycji. Szukajmy zatem producentów, którzy mogą pochwalić się wieloma certyfikatami jakości oraz wyróżnieniami w ogólnopolskich rankingach. 

Źródło: MK Żary

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Bezpieczny dom i podwórko - walczymy z oblodzeniem

Bezpieczny dom i podwórko - walczymy z oblodzeniem

W okresie zimowym dom jest bardzo narażony na uszkodzeni... » ...więcej
Jak ogrzać domek letniskowy?

Jak ogrzać domek letniskowy?

Domki letniskowe mają zwykle lekką, słabo izolowaną konstrukcję, najczęściej są wykonane ... » ...więcej
Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie? Takie pytanie nasuwa się wtedy gdy planujemy zainwestować pieniądze. Prawd... » ...więcej

Podsumowanie po oświecimskich Targach "Dom i Otoczenie "

W dniach 11-13 czerwiec 2010 odbyły się OŚWIĘCIMSKIE ... » ...więcej
Jak wybrać grzejnik do łazienki

Jak wybrać grzejnik do łazienki

Bez względu na to, czy mamy dużą czy małą łazienkę... » ...więcej
Jak dobrać grzejnik do łazienki?

Jak dobrać grzejnik do łazienki?

Grzejnik łazienkowy musi spełnić kilka określonych fu... » ...więcej
Pożar sadzy – jak temu zaradzić?

Pożar sadzy – jak temu zaradzić?

Za nami pierwsze tygodnie nowego sezonu grzewczego. Jest ... » ...więcej
Polecamy porady

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery