www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Biomasa – odnawialne źródło energii

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-09-26

Jednym z najczęściej wykorzystywanym do celów grzewczych źródłem energii odnawialnej jest biomasa. Są to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Ogólnie biomasa to resztki z produkcji rolnej, leśnej oraz odpady przemysłowe i komunalne. Jednak nie tylko odpady stanowią źródło biomasy. Rozwija się produkcja tzw. roślin energetycznych, które również zaliczane są do biomasy.

Rodzaje biomasy

Słoma Słoma

O tym, że biomasa zaliczana jest do grupy odnawialnych źródeł energii decyduje głównie fakt, że jest ona dostępna, co jakiś czas w powtarzających się okresach.

Biomasa występuje w formie stałej, płynnej lub gazowej.

Wierzba energetyczna Wierzba energetyczna
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Do grupy biomasy w postaci stałej zalicza się drewno i odpady pochodzące z jego przeróbki (np. wióry, trociny,zrębki, kora), rośliny energetyczne (np. wierzba, topola), pozostałości z produkcji rolniczej (np. słoma) oraz plony z tej produkcji (np. zboża), a także niektóre organiczne odpady komunalne i przemysłowe. Mogą one być stosowane do ogrzewania w formie nieprzetworzonej, jednak bardziej efektywne ich wykorzystanie wymaga odpowiedniej obróbki. W zależności od zastosowanej technologii, produkuje się brykiety lub pelet. Do spalania biomasy najlepiej nadają się specjalne kotły, których konstrukcja gwarantuje pełne wykorzystanie możliwości tego paliwa oraz wygodę obsługi.

Drewno opałowe Drewno opałowe

Kaloryczność biomasy wynosi od ok. 14 do 19 MJ/kg.

Biomasa płynna wykorzystywana głównie jako dodatek do paliw w transporcie. Są to między innymi alkohole (etanol i metanol) wytwarzane z trzciny cukrowej lub kukurydzy (biopaliwa) oraz olej otrzymywany z roślin oleistych (biodiesel), które następnie mogą być dodawane do tradycyjnych paliw.

Biogaz - gazowa postać biomasy – powstaje na składowiskach odpadów organicznych oraz przy oczyszczalniach ścieków. Powstały gaz jest mieszaniną metanu i dwutlenku węgla. Nie wymaga dodatkowego przetwarzania. Do jego wykorzystania potrzebna jest sieć przesyłu oraz urządzenia do jego spalania.

Aspekt ekologiczny spalania biomasy

Do ogrzewania domów jednorodzinnych, niewielkich budynków wielorodzinnych oraz zakładów przemysłowych, a także obiektów rolniczych stosuje się głównie biomasę w postaci stałej, a więc otrzymaną z drewna, roślin energetycznych, odpadów pochodzenia rolniczego oraz produkcji rolniczej, w formie nieprzetworzonej, jak również przetworzonej (pelet, brykiet).

Zrębki Zrębki

Biomasa jest źródłem energii pochodzenia roślinnego, uznaje się, że jest to tzw. czysta energia. Ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery nie przekracza ilości jaką rośliny pobrały w czasie wegetacji z atmosfery.

Wykorzystując biomasę do ogrzewania zmniejsza się ilość odpadów, a popiół powstały w wyniku jej spalania może być stosowany jako nawóz w ogródkach przydomowych lub w rolnictwie.

Metan – jeden z gazów cieplarnianych - powstający w wyniku fermentacji odpadów organicznych na składowiskach, wykorzystany do celów energetycznych przed jego wydostaniem się do atmosfery, zmniejsza natężenie efektu cieplarnianego.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Michał_C
Data nadesłania:
  17.12.2009 11:37
Jakie to "rośliny energetyczne"? Drewno wierzby (łozy) jak i topoli nie ma cudownych włściwości energetycznych jak sugeruje to nazwa.Są to tylko rośliny szybko rosnące ale zrobienie z nich opału to proces kosztowny i energochłonny dlatego tak lansowane plantacje padły.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Odnawialne Źródła Energii – dofinansowanie z gminy

Odnawialne Źródła Energii – dofinansowanie z gminy

Każdy pragnie funkcjonować w przyjaznym otoczeniu, czys... » ...więcej
Wiosna to czas na solary – zaprojektuj system grzewczy

Wiosna to czas na solary – zaprojektuj system grzewczy

Wiosna to najlepszy czas by pomyśleć o jesieni i zimie,... » ...więcej
Zużycie energii na ogrzewanie budynków w wybranych polskich miastach w sezonie grzewczym 2011/2012 r.

Zużycie energii na ogrzewanie budynków w wybranych polskich miastach w sezonie grzewczym 2011/2012 r.

W artykule omówiono średnie miesięczne temperatury powietrza w sezonie grzewczym 01.09.2011- 31.03.2012 r. dla wybranych polskich miast. Podano miesięczną liczbę stopniodni grzania dla temperatury bazowej 15°C dla tych miast w sezonach grzewczych 2010/2011 r. i 2011/2012 r. Dokonano analizy zmian w zużyciu energii na ogrzewanie budynków dla sezonu grzewczego 2011/2012 r. w stosunku do poprzedniego sezonu grzewczego 2010/2011 r. oraz w wieloleciu dla analizowa... » ...więcej
Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” pod względem oszczędności energii

Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” pod względem oszczędności energii

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym - opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia