www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Budowa wkładów i kaset kominkowych

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-19

Wkłady i kasety kominowe to zamknięte przeszklonymi drzwiczkami paleniska. Wykonane są ze stali lub żeliwa, a więc materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Konstrukcja wkładów i kaset kominowych jest bardzo podobna. Różnią się głównie kształtem.

Wkład kominkowy Wkład kominkowy

Ścianki boczne w kasetach są zwężone do środka paleniska, co powoduje, że można je montować w kominkach otwartych już istniejących.

Wkłady mają ścianki prostopadłe do siebie oraz rozbudowany okap, montowane są głównie do nowych kominków.

Jest kilka elementów decydujących o bezpieczeństwie i wygodzie użytkowania kominków.

Jednym z ważniejszych jest korpus. Może być żeliwny lub stalowy. Najważniejsze jest, aby materiały użyte do jego wykonania były dobrej jakości. Wkłady od strony paleniska są wyłożone elementami żeliwnymi lub płytami szamotowymi. Ma to znaczenie praktyczne, gdyż w przypadku uszkodzenia któregoś z tych elementów można go wymienić bez konieczności demontażu kominka.

Kolejnym ważnym elementem wkładu lub kasety kominowej są drzwiczki. Powinny być bardzo starannie i dokładnie dopasowane, aby tworzyły szczelne zamknięcie. Powietrze potrzebne do spalania, będzie wtedy przechodzić tylko przez otwory regulacyjne, co gwarantuje precyzję sterowania kominkiem. Drzwiczki mogą otwierać się na boki lub do góry, oraz mogą być chowane pod urządzenie.

Istotnym elementem drzwiczek jest szyba. Najczęściej stosuje się szyby proste, ale coraz bardziej popularne są szyby wygięte i pryzmatyczne. Dużą niedogodnością podczas palenia w kominku jest brudzenie się szyb. Aby jak najbardziej zminimalizować to zjawisko stosuje się kurtyny powietrzne, gdzie zimne powietrze opływa szybę i odpycha cząstki smolne od szyby w kierunku paleniska. Innym sposobem są szyby z wtopioną przezroczystą powłoką metalową. Jednak, aby system działał w palenisku musi panować odpowiednia temperatura, a szyba musi być dokładnie uszczelniona.

Do regulowania ciągu służy szyber. Umieszczony jest w górnej części kaset i wkładów. Zamknięty szyber powoduje, że spaliny przechodzą przez komorę wtórnego spalania, dodatkowo ogrzewają korpus urządzenia. Należy pamiętać, aby w czasie rozpalania w kominku oraz otwierania drzwiczek, szyber był zawsze otwarty. W przeciwnym wypadku dym z kominka będzie wychodził do pomieszczenia. Niektóre wkłady i kasety są wyposażone w urządzenie, które samoczynnie otwiera szyber w czasie otwarcia drzwiczek.

W przedniej ściance kaset i wkładów kominowych znajdują się regulatory dopływu powietrza, które służą do sterowania mocą urządzenia (szybkością spalania drewna). Powinny one być wyposażone w uchwyty nie nagrzewające się, aby zabezpieczyć użytkownika przed poparzeniem.

Bardzo przydatna ze względu na wygodę obsługi jest szuflada na popiół.

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” pod względem oszczędności energii

Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” pod względem oszczędności energii

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym - opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck... » ...więcej
Budujemy kominek w domu

Budujemy kominek w domu

Coraz chłodniejsza aura na zewnątrz sprawia, że warto zainwestować w rozwiązanie, które pom... » ...więcej
Jak dobrać grzejnik do łazienki?

Jak dobrać grzejnik do łazienki?

Grzejnik łazienkowy musi spełnić kilka określonych fu... » ...więcej
Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejnikó... » ...więcej
Sztuka ogrzewania łazienki

Sztuka ogrzewania łazienki

Ogrzewanie łazienki to prawdziwa sztuka, ponieważ wymagania użytkowników przy wyborze grzejni... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery