Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-13,t-ogrzewanie_podlogowe___same_zalety?.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogowe. Grzewcza instalacja podłogowa zaliczana jest do ogrzewania płaszczyznowego. Może to być podstawowe ogrzewanie budynku, ale również może być uzupełnieniem ogrzewania tradycyjnego. Zasada działania takiego ogrzewania jest prosta.

Zasada działania

Rury ogrzewania podłogowego Rurki ogrzewania podłogowego
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

W wylewce zatopione są rurki, w których płynie podgrzana woda. Ciepło z wody poprzez rurki przechodzi na wylewkę, która nagrzewa się i tym samym stanowi element grzejny. Ponieważ cała podłoga jest grzejnikiem ciepło rozchodzi się równomiernie po całym ogrzewanym w ten sposób pomieszczeniu. Temperatura wody jest niższa niż w systemie tradycyjnym, w ten sposób dochodzi do oszczędności. Z punktu widzenia fizjologii ta metoda ogrzewania jest korzystniejsza dla samopoczucia człowieka.

Niestety są też minusy

Ogrzewanie podłogowe jest trudniejsze w wykonaniu. Wymaga dokładności, trzeba przewidzieć, jakie materiały będą używane. Ewentualne poprawki mogą być trudne do wykonania. Należy stosować materiały dobrej jakości, a wykonawcy powinni mieć doświadczenie w tego typu pracach. Koszt takiego ogrzewania jest wyższy niż ogrzewania grzejnikowego.

Budynek powinien być bardzo dobrze ocieplony, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Nie można, bowiem podwyższać temperatury wody bez ograniczeń, gdyż posadzka po prostu parzyłaby stopy. Jest to zdecydowanie niepożądane zjawisko. Przy niższej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające.

Duża masa betonu, który jest grzejnikiem stanowi przeszkodę w szybkiej zmianie temperatury pomieszczenia. Zwykle potrzeba na to kilku godzin.

Nie w każdym pomieszczeniu można stosować ogrzewanie podłogowe. Tam gdzie planuje się wyłożenie podłogi wykładziną, dywanem lub innym materiałem izolacyjnym nie ma to sensu. Najlepsze do ułożenia na podłodze ogrzewanej są: płytki ceramiczne, kamień lub gres, czyli materiały dobrze przewodzące ciepło. Rodzaj pomieszczenia ma również wpływ na możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego.

Warto więc czy nie?

Decyzję czy i gdzie będzie stosowane ogrzewanie podłogowe należy podjąć w czasie projektowania domu. Jakiekolwiek zmiany dokonywane w trakcie wykonywania robót budowlanych powinny być uzgadniane z projektantem instalacji grzewczej. Daje to gwarancję, że podczas użytkowania domu ogrzewanie będzie dobrze spełniać swoje zadanie.