Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-5,t-kotly_na_wegiel_kamienny_i_koks.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-06-03

Kotły na węgiel kamienny i koks

Węgiel kamienny i koks są najbardziej rozpowszechnionymi paliwami używanymi do ogrzewania gospodarstw domowych. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowych technologii, kotły te są coraz bardziej ekologiczne, wygodne w obsłudze i tanie w eksploatacji. Kotły do spalania węgla kamiennego i koksu dzielą się na kotły ze spalaniem górnym i dolnym. W tym artykule opisane zostały podstawowe cechy tych kotłów.

Kocioł na paliwo stałe. Fot.: Junkers Kocioł na paliwo stałe
Fot.: Junkers

Kotły do spalania węgla kamiennego lub koksu mogą być wyposażone w termometr podający aktualną temperaturę wody w kotle.

Do utrzymywania stałej temperatury wody w kotle może służyć miarkownik ciągu. Jego zadaniem jest regulacja ilości powietrza użytego w procesie spalania.

Aby zwiększyć efektywność ogrzewania wody może być zastosowany ruszt wodny. W kotle z rusztem wodnym woda ogrzewa się nie tylko w płaszczu wodnym kotła, lecz również przepływając przez ruszt wodny.

Dodatkowo kotły mogą być wyposażone w:

  • klapa do zmiany trybu pracy spalania dolny-górny(ułatwia rozpalanie kotła);
  • ruszt ruchomy (do przerusztowania paleniska w czasie procesu spalania);
  • zawór bezpieczeństwa;
  • zawór do spuszczania wody.

Podstawowym paliwem w tych kotłach jest węgiel lub koks. Jednak można w nich spalać dodatkowo drewno, brykiety, miał lub mieszanki tych paliw.

Są to z reguły kotły typu stojącego, jednofunkcyjne. Mogą być przystosowane do zaopatrzenia w wodę użytkową.

Kotły z górnym spalaniem

Kotły z górnym spalaniem są urządzeniami starszego typu. Ich konstrukcja sprawia, że mają niższą sprawność, niż kotły z dolnym spalaniem oraz praktycznie nie ma możliwości ich regulacji. W związku z tym trudno jest utrzymać w czasie pracy żądaną temperaturę. Są tanie, ale ich bieżąca eksploatacja jest droższa i bardziej uciążliwa niż w kotłach z dolnym spalaniem.

Kotły z dolnym spalaniem

Dużo nowocześniejsze są kotły z dolnym spalaniem. Zasadnicza różnica między kotłami z górnym i dolnym spalaniem polega na tym, iż w tych ostatnich spalanie odbywa się w specjalnej komorze spalania, do której zsypuje się węgiel z komory zasypu.

Konstrukcja tych kotłów pozwala na stosowanie dodatkowych urządzeń, które powodują, że obsługa ich jest wygodniejsza, a koszty eksploatacji niższe niż w kotłach z górnym spalaniem. Kotły te mogą być wyposażone w wentylator nadmuchowy oraz regulator sterujący pracą kotła. W tym wypadku wymagana jest instalacja elektryczna.

Dane techniczne kotłów na węgiel i koks

Poniżej podajemy podstawowe parametry kotłów co na węgiel (również miał) i koks oraz mieszanki tych paliw. Dokładnych informacji na temat swoich wyrobów udzielają producenci poszczególnych kotłów.

Moc nominalna kW 5-42
Powierzchnia grzewcza kotła m2 0,6-6
Wielkość powierzchni grzewczej m2 35-300
Stałopalność h 24
Stałopalność przy mocy nominalnej h 4-8
Jednorazowy zasyp paliwa kg 5-95
Zużycie paliwa przy mocy nominalnej kg/h 1-10
Sprawność cieplna % 75-83
Sprawność cieplna na paliwie zastępczym % 64-67
Max temperatura wody stopnie C 90
Max ciśnienie robocze MPa 0,15
Wymagany ciąg spalin Pa 14-30
Wymagana wysokość komina mb 5-8
Wymagany przekrój otworu komina cm2 220-300

Stosowanie gorszych gatunków węgla niż podaje producent kotła powoduje spadek sprawności cieplnej. Miał do palenia w kotle powinien być lekko wilgotny.

Cena kotła zależy od jego wielkości(mocy) oraz wyposażenia. Nie bez znaczenia jest też renoma producenta. W tabeli podano informacje o kotłach przeznaczonych do ogrzewania budynków jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2. Przy doborze mocy kotła, należy brać pod uwagę wielkość budynku, stopień jego ocieplenia, ilość i rodzaj okien i drzwi, czy urządzenie będzie zaopatrywać nas w ciepłą wodę użytkową. Ale decydujące zdanie na temat doboru kotła powinien mieć projektant lub instalator.

Certyfikaty

Nowoczesne kotły posiadają certyfikat ekologiczny.

Badania przeprowadzają między innymi:

  • Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu
  • Instytut Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi

Zakup kotła, który przeszedł takie badania gwarantuje, że kocioł spełnia warunki bezpieczeństwa stawiane urządzeniom grzewczym małej mocy na paliwa stałe.