Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100324,t-jak_wybrac_materialy_do_izolacji_termicznej_kominka?.html
Autor: Info-ogrzewanie / Data: 2013-12-19

Jak wybrać materiały do izolacji termicznej kominka?

Kominek w domu powinien spełniać określone warunki bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno zasad budowy, jak również bezpiecznego użytkowania. Ważnym elementem jego konstrukcji mającym wpływ na bezpieczeństwo jest prawidłowe wykonanie izolacji, z wykorzystaniem odpowiednich, przeznaczonych do tego celu materiałów. 

Fot. VECTOR Jakub Modrzyński

Ponieważ wkład kominka w czasie pracy może rozgrzać się do temperatury ok. 400°C, w jego otoczeniu również panuje wysoka temperatura. Dlatego, w celu zabezpieczenia elementów konstrukcji budynku w pobliżu których znajduje się wkład kominkowy, należy go dokładnie  odizolować od otoczenia.

Izolacja ograniczy możliwość powstania pożaru i zmniejszy straty energii cieplnej.

Materiały izolacyjne muszą spełniać podstawowy warunek jakim jest odporność na wysokie temperatury. Ponadto materiał powinien być niepalny i przeznaczony do pracy ciągłej w wysokiej temperaturze.

Najlepiej użyć materiału, który jest przeznaczony do izolowania kominków.

Na rynku dostępne są płyty przeznaczone do tego celu.

Do izolacji kominka można również stosować płyty z innych materiałów izolacyjnych.Mogą być wykonane np. ze skalnej wełny mineralnej, która dodatkowo jest pokryta folią aluminiową, która zapewni szczelność izolacji. Do łączenia płyt służą samoprzylepne taśmy aluminiowe przeznaczone do pracy w wysokiej temperaturze.

Fot. VECTOR Jakub Modrzyński

Mogą to być  płyty silikatowo-wapienne, perlitowe  lub wermikulitowe. Są to materiały do cięcia których nadaje się ręczna wyrzynarka, więc ich obróbka jest stosunkowo łatwa.

Fotografie zamieszczone w tym artykule są własnością Firmy VECTOR Jakub Modrzyński  www.kominki-vector.pl/