Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-34,t-automatyka_kotlow_co.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-10-03

Automatyka kotłów co

Sterowanie pracą instalacji grzewczej oraz źródła ciepła tej instalacji - kotła - ma na celu ograniczenie kosztów ogrzewania, w związku z coraz wyższymi cenami paliw i energii. Drugim, nie mniej ważnym powodem, jest kwestia wygody. Chcemy jak najmniej czasu spędzić w kotłowni. Dotyczy to głównie pieców (kotłów) na paliwa stałe. Automatyzacja procesu załadunku paliwa do kotła, z jednej strony i zautomatyzowanie procesu spalania tego paliwa z drugiej strony oraz programowanie temperatur, jakie chcemy uzyskać w mieszkaniach pozwoli zrealizować założone cele - zminimalizować koszty ogrzewania i uzyskać komfortowe warunki cieplne w mieszkaniu, oraz wygodę obsługi instalacji grzewczej.

Automatyczne podawanie paliwa

Podajnik paliwa Podajnik paliwa

W niektórych kotłach na paliwa stałe stosuje się specjalne zasobniki, do których ręcznie wsypuje się paliwo, które następnie jest automatycznie dozowane do palnika wzależności od potrzeb. Dotyczy to kotłów z podajnikiem retortowym na ekogroszek oraz pelet. W zależności od wielkości zasobnika w kotłach na ekogroszek paliwa wystarcza nawet na 7 dni. Jeszcze większe możliwości magazynowania paliwa mają piece na pelet, gdzie zasobnik wystarczy napełnić raz na dwa tygodnie, lub jeszcze rzadziej, gdy instalacja podająca paliwo jest wykonana w wersji specjalnej.

Użytkownicy pieców na paliwa stałe starszej generacji, kiedy trzeba było dokładać minimum raz dziennie na pewno docenią możliwość odwiedzania kotłowni raz na kilka dni. Po prostu jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Sterowanie procesem spalania w piecu

Automatyka kotła Automatyka kotła

Zadaniem automatyki kotła jest takie ustawienie parametrów pracy urządzenia, aby dla uzyskania zadanej temperatury w mieszkaniu była zużyta jak najmniejsza ilość paliwa.

Najprostszym urządzeniem sterującym pracą kotła jest termostat zamontowany w piecu. Gdy temperatura cieczy w kotle obniży się poniżej wartości ustawionej, termostat włączy palnik, a wyłączy go, gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora pokojowego. Urządzenie to instaluje się w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, aby mieć pewność, że wszystkie pozostałe zostaną odpowiednio dogrzane. Regulatora pokojowego nie zaleca się instalować w pomieszczeniach, gdzie na grzejnikach są termostaty. Jeżeli już są tam zamontowane to powinny być całkowicie otwarte.

Regulator pokojowy ma szereg funkcji. Można między innymi ustawiać temperaturę noc-dzień lub z podziałem na godziny.

Fot. Junkers

Bardzo dobre efekty uzyskuje się instalując regulator pogodowy. Jest on wyposażony w czujnik rejestrujący temperaturę na zewnątrz budynku. Z chwilą, gdy temperatura na zewnątrz, zmienia się czujnik przekazuje informację do regulatora, który ustawia pracę palnika tak, by temperatura pomieszczenia pozostała na stałym, zaprogramowanym poziomie.

Regulator ten posiada takie funkcje jak pokojowy, ale może mieć większe możliwości np. sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym.

Obydwa regulatory – pokojowy i pogodowy mogą być zainstalowane równocześnie, wtedy ogrzewanie będzie jeszcze bardziej precyzyjne, a spalanie paliwa mniejsze.

W kotłach na paliwa stałe, które wyposażone są w wentylatory, a ruch wody jest wymuszony pompą, stosuje się sterowniki elektroniczne, które sterują pracą tych urządzeń, w zależności od zadanej temperatury.

Termostaty grzejnikowe

Są to automatyczne zawory montowane przy grzejnikach. Wyposażone w ruchomą głowicę, którą reguluje się ilość wody wpływającej do grzejnika. Głowica jest wyskalowana, ustawia się ją w pozycji odpowiadającej zadanej temperaturze. Zawór samoczynnie będzie utrzymywał ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.