Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100183,t-wylewki_do_ogrzewania_podlogowego_–_porownanie_efektywności_przewodzenia_ciepla.html
Informacja prasowa / Data: 2011-09-23

Wylewki do ogrzewania podłogowego – porównanie efektywności przewodzenia ciepła

Informacja prasowa

Lafarge – wiodący producent materiałów budowlanych na świecie – zrealizował badania termowizyjne mające na celu porównanie efektywności przewodnictwa cieplnego tradycyjnego jastrychu cementowego oraz wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A. Wyniki jednoznacznie pokazały, że wylewka marki Lafarge jest wiodącym na rynku produktem przeznaczonym do systemów wodnego ogrzewania podłogowego. Rezultaty pomiaru zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w dniu 21 września w Warszawie.

Badanie zostało zrealizowane na inwestycjach w Poznaniu (Strzeszyn Grecki) oraz w Wolsztynie i polegało na porównaniu powierzchni – z systemem podłogowego ogrzewania wodnego – zalanej klasycznym jastrychem cementowym oraz innowacyjną wylewką anhydrytową Agilia™ Sols A marki Lafarge.

Fot. Lafarge Porównanie przewodnictwa ciepła płaszczyznowego systemu ogrzewania wodnego na powierzchni pokrytej jastrychem cementowym i anhydrytowym Agilia™ Sols A

Właściwości wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A

Pomiar, zrealizowany kamerą Flir T640, o rozdzielczości 640x480 i czułości termicznej 50mK w technice termografii pokazał, że wylewka Lafarge cechuje się niespotkanymi dotąd, wśród produktów w swojej klasie, właściwościami przewodzenia ciepła, jednocześnie pozwalając na wykonanie cieńszej i doskonale równej powierzchni.

Agilia™ Sols A dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi przewodności cieplnej znacząco podnosi wydajność ogrzewania w domu. Może być ona nawet dwukrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych jastrychów cementowych.

Niska porowatość i zwarta struktura wylewki znacząco wpływają na stopień przewodzenia ciepła i oddawania go pomieszczeniu.

Porównanie wylewki cementowej i anhydrytowej

Fot. Lafarge Badanie termowizyjne powierzchni z jastrychem cementowym

Pierwsze badanie było przeprowadzone na inwestycji, gdzie został zamontowany system podłogowego ogrzewania wodnego z wylewką cementową.

Uruchomienie instalacji nastąpiło 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru, a temperatura przewodów grzewczych wynosiła 50°C.

Wyniki pokazały, że tradycyjny jastrych cementowy bardzo nierówno przewodzi ciepło, które swoją maksymalną moc przekazuje tylko bezpośrednio na rurą, stopniowo (średnio o 10°C na sekcję) zmniejszając jego oddawanie im dalej od źródła ciepła, czyli przewodu wodnego ogrzewania podłogowego.

Fot. Lafarge Badanie termowizyjne powierzchni z jastrychem anhydrytowym Agilia™ Sols A

Z kolei drugi pomiar termowizyjny został przeprowadzony na podłodze z wylewką anhydrytową Agilia Sols A.

Także tutaj uruchomienie instalacji nastąpiło 3 dni przed przeprowadzeniem pomiaru, a temperatura przewodów grzewczych wynosiła 40°C.

Badanie jednoznacznie pokazuje, że doskonałe przewodnictwo cieplne produktu gwarantuje jego równomierny rozkład i oddawanie na całej swojej powierzchni.

Specjalna konsystencja Agilii™ Sols A, która zapewnia doskonałe pokrycie instalacji grzewczej, sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane do wnętrza.

Wysoka wytrzymałość pozwala również na wylanie o połowę cieńszej warstwy na instalację grzewczą w porównaniu do jastrychu cementowego.

Zaproszeni do współpracy eksperci zwrócili również uwagę na wysoki stopień płynności oraz doskonałe właściwości samopoziomujące produktu gwarantujące równe wykończenie każdej powierzchni.

Ponadto, zastosowanie wylewki Agilia™ Sols A, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej, pozwala na wykonanie nawet 300 m² powierzchni z ogrzewaniem podłogowym bez konieczności wykonania dylatacji.

Wykonywanie poprzecznych szczelin dylatacyjnych jest niezbędne w przypadku tradycyjnych podkładów cementowych ze wyglądu na duże ryzyko wystąpienia pęknięć.

Prawidłowość wykonania wszystkich pomiarów potwierdziła pracownia badań i analiz termograficznych TERMOENERGIA.

Dane techniczne wylewki

Agilia™ Sols A to innowacyjna energooszczędna wylewka podłogowa na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego.

  • Podkład jest samopoziomujący.
  • Bardzo wysoki stopień płynności pozwala uzyskać gładką powierzchnię i zapewnia idealne otulenie instalacji ogrzewania podłogowego.
  • Wysokie parametry wytrzymałościowe pozwalają na zmniejszenie nawet o połowę grubości wylewanej warstwy – minimalna grubość wylewki to tylko 35 mm.
  • Produkt powstał z myślą o posadzkach z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
  • Bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ – 1,6-2,0 [W/m*K] i niska porowatość, pozwalająca na bardzo efektywne oddawanie ciepła pomieszczeniu, co zapewnia znaczącą oszczędność kosztów i energii.
  • Bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej – ok. 0,012 [mm/m*K] pozwala na wylewanie 300 m² posadzki na ogrzewanie podłogowe bez konieczności wykonywania poprzecznych dylatacji.
  • Produkt niepalny – klasa materiału budowlanego A1.
  • Gęstość objętościowa – 2200 ±100 kg/m³.
  • Parametry wytrzymałościowe na zginanie – od 4MPa do 7MPa - nie wymaga zbrojenia.
  • Parametry wytrzymałościowe na ściskanie – od 20MPa do 40MPa.
  • Sterowany komputerowo proces produkcji gwarantuje otrzymanie produktu o najwyższej jakości.
  • Wylewka daje możliwość chodzenia po powierzchni po ok. 2 dniach, możliwość rozpoczęcia dalszych prac budowlanych po ok. 2 - 4 dniach oraz możliwość rozpoczęcia ogrzewania podłogowego po ok. 7 dniach.

Jak nabyć wylewkę

Produkt dostępny jest w wybranych wytwórniach betonu Lafarge i dostarczany w betonomieszarce bezpośrednio na plac budowy.

Minimalna ilość zamówienia wynosi 1 m³ (co odpowiada ok. 25 m² wylewki o grubości 4 cm).

Finalna cena produktu uzależniona jest od ilości i miejsca dostawy.

Cena od: 495 PLN brutto/m³.

Zachęcamy do oglądnięcia filmu na temat przeprowadzonych badań wylewek kamerą termowizyjną:

http://www.youtube.com/user/LafargeBeton#p/a/u/0/37QjzYI5fPc

Więcej informacji na www.lafarge.pl

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.
W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Źródło: www.globalbrand.pl