Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-24,t-komin___zasady_jego_konstrukcji_i_obslugi.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-20

Komin - zasady jego konstrukcji i obsługi

Nie widać go. A jednak jego stan techniczny oraz parametry decydują o bezpieczeństwie i prawidłowej pracy urządzenia grzewczego w naszym domu. To komin. W dalszej części opiszemy jak powinien wyglądać przewód kominowy.

Wymiary komina

Komin

Wymiary komina powinny być dobrane proporcjonalnie do wielkości paleniska. Jeżeli przekrój komina będzie za duży to ciąg kominowy będzie za silny i urządzenie będzie pracować z mniejszą sprawnością; jeśli za mały to ciąg będzie niewystarczający do odprowadzenia spalin.

Wysokość komina oraz jego przekrój powinny być podane w dokumentacji urządzenia grzewczego.

Przystosowanie komina

Komin dymny odprowadzający spaliny po spalaniu paliw stałych powinien być szczelny, zapewniać wymagany ciąg oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. To podstawowe warunki, które powinien spełniać komin.

Przewód kominowy powinien mieć zamykany otwór umożliwiający jego oczyszczenie, znajdujący się poniżej wlotu spalin z kotła lub kominka. Komin w starym budynku przed podłączeniem urządzenia grzewczego powinien być sprawdzony przez kominiarza.

Jeżeli okaże się, że przewód kominowy zupełnie nie nadaje się do użytku, to wtedy pozostaje tylko budowa nowego komina dostosowanego do posiadanego urządzenia.

Budowę lub renowację komina należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie, gdyż gwarantuje to prawidłowe wykonanie robót. Z reguły firmy takie dysponują kompletnymi, sprawdzonymi systemami kominowymi.

Komin stalowy

Systemy kominowe wykonane z blach stalowych kwasoodpornych tworzą gładką powierzchnię. Po uruchomieniu kotła lub pieca komin bardzo szybko się nagrzewa, w efekcie natychmiast powstaje ciąg spalin. W zależności od budowy mogą być jedno lub dwuścienne.

Kominy jednościenne instaluje się głównie w kominach murowanych. Produkowane jako sztywne lub giętkie. Wkłady sztywne łączone w kominie „na kielich” rura w rurę. Stosowane do pracy z kotłami gazowymi, olejowymi oraz na paliwa stałe również z kominkami.

Jeżeli komin posiada krzywizny to stosuje się przewody giętkie, ale tylko do kominów z kotłami gazowymi i olejowymi.

Kominy dwuścienne zbudowane z dwóch warstw blach- wewnętrzna kwasoodporna oraz zewnętrzna nierdzewna. Wewnątrz między blachami znajduje się izolacja termiczna. Stosowane jako kominy zewnętrzne.

Komin ceramiczny

Innym popularnym systemem kominowym jest komin wykonany z elementów ceramicznych. Wewnętrzną część komina stanowi okrągła rura kamionkowa z dodatkiem szamotu. Na zewnątrz rura obudowana jest pustakiem z betonu lekkiego. Pustak ten wewnątrz jest okrągły, a na zewnątrz kwadratowy. Po złożeniu tych elementów powstaje fragment komina. Między rurą okrągłą, a wewnętrzną okrągłą częścią pustaka pozostaje pustka, która stanowi warstwę izolacyjną. Pustkę tę można wypełnić matą z wełny mineralnej, która powinna ściśle przylegać do rury ceramicznej.

Kominy takie mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Kamionka charakteryzuje się odpornością na wysoką temperaturę i trwałością. Poszczególne elementy komina łączy się systemem kielichowym na zaprawę. Niestety z powodu dużego ciężaru nie wszędzie jest możliwe zamontowanie takiego komina, zwłaszcza w istniejących budynkach.

Jest to jeden z możliwych systemów kominów ceramicznych.

Bezpieczeństwo użytkowania komina

Dobry stan techniczny komina oraz dostosowanie jego parametrów do konkretnego urządzenia grzewczego mają decydujące znaczenie dla komfortu obsługi, a przede wszystkim dla bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego dla własnego dobra należy przestrzegać zasad obsługi komina, które sprowadzają się praktycznie do systematycznego czyszczenia i przeglądu przewodu przez kominiarza.

Komin dymny powinien być czyszczony cztery razy w roku.