Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-69,t-biomasa_–_odnawialne_źrodlo_energii.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-09-26

Biomasa – odnawialne źródło energii

Jednym z najczęściej wykorzystywanym do celów grzewczych źródłem energii odnawialnej jest biomasa. Są to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Ogólnie biomasa to resztki z produkcji rolnej, leśnej oraz odpady przemysłowe i komunalne. Jednak nie tylko odpady stanowią źródło biomasy. Rozwija się produkcja tzw. roślin energetycznych, które również zaliczane są do biomasy.

Rodzaje biomasy

Słoma Słoma

O tym, że biomasa zaliczana jest do grupy odnawialnych źródeł energii decyduje głównie fakt, że jest ona dostępna, co jakiś czas w powtarzających się okresach.

Biomasa występuje w formie stałej, płynnej lub gazowej.

Wierzba energetyczna Wierzba energetyczna
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Do grupy biomasy w postaci stałej zalicza się drewno i odpady pochodzące z jego przeróbki (np. wióry, trociny,zrębki, kora), rośliny energetyczne (np. wierzba, topola), pozostałości z produkcji rolniczej (np. słoma) oraz plony z tej produkcji (np. zboża), a także niektóre organiczne odpady komunalne i przemysłowe. Mogą one być stosowane do ogrzewania w formie nieprzetworzonej, jednak bardziej efektywne ich wykorzystanie wymaga odpowiedniej obróbki. W zależności od zastosowanej technologii, produkuje się brykiety lub pelet. Do spalania biomasy najlepiej nadają się specjalne kotły, których konstrukcja gwarantuje pełne wykorzystanie możliwości tego paliwa oraz wygodę obsługi.

Drewno opałowe Drewno opałowe

Kaloryczność biomasy wynosi od ok. 14 do 19 MJ/kg.

Biomasa płynna wykorzystywana głównie jako dodatek do paliw w transporcie. Są to między innymi alkohole (etanol i metanol) wytwarzane z trzciny cukrowej lub kukurydzy (biopaliwa) oraz olej otrzymywany z roślin oleistych (biodiesel), które następnie mogą być dodawane do tradycyjnych paliw.

Biogaz - gazowa postać biomasy – powstaje na składowiskach odpadów organicznych oraz przy oczyszczalniach ścieków. Powstały gaz jest mieszaniną metanu i dwutlenku węgla. Nie wymaga dodatkowego przetwarzania. Do jego wykorzystania potrzebna jest sieć przesyłu oraz urządzenia do jego spalania.

Aspekt ekologiczny spalania biomasy

Do ogrzewania domów jednorodzinnych, niewielkich budynków wielorodzinnych oraz zakładów przemysłowych, a także obiektów rolniczych stosuje się głównie biomasę w postaci stałej, a więc otrzymaną z drewna, roślin energetycznych, odpadów pochodzenia rolniczego oraz produkcji rolniczej, w formie nieprzetworzonej, jak również przetworzonej (pelet, brykiet).

Zrębki Zrębki

Biomasa jest źródłem energii pochodzenia roślinnego, uznaje się, że jest to tzw. czysta energia. Ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery nie przekracza ilości jaką rośliny pobrały w czasie wegetacji z atmosfery.

Wykorzystując biomasę do ogrzewania zmniejsza się ilość odpadów, a popiół powstały w wyniku jej spalania może być stosowany jako nawóz w ogródkach przydomowych lub w rolnictwie.

Metan – jeden z gazów cieplarnianych - powstający w wyniku fermentacji odpadów organicznych na składowiskach, wykorzystany do celów energetycznych przed jego wydostaniem się do atmosfery, zmniejsza natężenie efektu cieplarnianego.