Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-59,t-ogrzewanie_nadmuchowe.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-09-14

Ogrzewanie nadmuchowe

Ten typ ogrzewania jest bardzo rozpowszechniony w USA i Kanadzie. Ostatnio również w naszym kraju coraz częściej instaluje się ogrzewanie nadmuchowe. Dodatkowo istnieje możliwość użycia kominka do ogrzewania powietrza. System kanałów, którym transportuje się powietrze do poszczególnych pomieszczeń można ukryć tak, że praktycznie będzie niewidoczny. Dotyczy to zarówno budynków nowych, jak również budynków, w których będzie przeprowadzana modernizacja ogrzewania. Dodatkową zaletą jest to, że ogrzewanie nadmuchowe, po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń, może w okresie letnim pracować jako klimatyzacja.

Kanały ogrzewania nadmuchowego Kanały ogrzewania nadmuchowego

Przed przystąpieniem do prac wykonuje się indywidualnie dla każdego obiektu projekt, w którym uwzględnia się warunki techniczne tam panujące, a więc miejsce instalowania pieca, przebieg kanałów oraz miejsca, gdzie powietrze będzie wypływać do pomieszczeń.

Ten ostatni element jest bardzo istotny, ponieważ zależy od tego komfort cieplny w pomieszczeniach.

Działanie i budowa układu

Powietrze pobierane jest z czerpni usytuowanej na zewnątrz lub wewnątrz budynku.. Powracające z układu zużyte powietrze przechodzi przez wymiennik krzyżowy (rekuperator), gdzie odzyskuje się z niego pozostałe ciepło i następuje wymieszanie go ze świeżym powietrzem, z czerpni zewnętrznej.

Tak przygotowane powietrze przechodzi przez filtr, w którym jest oczyszczone, a następnie kierowane do pieca nadmuchowego, gdzie następuje jego ogrzewane, a potem wydmuchiwane do kanałów, którymi jest dostarczane do poszczególnych pomieszczeń.

Kratki i anemostaty

W każdym pomieszczeniu kanały zakończone są kratkami lub anemostatami, które mogą być montowane w zależności od potrzeb w ścianach, suficie lub w podłodze.

Anemostaty pozwalają na kształtowanie strumienia powietrza w określonym kierunku.

Kratki i anemostaty wykonuje się z blachy, tworzyw sztucznych, a nawet z drewna.

Piece nadmuchowe

Do ogrzewania powietrza stosuje się piece nadmuchowe z wymiennikiem ciepła zasilanych gazem, olejem opałowym albo ciepłą wodą lub wyposażony w elektryczną nagrzewnicę.

Można zastosować również: piec gazowy kondensacyjny, pompę ciepła powietrze-powietrze albo nagrzewnice powietrza na paliwa stałe.

Jak już wspomniano do układu można podłączyć kominek, który będzie ogrzewał powietrze.

Kanały powietrza

Kanały transportujące powietrze wykonywane są zwykle z blachy stalowej ocynkowanej, a następnie izolowane wełną mineralną oraz warstwą folii aluminiowej. Kanał taki jest trwały, ma dobre właściwości izolacyjne.

Ponadto kanały wykonuje się również z tworzyw sztucznych. Jednak wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Charakteryzują się małym ciężarem oraz dobrze izolują termicznie i akustycznie.

Funkcja klimatyzacji

Wykorzystując istniejące kanały stosowane do ogrzewania nadmuchowego, na kanale za piecem instaluje się chłodnicę powietrza, która w okresie letnim, będzie schładzać powietrze dochodzące z czerpni. Tak, więc koszt inwestycji, rozkłada się na dwa systemy – grzania i chłodzenia.

Sterowanie układem

Ogrzewanie nadmuchowe charakteryzuje się niską bezwładnością cieplną.

Dzięki możliwości wyposażenia układu w system czujników sprawdzających temperaturę oraz wilgotność powietrza, a także programator, układ w ciągu kilku minut dostosowuje warunki klimatyczne w pomieszczeniach do warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Inne funkcje układu

Dodatkowe funkcje, jakie możespełniać ogrzewanie nadmuchowe to: filtrowanie, nawilżanie oraz jonizowanie powietrza.

Pozwala to na uzyskanie w pomieszczeniach bardzo dobrej jakości, czystego powietrza, a jak wiadomo ma to niebagatelny wpływ na zdrowie mieszkańców.