www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Kotły na pellety

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-08-04

Od niedawna na polskim rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe pojawił się nowy produkt, a mianowicie kotły na pellety. Są to bardzo nowoczesne kotły, w których procesem spalania kieruje elektroniczne urządzenie sterownicze. Niektóre kotły są przystosowane do spalania groszku węglowego. Stosowanie tych kotłów jest bezpieczne dla środowiska. Dodatkowo pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domów.

Zasada działania

Kotły na pellety wyposażone są w palniki retortowe. Paliwo podawane jest poprzez podajnik ślimakowy do palnika. Powietrze do spalania dozowane jest w zależności od potrzeb. Zasobnik paliwa umieszczony jest obok kotła. Możliwe jest zainstalowanie większego zbiornika na pellety w dużej odległości od kotła i wtedy wydłuża się czas uzupełniania zasobnika.

W przeciwieństwie do kotłów na inne paliwa stałe np. groszku proces spalania może być przerwany na pewien czas. Kotły te są wyposażone w automatyczne zapalarki, które w odpowiednim czasie zapalą ponownie pellety. Daje to możliwość dodatkowego oszczędzania paliwa.

Aby obsługa kotła była maksymalnie wygodna i bezpieczna stosuje się urządzenia, automatycznie regulujące oraz kontrolujące działanie kotła.

Regulator mikroprocesorowy steruje procesem spalania i w zależności od zadanej temperatury dozuje odpowiednią ilość paliwa i powietrza oraz częstotliwość ich podawania. Na bieżąco kontrolowana jest temperatura zasilania oraz powrotu, a także temperatura spalin. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w kotłach tego typu instaluje się systemy zabezpieczające przed cofnięciem się płomienia do zasobnika z pelletami.

W celu zwiększenia ekonomiczności użytkowania kotłów z urządzeniami tymi mogą współpracować regulatory pokojowe i pogodowe.

Obsługa kotłów

Obsługa kotłów na pellety ogranicza się do okresowego załadunku paliwa do zbiornika oraz opróżnienia popielnika. Ponadto, co pewien czas należy oczyścić kocioł stosując się do zaleceń producenta.

Palniki na pellety

Do kotłów olejowych i gazowych, o ile posiadają odpowiedniej wielkości komorę spalania oraz węglowych można zainstalować palnik na pellety. Montuje się go w miejscu drzwiczek. Palnik taki posiada wszystkie zabezpieczenia oraz urządzenia potrzebne do jego bezpiecznego oraz prawidłowego użytkowania.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Lechista
Data nadesłania:
  25.12.2007 22:34
Organizując w 2000 roku kotłownię dla warsztatu samochodowego z zapleczem 330 mkw we Wrocławiu. Cena oleju opałowego była poniżej jednego złotego ale z czasem sytuacja uległa zmianie, gdy Pani Gilowska zapowiedziała że na jesień 2005 roku zrówna cenę oleju opałowego z napędowym około 4000 tysięcy za tonę. A na rok potrzebowałem 5-6 ton. Analizowałem różne opcje możliwe do realizacji u mnie. I od sierpnia 2005 roku jestem posiadaczem pieca do spalania wszystkiego ale z palnikiem i podajnikiem na owies i pellets. Gdy robiłem analizę w 2004 owies można było kupić od 150 - 250 (dzisiej 500-800)złotych za tonę + transport 10-60km. Pellets 700-800 zł.(dzisiaj 350-650) netto + transport około 25-200km. Węgiel 300 - 400 + transport około 5-10km. Przy tych różnicach cen owsa i oleju, inwestycja miała się zwrócić w jeden sezon!!! Dość wprowadzania, miałem piec bezobsługowy i zamieniałem z swiadomością że ten nie będzie w pełni bezobsługowy. Popiół raz w tygodniu, sadza raz w miesiacu, zasypywanie zasobnika 200 litrowego 1-2 razy w tygodniu. (ale nikt nie powiedział, że tak będzie tylko w lecie!!!) A o innych problemach: wilgotne, zanieczyszczone lub innej jakości paliwo powoduje wiele problemów, o których nikt nigdzie nie wspomniał, dowiedziałem się przez 17 m-cy użytkowania, nie licząc awarii elektroniki. Mimo wszystko jest taniej ale jakim nakładem!!! Największy problem to ZGORZEL który zatyka palnik i powoduje wygaśnięcie. Przepala się wkład w palniku - czy są porcelanowe? Chodzi mi o lepszy poślizg tego skwarka popiołu! A może lekarstwem na moje problemy będzie serwisant, który ma to w jednym paluszku bo mój obecny się poddał.
Pozdrawiam
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  22.06.2008 07:08
masz kolego racje . ale nie ma nic za darmo "na ogrzanie pewnej powierzchni potrzeba pewnej ilosci energi" tego ucza w szkole podstawowej.ja spalam 10 ton mialu weglowego na dom 180 m kw.po 250 zl jest duzo popiolu ale co mam zrobic nie stac mnie na pompy ciepla i takie tam czeba placic i tyle narazie mamy slabe zimy na ogrzewanie to dobrze gorzej z nartami. poz.
Autor(ka): Kris
Data nadesłania:
  11.09.2008 00:04
A z jakim kotłem wystąpiły opisywane problemy?
Autor(ka): Jan
Data nadesłania:
  13.11.2008 23:34
Jakie macie opinie na temat pieca firmy KOSTRZEWA na eko-groszek, pelet i owies?
Zastanawiam się nad zakupem...
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  09.12.2008 20:27
jaki sa piece na biomase z slomy?
Autor(ka): motopaco
Data nadesłania:
  08.01.2009 17:16
ja tez mialem problem z tym szajsem na palniku peletowym , i problem sie rozwazal , tylko BARLINEK TYLKO BARLINEK palnik czyszce co 2 tygodnie trwa to 15 sekund . mam dom przerobiony ze starej szkoly 400mkw i bufory 3000 litrow , NIE OCIEPLONY tyklko dach , Spalam max 2 tony ale to max przy temp -10 i nizej do temp -5 i wyzej mieszcze sie spokojnie 1,5 i nizej . Super sprawa ale tak sie zrobilo w chwili zainstalowania buforow , palnik diala co prawda 6 godzin aby podgrzac wode z 45-na 60 stopni ale pozostaje w spoczynku 8-10 godzin , piec z srbii moze tez spalac drewno lub mysle jeszcze nad palnikiem na olej przepracowany z montazem nie bedzie problemu SIEMKA
Autor(ka): Traktor
Data nadesłania:
  18.01.2009 18:35
Ogrzewam dom 160 m.kw piecem na pellet drugą zimę. Zgadzam się z "motopaco"; dobry pellet ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania i bazawaryjnej pracy tego urządzenia a barlinecki pellet spełnia te wymogi. Utrzymuję w domu stałą temperaturę 23 st. i spalam /przy mrozach do -10 st./ ok. 800-900 kg pelletu miesięcznie. Przy temp. zewnętrznej 0 do 5 st. spalam ok 600-700 kg. Używam tylko pelletu z Barlinka w obecnej cenie ok 670 zł. tona. Palnik z przyzwyczajenia czyszczę raz w tygodniu bo to operacja mało skomplikowana trwająca 10 min. i tak naprawdę nie wiem czy muszę to robić co tydzień bo piec i tak pracuje a miejsca na popiół w palenisku jest jeszcze 2/3. Skorzystałem raz z pelletu innego producenta /tańszy/ i rzeczywiście w palniku zrobiła się twarda skorupa prawdopodobnie z "polepszaczy" służących do wiązania masy z których wytłaczają pellety. Dodatkowo w piecu i na płomiennicach było znacznie więcej sadzy. Mam duński piec ACV 20 kW ze zbiornikiem na wodę użytkową wewnątrz pieca.
Autor(ka): wacek
Data nadesłania:
  23.01.2009 18:29
przy minus 10do20 mieszkam w szwecji spalam 600 kg pelca na miesiac mam stary piec jade do polski kupi nowy bede spala 300 kg na miesic.
Autor(ka): gb
Data nadesłania:
  03.02.2009 21:21
używam pieca na ekogroszek, Futura Econo Mini firmy Cichewicz. Po 4 miesiącach miałem pierwszą awarię - zrywanie zawleczek na ślimaku (nawet co 10min). Okazało się, że na ścianach paleniska zrobiła się zgorzel na 1cm. Po odkuciu problem zniknął. Teraz kontroluję co 3-4 tygodnie palenisko, i za każdym razem muszę skuć 2-3mm zgorzeli. Używam węgla klasy 27 z kopalni Chwałowice. Wg mnie (i serwisanta) piec za często "łupie" węgiel w ślimaku. Prawdopodobnie jest to wina węgla, za twardy, za duży itp.
Nie wiem jak poradzić sobie z takim zachowaniem pieca. Będę wdzięczny za sugestie.
No i jeszcze jedno. Czytam dużo pozytywnych opinii na temat pellet. Z opisu wynika, że zasada działania pieca jest podobna do pieca na ekogroszek. Zastanawiam się czy do swojego pieca mogę zastosować pellet. Czy jest to bezpieczne?
Autor(ka): ba
Data nadesłania:
  05.02.2009 12:27
mam kocioł na pellets.było wszystko dobrze jak paliłem paliwem z barlinka.kupiłem pelets z innej firmy bo nie było w barlinku,zaczynają się problemy-nie osiąga zadanej temperatury,robią się zgorzele,bardzo duże zużycie paliwa.Nie wiem co robic.Zakupiłem ok 5 ton i co dalej..czekam na odp.od osoby z podobnym problemem.
Autor(ka): jan
Data nadesłania:
  15.02.2009 15:24
no tak piece retortowe, warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, ale dla węgla, żadna przystawka pozwoli na spalenie całkowite opału (pelet + holzgaz), w takim przypadku warto poszukać kotła z palinikiem dadykowanym do spalania peletu, niestety nic nie jest w 100% uniwersalne, a po zakupie już jest za późno...
Autor(ka): Emil
Data nadesłania:
  10.03.2009 14:01
Witam1
czy jesy mozliwość przerobienia pieca co miałowego o mocy 20kw, na piec na opał pellet, czy warto dokonywac takich przerubek,czy bardziej efektywne bedzie zakup typowego pieca na pellet. Jaki pec dobrać przy powierzchni 110m kwadratowych
Autor(ka): dawid
Data nadesłania:
  04.01.2010 21:44
witam mam zamiar zakupic piec na pelet i zastanawiam sie ile peletu bede potrzebowal na rok na 100 mkw?rozne rzeczy slyszalem i wlasnie sie waham
Autor(ka): kka
Data nadesłania:
  27.10.2010 12:09
ok 3 t pelletu na 6 miesieczny okres grzewczny
Autor(ka): bres
Data nadesłania:
  30.10.2010 15:27
Peleciarka
http://www.lgwheelloader.com/wood-pellet-mill-machines/pelletpress-pelletspresse.html
Autor(ka): arczi
Data nadesłania:
  17.11.2011 21:11
kurcze chce kupic taki maly piecyk na pellet mieszkanie 40m2 czy jest to oplacalne???
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Pellety - ekologiczne paliwo przyszłości

Pellety - ekologiczne paliwo przyszłości

Pellety to ekologiczne odnawialne paliwo stałe, które z... » ...więcej
Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek

Najtańszym obecnie źródłem energii służącej do ogrzewania domu jest ekogroszek. Kotły z p... » ...więcej
Wstępniak - Kotły CO.

Wstępniak - Kotły CO.

Dzisiaj umieściliśmy w Internecie nową stronę na temat ogrzewania. Będziemy tutaj pisać o t... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej

Kotły na biomasę

Biomasa jako opał do kotłów na paliwa stałe w ostatnich latach zdobywa coraz większą liczbę ... » ...więcej

Kotły na gaz płynny

Brak sieci gazu ziemnego nie oznacza, że musimy rezygnować z ogrzewania domu piecem gazowym. Może... » ...więcej

Kotły żeliwne na paliwa stałe

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwa stałe można ... » ...więcej
Kotły zgazowujące drewno

Kotły zgazowujące drewno

Drewno jest paliwem stałym, ekologicznym i odnawialnym. Jednym ze sposobów wykorzystania drewna... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia