Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-68,t-katalizatory_do_spalania_sadzy.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-09-16

Katalizatory do spalania sadzy

Oczyszczenie komina oraz wnętrza kotła z sadzy i innych zanieczyszczeń w instalacjach na paliwa stałe to czynność niezbyt przyjemna. O ile komin powinien oczyścić kominiarz, to niestety o czystość kotła musi zadbać użytkownik. Czynność tę można wykonać “mechanicznie” przy użyciu narzędzi – skrobaków i szczotek. Podobna sytuacja, aczkolwiek w mniejszym stopniu występuje w instalacjach z kotłami gazowymi oraz olejowymi. W tej sytuacji można sobie pomóc stosując środki, które spowodują, że osadzająca się sadza w czasie procesu palenia w kotle będzie w dużym stopniu ulegała likwidacji, a tym samym jej ilość będzie mniejsza. W tym celu stosuje się tzw. katalizatory do spalania sadzy.

Dlaczego należy dbać o czystość komina i kotła

Katalizator do spalania sadzy Katalizator do spalania sadzy

O czystość przewodów kominowych oraz wnętrza kotła należy dbać na bieżąco, w trakcie użytkowania urządzeń grzewczych. Ponadto przed każdym sezonem grzewczym należy dokonać szczegółowego ich przeglądu oraz oczyszczenia.

Zanieczyszczenia oraz osadzająca się sadza powoduje znaczący spadek sprawności działania kotła, zakłóca proces spalania, a tym samym zwiększa zużycie paliwa.

Z kolei przewód kominowy oblepiony sadzą oraz smołą stwarza niebezpieczeństwo zapłonu tych substancji, co może negatywnie wpływać na stan techniczny komina, jak również całego budynku - istnieje niebezpieczeństwo pożaru.

Jak działają katalizatory

Płomień po zastosowaniu katalizatora Ogień po zastosowaniu katalizatora

Substancje te dopalają sadze w palenisku kotła, w komorze spalania, a także w przewodach kominowych.

Regularne stosowanie tych środków powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, a także zmniejszenie szybkości korozji stalowych elementów wymiennika.

Ponadto powierzchnia blach w palenisku pozbawiona jest warstwy izolacyjnej w postaci smoły, powstają oszczędności paliwa - mniejsza ilość paliwa potrzebna jest do utrzymania zadanej temperatury. Mniejsza ilość spalonego paliwa, w efekcie daje mniejsze ilości popiołu.

Stosowanie katalizatorów powoduje skrócenie czasu obsługi kotła, czas przestojów potrzebny do oczyszczenia mechanicznego ulega znacznemu zmniejszeniu, a tym samym zwiększa się wygoda oraz komfort użytkowania kotła.

Rodzaje preparatów

Opakowanie Sadpalu - jednego z katalizatorów dostępnych na rynku Sadpal - jeden z dostępnych na rynku katalizatorów

W zależności od rodzaju kotła w instalacji grzewczej, w handlu dostępne są różne katalizatory do usuwania sadzy oraz innych zanieczyszczeń.

Przykładowo do kotłów na paliwa stałe można stosować "Sadpal", którego producentem jest firma "Skwat".

Ponadto w handlu znajdują się między innymi środki o nazwach "Spalsadz" lub brykiet "Kominiarz".

Do kotłów olejowych i gazowych nadmuchowych w sprzedaży znajduje się wypalacz sadzy "Fire ws".

Ważne jest, aby w czasie stosowania preparatów usuwających zanieczyszczenia w kotłach i kominach ściśle stosować się do instrukcji ich użycia.

Zapraszamy do dyskusji na temat katalizatorów na naszym forum:

Sadpal - czy warto?