www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ogrzewanie i chłodzenie z pompą ciepła

Informacja prasowa / Data: 2013-07-18

Zastosowanie niskotemperaturowych systemów grzewczych z wykorzystaniem pomp ciepła staje się w Polsce coraz bardziej popularne, zarówno w budownictwie publicznym, jak i w domach jednorodzinnych. Do stosowania energooszczędnych rozwiązań grzewczych skłaniają inwestorów nie tylko europejskie tendencje proekologiczne, ale także wymierne oszczędności finansowe w trakcie późniejszego użytkowania budynków. Decydując się na taką inwestycję warto wiedzieć, że pompa ciepła to nie tylko grzanie – latem podczas upałów można odwrócić jej obieg i wykorzystywać system do schładzania pomieszczeń. 

Fot. Purmo

Wykorzystanie niskotemperaturowych systemów grzewczych, zasilanych pompą ciepła, zimą do ogrzewania, natomiast latem do chłodzenia pomieszczeń, to wygodne i niezwykle ekonomiczne rozwiązanie.

Dolne źródło pompy ciepła w postaci kolektora poziomego lub sond pionowych jest umieszczone pod ziemią, gdzie temperatura gruntu jest bardzo stabilna przez cały rok i oscyluje wokół 10°C. W zimie temperatura gruntu jest więc wyższa niż powietrza, natomiast latem – niższa.

W sezonie letnim możemy odwrócić działanie pompy ciepła tak, że zamiast ogrzewać czynnik w instalacji, będzie go ochładzać. W ten porosty sposób otrzymujemy źródło chłodu, które w upalne dni obniży temperaturę we wnętrzu domu.

Takie rozwiązanie ma szereg zalet:

 • przede wszystkim nie generuje kosztów.
 • powietrze jest chłodne, ale nie zimne.
 • nie ma potrzeby inwestycji w oddzielny obieg klimatyzacji, nie występuje ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych grzybów czy bakterii.

System grzewczo-chłodzący wymaga jednak zastosowania odpowiednich emiterów, które, oprócz funkcji grzewczych, mogą również pełnić funkcje klimatyzacyjne.

Marka Purmo w swojej ofercie ma do wyboru trzy rozwiązania umożliwiające wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń:

 • ogrzewanie i chłodzenie podłogowe,
 • klimakonwektor Vido,
 • grzejnik kanałowy Aquilo.

Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe nie wymaga specjalnych modyfikacji, natomiast grzejniki wyposażone są w nawiew wymuszający obieg powietrza oraz system odprowadzanie skroplin, które powstają przy zetknięciu się ciepłego powietrza z zimną powierzchnią.

Fot. Purmo

W sezonie letnim działanie pompy może zostać odwrócone, w ten sposób korzystając z jednej instalacji uzyskamy możliwość zarówno ogrzania pomieszczenia zimą, jak i schłodzenia go latem.Wykorzystanie pomp ciepła w niskotemperaturowych systemach grzewczych staje się coraz bardziej popularne. Technologia ta opiera się na pozyskaniu ciepła z tzw. „dolnego źródła” jak np.: grunt, woda lub powietrze.

Dla większości pomp ciepła istnieje możliwość dokupienia modułu chłodzenia, który spowoduje odwrócenie działania pompy. Są to znacznie niższe koszty niż w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów – wyjaśnia Robert Skomorowski, ekspert marki Purmo.

Podłogówka - na chody i na upały

Zalety ogrzewania podłogowego sprawiają, że stało się nieomal standardem wykańczania domów. Użytkownicy cenią przede wszystkim komfort, wydajność i oszczędność energii, jakie zapewnia podłogówka.

Fot. Purmo

Instalacji podłogowej wykorzystywanej do ogrzewania nie trzeba modyfikować w dodatkowy sposób. Od razu jest ona przystosowana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.

Niewiele osób jednak wie, że istnieje także możliwość chłodzenia wnętrz przy pomocy tej samej instalacji, która ogrzewa je zimą. Niska temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego stwarza szerokie możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych, oszczędnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła.

Zastosowanie regulatorów TempCo z dodatkowym modułem do chłodzenia TempCo Cool, umożliwia przełączanie trybu pracy pomiędzy ogrzewaniem i chłodzeniem (ręcznie lub automatycznie). Regulatory pozwalają również na monitoring wilgotności powietrza i wyłączenie chłodzenia w sytuacji przekroczenia wartości granicznej, zabezpieczając przed wykropleniem się pary wodnej na powierzchni podłogi.

Ogromną zaletą zastosowania podłogówki jest to, że automatycznie znika problem umiejscowienia grzejników, a ściany pozostają wolne do zagospodarowania na meble i dekoracje. Okna balkonowe otwierają się swobodnie, nic nie zaburza otwartej przestrzeni.

Latem opcja chłodzenia zapewnia przyjemny komfort, niwelując działanie promieni słonecznych nagrzewających wnętrze. Nawet w upalny dzień wewnątrz budynku panuje przyjemna temperatura. A wszystko bez dodatkowych instalacji klimatyzacyjnych, zajmujących dużo miejsca i pochłaniających dodatkowe koszty – wyjaśnia Robert Skomorowski.

Klimakonwektor Vido - komfort ogrzewania i chłodzenia

Purmo Vido to nowatorski naścienny klimakonwketor marki Purmo.

Fot. Purmo

Wymiennik ciepła klimakonwektora Vido jest napełniany chłodną wodą pochodzącą z pompy ciepła działającej w cyklu odwróconym. Vido nawiewa do pomieszczeń orzeźwiające schłodzone powietrze za pomocą zintegrowanego wentylatora o zmiennym ustawieniu prędkości obrotów, obniżając temperaturę we wnętrzach i zapewniając szybką ulgę podczas nieznośnych letnich upałów.

Wyglądem przypomina tradycyjny grzejnik dekoracyjny. W miesiącach zimowych woda grzewcza przepływa przez wymiennik oddając ciepło pomieszczeniom. Latem, dzięki konwekcji wymuszonej wentylatorem, to samo urządzenie zapewnia chłodzenie pomieszczeń.

Vido pozwala na osiągnięcie pożądanej temperatury szybko i bardzo precyzyjnie. Każde urządzenie grzewczo-chłodzące Purmo Vido wyposażone jest w działający niezależnie panel sterujący. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie indywidualnych ustawień pracy urządzenia w zależności od potrzeb poszczególnych pomieszczeń. Klimakonwektor Vido jest dostępny w wersji dwu lub czterorurowej.

Grzejnik kanałowy Aquilo - na zimę i lato

Zaawansowane modele grzejnika kanałowego Purmo Aquilo (F2C oraz F4C) łączą funkcje ogrzewania oraz chłodzenia.

Fot. Purmo

Model Aquilo F4C jest wyposażony w dwa działające niezależnie obiegi. Rozdzielenie obiegów umożliwia niezależne podłączenie grzejnika jednocześnie do źródła ciepła, jak i chłodu.Aquilo F2C jest wyposażony w jedną wężownicę i pozwala na ogrzewanie lub chłodzenie – w zależności od podłączonego źródła zasilania.

Bardzo dobrze sprawdza się przy pompach ciepła, w których dzięki odwróceniu kierunku przepływu ciepła w okresie letnim, możliwe jest chłodzenie pomieszczeń przy użyciu tego samego medium.

Obydwa modele są wyposażone wentylatory. Z uwagi na możliwość kondensacji pary wodnej podczas chłodzenia, wanny kanałów, zarówno dla modelu F2C jak i F4C są wykonywane ze stali nierdzewnej. Standardem dla obu typów grzejnika Aquilo jest otwór odpływowy z zasyfonowaniem dla odprowadzania kondensatu.

Grzejniki kanałowe Aquilo przeznaczone są do montażu w podłogach ogrzewanych pomieszczeń. Szczególnie polecane są do pomieszczeń o dużych przeszkleniach. Grzejniki kanałowe w całości ukryte są pod podłogą, bezpośrednio wzdłuż ścian, okien tarasowych lub innych powierzchni przeszklonych.

Urządzenia peryferyjne Purmo do chłodzenia - typy, moce i wymiary

Wodne ogrzewanie i chłodzenie podłogowe Purmo

Do montażu kombinowanej instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego PURMO używa się systemowych rur:

 • PexPenta PEXc 14x2, 16x2, 17x2 i 20x2 mm,
 • Objektline PERT 17x2 i 20x2 mm,
 • PE-X/Al/PE-X lub PE-RT/Al/PE-RT 16x2 mm 20x2 mm,

oraz systemowej izolacji Rolljet/Noppjet i rozdzielaczy ze stali nierdzewnej ze wskaźnikami przepływu.

Całość przykrywa się standardowej grubości wylewką jastrychową ok. 65 mm.

Regulacja temperatury w pomieszczeniach jest realizowana poprzez termostaty pokojowe TempCo i głowice termoelektryczne, które regulują przepływ w obiegach. Używa się termostatów, które można przełączać z pozycji „ogrzewanie” na pozycję „chłodzenie”. Wtedy przy pozycji „chłodzenie” otwierają się obiegi, gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka.

Dodatkowo termostat TempCo Central wyposażony jest w czujnik wilgotności powietrza, który zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej, zamykając wszystkie siłowniki w momencie przekroczenia granicznej wartości wilgotności (zazwyczaj 60-70%). Dodatkowy moduł TempCo Cool jest m.in. wyposażony w czujnik temperatury wody zasilającej, która nie powinna być niższa niż 15°C.

 • Moc cieplna 35/28/20°C: od 40 do 70 W/m2 (rozstaw rur 100 mm, okładzina parkiet lub ceramika)
 • Moc chłodnicza 15/18/24°C: od 20 do 30 W/m2 (rozstaw rur 100 mm, okładzina parkiet lub ceramika)
 • Gwarancja: 10 lat (2 lata na elementy elektryczne i elektroniczne)
 • Cena: od 100-120 PLN/m2 netto

Klimakonwektor Vido

Vido wersja dwururowa

 • Maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar
 • Maksymalna temperatura: 110°C
 • Wysokość: 595 mm
 • Głębokość: 153 mm
 • Długość: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm
 • Moc cieplna 75/65/20oC: od 1824 do 9266 W
 • Moc cieplna 43/35/20oC: od 704 do 3363 W
 • Moc chłodnicza 7/12/27oC: od 707 do 4147 W
 • Gwarancja: 5 lat (2 lata na elementy elektryczne i elektroniczne)
 • Cena: od 1620 do 2850 PLN netto

Vido wersja czterorurowa

 • Maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar
 • Maksymalna temperatura: 110°C
 • Wysokość: 595 mm
 • Głębokość: 153 mm
 • Długość: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm
 • Moc cieplna 75/65/20 °C : od 1824 do 9266 W
 • Moc cieplna 43/35/20°C: od 704 do 3363 W
 • Moc chłodnicza 7/12/27°C: od 707 do 4147 W
 • Gwarancja: 5 lat (2 lata na elementy elektryczne i elektroniczne)
 • Cena: od 1944  do 3420 PLN netto


Aquilo F2C (ogrzewanie lub chłodzenie)

 • 2 króćce przyłączeniowe
 • materiał wanny: standard stal nierdzewna
 • wysokość [mm] 110
 • szerokość [mm] 240
 • długość [mm] od 600 do 1800
 • moc [W] od 878 do 4169
 • ceny [PLN netto] od 1494 do 3525

Aquilo F4C (grzanie i chłodzenie)

 • 2 króćce przyłączeniowe – instalacja grzewcza
 • 2 króćce przyłączeniowe – instalacja chłodząca
 • materiał wanny: standard stal nierdzewna
 • wysokość [mm] 140
 • szerokość [mm] 340
 • długość [mm] od 1250 do 2750
 • moc [W] od 1606 do 4837
 • ceny [PLN netto] od 2976 do 6070

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.
W styczniu 2012 roku koncern Rettig ICC przejął niemiecką firmę Hewing – producenta wysokiej jakości rur z tworzyw sztucznych. Po włączeniu fabryki Hewing w struktury koncernu, Rettig ICC zamierza utrzymać znaczną niezależność tej organizacji. Hewing będzie od tej chwili produkował rury  również  na stale rosnące potrzeby Rettiga. Firma Hewing zatrudniająca profesjonalny zespół ekspertów i doświadczonych pracowników doskonale wpisuje się w strategię rozwoju koncernu Rettig ICC.


Źródło: www.purmo.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Pompa ciepła sposobem na tanie ogrzewanie basenu

Pompa ciepła sposobem na tanie ogrzewanie basenu

W polskich warunkach korzystanie z otwartego basenu kąpi... » ...więcej
Kup pakiet z pompą ciepła i odbierz tablet!

Kup pakiet z pompą ciepła i odbierz tablet!

Firma Stiebel Eltron zaprezentowała najnowsze urządzeni... » ...więcej
Wielofunkcyjna Pompa Ciepła

Wielofunkcyjna Pompa Ciepła

Seria pomp ciepła WPC…cool firmy Stiebel Eltron to nowoczesne i kompaktowe urządzenia pr... » ...więcej
Pompa ciepła z dotacją od producenta

Pompa ciepła z dotacją od producenta

W dobie wzrastających cen za energię inwestorzy poszuku... » ...więcej

Ogrzewanie domu pompami ciepła i ich rodzaje

Z każdym rokiem pompy ciepła zyskują na popularności,... » ...więcej
Pompa obiegowa w instalacji centralnego ogrzewania

Pompa obiegowa w instalacji centralnego ogrzewania

Zadaniem pompy obiegowej zainstalowanej w instalacji grze... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia