www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Automatyka kotłów co

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-10-03

Sterowanie pracą instalacji grzewczej oraz źródła ciepła tej instalacji - kotła - ma na celu ograniczenie kosztów ogrzewania, w związku z coraz wyższymi cenami paliw i energii. Drugim, nie mniej ważnym powodem, jest kwestia wygody. Chcemy jak najmniej czasu spędzić w kotłowni. Dotyczy to głównie pieców (kotłów) na paliwa stałe. Automatyzacja procesu załadunku paliwa do kotła, z jednej strony i zautomatyzowanie procesu spalania tego paliwa z drugiej strony oraz programowanie temperatur, jakie chcemy uzyskać w mieszkaniach pozwoli zrealizować założone cele - zminimalizować koszty ogrzewania i uzyskać komfortowe warunki cieplne w mieszkaniu, oraz wygodę obsługi instalacji grzewczej.

Automatyczne podawanie paliwa

Podajnik paliwa Podajnik paliwa

W niektórych kotłach na paliwa stałe stosuje się specjalne zasobniki, do których ręcznie wsypuje się paliwo, które następnie jest automatycznie dozowane do palnika wzależności od potrzeb. Dotyczy to kotłów z podajnikiem retortowym na ekogroszek oraz pelet. W zależności od wielkości zasobnika w kotłach na ekogroszek paliwa wystarcza nawet na 7 dni. Jeszcze większe możliwości magazynowania paliwa mają piece na pelet, gdzie zasobnik wystarczy napełnić raz na dwa tygodnie, lub jeszcze rzadziej, gdy instalacja podająca paliwo jest wykonana w wersji specjalnej.

Użytkownicy pieców na paliwa stałe starszej generacji, kiedy trzeba było dokładać minimum raz dziennie na pewno docenią możliwość odwiedzania kotłowni raz na kilka dni. Po prostu jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Sterowanie procesem spalania w piecu

Automatyka kotła Automatyka kotła

Zadaniem automatyki kotła jest takie ustawienie parametrów pracy urządzenia, aby dla uzyskania zadanej temperatury w mieszkaniu była zużyta jak najmniejsza ilość paliwa.

Najprostszym urządzeniem sterującym pracą kotła jest termostat zamontowany w piecu. Gdy temperatura cieczy w kotle obniży się poniżej wartości ustawionej, termostat włączy palnik, a wyłączy go, gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora pokojowego. Urządzenie to instaluje się w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, aby mieć pewność, że wszystkie pozostałe zostaną odpowiednio dogrzane. Regulatora pokojowego nie zaleca się instalować w pomieszczeniach, gdzie na grzejnikach są termostaty. Jeżeli już są tam zamontowane to powinny być całkowicie otwarte.

Regulator pokojowy ma szereg funkcji. Można między innymi ustawiać temperaturę noc-dzień lub z podziałem na godziny.

Fot. Junkers

Bardzo dobre efekty uzyskuje się instalując regulator pogodowy. Jest on wyposażony w czujnik rejestrujący temperaturę na zewnątrz budynku. Z chwilą, gdy temperatura na zewnątrz, zmienia się czujnik przekazuje informację do regulatora, który ustawia pracę palnika tak, by temperatura pomieszczenia pozostała na stałym, zaprogramowanym poziomie.

Regulator ten posiada takie funkcje jak pokojowy, ale może mieć większe możliwości np. sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym.

Obydwa regulatory – pokojowy i pogodowy mogą być zainstalowane równocześnie, wtedy ogrzewanie będzie jeszcze bardziej precyzyjne, a spalanie paliwa mniejsze.

W kotłach na paliwa stałe, które wyposażone są w wentylatory, a ruch wody jest wymuszony pompą, stosuje się sterowniki elektroniczne, które sterują pracą tych urządzeń, w zależności od zadanej temperatury.

Termostaty grzejnikowe

Są to automatyczne zawory montowane przy grzejnikach. Wyposażone w ruchomą głowicę, którą reguluje się ilość wody wpływającej do grzejnika. Głowica jest wyskalowana, ustawia się ją w pozycji odpowiadającej zadanej temperaturze. Zawór samoczynnie będzie utrzymywał ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.

Wasze komentarze:

Autor(ka): zucher
Data nadesłania:
  01.05.2009 23:03
interasuje mnie jaki piec morze byc najlepszy do domu 240 m 2 hajnowki czy zembca chce palic drzewewem trocinami weglem ....itp ktury jest dobry .......
Autor(ka): bulbez
Data nadesłania:
  30.12.2009 13:47
kupilem dom 0k.230m2 mam piec o nazwie vulkans bez instrukcji prosze o pomoc ,instrukcje poniewaz ciagle gasnie z gory dziekuje
Autor(ka): MIREK
Data nadesłania:
  05.02.2010 08:49
Witam wszystkich i pozdrawiam. Mam prosbe o doradzenie mi.Dom moj ma ok. 200m.2 mam od kilku lat piec na wegiel ,drewno i zasobnik na trociny zadowolony nie jestem z niego bo raz ,ze duzo pylu,brudu i wiekszosc ciepla ucieka w komin a kilka razy trzeba dzienie podkladac.Chce zmienic na lepszy ,nowoczesniejszy i sprawniejszy prosze o porade.MYSLALEM o kolektorach slonecznych na c.w i kotle dobrym na c.o. PROSZE O PORADE ,DZIEKUJE.
Autor(ka): celina
Data nadesłania:
  03.12.2010 20:55
Prosze oporade mam stary piec co myslalam o kolektorach moj ma 150m2piec co jest w kuchni co jest uciarzliwe nie moge miec kotlowni prosze o porade .dziekuje
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Elastyczny system kominowy do kotłów kondensacyjnych

Elastyczny system kominowy do kotłów kondensacyjnych

Firma MK Systemy Kominowe wprowadza na polski rynek elast... » ...więcej
Systemy kominowe do kominków i kotłów opalanych drewnem

Systemy kominowe do kominków i kotłów opalanych drewnem

Firma MK wraz z grupą Isotip-Joncoux i jedną z jej firm... » ...więcej
Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

W nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania na paliwa sta... » ...więcej
Ucieczka przed czadem – wymogi wobec systemów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania

Ucieczka przed czadem – wymogi wobec systemów kominowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania

Nowoczesne urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju. W połączeniu z systemami kominowymi  nowej generacji eliminują zagrożenie zatrucia czadem oraz znacznie poprawiają efektywność energetyczną. Warto jednak wiedzieć, że aby te urządzenie były bezpieczne – muszą spełniać szczegółowe normy obowiązujące na... » ...więcej
Jak dobrać regulator temperatury

Jak dobrać regulator temperatury

Coraz niższa temperatura za oknem każe na dobre pożegn... » ...więcej

Kotły na pellety

Od niedawna na polskim rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe pojawił się nowy produkt, a mi... » ...więcej

Kotły na gaz płynny

Brak sieci gazu ziemnego nie oznacza, że musimy rezygnować z ogrzewania domu piecem gazowym. Może... » ...więcej
Polecamy porady

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia