www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ogrzewanie podłogowe

Autor: Krzysztof Lis / Data: 2007-02-17

Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zostają umieszczone przewody grzejne (lub specjalne maty grzejne). W drugim przypadku w podłodze umieszcza się przewody, którymi przepływa ciepła woda.

Ten pierwszy przypadek należy traktować jak zwykłe ogrzewanie elektryczne. Podobnie jak ogrzewanie akumulacyjne pozwala na wykorzystaniedobrodziejstw taryfy nocnej, bo ma dość dużą bezwładność cieplną. Mimo wszystko jest jednak dość drogie.

W drugim przypadku najczęściej mamy do czynienia z wykorzystywaniem ciepłej wody, której źródłem są pompa ciepła bądź kocioł kondensacyjny. Pompa ciepła dobrze pracuje tylko gdy produkuje ciepłą wodę o dość niskiej temperaturze a kocioł kondensacyjny swoją bardzo wysoką sprawność osiąga dopiero przy niskiej temperaturze czynnika.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe może wykorzystywać czynnik grzewczy o niskiej temperaturze? Ilość przekazanego ciepła jest iloczynem między innymi różnicy temperatur i powierzchni oddawania ciepła. W przypadku grzejników jest ona dość mała, równa powierzchni kaloryfera. W przypadku ogrzewania podłogowego jest znacznie większa, bo jest to powierzchnia całej podłogi.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że ludzkie ciało lubi ciepło "od spodu", tzn. od stóp. Dla naszego komfortu wskazana jest ciepła podłoga i chłodne powietrze wokół głowy. Z tego względu ogrzewanie podłogowe jest znacznie bardziej komfortowe niż gorące grzejniki.

Warto wspomnieć, że dzięki temu, że ciepła podłoga zapewnia nam komfort cieplny, można nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. To z kolei zmniejsza straty ciepła przez ściany, okna i wentylację a więc pozwala na oszczędności.

Najciekawiej wygląda sprawa podłączenia ogrzewania podłogowego do pompy ciepła. Dobrze zaprojektowana pompa może być tańsza niż kocioł centralnego ogrzewania, do dobrego działania wymaga ona jednak właśnie ogrzewania podłogowego. W przypadku tego typu urządzeń im wyższa różnica temperatur między poborem ciepła (wymiennik gruntowy) a jego oddawaniem (czynnik grzewczy w centralnym ogrzewaniu) tym więcej energii musi zostać zużyte do przepompowania ciepła. Z tego wynika wyższy koszt użytkowania takiej instalacji a więc mniejsze oszczędności.

Ogrzewanie podłogowe to generalnie rzecz biorąc szansa na oszczędności, ale czy warto je sobie zainstalować to już każdy powinien ocenić we własnym zakresie, biorąc pod uwagę nie tylko koszty ale i inne preferencje.

Autor:

Krzysztof Lis, inżynier mechanik specjalności energetyka cieplna

Drewno zamiast benzyny, tanie ogrzewanie Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wasze komentarze:

Autor(ka): janek
Data nadesłania:
  03.04.2008 17:41
Bardzo ładnie są pokazane zalety
ogrzewania podłogowego. Zapomnieliście Państwo napisać o wadach w/w ogrzewania. Jeżeli napiszecie o wadach ogrzewania podłogowego to 70% klientów zrezygnuje na koszt ogrzewania ściennego, które jest tańsze bardziej komfortowe od ogrzewania podłogowego.Jeżeli zamieszkują
w pomieszczeniach małe dzieci
nie powinno się stosować ogrz. podłogowego !!!!!.
janek
Autor(ka): jasiek
Data nadesłania:
  07.12.2008 22:44
no własnie dziwi zmowa milczenia na temat ogrzewania sciennego które mozna zrobic z tych samych materiałów co podłogowe, tylko że moze jeszcze ono działac grawitacyjnie dająz zawór 4d o odpoiwedniej srednicy kroćców
Autor(ka): kika1648
Data nadesłania:
  28.01.2009 14:57
ja mam ogrzewanie podłogowe uzupełnine sciennym i jestem bardzo zadowolona w czasie duzych mrozow właczam jedno i drugie gdy jest cieplej tylko podłogowe i jest super cieplo
Autor(ka): grego
Data nadesłania:
  19.06.2010 11:40
Do janka krzykacza: "Jeżeli zamieszkują
w pomieszczeniach małe dzieci
nie powinno się stosować ogrz. podłogowego !!!!!"
A gdzie konkrety? Argumenty?
Autor(ka): Ppiotr30KR
Data nadesłania:
  09.12.2010 12:14
podstawowa instalacja u mnie to miedź na grawitacji + pompka; ścienne. podłogówkę założyłem pod terakotę: kuchnia, wiatrołap (ciepłe suche buty ;) łazienka -ahh. tak jest Super. moim zdaniem to jest praktyczne najlepsze rozwiązanie.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  10.12.2010 07:36
elektryczne ogrzewanie podłogowe wytwarza pole elektromagnetyczne: małe dzieci są najbliżej tego pola, dlatego elektryczna podłogówka nie jest wskazana. Dodatkowo, przy podłogówce elektr., czy wodnej możemy mieć większe problemy alergiczne - tak piszą. Ale ja mam podłogówkę, jestem alergikiem i łatwość mycie terakoty z podłogówką to bajka, dlatego i tak mam mniejsze kłopoty z oddychaniem :). Polecam podłogówkę - tylko wodną - tańsze koszty eksploatacji.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwes... » ...więcej
Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników coraz cz... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogo... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - projekt i wykonanie

Ogrzewanie podłogowe - projekt i wykonanie

Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym ze sposobów zape... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana czę... » ...więcej
Efektywne ogrzewanie podłogowe dzięki zastosowaniu wylewki o unikalnych właściwościach

Efektywne ogrzewanie podłogowe dzięki zastosowaniu wylewki o unikalnych właściwościach

W ofercie Lafarge znaleźć można innowacyjną energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego pod nazwą Agilia™ Sols A. Produkt ma unikalne właściwości przewodzenia i oddawania ciepła, dzięki czemu znacznie podnosi efektywność ogrzewania podłogowego. Idealnie sprawdza się jako podkład podłogowy w budownictwie mieszkalnym, biurowcach oraz domkac... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia