Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100231,t-wspolpraca_ogrzewania_podlogowego_i_grzejnikow_w_instalacjach_niskotemperaturowych.html
Informacja prasowa / Data: 2012-04-30

Współpraca ogrzewania podłogowego i grzejników w instalacjach niskotemperaturowych

Informacja prasowa

Na zewnątrz piękna pogoda, jednak wiele osób budujących domy właśnie w tej chwili musi podjąć ważne decyzje, co do wyboru rodzaju ogrzewania. Dobre decyzje się opłacają, bowiem przez lata użytkowania budynku, przy dobrym systemie grzewczym można wiele zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jak rozmieścić instalację i na co zwracać uwagę przy planowaniu ogrzewania, tak aby w trakcie użytkowania zużywać jak najmniej coraz droższej energii. Tylko optymalne rozwiązanie współpracy ogrzewania podłogowego i grzejników w oszczędnych instalacjach niskotemperaturowych pozwoli uzyskać zamierzone efekty.

Optymalne rozwiązanie - grzejniki i podłogówka w instalacji niskotemperaturowej

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje wysoki stopień izolacyjności termicznej przegród. Dotyczy to nie tylko ścian, ale także okien, dachów i fundamentów.

Materiały stosowane obecnie w budownictwie zapewniają o wiele lepsze niż kiedyś parametry cieplne budynku.

Fot. Purmo

Dla nowo budowanych budynków lub takich, które zostały poddane w ostatnich latach gruntowej termomodernizacji obciążenie cieplne w przeliczeniu na 1m² mieści się w granicach 40-60W/m², a czasami nawet może być nawet mniejsze niż 40W/m² (w starych budynkach wynosiło ok. 100W/m² i więcej).

Domy łatwiej jest ogrzać, a dostarczone ciepło dłużej pozostaje wewnątrz mieszkań.

Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń daje nam możliwość projektowania i eksploatacji instalacji grzewczych o obniżonych temperaturach wody instalacyjnej (nazywanych często systemami niskotemperaturowymi), co i tak z powodzeniem zapewnia komfortowe warunki cieplne, nawet gdy na dworze temperatura spada poniżej - 20°C.

Stosowanie systemów niskotemperaturowych przekłada się na wyraźnie (nawet do 15%) obniżenie kosztów ogrzewania, które w naszym klimacie stanowią zasadniczy wydatek w budżetach domowych.

Cieplejsze budynki to mniejsze wydatki na ogrzewanie

Fot.Purmo

Przy projektowaniu nowoczesnej instalacji grzewczej (szczególnie niskotemperaturowej) należy brać pod uwagę bardzo wiele złożonych zagadnień związanych chociażby z fizyką budowli i dlatego zawsze należy takie zadanie powierzyć specjaliście.

Błędy projektowe mogą mieć nieodwracalne skutki, powodując albo niedogrzewanie pomieszczeń albo generując niepotrzebne straty energii.

Projektanci oprócz wiedzy i doświadczenia mają do dyspozycji szereg programów użytkowych wspomagających proces prawidłowego projektowania instalacji i na tej podstawie określają chociażby rodzaj, wielkości i moce grzejników oraz dobierają wymagane parametry instalacji ogrzewania podłogowego – wyjaśnia Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Rettig Heating, właściciela marki Purmo.

Projektanci instalacji w procesie projektowania biorą pod uwagę takie przykładowe czynniki jak:

  • usytuowanie budynku i warunki wietrzności,
  • ochronę cieplną pomieszczeń – współczynniki przenikania ciepła ścian, stropów, dachu i podłogi
  • typy okien i rodzaje oszklenia,
  • ilość i usytuowanie względem stron świata ścian zewnętrznych w pomieszczeniu,
  • parametry czynnika grzewczego (temperatura zasilania i temperatura powrotu),
  • strefa klimatyczna Polski (od –16˚C nad morzem do – 24˚C w górach).

Zadaniem projektanta instalacji jest takie dobranie parametrów całego systemu, aby zapewnić domownikom idealną równowagę pomiędzy komfortem cieplnym w każdym pomieszczeniu a przewidywanymi kosztami ogrzewania budynku.

Pracują wspólnie dla idealnego komfortu

Ekologiczne systemy ogrzewania dbają o środowisko naturalne, ale i o nasze kieszenie.

Z tego powodu budując dom, warto zainwestować w najnowocześniejsze systemy ogrzewania - wydatek ten zwraca się z nawiązką w trakcie użytkowania budynku.

Można wybierać spośród wielu możliwości:

  • pompy ciepła,
  • kotły kondensacyjne,
  • systemy solarne.
Fot. Purmo Schemat połączenia ogrzewania podłogowego i grzejników

Instalacja grzewcza projektowana jest tak, aby nawet przy niższych temperaturach wody zasilającej (45-55°C) do każdym pomieszczenia było dostarczane przyjemne ciepło.

Dla domków jedno lub wielorodzinnych optymalnym rozwiązaniem dla systemu niskotemperaturowego jest synergiczna współpraca ogrzewania podłogowego z grzejnikami.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe nieco inaczej oddają ciepło, a ich połączenie w jednej instalacji umożliwia optymalne wykorzystanie zalet, jakimi się wyróżniają.

Na dole podłogówka

W porównaniu z grzejnikami ogrzewanie podłogowe cechuje się dużą bezwładnością cieplną.

Oznacza to, że podłoga nagrzewa się wolniej, jednak również dłużej pozostaje ciepła.

Ta cecha sprawia, że ogrzewanie podłogowe zapewnia stabilny komfort cieplny we wnętrzu i ogranicza nagłe wahania temperatury.

Dolna kondygnacja domu służy jako strefa użytkowa dla całej rodziny.

Na parterze znajdują się zazwyczaj przedpokój, kuchnia i salon. We wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe jest szczególnie przydatne.

W przedpokoju szkoda miejsca na grzejniki na ścianach, a podgrzewana podłoga szybko wysycha.

W kuchni miejsce na ścianach wykorzystuje się na rozmieszczenie szafek i blatów, dlatego wygodniej jest umieścić ogrzewanie w podłodze.

Natomiast w nowoczesnych budynkach salony bardzo często są mocno przeszklone, co również rodzi problemy z estetycznym rozmieszczeniem grzejników.

Tutaj znów ogrzewanie podłogowe może okazać się niezastąpione w atrakcyjnej aranżacji wnętrza i zapewnieniu odpowiedniego komfortu cieplnego.

Na górze grzejniki

Z kolei na wyższej kondygnacji domu znajdują się zwykle pomieszczenia prywatne – sypialnie, gabinety, pokoje gościnne – użytkowane indywidualnie lub nawet okazjonalnie.

Każdy z domowników ma swoje preferencje dotyczące komfortowej temperatury wnętrza.

Tutaj najlepiej sprawdzą się grzejniki. Przede wszystkim ze względu na szybką reakcję na warunki temperaturowe panujące we wnętrzu.

Przy pomocy termostatu można indywidualnie dostosować preferowaną temperaturę, a grzejnik bardzo szybko ogrzeje pomieszczenie.

Jeśli w pokoju temperatura wzrośnie np. znajdzie się w nim więcej osób – wówczas grzejniki równie szybko przestaną grzać.

Podobnie w rzadziej wykorzystywanych pomieszczeniach, np. pokojach gościnnych, można ustalić temperaturę na niskim poziomie i szybko dogrzać pomieszczenie, gdy do domu zawitają goście.

Takie wykorzystanie grzejników nie tylko zapewnia optymalny komfort, ale również wymierne oszczędności. Nie zużywamy energii, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne.

Podłogówka oraz grzejniki w instalacji niskotemperaturowej - wymierne korzyści

Nowoczesne, dobrze zaprojektowane systemy ogrzewania dają wymierne korzyści w trakcie użytkowania budynku.

Koszty ogrzewania w polskim klimacie są niebagatelne. Z roku na rok wzrastają ceny paliw, co dodatkowo obciąża budżety domowe.

Nowoczesny system ogrzewania z dopasowanymi do niego emiterami ciepła, pozwala zaoszczędzić nawet do 15% rocznych kosztów ogrzewania.

Każdy, kto posiada dom, wie że są to sumy niebagatelne - argumentuje Roman Strzelczyk z Purmo.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki współpracujące w systemie niskotemperaturowym to optymalne rozwiązanie wykorzystujące w sposób maksymalnie efektywny nakłady energii ponoszone na ogrzewanie domu.

Podłogówka pomaga utrzymać stałą komfortową temperaturę, nie pozwala na nadmierne wychładzanie wnętrza.

Natomiast grzejniki uzupełniają jej działanie, szybko dogrzewając pomieszczenia.

W instalacji niskotemperaturowej grzejniki i ogrzewanie podłogowe zazwyczaj nie wymagają montażu dodatkowych zaworów mieszających.

Niska temperatura czynnika grzewczego, wymagana dla ogrzewania podłogowego, sprawdza się także we współpracy z grzejnikami Purmo, które są do tego także przystosowane.

Więcej informacji na www.purmo.pl

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.
W styczniu 2012 roku koncern Rettig ICC przejął niemiecką firmę Hewing – producenta wysokiej jakości rur z tworzyw sztucznych. Po włączeniu fabryki Hewing w struktury koncernu, Rettig ICC zamierza utrzymać znaczną niezależność tej organizacji. Hewing będzie od tej chwili produkował rury również na stale rosnące potrzeby Rettiga. Firma Hewing zatrudniająca profesjonalny zespół ekspertów i doświadczonych pracowników doskonale wpisuje się w strategię rozwoju koncernu Rettig ICC. Rozszerzając swoją ofertę o wysokiej jakości rozwiązania systemów rurowych dla wszystkich rynków.

Źródło: www.basecomm.pl