Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-40,t-izolacja_cieplna_budynku.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-10-26

Izolacja cieplna budynku

Zastanawiamy się nad modernizacją ogrzewania naszego domu. Zwykle jest to spowodowane chęcią zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. A ceny paliw systematycznie wzrastają. Co robić? Dochodzimy do wniosku, że trzeba zmienić kocioł centralnego ogrzewania. Kocioł też decyduje o oszczędnościach, ale kolejność wykonywania modernizacji powinna być inna. Najpierw trzeba zająć się izolacją budynku, a więc dachu, ścian zewnętrznych oraz podłogi. Należy też przyjrzeć się oknom i drzwiom. Taka kolejność pozwoli na modernizację ogrzewania tak, by dokonane zmiany odpowiadały aktualnemu stanowi zabezpieczenia termicznego budynku. Pozwoli to między innymi na prawidłowy dobór kotła centralnego ogrzewania. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość zakupu urządzenia za dużej mocy, a to podwyższy koszt modernizacji ogrzewania.

Jak tracimy ciepło?

Praktycznie ciepło z budynkuucieka przez każdą niezabezpieczoną w wystarczającym stopniu przegrodę.

Przez dach tracimy od 30 do 50% ciepła. Warstwa materiału izolacyjnego powinna wynosić 25-30 cm. W efekcie zastosowania izolacji takiej grubości straty ciepła przez dach mogą zmniejszyć się o ok. 70%. Straty powstałe przez nie izolowane ściany zewnętrzne to 20-40% wszystkich strat ciepła. Obecnie zalecana grubość warstwy izolacyjnej ścian to minimum 15 cm. Redukcja strat przy tej grubości wynosi ok.60-70%. Również przez nieocieplany strop nad piwnicą ucieka ciepło. Aby temu zaradzić zaleca się wykonać warstwę izolacyjną o grubości minimum 8 cm. Jeżeli podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie, to materiał izolacyjny powinien mieć nie mniej niż 15 cm.

Podane grubości izolacji to wartości minimalne. Jeszcze lepsze efekty będą, gdy warstwa izolacyjna będzie grubsza. Zwiększy się koszt zakupu materiału izolacyjnego, natomiast wartość robocizny powinna pozostać taka sama, ponieważ powierzchnia przeznaczona do zaizolowania pozostaje taka sama.

Nieszczelne okna i drzwi to również straty ciepła. Wymiana lub naprawa okien i drzwi pozwoli zmniejszyć ucieczkę ciepła do ok.5-10% ogólnych strat.

Bardziej szczegółowe informacje na temat okien i drzwi znajdują się w dziale Inne tematy w artykułach Okna - ważne ogniwo dobrze ocieplonego domu oraz Drzwi wejściowe - nie wypuszczajmy przez nie ciepła.

Materiały izolacyjne

Najczęściej do izolacji termicznej budynków mieszkalnych stosuje się styropian oraz wełnę mineralną.

Styropian to uniwersalny materiał używany do izolacji budynków. Stosując odpowiedni rodzaj styropianu można nim ocieplić cały dom, począwszy od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne, skończywszy na dachu.

Płyty styropianowe produkowane są w wymiarach 500x 1000 mm. Najczęściej są one w kolorze białym. Nowością występującą na rynku od pewnego czasu to styropian biały, w czarne kropki. Te czarne kropki to kawałki styropianu z dodatkiem grafitu. Płyty te mają lepszą izolacyjność, niż tradycyjne białe.

Aby w miejscu łączenia płyt styropianowych, nie występowały mostki termiczne stosuje się płyty z krawędziami frezowanymi na zakładkę lub pióro i wpust.

Styropian można również stosować do wdmuchiwania w miejscach trudno dostępnych-są to drobne cząsteczki tzw.granulat.

Styropian jest lekkim, a przy tym trwałym materiałem izolacyjnym. Płyty różnią się twardością, a tym samym wytrzymałością mechaniczną, co decyduje również o tym gdzie może być stosowany.

Wełna mineralna charakteryzuje się odpornością na czynniki chemiczne, wilgoć oraz jest niepalna. Ważną cechą wełny jest też jej izolacyjność akustyczna.

Produkowana w różnych twardościach. Miękkie maty głównie do izolacji poddaszy oraz twarde płyty stosowane do izolacji ścian zewnętrznych. Występuje, podobnie jak styropian w formie granulatu do izolowania miejsc trudno dostępnych.

Na rynku dostępne są różne rodzaje wełny mineralnej np.: z warstwą folii aluminiowej, która odbija ciepło lub zbrojona siatką stalową, o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej.

Tam gdzie występuje wilgoć oraz duże obciążenia do ocieplenia stosuje się polistyren ekstrudowany. Jest to bardzo twardy materiał, odporny na działanie mechaniczne, występuje w formie płyt w różnych kolorach. Może być łączony na zakładkę lub pióro-wpust.

Jest materiałem cieplejszym niż styropian, jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa.