www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ocieplanie budynków

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-09-08

Do niedawna, aby uzyskać jak najlepszą izolacyjność budynków wykonywano grube ściany zewnętrzne, pozostawiano szczelinę powietrzną między warstwami ściany lub stosowano materiały budowlane, które miały ażurową budowę, np. pustaki. Jednakże postęp technologiczny w budownictwie całkowicie zmienił te zasady i obecnie, by zwiększyć maksymalnie izolacyjność ścian budynków stosuje się inne metody.

Co zyskujemy ocieplając budynek

Generalnie ocieplać można budynki już istniejące oraz nowo budowane.

Najistotniejszym powodem, dla którego stosuje się ocieplanie budynku jest aspekt ekonomiczny. Koszty ogrzewania budynku w okresie zimowym są niższe nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do kosztów ogrzania budynku nieocieplanego. W budynku izolowanym wykonanie, a następnie eksploatacja ogrzewania jest zdecydowanie niższa (piec mniejszej mocy, mniej grzejników, mniejsze zapotrzebowanie na energię). Ponadto zwiększa się komfort mieszkania – w lecie w takim domu jest chłodniej oraz w połączeniu ze szczelnymi oknami wycisza się wnętrze. Polepsza się warunki zdrowotne chroniąc ściany przed zawilgoceniem i przemarzaniem, ogranicza się rozrost grzybów. Zwiększa się trwałość budynku. Ocieplając budynek istniejący uzyskujemy nową elewację. Dodatkowo znacznie wzrasta wartość domu.

Zyskuje również otoczenie, w którym żyjemy. Budynek ocieplony wymaga mniejszej ilości energii potrzebnej do jego ogrzania, a więc „produkuje” mniej szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Materiały do izolacji

Ocieplanie nowych budynkóworaz docieplanie już istniejących ma za zadanie zmniejszenie strat ciepła i dodatkowo- izolację akustyczną. Najważniejsze elementy budynku podlegające izolacji to: ściany zewnętrzne, dachy, stropodachy, stropy nad nie ocieplonymi piwnicami oraz podłogi położone bezpośrednio na gruncie.

Zasadnicze znaczenie, decydujące o efektywności wykonanej izolacji ma grubość warstwy izolacyjnej. W zależności od materiału zastosowanego do ocieplenia przyjmuje się obecnie, że grubość warstwy izolacyjnej wynosi 11-13 cm.

Materiałami, które najczęściej stosowane są do ociepleń to wełna mineralna oraz styropian. Ponadto używa się też supremy, polistyrenu i pianki poliuretanowej.

Metody ocieplania

Najczęściej stosowane są dwie metody ocieplania ścian zewnętrznych:

Metoda lekka-sucha - na odpowiedniej konstrukcji nośnej mocuje się płyty styropianowe lub wełnę mineralną, które stanowią warstwę izolacyjną. Zewnętrzną, elewacyjną okładzinę stanowią panele PCV, drewniane lub metalowe.

Metoda lekka-mokra - do ściany budynku przy pomocy specjalnej zaprawy klejowej przykleja się płyty styropianowe lub wełnę mineralną. Dodatkowo przyklejone płyty mocuje się do ściany kołkami. Dla wzmocnienia izolacji nakłada się warstwę kleju, w której zatapia się siatkę zbrojącą. Tak wykonaną warstwę izolacyjną tynkuje się.

Wasze komentarze:

Autor(ka): bratc
Data nadesłania:
  18.09.2007 01:18
Ja ocieplałem swój dom "na mokro" - styropian (firmy Yetico), na to siateczka, potem tynk i czekam na zimę... Zima tego roku była łagodna, ale dwa lata temu dostałem po kieszeni :( i teraz jak będzie podobnie to chyba wyjadę do ciepłych krajów...
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ocieplanie w warunkach łagodnej zimy

Ocieplanie w warunkach łagodnej zimy

Prowadzenie rożnego rodzaju prac elewacyjnych podyktowan... » ...więcej
Różnice w zużyciu paliw na ogrzewanie budynków w trzydziestu jeden miastach Polski w 2011 r.

Różnice w zużyciu paliw na ogrzewanie budynków w trzydziestu jeden miastach Polski w 2011 r.

W artykule omówiono średnie miesięczne i roczne temperatury powietrza w 2011 r. dla 31 miast Polski. Podano miesięczną i roczną liczbę stopniodni grzania dla temperatury bazowej 15°C dla tych miast w 2011 r. Dokonano analizy różnicy w zużyciu energii na ogrzewanie budynków w 2011 r. w tych miastach względem zużycia energii w najciepl... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery