www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Nawiewniki powietrza

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-09-28

Wydaje się, że nawiewniki powietrza są ściśle związane raczej z klimatyzacją, niż z ogrzewaniem. Jednak po głębszym zapoznaniu się z tematem okazuje się, że oba zagadnienia w tym przypadku są ze sobą powiązane. Aby kotły co prawidłowo działały i osiągały założone parametry pracy, do pomieszczeniu w którym się znajdują musi być doprowadzona odpowiednia ilość powietrza. I to jest jedno z najważniejszych zadań nawiewników powietrza.

Jak działa wentylacja

Jeżeli wentylacja działa prawidłowo powietrze, które dostało się do pomieszczenia po ogrzaniu się, jako lżejsze powinno opuścić to pomieszczenie poprzez kominy wentylacyjne. Sprawne kominy wentylacyjne są warunkiem prawidłowego działania wentylacji.

Najbardziej rozpowszechnionym systemem wentylacji pomieszczeń jest system naturalny i odbywa się pod wpływem dwóch czynników:

  • różnicy temperatur, a tym samym różnicy gęstości powietrza wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz (wentylacja grawitacyjna)
  • różnicy ciśnienia, które wywołuje działanie wiatru na budynek.

Dlaczego stosuje się nawiewniki

Problemy z wentylacją pomieszczeń mieszkalnych oraz pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze, nasiliły się z chwilą wprowadzenia nowych technologii uszczelniania budynków oraz montażu szczelnych okien i drzwi. W pomieszczeniach zaczęło brakować powietrza potrzebnego mieszkańcom do oddychania, drastycznie wzrósł poziom wilgoci, a tym samym zmniejszył się komfort życia. Wystąpił też brak powietrza potrzebnego urządzeniom grzewczym w procesie spalania.

W starszych budynkach świeże powietrze dostawało się do pomieszczeń przez nieszczelne drzwi i okna. Stosując szczelne okna i drzwi odcięto możliwość wymiany powietrza.

Aby poprawić ten stan producenci okien zaczęli wyposażać okna w tak zwaną mikrowentylację.

Jednak rozwiązanie to nie jest idealne. Powoduje nie kontrolowany napływ powietrza. Przez rozszczelnione w ten sposób okno dobiegają hałasy z zewnątrz. Wymaga też ciągłego nadzoru.

Dlatego kilkadziesiąt lat temu wymyślono nawiewniki powietrza.

Ciągłe doprowadzanie powietrza z zewnątrz, ale w sposób kontrolowany, nie powodujący wyziębienia pomieszczeń oraz przeciągów to właśnie zadanie dla nawiewników powietrza.

Obecnie stosowanie nawiewników, zwłaszcza automatycznych w związku z ciągłym wzrostem cen paliw oraz energii daje znaczące oszczędności kosztów ogrzewania.

Bardzo ważnym aspektem jest również podwyższenie jakości powietrza w wentylowanych pomieszczeniach, co nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia.

Jak działają nawiewniki

Urządzenia te montowane są w ramach okien wykonanych z PCV i drewnianych oraz w ścianach zewnętrznych. Nawiewniki mogą być zamontowane przez producenta okien w czasie produkcji, ale można również montować je do okien już wstawionych. W zależności od sposobu sterowania nimi mogą być sterowane ręcznie lub automatyczne. Najwygodniejsze i najbardziej popularne to nawiewniki automatyczne.

W nawiewnikach ręcznie sterowanych użytkownik musi osobiście ustawić przysłonę regulatora powietrza, kierując się przy tym swoimi odczuciami oraz preferencjami. Powoduje to regulację niezbyt dokładną, a ponadto istnieje możliwość, że zapomni się o jej dokonaniu.

Bardziej precyzyjnie i energooszczędnie działają nawiewniki automatyczne. W grupie tej występują nawiewniki, których działanie uzależnione jest od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Sterownik ustawia przysłonę regulatora tak, aby ciśnienie wewnątrz nie było niższe niż na zewnątrz. Nawiewniki te najlepiej pracują, gdy różnica ta wynosi powyżej 20 Pa, dlatego stosuje się je tam, gdzie zamontowano wentylację mechaniczną.

Najbardziej popularne nawiewniki automatyczne wykorzystują w swoim działaniu parę wodną zawartą w pomieszczeniu. Są to nawiewniki higrosterowane.

W nawiewniku znajduje się taśma poliamidowa, która pod wpływem zmian zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz pomieszczenia zmienia swoją długość, tym samym zmienia ustawienie przysłony regulatora przepływu powietrza zewnętrznego. Powoduje to zmniejszenie lub zwiększenie strumienia powietrza dopływającego do wentylowanego pomieszczenia. Urządzenia te pracują zakresie od 30 do 70% wilgotności względnej. Temperatura na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczenia nie ma znaczenia dla działania nawiewnika. Niektóre nawiewniki wykonane są w wersji z podwyższoną izolacyjnością akustyczną.

Ponieważ powietrze dostarczane jest do pomieszczenia w sposób ciągły, bez ingerencji mieszkańców i zależnie od potrzeb, urządzenia te są bardzo wygodne w eksploatacji i energooszczędne.

Wasze komentarze:

Autor(ka): leo
Data nadesłania:
  11.01.2010 05:23
Wydaje mi sie nielogiczne stwierdzenie:
"Nawiewniki te najlepiej pracują, gdy różnica ta wynosi powyżej 20 Pa, dlatego stosuje się je tam, gdzie zamontowano wentylację mechaniczną"
Przeciez przy wentylacji mechanicznej swieze powietrze jest dostarczane przez caly system.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

W nowoczesnym budownictwie zrównoważonym, zwłaszcza w ... » ...więcej
Średnie temperatury powietrza oraz analiza zużycia energii na ogrzanie budynków w 2010 roku w Polsce

Średnie temperatury powietrza oraz analiza zużycia energii na ogrzanie budynków w 2010 roku w Polsce

W artykule zostały omówione średnie miesięczne i roczne temperatury powietrza w 2010 r. dla 26... » ...więcej
Ciepło z kominka w całym domu - system DGP

Ciepło z kominka w całym domu - system DGP

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozpr... » ...więcej
Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Wzrost świadomości ekologicznej, a także wymierne korz... » ...więcej
Ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe

Ten typ ogrzewania jest bardzo rozpowszechniony w USA i Kanadzie. Ostatnio również w naszym kraju ... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery