www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Informacja prasowa / Data: 2014-06-12

Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejników w Europie. 

Jak oddają ciepło grzejniki radiacyjne i konwekcyjne

W grzejnikach radiacyjnych ciepło przekazywane jest poprzez promieniowanie cieplne elementów grzewczych.

Z kolei w grzejnikach konwekcyjnych ciepło rozprzestrzenia się przede wszystkim za pośrednictwem prądu konwekcyjnego.  Powstaje on w wyniku pionowego ruchu, ogrzewanego wewnątrz urządzenia powietrza, które unosząc się, jednocześnie zasysa do grzejnika znajdujące się niżej powietrze chłodniejsze.

„W większości systemów grzewczych występują zarówno konwekcja, jak i promieniowanie. Musimy zdecydować, który sposób ogrzewania jest dla nas najodpowiedniejszy i na podstawie tego wybrać konkretny rodzaj grzejników.” – zaznacza Michał Gołaś, specjalista z firmy Stelrad.

Ekonomia w parze z estetyką

Fot.  Stelrad  Od wyboru grzejnika uzależniony jest komfort cieplny wnętrz

Wybierając odpowiedni grzejnik musimy więc kierować się optymalnymi dla naszych potrzeb proporcjami ogrzewania radiacyjnego i konwekcyjnego. Pomoże to zapewnić komfortowy rozkład temperatur w pomieszczeniu.

Komfortowe dla nas efekty można uzyskać za pomocą dominujących dziś na rynku grzejników panelowych, które zapewniają wyważone proporcje pomiędzy promieniowaniem a radiacją.

„W ostatnim czasie to rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez inwestorów zarówno prywatnych jak i komercyjnych.  Grzejniki panelowe to dziś najlepszy kompromis ceny i jakości. Stąd zapewne wynika fakt, że są one najpopularniejszym rozwiązaniem w Europie.” – podkreśla ekspert z firmy Stelrad.

Fot.  Stelrad  Niewielki grzejnik pozowli dostatecznie ogrzać nieduże pomieszczenie np. łazienkę

Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia lepszy obieg powietrza i pozwala na szybsze zmiany temperatury. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nasze pomieszczenia nie wymagają ogrzewania permanentnego.

„Dzięki temu łatwiej jest dostosowywać temperaturę do aktualnych potrzeb, a to przyczynia się do bardziej ekonomicznego korzystania z całej instalacji grzewczej” – zaznacza Michał Gołaś.

Popularność grzejników panelowych przekłada się na bardzo szeroki wybór oferowanych na rynku modeli. Stelrad, jeden z największych europejskich producentów, ma w swojej ofercie kilkanaście linii produktowych, w ramach których występuje szeroka paleta dostępnych rozmiarów poszczególnych urządzeń, zarówno z bazowych serii takich jak Novello i Compact, jak i dekoracyjnych Planar czy Vertex.

Promieniując ciepłem

Nowoczesne grzejniki radiatorowe to rozwiązania często droższe, ale również nad nim warto się zastanowić.

„Urządzenia działające głównie przez promieniowanie też mają swoje zalety.  Ciepło, które emitują jest rozprowadzane łagodniej, a brak konwektorów pozwala projektantom na tworzenie ciekawych, designerskich form.” - podpowiada ekspert.

Droższe grzejniki radiacyjne są najczęściej przygotowywane z myślą o bardziej wymagających klientach.

Propozycje firmy Stelrad to paleta radiacyjnych grzejników dekoracyjnych.

Modele takie jak Bratan, Horta czy Almada posiadają atrakcyjne formy i dostępne są w bogatej palecie kolorów.

„Technologia musi dzisiaj iść w parze z estetyką, dlatego grzejniki oprócz standardów technologicznych powinny odpowiadać zróżnicowanym kryteriom wizualnym klientów.” – zaznacza Michał Gołaś.

Poszukiwania złotego środka

Niektórzy producenci starają się połączyć zalety grzejników konwekcyjnych i radiacyjnych. Uzyskanie optymalnych proporcji dwóch różnych sposobów emisji ciepła to zadanie trudne, ale przy dzisiejszych technologiach produkcji możliwe.

„Stelrad zaproponował niedawno grzejnik płytowy Novello M Eco, który emituje do 50% więcej ciepła przez promieniowanie. Tego typu rozwiązania pozwalają w niższej temperaturze uzyskać przyjemne uczucie ciepła przez promieniowanie, co skutkuje możliwością niższego ustawiania termostatu. A to z kolei pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.” – mówi ekspert.

Poszukując optymalnego rozwiązania rozważmy więc zalety obu rodzajów ogrzewania. Decyzję o zakupie grzejnika podejmuje się z reguły z założeniem, że jest to decyzja na lata.

Dlatego warto dokładnie przemyśleć własne potrzeby, indywidualne preferencje techniczne i estetyczne, a następnie skonfrontować je z oferowanymi na rynku rozwiązaniami.

Grupa Caradon z centralą w Wielkiej Brytanii jest jednym z największych producentów stalowych grzejników panelowych w Europie. W jej skład wchodzą fabryki grzejników w Belgii, Holandii, Turcji i Wielkiej Brytanii oraz kotłów w Wielkiej Brytanii.
Grzejniki Stelrad produkowane są w Europie od lat 60-tych ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia marka pracowała na miano „grzejników Nr 1 w Europie”. Na rynku polskim produkty Stelrad obecne są od 1995 roku. Jest to pierwszy producent panelowych grzejników stalowych zapewniający 10 lat gwarancji. Inwestycje realizowane z zastosowaniem grzejników Stelrad to domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej, sakralne, biurowce, hotele. Najnowocześniejsze metody produkcji grzejników Stelrad i staranne kontrole wg ISO 9001 gwarantują utrzymanie sprawności i wytrzymałości produktów na stałym poziomie. Dzięki temu każdy grzejnik osiąga wysokie parametry pracy i wydajności. Stelrad jest marką, której produkty spełniają oczekiwania zarówno inwestorów i wykonawców, jak również wymagania przyszłych użytkowników.

Źródło: www.stelrad.pl 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Polecamy porady
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia