www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Czy spalanie odpadów jest przyjazne środowisku?

Informacja prasowa / Data: 2014-10-07

Niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym, aspektem w racjonalnej utylizacji odpadów komunalnych jest dbałość o środowisko naturalne. Podejmowane działania powinny przede wszystkim uwzględniać troskę o zapobieganie skażeniu powietrza, wody i gleby. O efektywnej i ekologicznej gospodarce odpadami komunalnymi mówi Piotr Pędzik z West Real Estate SA.

Panuje powszechne przekonanie, że segregacja odpadów komunalnych i należyte ich składowanie jest bezpieczne dla środowiska. Warto jednak pamiętać, że naturalnemu rozkładowi ulegają jedynie substancje organiczne i tylko one umożliwiają gromadzenie biogazu bogatego w metan i tlenek węgla.

Fot. WRE S.A.                Schemat spalarni śmieci  

Utylizacja odpadów przez spalanie

„Dziś jedyną skuteczną metodą pozbycia się nadmiaru odpadów jest termiczne spalenie. Podobnie jest w przypadku konglomeratu substancji, które składowane nawet przez kilkadziesiąt lat nie uległy degradacji. Rozwiązaniem tego problemu jest pirolityczna i fluidalna utylizacja odpadów. Gazy emitowane do atmosfery pozbawione są tlenków azotu i siarki, aromatycznego węgla oraz sadzy.

Pokazują to nie tylko wyniki naszych badań, ale można to naocznie sprawdzić podczas spalania – wydobywający się dym jest przezroczysty i - co ważne - bezwonny. Dzieje się tak, gdyż proces termicznej utylizacji odpadów komunalnych jest całkowity i zupełny, czyli nie zawiera żadnych palnych składników gazu.

Co więcej, popiół, który powstał w trakcie spalania nie ma w swoim składzie żadnych części palnych i może być wykorzystywany w budownictwie i drogownictwie.” – wyjaśnia Piotr Pędzik z notowanej na NewConnect spółki West Real Estate.

Dlaczego brak nowoczesnych instalacji do utylizacji odpadów

Krajowe oraz międzynarodowe ustawodawstwo obliguje władze samorządowe do odbierania oraz utylizacji odpadów komunalnych. Mieszkańcy niemal od roku są zobowiązani do segregowania śmieci. Warto jednak zaznaczyć, że za nowymi regulacjami nie ruszyły inwestycje w obszarze gospodarki odpadami.

„Aktualnie w Polsce funkcjonuje jedna spalarnia, która prowadzi termiczną utylizację odpadów komunalnych. Jak na tak duży kraj oraz ilość produkowanych śmieci to stanowczo za mało. Co prawda, w planach jest zbudowanie instalacji w Białymstoku, Koninie, Szczecinie, Poznaniu oraz Krakowie, ale to wciąż jest to za mało, aby efektywnie rozprawić się z wzrastającą falą surowców, których nie można przetworzyć w inny sposób.

Szacuję, że na terenie Polski wybudowanie 70-ciu, może 80-ciu tego rodzaju zakładów przyniosłoby żądany efekt. Obawiam się jednak, że dopóki samorządowcy będą mogli unikać inwestycji związanych z budową spalarni śmieci, nie powstaną kolejne tego typu obiekty.

Przyczyn takiej sytuacji należy przede wszystkim upatrywać w ekonomii i finansowaniu tego rodzaju przedsięwzięcia. Występuje bowiem wiele obostrzeń dla inwestorów i wykonawców spalarni. Co więcej, koszt całej inwestycji to wciąż kwota nieosiągalna dla wielu samorządów i bez wsparcia ze strony centralnego budżetu bądź celowych środków unijnych nie będą one w stanie samodzielnie sfinansować takiego przedsięwzięcia.

Ważne jednak jest, aby już teraz prowadzić szeroką akcję edukacyjną – budować świadomość i wiedzę społeczeństwa na temat konieczności powstawania termicznych spalarni śmieci. Warto jednoznacznie zaznaczyć, że termiczne spalanie nie ma alternatywy w zakresie efektywnej utylizacji odpadów komunalnych.” – konkluduje Piotr Pędzik.

Racjonalne zaplanowanie utylizacji odpadów komunalnych już dziś, w przyszłości da gwarancję efektywnego zarządzania tonami papieru, szkła, plastiku czy odpadów organicznych. Inwestycja w termiczną spalarnię śmieci pozwoli na wiele lat wyeliminować problem zalegających na wysypiskach odpadów i zahamować powstawanie nowych składowisk. Pirolityczna i fluidalna utylizacja odpadów pozwoli nie tylko zlikwidować produkowane na bieżąco odpady, ale także problem zagrażających środowisku i składowanych przez wiele lat śmieci.

Spółka West Real Estate SA (WRE SA) zajmuje się nabywaniem oraz zarządzaniem nieruchomościami. Jej model biznesowy zakłada dywersyfikację prowadzonej działalności w branżach hotelarskiej oraz innowacyjnej gospodarki zarządzania odpadami. Od marca 2011 roku WRE SA notowana jest na rynku NewConnect.

Działalność WRE SA obejmuje planowanie, wdrażanie, organizację i kontrolę procesów zgodnie z wymogami i wytycznymi narzuconymi przez franczyzodawców lub przyjętymi standardami jakości. Spółka administruje nieruchomościami, zmierzając do osiągania jak największej efektywności i rentowności zarządzanych placówek. 

Źródło: www.westrealestate.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Regulator ciągu kominowego, urządzenie  ułatwiające prawidłowe spalanie, czy niepotrzebny gadżet?

Regulator ciągu kominowego, urządzenie ułatwiające prawidłowe spalanie, czy niepotrzebny gadżet?

Jednym z warunków prawidłowego i ekonomicznego spalania paliw w urządzeniach grzewczych jest odpowiedni ciąg kominowy występujący w przewodach kominowych. Jego wielkość można regulować w zależności od potrzeb, stosując odpowiednie regulatory ciągu kominowego, instalowane na przewodzie kominowym lub nasady nakładane na wylocie komina. Urządzenia te pozwolą na dopasowanie wielkości ciągu kominowego i jego kierunku do wartości wymaganych dla prawidłowego i bezpiecznego użytkowania urz... » ...więcej
Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejnikó... » ...więcej
Dlaczego gaz łupkowy jest tak ważny?

Dlaczego gaz łupkowy jest tak ważny?

Powodem rewolucji na rynku gazu ziemnego w USA jest gaz ... » ...więcej
Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie? Takie pytanie nasuwa się wtedy gdy planujemy zainwestować pieniądze. Prawd... » ...więcej
Drzwi przesuwne czy skrzydłowe

Drzwi przesuwne czy skrzydłowe

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się pomieszczenia,... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana czę... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia