Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100372,t-wybieramy_system_grzewczy.html
Informacja prasowa / Data: 2014-06-03

Wybieramy system grzewczy

Informacja prasowa

Wybór systemu grzewczego jest niezwykle ważną decyzją. Rodzaj instalacji wpływa bowiem nie tylko na utrzymanie przyjemnego klimatu w domu, ale także warunkuje wysokość rachunków za ciepło. Inwestorzy najczęściej wybierają tradycyjną instalację grzewczą z grzejnikami ściennymi. Coraz większą popularność zdobywa jednak ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety obu rozwiązań omawia Michał Gołaś, ekspert z firmy Stelrad i podpowiada, które z nich sprawdzi się w Twoim domu. 

Grzejnik na ścianie czy ogrzewanie podłogowe?

Montaż grzejników ściennych lub też ogrzewania podłogowego podyktowany jest przede wszystkim możliwościami adaptacji budynku do wybranego systemu. I o ile w nowo budowanym domu zaprojektowanie instalacji nie sprawia żadnych kłopotów to już podczas modernizacji istniejącego ogrzewania pojawiają się pewne trudności.

Ogrzewanie grzejnikowe

Wybór tradycyjnych grzejników ściennych nie wymaga specjalnego przygotowania instalacji, a jedynie odpowiedniego dopasowania parametrów grzejnika do całego systemu.

Fot.  Stelrad Dekoracyjne grzejniki Vertex Style umożliwiają atrakcyjną aranżację wnętrza

„Kaloryfery montowane na ścianie szybko się nagrzewają i dość szybko stygną. Działają dynamicznie i w krótkim czasie podnoszą temperaturę we wnętrzach. Aby poprawnie funkcjonowały wymagają stabilnego źródła zasilania, które zagwarantuje stały dopływ wody o bardzo wysokiej temperaturze. W tego rodzaju instalacji sprawdzi się zatem kocioł na paliwa stałe oraz gazowe i olej niekondensacyjny.

Tradycyjne grzejniki będą lepszym rozwiązaniem w domach nieodpowiednio zaizolowanych termicznie. Nie mają one bowiem, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej. Parametr ten powoduje, że kaloryfery ścienne znajdą zastosowanie także w domach energooszczędnych, gdzie do pokrycia strat ciepła wystarczy ok. 20 W na metr kwadratowy mocy.

Za montażem grzejników przemawiają także względy estetyczne. Na rynku dostępne są niezwykle atrakcyjne kolorowe kaloryfery z płaskim panelem przednim. Cechy te pozwalają wybrać model idealnie dopasowany do aranżacji wnętrza. Mnogość dostępnych odcieni i rozmiarów grzejników dekoracyjnych powoduje, że będą one stylowym dodatkiem w każdym pomieszczeniu.” – wyjaśnia Michał Gołaś z firmy Stelrad.

Ogrzewanie podłogowe

Podczas budowy domu, jeszcze na etapie projektowania, inwestor ma szansę wybrać rodzaj ogrzewania. Wielu z nich decyduje się na podłogówkę.

„Warto jednak podkreślić, że ten system wymaga zastosowania kotła z podajnikiem oraz dobrym sterownikiem, który posiada układ mieszający.

Równie ważny jest materiał wykończeniowy podłogi z ogrzewaniem. Drewno ułożone na posadzce obniża wydajność podłogówki, dlatego też zaleca się stosowanie płytek ceramicznych lub naturalnego kamienia, które są dobrym przewodnikiem ciepła.

Co więcej, na powierzchni z ogrzewaniem podłogowym nie powinno ustawiać się ciężkich i dużych mebli.

Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i dostatecznej ilości warstw posadzki, w której będą ułożone rurki grzewcze.

W efekcie ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które sprawdzi się jedynie w takich pomieszczeniach jak salon, hol czy łazienka, czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu „efektu ciepłych stóp. Nie należy jednak zapominać, że każda awaria instalacji grzewczej ukrytej w podłodze oznacza nie tylko przestoje w dostawie ciepła, ale także niezbędne skucie posadzki.

Poprawność funkcjonowania systemu w dużej mierze zależy bowiem od profesjonalnego wykonawstwa. Niedokładne połączenie rurek oraz nieprawidłowe ich ułożenie na posadzce będzie skutkowało przeciekaniem instalacji oraz zawilgoceniem podłogi, a także niedostatecznym ogrzewaniem pomieszczeń. W efekcie koszt montażu i napraw systemu będzie przewyższał zakładany budżet, a rachunki za ciepło będą wzrastały.” – dodaje ekspert z firmy Stelrad.

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe - system mieszany

Wielu inwestorów decyduje się na mieszany system grzewczy.

Fot. Stelrad   Tradycyjne grzejniki ścienne sprawdzą się w pomieszczeniach z dużymi oknami lub drzwiami balkonowymi  

„Jest to uzasadnione szczególnie w przypadku projektowania instalacji w nowo budowanym domu jednorodzinnym, który ma co najmniej 2 kondygnacje.

Na parterze w holu, kuchni oraz łazience układane jest ogrzewanie podłogowe, a w przypadku pomieszczeń położonych na 1 piętrze montowane są grzejniki, które dogrzeją pokoje oraz sypialnie.

Warto od razu zaznaczyć, że tego rodzaju instalacja wymaga zastosowania odpowiedniego rozdzielacza z mieszaczami, których zadaniem jest przystosowanie parametrów wody do wymagań całego systemu.

Co równie ważne, koszt mieszanej instalacji jest znacznie wyższy niż wybór jednego źródła ciepła. Automatyka niezbędna do sterowania obiegu wody kosztuje tyle co kocioł, który stanowić będzie bazę systemu grzewczego. Przed wyborem tego rozwiązania należy skalkulować czy wydatki poniesione na zakup elementów instalacji oraz jej montażu szybko się zwrócą, a rachunki za ciepło będą znacznie niższe.” – podsumowuje ekspert.

System grzewczy powinien gwarantować bezawaryjne funkcjonowanie i doskonałe parametry pracy przez wiele lat. Aby instalacja dostarczała ciepło do naszego domu i była ekonomiczna już na etapie jej projektowania lub modernizacji warto przemyśleć decyzję o wyborze grzejników ściennych czy ogrzewania podłogowego.

Wskazówki eksperta z firmy Stelrad pozwolą dobrać źródło zasilania skrojone na miarę naszych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Grupa Caradon z centralą w Wielkiej Brytanii jest jednym z największych producentów stalowych grzejników panelowych w Europie. W jej skład wchodzą fabryki grzejników w Belgii, Holandii, Turcji i Wielkiej Brytanii oraz kotłów w Wielkiej Brytanii.
Grzejniki Stelrad produkowane są w Europie od lat 60-tych ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia marka pracowała na miano „grzejników Nr 1 w Europie”. Na rynku polskim produkty Stelrad obecne są od 1995 roku. Jest to pierwszy producent panelowych grzejników stalowych zapewniający 10 lat gwarancji. Inwestycje realizowane z zastosowaniem grzejników Stelrad to domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej, sakralne, biurowce, hotele. Najnowocześniejsze metody produkcji grzejników Stelrad i staranne kontrole wg ISO 9001 gwarantują utrzymanie sprawności i wytrzymałości produktów na stałym poziomie. Dzięki temu każdy grzejnik osiąga wysokie parametry pracy i wydajności. Stelrad jest marką, której produkty spełniają oczekiwania zarówno inwestorów i wykonawców, jak również wymagania przyszłych użytkowników. 

Źródło: www.stelrad.pl