www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

W pogoni za oszczędnościami - docieplanie budynków ocieplonych

Informacja prasowa / Data: 2014-06-11

Ściany zewnętrzne to drugi po dachu element budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. Tymczasem, w przeciętnym gospodarstwie domowym ogrzewanie pochłania do 80% zużywanej energii. W dobie stale rosnących rachunków konieczne staje się zatem szukanie skutecznych sposobów na oszczędzanie. Jak powszechnie wiadomo, nadmierną utratę ciepła z budynku można znacząco zminimalizować poprzez jego termomodernizację. Prawidłowe ocieplenie zewnętrznych ścian budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzewania nawet do 40%.  

Eksperci szacują, że w optymalnie ocieplonym budynku jednorodzinnym o powierzchni ok. 200m2. poniesione koszty zwrócą się już po kilku sezonach. Jednakże podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane korzyści jest właściwa grubość izolacji i fachowe wykonawstwo.

W Polsce już od początku lat 90-tych systematycznie ociepla się ściany zewnętrzne domów, bloków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.

Pierwsze stosowane na polskim rynku systemy ociepleniowe bazowały na styropianie o grubości 50-60 mm, co rzecz jasna odpowiadało ówczesnym wymaganiom stawianych ścianom zewnętrznym w zakresie izolacyjności termicznej. 

Jednak z upływem lat, wraz ze wzrostem cen energii grzewczej oraz rosnącą świadomością ekologiczną naszego społeczeństwa, grubość izolacji stosowanej w systemach znacząco wzrosła.

„W polskim klimacie ekonomiczne ocieplenia zaczynają się dziś od 8 cm izolacji. Niestety, większość z wykonanych przed laty ociepleń nie spełnia obecnych standardów energetycznych i nie gwarantuje odpowiedniej ochrony przed utratą ciepła z budynku.”– mówi Maciej Iwaniec, Manager Baumit.

Jak zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej?

Co zatem zrobić, gdy mieszkamy w budynku o niewystarczającej grubości termoizolacji?

„Oczywiście, najlepiej byłoby zdemontować istniejące ocieplenie i zastosować nowe, grubsze. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne. Cenę położenia nowej izolacji znacząco podnoszą dodatkowe koszty związane z rozbiórką i utylizacją zdjętej warstwy ocieplenia, jak również koszty samej robocizny.

Najlepszą ekonomicznie receptą na podwyższenie poziomu energooszczędności w starszym budownictwie jest wykonanie docieplenia przy zachowaniu istniejącej izolacji.” - wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Ocena stanu technicznego istniejącej izolacji ścian

Chodzi o tzw. metodę podwajania ociepleń, czyli doklejenie nowego, bardziej optymalnego systemu na już istniejące płyty termoizolacyjne. Oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to stan techniczny ściany oraz dotychczasowego ocieplenia.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu dodatkowej warstwy izolacji konieczna jest wnikliwa analiza istniejącego systemu ociepleń. Wykonawca powinien zweryfikować stan bieżącej izolacji, jej nośność oraz stabilność. Pamiętajmy, że do podwajania kwalifikują się wyłącznie sprawne systemy. Jeśli doszło do samoczynnego odspojenia ocieplenia od ściany, bądź istnieje zagrożenie jego przemieszczenia, wykonanie ponownej izolacji w takim przypadku nie jest możliwe.” – mówi ekspert.

„Jeśli natomiast ocena istniejącego układu wykaże, że może być na nim zastosowane nowe, dodatkowe ocieplenie, warto mieć na uwadze, że zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, docieplenie powinno być kontynuacją pierwotnego systemu. W myśl tego na styropian mocujemy styropian, a  na wełnę – wełnę.

Co istotne, całkowita grubość systemu ocieplenia powinna być zawsze przeliczana w zależności od rodzaju muru i warstwy istniejącej. Dokładanie izolacji powyżej pewnej grubości staje się już mało opłacalne” poniesione koszty nigdy się nie zwrócą.”– dodaje ekspert.

Fot. Baumit

Na co zwrócić uwagę podczas wykonania docieplenia

Pamiętajmy również, że w przypadku docieplania wcześniej ocieplonej ściany zawsze wymagane jest mocowanie mechaniczne i dodatkowe klejenie.

„Doklejając nową warstwę izolacji do tej już istniejącej, musimy mieć pewność, że nie obciążymy całości systemu.

Dlatego przy renowacji istniejących układów kluczowe jest użycie łączników mechanicznych. Ich brak może stwarzać zagrożenie uszkodzenia warstw zewnętrznych, a nawet odpadnięcia całości ocieplenia, starego i nowego. Niezbędną ilość, rodzaj, długość i rozmieszczenie łączników określa indywidualnie projektant docieplenia.

Warto zauważyć, że w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie wiatru ich ilość wylicza się oddzielnie. Co ważne, łączniki należy stosować w taki sposób, aby przeszły przez wszystkie warstwy nowego i starego ocieplenia aż do podłoża nośnego, w którym to muszą zostać skutecznie zakotwione.”– wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Każdy z nas marzy o tym, aby jego dom był ciepły, przyjazny mieszkańcom i oszczędny. Dążąc do tego decydujemy się na termomodernizację naszych nieruchomości.

Nie zawsze jednak dotychczasowy system ocieplenia dobrze spełnia swoją rolę i nasze oczekiwania, co wynika najczęściej z potrzeby zwiększenia jego izolacyjności. Warto w takiej sytuacji rozważyć wykonanie podwojenia ociepleń.

Zabieg ten to nie tylko sposób na realne oszczędności finansowe czy podniesienie komfortu użytkowania budynku, ale również idealna okazja do wizualnego odnowienia elewacji.

Przy stale rosnących cenach za nośniki energii, docieplenie ścian zewnętrznych nie może być traktowane wyłącznie jako wydatek, ale jako przejaw zdrowego rozsądku - inwestycja w przyszłość, niosąca za sobą wiele korzyści, z których będzie się czerpało przez wiele lat.

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. 

Źródło: www.baumit.com 

Wasze komentarze:

Autor(ka): Edmund
Data nadesłania:
  17.12.2014 20:20
Zgadzam się w 100 procentach, zwłaszcza, że czasem najlpiej dobrany piec, a każdy wie że nie jest t takie proste, nie podoli jęsli mamy ucieczkę ciepła.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Różnice w zużyciu paliw na ogrzewanie budynków w trzydziestu jeden miastach Polski w 2011 r.

Różnice w zużyciu paliw na ogrzewanie budynków w trzydziestu jeden miastach Polski w 2011 r.

W artykule omówiono średnie miesięczne i roczne temperatury powietrza w 2011 r. dla 31 miast Polski. Podano miesięczną i roczną liczbę stopniodni grzania dla temperatury bazowej 15°C dla tych miast w 2011 r. Dokonano analizy różnicy w zużyciu energii na ogrzewanie budynków w 2011 r. w tych miastach względem zużycia energii w najciepl... » ...więcej
Ocieplanie budynków

Ocieplanie budynków

Do niedawna, aby uzyskać jak najlepszą izolacyjność budynków wykonywano grube ściany zewnętrz... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia