Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-12,t-rodzaje_grzejnikow_we_wspolczesnej_instalacji_co.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

Rodzaje grzejników we współczesnej instalacji CO

Producenci grzejników wprowadzają do sprzedaży bardzo szeroki wachlarz swoich produktów. Są to coraz ładniejsze modele, w których połączono walory estetyczne i techniczne. Ten artykuł stanowi zestawienie dostępnych na rynku rodzajów grzejników (żeliwnych, stalowych, konwertorowych)

Grzejniki żeliwne

Grzejnik żeliwny Grzejnik żeliwny

Grzejniki żeliwne są odporne na korozję i trwałe. Mają dużą pojemność wodną, a więc dłużej się nagrzewają, ale też dłużej trzymają ciepło. Stosowane są w układach otwartych grawitacyjnych i z wymuszonym obiegiem wody. Zalecane do stosowania w systemach z piecem na paliwa stałe.

Grzejniki stalowe

Grzejnik płytowy Grzejnik płytowy

Grzejniki stalowe wykonane są z blach stalowych odpowiednio uformowanych i zgrzanych w formie płyt. Między blachami powstają kanaliki, w których przepływa woda. W celu zwiększenia powierzchni grzewczej dołącza się do nich dodatkowe elementy konwekcyjne z blachy.

Grzejniki płytowe można podłączać do instalacji z boku lub od dołu. W grzejnikach tych mieści się mała ilość wody, więc szybko zmienia się temperatura ich powierzchni. Stosowane w instalacjach z wymuszonym obiegiem wody. Obecnie są to najpopularniejsze grzejniki montowane w instalacjach grzewczych.

Grzejniki aluminiowe

Grzejnik aluminiowy Grzejnik aluminiowy

Grzejniki aluminiowe są odporne na korozję i mają bardzo dobrą przewodność cieplną, ale małą wytrzymałość mechaniczną. Wykonane są w formie pojedynczych żeber metodą odlewania ciśnieniowego ze stopu aluminium-krzem-miedź.

Grzejniki łazienkowe

Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Oddzielną grupę grzejników stanowią grzejniki łazienkowe. Najbardziej popularne to grzejniki drabinkowe, bardzo skuteczne, a ponadto spełniają rolę suszarki. Montowane w łazienkach nawet, gdy jest tam ogrzewanie podłogowe.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe, to urządzenia, które bardzo szybko po uruchomieniu kotła co ogrzewają pomieszczenie. Wewnątrz znajduje się element grzejny, który ogrzewa bezpośrednio powietrze, a to unosząc się do góry ogrzewa otoczenie. Konwektory mają małą pojemność wodną, małą masę i niewielkie wymiary.

Na co zwrócić uwagę

Przy doborze grzejników należy brać pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane. Nie zaleca się stosować równocześnie grzejników oraz innych elementów instalacji wykonanych z aluminium oraz miedzi. Połączenie takie powoduje mniejszą trwałość instalacji. Aby spowolnić proces korozji należy dodawać do wody inhibitory.

Grzejniki powinny być montowane pod oknem, ponieważ tam są największe straty ciepła. Minimalna odległość między grzejnikiem, a podłogą nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Natomiast odległość między parapetem, a górną krawędzią grzejnika również nie powinna być mniejsza niż 10cm.