Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-70,t-kotly_zeliwne_na_paliwa_stale.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-11-22

Kotły żeliwne na paliwa stałe

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwa stałe można podzielić na: spawane z blach stalowych oraz wykonane z elementów żeliwnych. Począwszy od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku kotły żeliwne były dosyć popularnymi i często spotykanymi urządzeniami grzewczymi w domach jednorodzinnych w Polsce.

Czym palić w kotle żeliwnym?

Obecnie produkowane kotły żeliwne mogą być opalane praktycznie każdym rodzajem paliwa stałego; koksem, węglem, drewnem, a także peletem. Oczywiście dokonującwyboru kotła, należy zorientować się do jakiego rodzaju paliwa podstawowego kocioł jest przeznaczony.

Kotły te produkowane są również w wersji z automatycznym podajnikiem paliwa, w których paliwem podstawowym jest ekogroszek, a także pelet. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowy ruszt, na którym w sytuacjach awaryjnych, np. brak prądu można palić tradycyjnie.

Większość żeliwnych wymienników stosowanych w kotłach komorowych, jest przystosowana do montażu w nich palników wentylatorowych gazowych lub olejowych.

Sterowanie pracą kotła

Do sterowania, tak jak w kotłach spawanych, stosuje się sterowniki, regulatory pokojowe i pogodowe. Stosuje się również zabezpieczenia kotła przed cofaniem się płomienia do zasobnika.

Utrzymanie czystości

Wiadomo, że zanieczyszczony wymiennik ciepła każdego kotła drastycznie zmniejsza jego sprawność. Dlatego okresowe oczyszczenie wnętrza kotła jest niezbędne dla jego prawidłowej pracy.

Ilość powstałych zanieczyszczeń - osadów - zależy między innymi od rodzaju paliwa oraz sposobu eksploatacji kotłów. Zbyt niska temperatura wody (poniżej 55ºC) powoduje osadzanie się na ściankach wymiennika osadów. W tym wypadku jednak bardziej cierpią kotły stalowe, ponieważ są zdecydowanie mniej odporne na działanie osadu.

Kotły wyposażone są w otwory wyczystne, które pozwalają na oczyszczenie wymiennika i usunięcie zanieczyszczeń.

Zalety i wady kotłów żeliwnych

Najważniejszą zaletą kotłów żeliwnych jest ich trwałość, która przewyższa trwałość urządzeń spawanych i wynosi ok.25 lat. Materiał, z którego są wykonane - żeliwo - jest bardziej odporny na korozję niż stal, stąd tak długi okres użytkowania. Dlatego też producenci dają 10, a nawet 12 lat gwarancji na szczelność wymiennika żeliwnego.

Do zalet należy również zaliczyć wymiary kotłów żeliwnych. Otóż kocioł żeliwny o mocy takiej , jak kocioł stalowy jest mniejszy. Jest to związane między innymi z powierzchnią odbioru ciepła w wymienniku żeliwnym, która z powodu występujących tam użebrowań jest stosunkowo duża. Aby w wymienniku stalowym uzyskać odpowiednio dużą powierzchnię odbioru ciepła stosuje się większą ilość ciągów spalinowych, a to zwiększa wymiary zewnętrzne kotła.

Kotły żeliwne składają się z elementów tzw. członów, które są odpowiednio połączone. Taka konstrukcja kotła pozwala na jego rozbudowę w przypadku powiększania instalacji grzewczej w budynku, poprzez dołączenie kolejnego członu. Również w przypadku uszkodzenia członu, można dokonać jego wymiany na nowy. Daje to również możliwość instalowania dużego kotła (dużej mocy) w małych kotłowniach.

Oczywiście kotły żeliwne posiadają również wady. Są one trochę droższe (przy tej samej mocy) w zakupie, w porównaniu z kotłami stalowymi. W czasie eksploatacji kotła żeliwnego należy unikać nagłego schładzania wymiennika, np. w czasie uzupełniania wody w układzie grzewczym, ponieważ żeliwo jest mało odporne na nagłe zmiany temperatury. Ponadto żeliwo charakteryzuje się również małą wytrzymałością na uderzenia oraz na ciśnienie.