www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

13 milionów Polaków nie ma kontroli nad wydatkami za ogrzewanie

Informacja prasowa / Data: 2013-03-05

Nieumiejętność oszczędzania energii we własnym domu lub mieszkaniu sprawiła, że rachunki Polaków za ogrzewanie w poprzednim sezonie grzewczym przekroczyły 95 mld zł. Raport „Polacy a wydatki na ogrzewanie” przygotowany w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę” pokazuje, że mamy świadomość, jak ważna dla nas i dla środowiska jest energia. Jednak wielu Polaków nie potrafi zapanować nad jej zużywaniem. Firma Danfoss opracowała poradnik przedstawiający, jak w prosty sposób zmniejszyć konsumpcję energii i koszty za ogrzewanie, a także zapewnić komfort w domu.

„Raport analizujący podejście Polaków do sezonu grzewczego i ogrzewania pokazuje, że potrzebujemy wskazówek, jak kontrolować zużycie energii w swoich mieszkaniach i domach.

Dlatego w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę” przygotowaliśmy poradnik, który przedstawia jak unikać najczęściej popełnianych błędów i, tym samym redukować koszty ogrzewania.” - mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

Fot. Danfoss

Chociaż odzyskanie kontroli nad zużyciem energii i wydatkami na ogrzewanie wydaje się być niemożliwe, to wbrew pozorom nie jest takim trudnym zadaniem.

Analiza rocznych wydatków jest pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić. Można wtedy zobaczyć, jak zmieniała się ich wysokość.

Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” takiej analizy dokonuje tylko połowa z nas.

Przyczyn różnic w opłatach za ogrzewanie może być kilka. Dlatego, aby odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego warto je poznać.

Szczelne mieszkanie to mniejsze zużycie energii

Szczelność mieszkania, czy domu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wydatki na ogrzewanie. Nieszczelne okna i drzwi, ale także niewystarczająca izolacja ścian, dachu, czy podłogi mogą w znaczący sposób zwiększyć opłaty.

Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” tylko część z nas ma tego świadomość.

Przed lub w trakcie sezonu grzewczego okna i drzwi uszczelnia 45% Polaków.

28% wymienia okna, a ¼ decyduje się na dodatkową izolację cieplną budynku lub mieszkania.

Nieumiejętne korzystanie z systemów grzewczych może zwiększyć wysokość opłat.

Nie każdy wie, że mieszkanie można naturalnie ogrzać światłem słonecznym, nie narażając się na dodatkowe wydatki. Jest to możliwe, gdy na zewnątrz budynku temperatura jest wysoka i świeci słońce.

Ponad połowa Polaków zapomina także o przykręceniu termostatów grzejnikowych podczas wyjazdów, czy otwierania okien. Wyjeżdżając na kilka dni nie pamięta o tym 51% Polaków, a przy wietrzeniu pomieszczenia 53%.

„Około 60% badanych analizuje ponoszone wydatki oraz stara się odkładać na rzecz przyszłych, wyższych rachunków. Ciekawe jest to, że badani wolą odkładać określoną sumę pieniędzy na większy rachunek, niż systematycznie pamiętać o regulowaniu temperatury w momencie wietrzenia, czy wyjazdu na urlop.” – komentuje dr Agnieszka Popławska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, psycholog zajmująca się zachowaniami ekonomicznymi społeczeństwa.

Wpływ na wysokość opłat ma również stan termostatów grzejnikowych. Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” termostaty posiada tylko 59% Polaków.

Dodatkowo, co dziesiąte urządzenie ma ponad 10 lat. Ma to duże znaczenie, ponieważ starsze i nieodpowiednio eksploatowane termostaty mogą być mniej sprawne i zużywać więcej energii.

Ogrzewanie ważne nie tylko dla portfela

Temperatura panująca w domu wpływa na samopoczucie domowników.

Dlatego musi być dopasowana do rodzaju pomieszczenia oraz pory dnia i roku. Jednak według raportu, aż 40% Polaków nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia.

To poważny problem, ponieważ nieodpowiednia temperatura może być przyczyną licznych chorób, a także może osłabiać koncentrację.

Odpowiednio ustawione termostaty, w zależności od rodzaju pomieszczenia, znacznie zmniejszają zużycie energii i jednocześnie podnoszą komfort przebywania w danym pokoju.

Ogrzewanie to nie tylko kwestia wysokości rachunków i domowego budżetu.

Aż 2/3 Polaków ma świadomość, że stan instalacji grzewczej ma wpływ na środowisko naturalne. Polacy wiedzą, że zarządzanie energią w swoim domu lub mieszkaniu to również troska o przyrodę.

W czasach, gdy coraz częściej poruszana jest kwestia szybko zużywanych zasobów nieodnawialnych źródeł energii jest to bardzo dobry znak.

Odzyskaj kontrolę, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom

Na przestrzeni lat technologia zastosowana w termostatach grzejnikowych bardzo się rozwinęła. W związku z tym nowoczesne urządzenia, oferują o wiele większy komfort i energooszczędność niż te instalowane kilka, czy kilkanaście lat temu. Są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zapanować nad zużyciem energii w swoim domu i swoimi wydatkami na ogrzewanie.

Elektroniczne termostaty są w pełni automatyczne. Umożliwiają one programowanie tygodniowego harmonogramu ogrzewania, dopasowując temperaturę w pomieszczeniu do preferencji domowników i ograniczając zużycie energii. Użytkownicy mogą skorzystać np. z trybu nocnego, wakacyjnego, czy funkcji otwartego okna.

Tryb nocny automatycznie obniża temperaturę zapewniając komfortowe warunki do spania i podwyższa ją tuż przed przebudzeniem.

Tryb wakacyjny wyłącza ogrzewanie podczas wyjazdu i włącza je tuż przed powrotem, a funkcja otwartego okna wyłącza termostat podczas wietrzenia.

Te wszystkie udogodnienia mogą rozwiązać problemy związane z nieumiejętną kontrolą ogrzewania przez domowników, której efektami są straty energii.

Zastąpienie tradycyjnych urządzeń elektronicznymi pozwala zaoszczędzić do 23% energii, a wymiana ręcznych zaworów nawet do 46%1.

Termostaty elektroniczne pozwalają dokładnie ustawić temperaturę w pomieszczeniu z dokładności do 0,5°C. Jest to bardzo przydatne biorąc pod uwagę, że temperatura w pokoju niższa o 1°C może zmniejszyć zużycie energii aż o 6%. To oznacza duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

„Elektroniczne termostaty zwiększają komfort przebywania w danym pomieszczeniu i pozwalają nam zapomnieć o ograniczaniu zużycia energii. Robią to za nas automatycznie. Wystarczy je tylko ustawić według naszych preferencji. Ustawienia można w każdej chwili zmienić, np. w przypadku wyjazdu.

Istnieją także bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają sterować ogrzewaniem podłogowym wodnym, elektrycznym i grzejnikowym z jednego miejsca w domu lub mieszkaniu.” - mówi Dorota Jezierska.

Dodatkowe informacje i porady pozwalające w łatwy sposób zapanować nad zużyciem energii znajdują się w Poradniku użytkownika „Jak odzyskać kontrolę nad wydatkami na ogrzewanie i poprawić komfort cieplny” przygotowanym w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę”.

Dowiedz się więcej nt. nowoczesnych urządzeń regulujących temperaturę w domu: http://living.danfoss.pl/

O kampanii:
Inicjatorem ogólnopolskiej kampanii „Odzyskaj kontrolę” jest firma Danfoss, światowy dostawca rozwiązań dla ogrzewnictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji, producent najnowszej generacji termostatów grzejnikowych living by Danfoss (http://living.danfoss.pl/).
Akcja ma na celu uświadomienie Polakom, jakie znaczenie dla środowiska, zdrowia oraz domowego budżetu ma odpowiednia regulacja temperatury w domu i stosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Kampania jest kontynuacją zeszłorocznego projektu „Każdy stopień ma znaczenie”.

1 Badania „Energy efficiency related to the change of thermostatic radiator valves”, przeprowadzone w maju 2010 roku przez prof. dr.-ing. Rainer Hirschberg z University of Science Aachen.

Źródło: Danfoss 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Źle dopasowany komin i brak kontroli kominiarskiej – realne zagrożenie dla naszego życia

Źle dopasowany komin i brak kontroli kominiarskiej – realne zagrożenie dla naszego życia

Nieprawidłowo dobrany system kominowy do kotła lub kominka jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów i zaczadzeń od urządzeń grzewczych. Według danych straży pożarnej rocznie zaczadzeniu ulega około 2000 osób, z czego około 100  umiera w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak ustrzec się najczęściej popełnianyc... » ...więcej
Drzwi wejściowe – nie wypuszczajmy przez nie ciepła

Drzwi wejściowe – nie wypuszczajmy przez nie ciepła

Zewnętrzne drzwi wejściowe powinny zabezpieczać mieszkani... » ...więcej
Koza - nie tylko dekoruje ale i grzeje

Koza - nie tylko dekoruje ale i grzeje

Szczególnym rodzajem kominków są kozy. Są to piece wolno... » ...więcej
Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

W połowie grudnia zakończył się edukacyjny konkurs organizowany przez MK Systemy Kominowe, którego głównym celem było zachęcenie ludzi do zapoznania się ze sposobami ochrony przed czadem. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a większość odpowiedzi była poprawna. Dla osób, które nie zdecydowały się w ten sposób poszerzyć swojej świadomości tlenku węgla, przygotowaliśmy katalog dziesięciu najważniejszych sposobów zapewniających bezpieczeństwo w t... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia