Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100441,t-dlaczego_warto_zastosowac_izolacje_cieplną_ścian_od_wewnątrz?.html
Informacja prasowa / Data: 2016-11-25

Dlaczego warto zastosować izolację cieplną ścian od wewnątrz?

Informacja prasowa

Zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego w domu przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów ogrzewania jest jednym z głównych powodów, dla którego decydujemy się na wykonanie termomodernizacji. Nierzadko jednak przepisy budowlane czy też fakt, że mieszkania zlokalizowane są w budynkach zabytkowych, nie pozwalają nam na standardowe ocieplenie z zewnątrz. O tym, co jest ważne w przypadku izolacji ścian od wewnątrz opowiada Dawid Strzała, Business Development Manager  firmy Kingspan Insulation.

Kiedy wykonać izolację wewnętrzną ścian?

Fot. Kingspan Insulation Dawid Strzała, Business Development Manager z firmy Kingspan Insulation

„Zbyt niska temperatura ścian zewnętrznych jest powodem strat ciepła oraz powstawania pleśni i wilgoci. Jedną z najskuteczniejszych metod termorenowacji budynków jest ocieplenie ścian od wewnątrz.

Jest ona szczególnie polecane w przypadku termomodernizacji obiektów zamieszkałych, pomieszczeń o niestandardowych kształtach, oraz zabytkowych kamienic znajdujących się pod nadzorem konserwatorskim.

Na izolację ścian od wewnątrz warto się także zdecydować:

  • mieszkamy w zabudowie szeregowej,
  • zarządcy budynku wielorodzinnego nie wyrazili zgody na jego ocieplenie od zewnątrz,
  • docieplenia pomieszczeń, które sąsiadują z klatką schodową.

Do wszelkiego rodzaju prac remontowych należy się dokładnie przygotować i na etapie planowania zdecydować o użyciu wysokiej jakości nowoczesnych materiałów.

Jakie materiały stosować do izolowania ścian?

Fot. Kingspan Insulation Płyta izolacyjna moicowana na ruszcie

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz poprawi izolację termiczną oraz zapobiegnie powstawaniu zjawisk sprzyjających rozwojowi szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Decydując się więc na przeprowadzenie termomodernizacji, warto zdecydować się na użycie materiałów o właściwościach, które to zapewnią.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła, oraz na to czy dany materiał pozwoli na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz ocieplanych pomieszczeń.

Izolacja powinna być również odporna mechanicznie, a łatwość naprawy stanowi dodatkowy komfort.

Dobór grubości warstwy izolacyjnej

Fot. Kingspan Insulation Płyty Kingspan Kooltherm K17 przyklejone do ściany

Podczas wyboru odpowiedniej izolacji ścian wewnętrznych warto zwrócić uwagę na grubość stosowanego materiału.

Ocieplenie od wewnątrz może zabrać wiele cennego miejsca, ponieważ materiały termoizolacyjne potrafią osiągać grubość kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów.

Dostępne na rynku nowoczesne, cieńsze płyty gwarantują równie wysoką izolacyjność, a jednocześnie nie wpływają na wielkość ocieplanego pomieszczenia.

Materiały o zmniejszonej grubości idealnie sprawdzą się przy ocieplaniu newralgicznych miejsc, w których nie zmieści się standardowa izolacja. 

Misja (nie)możliwa – ocieplenie kamienicy

Dostępne na rynku nowoczesne, cieńsze płyty gwarantują równie wysoką izolacyjność, a jednocześnie nie wpływają na wielkość ocieplanego pomieszczenia. Materiały o zmniejszonej grubości idealnie sprawdzą się przy ocieplaniu newralgicznych miejsc, w których nie zmieści się standardowa izolacja.

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów architektury, a wszelkie prace budowlane muszą spełniać wymogi konserwatorskie.

Starsze budynki, których fasady chronione są prawem były budowane z założeniem temperatury wewnątrz ok. 17°C, czyli znacznie niższej od obecnego standardu komfortu cieplnego. 

Decydując się na wykonanie termorenowacji w kamienicy, należy zdecydować się na użycie materiałów, które nie będą ingerowały w strukturę zabytku.

Standardowe, grube izolacje ścian wewnętrznych mogą dodatkowo obciążyć konstrukcję (np. strop), także dlatego ważne jest zastosowanie jak najcieńszych i lekkich materiałów.” - doradza Dawid Strzała, Business Development Manager z firmy Kingspan Insulation.

Termoizolacja jutra

Fot. Kingspan Insulation Płyta izolacyjna Kingspan Kooltherm K17 

Prawidłowe zaizolowanie ścian wewnętrznych pozwoli na wyeliminowanie powstawania pleśni i grzybów oraz korzystnie wpłynie na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Do efektywnego ocieplenia ścian wewnątrz obiektu najlepiej wykorzystać płyty Kingspan Kooltherm K17 zolacja wewnętrzna o zmniejszonej grubości, których współczynnik przewodzenia ciepła gwarantuje trwałą termoizolację.

Są to płyty wykonane ze sztywnej pianki rezolowej zespolonej z płytą kartonowo-gipsową o grubości 12,5 mm, wbudowaną warstwą folii aluminiowej o wysokim oporze dyfuzyjnym, i z jednostronną okładzinią z białego welonu szklanego.

Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna to płyty o zamkniętej strukturze komórkowej, które charakteryzuje wyjątkowa wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,020 W/mK.

Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna jest niezastąpionym rozwiązaniem do termoizolacji ścian nowych budynków, obiektów poddawanych renowacji, jak i ocieplania ścian klatek schodowych i korytarzy w budynkach wielorodzinnych.

Kingspan Insulation jest wiodącym na świecie producentem sztywnej pianki rezolowej, PIR i izolacji próżniowej, stosowanych w izolacji dachów, ścian, posadzek oraz przewodów wentylacyjnych.
Kingspan Insulation jest częścią Kingspan Group, która prowadzi działalność w zakresie działów produktowych, w tym paneli preizolowanych budowlanych, technologii środowiskowych i odnawialnych technologii energetycznych. Założona w Irlandii pod koniec 1960 roku Grupa Kingspan jest światowym liderem, cenionym w całej branży budowlanej za duży wkład i zaangażowanie na rzecz innowacji, nowoczesnego wzornictwa, jakości i wiedzy technicznej.

Źródło: Kingspan Insulation