www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

5 warstwowa rura PexPenta do ogrzewania podłogowego

Informacja prasowa / Data: 2013-04-19

PexPenta to 5-warstwowa rura do ogrzewania podłogowego wykonana z sieciowanego polietylenu o wysokiej gęstości. Premiera tego przełomowego produktu Purmo miała miejsce na największych targach branży instalacyjnej ISH we Frankfurcie. Purmo PexPenta wytwarzana jest z zastosowaniem bardzo zaawansowanej technologicznie metody produkcji w zakładach Hewing w Niemczech. 

5 warstw z gwarancją na 30 lat

W nowej rurze Purmo PexPenta warstwa zabezpieczająca przed dyfuzją tlenu, wykonana z EVOH, jest usytuowana centralnie pomiędzy dwiema wytrzymałymi warstwami PEX.

Dzięki temu bariera tlenowa jest chroniona przed  uszkodzeniami mechanicznymi, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji i wieloletnią, bezawaryjną eksploatację. 

Dwie warstwy kleju trwale łączą warstwę EVOH z ochronnymi warstwami PEX.

Zewnętrzna warstwa o grubości 1 mm ma charakterystyczny pomarańczowy kolor. Jest bardzo elastyczna, odporna na zadrapania oraz urazy mechaniczne mogące powstać na budowie.

Natomiast wewnętrzna warstwa PEX, również o grubości 1 mm, ma neutralny kolor i małą chropowatość, co zmniejsza opory hydrauliczne.

Wszystkie warstwy rury PexPenta są wytwarzane jednocześnie, a szczególne właściwości użytkowe uzyskuje ona w procesie sieciowania fizycznego.

       Producent zapewnia aż 30 lat gwarancji na nową rurę PexPenta.

Pionierzy w wykorzystaniu rur tworzywowych

Zanim wynaleziono PexPenta, standardem w sektorze ogrzewania podłogowego były rury o 4 lub nawet 3 warstwach.

To badacze i naukowcy zajmujący się polimerami, pracujący w fabryce, gdzie PexPenta jest obecnie produkowana, są odpowiedzialni za to przełomowe odkrycie.

Każda z 5 warstw jest wytwarzana jednocześnie – oznacza to, że wszystkie warstwy formowane są razem, w tym samym czasie.

Wiele innych rur tworzywowych formowanych jest w oddzielnych procesach:

 • najpierw powstaje wewnętrzna warstwa,
 • później rura jest nakładana na bęben,
 • następnie  przechodzi przez kolejne procesy, gdzie nakładane są dodatkowe warstwy.

Ponieważ warstwy rury wytwarzane są jednocześnie, wszystkie są ze sobą bezpiecznie połączone już na wczesnym etapie produkcji. Daje to dodatkową gwarancję trwałości i niezawodności. Aby proces jednoczesnego wytwarzania 5 warstw był możliwy, konieczne było wdrożenie zupełnie nowego procesu produkcji.

Pięć funkcjonalnych warstw

Przewagą PexPenty, stworzonej przez Purmo, jest nie tylko proces produkcji polegający na jednoczesnym wytwarzaniu 5 warstw.

Ma ona też inną przewagę, jak wyjaśnia Mikko Iivonnen, Dyrektor ds. Standardów Technicznych i Środowiska w Rettig ICC:

„Na rynku możemy spotkać rury, które mają 5 warstw. Jednak tylko PexPenta ma grubą zewnętrzną warstwę PEX, która gwarantuje odpowiednią ochronę przed ścieraniem warstwy antydyfuzyjnej EVOH. To  najważniejsza warstwa w rurze umiejscowiona centralnie w jej konstrukcji.

EVOH – kopolimer etylenu z alkoholem winylowym - jest kluczowym komponentem PexPenta. Zapobiega wnikaniu tlenu do wody grzewczej. Tlen mógłby zapoczątkować proces korozji elementów metalowych, co zagraża całemu systemowi i może spowodować odczuwalny w skutkach wyciek wody.

Z tego powodu warstwa EVOH w rurze PexPenta jest umiejscowiona pomiędzy dwiema ochronnymi warstwami PEX o równej grubości. W tej sytuacji każda cząstka tlenu musiałaby przedostać się przez grubą warstwę PEX, następnie przez warstwę EVOH i znowu przez grubą warstwę PEX, żeby dostać się do wody instalacyjnej. 5-warstwowa konstrukcja PexPenta gwarantuje, że się to nigdy nie wydarzy.”

Testy jakości - najbardziej zaawansowane i rygorystyczne w branży

Rura PexPenta jest wytwarzana w oddzielnym zakładzie produkcyjnym Hewing z własnym laboratorium i ośrodkiem badawczym. To jedyny przypadek w branży, gdy rura jest tak dokładnie testowana w procesie produkcyjnym. 

Po pierwszym etapie produkcji tysiące metrów rury PexPenta nawinięte na duże bębny wypełnia się helem i uszczelnia korkami na obu końcach. Następnie rura przechodzi przez komorę próżniową z wbudowanym chromatografem gazowym. Chromatograf ten ma dokładność na poziomie atomowym: wystarczy, że choćby jeden atom helu zostanie wykryty przez chromatograf, a wtedy dany odcinek rury zostaje specjalnie oznaczony i oddany do utylizacji.

W celu określenia długości życia rury, poddaje się ją restrykcyjnym badaniom wytrzymałości na pełzanie i odporności na zmęczenie materiału. Od lat próbki rur przechodzą szereg testów pod stałym obciążeniem temperatury i ciśnienia, które są przeprowadzane w zakładowym centrum badawczym.

Z rezultatów tych badań wynika, że rura PexPenta wykazuje trwałość znacznie przekraczającą wymagane minimum 50 lat pracy stawiane rurom w instalacjach sanitarnych i grzewczych.Test szczelności z helem, test dyfuzji tlenu, testy na wytrzymałość – badania te zapewniają bezkompromisową jakość rury PexPenta.

Podręczny przewodnik sieciowania

Ostatnia faza procesu odbywa się za ścianami o dwumetrowej grubości. W bezpiecznym bunkrze akcelerator bombarduje zwój rury wiązką elektronów.

Podczas kilku kolejnych faz tego procesu wiązka elektronów powoduje zmianę łańcucha polimerów wewnątrz rury. Nie połączone ze sobą łańcuchy polietylenu (PE) przetworzone zostają w mocne lecz elastyczne sieci cząstek.

Ta sieciowana struktura (PEX) ma wyjątkowe właściwości w porównaniu z pierwotnymi właściwościami materiału PE:

 • jest mocniejsza mechanicznie,
 • bardziej odporna na wysokie ciśnienie oraz temperaturę.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej metody sieciowania w procesie produkcji rury PexPenta nie stosuje się niebezpiecznych chemikaliów, nie powstają również szkodliwe dla środowiska produkty uboczne.

Przed usieciowaniem, atomy węgla (szare) i atomy wodoru (czerwone) tworzą układ łańcuchów molekuł polietylenu.

 

 

Bombardowanie wiązką elektronów odrywa pojedyncze atomy wodoru z łańcucha, które pozostają niesparowane w łańcuchu. Niesparowane atomy wodoru łączą się w cząsteczki i ulatniają. Następnie atomy węgla łączą się ze sobą tworząc mocne wiązania - tzw. usieciowanie.

Trójwymiarowe, fizycznie usieciowane łańcuchy: PexPenta. W rezultacie powstaje mocniejsza struktura molekularna: podczas gdy wcześniej, łańcuchy polietylenu biegły równolegle i właściwie niepołączone, teraz są mocno związane i biegną jeden obok drugiego.

Korzyści dla instalatora

PexPenta została specjalnie zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić proces instalacji. Wewnętrzną warstwę EVOH, która stanowi barierę tlenową, chroni zewnętrzna wytrzymała warstwa ochronna. Dzięki temu rura nie jest podatna na uszkodzenia w typowych warunkach budowlanych.

Jest wystarczająco wytrzymała, aby po niej chodzić, i jednocześnie dostatecznie elastyczna, aby formować z niej łuki.

Instalatorzy mogą więc skupić się na zadaniu, zamiast martwić się możliwym uszkodzeniem rury podczas montażu.

Dla ułatwienia pracy instalatorom Purmo świadczy dodatkową usługę.

W ciągu 7 dni przygotowujemy dobór materiałów do ogrzewania podłogowego na podstawie rysunków i danych dostarczonych przez instalatora. Nasi inżynierowie mogą również przygotować plan ułożenia rur w przypadku zamówienia przez instalatora kompletnego systemu Purmo.

Inne elementy ogrzewania podłogowego systemu Purmo

System Purmo oprócz rury PexPenta zawiera również inne elementy.

Rozdzielacze ze stali nierdzewnej są kompletnie wyposażone, zawierają wskaźniki przepływu i możliwość montażu siłowników.

System Noppjet

Różne systemy izolacji i mocowania rur jak np. Rolljet, Noppjet lub Railjet.

Purmo posiada w ofercie także unikatowy system sterowania TempCo oraz zestaw mieszający z pompą elektroniczną TempCo fix eco. Wszystkie elementy są dostarczane w komplecie, tak aby instalator mógł jak najszybciej uruchomić system.

PexPenta to rozwiązanie zgodne z filozofią  Purmo Clever Heating Solutions

Specyfikacja techniczna

 • maks. ciśnienie pracy 6 bar
 • maks. temperatura pracy 90 °C (tymczasowo 110°C)
 • konstrukcja rury  5-warstwowa (PN-EN ISO 21003)
 • dostępne wymiary  14x2, 16x2, 17x2, 20x2 oraz 25x2,3 mm
 • certyfikaty   DIN CERTCO 3V365 PE-Xc
 • kolor    pomarańczowy

Cennik

 • PexPenta 14x2 mm - 4,00 zł netto
 • PexPenta 16x2 mm - 4,25 zł netto
 • PexPenta 17x2 mm - 4,50 zł netto
 • PexPenta 20x2 mm - 6,00 zł netto
 • PexPenta 25x2,3 mm - 9,30 zł netto

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.
W styczniu 2012 roku koncern Rettig ICC przejął niemiecką firmę Hewing – producenta wysokiej jakości rur z tworzyw sztucznych. Po włączeniu fabryki Hewing w struktury koncernu, Rettig ICC zamierza utrzymać znaczną niezależność tej organizacji. Hewing będzie od tej chwili produkował rury  również  na stale rosnące potrzeby Rettiga. Firma Hewing zatrudniająca profesjonalny zespół ekspertów i doświadczonych pracowników doskonale wpisuje się w strategię rozwoju koncernu Rettig ICC. Rozszerzając swoją ofertę o wysokiej jakości  rozwiązania systemów rurowych dla wszystkich rynków.

Źródło: www.purmo.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Nowy rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECE

Nowy rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECE

Wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki niekwestionowanym za... » ...więcej
Nowe rozdzielacze do ogrzewania podłogowego - Purmo DSM

Nowe rozdzielacze do ogrzewania podłogowego - Purmo DSM

Marka Purmo wzbogaca ofertę akcesoriów do systemu ogrze... » ...więcej
Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania

Prawie każdy użytkownik urządzeń grzewczych starszego ty... » ...więcej
Zintegrowane systemy ogrzewania

Zintegrowane systemy ogrzewania

Systematyczny wzrost cen energii wymusza poszukiwanie nowych... » ...więcej
Sztuka ogrzewania łazienki

Sztuka ogrzewania łazienki

Ogrzewanie łazienki to prawdziwa sztuka, ponieważ wymagania użytkowników przy wyborze grzejni... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery