www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Kotły na ekogroszek

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-06-11

Najtańszym obecnie źródłem energii służącej do ogrzewania domu jest ekogroszek. Kotły z podajnikiem wyposażone w palenisko retortowe nie są może tanie, jednak w ostatecznym rozrachunku są bezkonkurencyjne jeżeli chodzi o koszty ogrzewania, natomiast jeżeli chodzi o wygodę korzystania z nich niewiele ustępują praktycznie bezobsługowym kotłom gazowym.

Dlaczego ekogroszek?

Kocioł na ekogroszek Kocioł na ekogroszek

Zaostrzenie norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery, zmusiło producentów paliw stałych do szukania nowych, bardziej proekologicznych rozwiązań ogrzewania. Efektem tych poszukiwań jest tzw. ekogroszek. Jest to węgiel kamienny sortymentu groszek II granulacji 5-25 mm, odpowiednio uszlachetniony. Charakteryzuje się niską zawartością siarki (do 0,6%), dzięki czemu spełnia normy ekologiczne. Wartość opałowa ekogroszku to 26-27 MJ/kg.

Ekogroszek dostarczany jest luzem lub w workach. Głównymi producentami ekogroszku są Zakład Górniczy „PIEKARY” dawny KWK „JULIAN” w Piekarach Śląskich, KWK”PIAST” w Bieruniu, Katowicki Holding Węglowy- Zakład Przeróbczy w Sosnowcu.

Kocioł z paleniskiem retortowym

Do spalania ekogroszku stosuje się kotły co z paleniskiem retortowym. Są to nowoczesne urządzenia, bardzo wygodne w obsłudze. Praca kotła może przebiegać bez przerw w całym okresie grzewczym. Spalanie jest praktycznie bezdymne.

Atutem tego typu ogrzewania jest również łatwość utrzymania czystości, co oznacza, że kotłownia wcale nie musi znajdować się w piwnicy. Ekogroszek jest dostarczany w workach, co umożliwia przechowywanie tylko takiej ilości paliwa jaka jest potrzebna.

Kocioł może służyć do zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową w ciągu całego roku.

Są również produkowane kotły z dodatkowym rusztem, który pozwala na pracę urządzenia w razie awarii lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. W tym wypadku można spalać drewno lub inne paliwa. Opcję tę należy jednak stosować tylko doraźnie, w sytuacjach awaryjnych.

Budowa kotła

Zestaw składa się części grzewczej (kotła) oraz zasobnika na opał. Obie części połączone są podajnikiem ślimakowym (lub rzadziej szufladkowym), który transportuje paliwo do paleniska retortowego.

W układzie spalania znajduje się również wentylator, który poprzez układ dysz dozuje powietrze do paleniska. Całością zarządza sterownik elektroniczny.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas pracy i obsługi instaluje się czujniki sygnalizujące awarię podzespołów i, jeżeli wymaga tego sytuacja, wygaszające kocioł. Wygaszenie może być konieczne gdy np. w wyniku awarii podajnika palący się węgiel „wchodzi” wgłąb rury łączącej podajnik z kotłem.

Deflektor spalin Deflektor spalin

Nad paleniskiem retortowym zawieszony jest deflektor spalin, który dopala szkodliwe związki chemiczne powstające w wyniku spalania paliwa, a tym samym zapobiega wydostaniu się tych związków na zewnątrz.

Ponieważ, minimalna temperatura wody w kotle nie powinna być niższa niż 55-60°C w układzie wodnym kotła, instaluje się zawór trój lub czterodrożny, który chroni kocioł przed niskotemperaturową korozją – tym samym wydłuża żywotność urządzenia.

Aby zoptymalizować pracę kotła można do sterowania dodatkowo podłączyć regulator pokojowy, który umożliwia ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniu. Istnieje możliwość programowania temperatury w czasie np. dzień-noc oraz w ciągu tygodnia. Regulacja pogodowa nie jest konieczna, ale warto ją zainstalować. Łącznie z termostatem w pokoju gwarantuje ekonomiczną pracę kotła.

Zasada działania

Sterownik kotła Sterownik kotła

Użytkownik ustawia żądaną temperaturę na sterowniku i zwykle na tym kończy się jego zadanie (istnieje możliwość zmiany kilku innych parametrów kotła, które mogą poprawić proces spalania, jednak zwykle nie jest to konieczne).

Sterownik uruchamia podajnik ślimakowy w pewnych odstępach czasu na określony czas. Jednocześnie włączany jest wentylator. Po uzyskaniu zaprogramowanej temperatury kocioł przechodzi w stan podtrzymania, w którym podajnik i wentylator załączane są bardzo rzadko (np. co 20 minut), tak, aby utrzymać ogień, który rozpali się na dobre dopiero wtedy, gdy temperatura wody w kotle spadnie 3 stopnie poniżej zaprogramowanej. Taki cykl się powtarza.

Kolejna porcja paliwa podanego przez podajnik spycha automatycznie powstały popiół do pojemnika na popiół.

Obsługa

Obsługa polega na napełnianiu zasobnika paliwem, oraz okresowym usunięciu popiołu i oczyszczeniu kotła. W zależności od wielkości zasobnika pracę w kotłowni wykonuje się maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Raz na jakiś czas należy również oczyścić kocioł używając specjalnie do tego celu przygotowanych otworów.

Kotły z paleniskiem retortowym posiadają możliwość płynnej regulacji mocy w zakresie od 30 do 100%.

Kotły co na ekogroszek to urządzenia warte polecenia do stosowania w ogrzewaniu. Są ekologiczne, oszczędne, bezpieczne i wygodne w obsłudze.

Porównanie wybranych modeli kotłów

Producent

Moc [kW]

Sprawność [%]

Wys.
Szer.
Głęb.
[mm]
Max. zużycie paliwa [kg] Poj. wodna kotła [l] Masa kotła [kg] Uwagi
HEF
Lubliniec
25 79,2-82,9 1350
1100
860
Brak danych Brak danych 400 Posiadają atesty
Moc od 15 kW
KOTREM
Kłobuck
27 80 1230
1180
1000
Brak danych ~ 90 420 Posiadają atesty
Orientacyjna pow. do 220m2

METAL TERES
Nakło Śląskie

25 88,7-89,8 1350
1050
750
~3,9 Brak danych 390 Posiadają atesty
Produkowane od 17 kW
KOTŁO SPAW
Pleszew
25 80 1300
1550
540
~4,5 123 380 Posiadają atesty
Produkowane od 19 kW
ZĘBIEC
Zębiec
25 78,4 1300
1275
677
Brak danych 70 318 Posiadają atesty
CIEPŁO
Bielsko- Biała
25 82,4-88,7 1050
1100
930
~4 65 360  

Producenci zastrzegają sobie prawo do zmian w ofercie, zarówno w zakresie oferowanych modeli jak i budowy i wyposażenia. Tabela ta nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego i jest umieszczona w celach porównawczych, bez żadnej odpowiedzialności.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  01.11.2006 19:51
Ciekawe i przystępne opracowanie, zrozumiałe nawet dla zwykłego laika bez wielkich mądrości. Dzięki.
Autor(ka): janek
Data nadesłania:
  09.09.2007 19:23
zainteresowany jestem piecem C.O mocy 25 KW, ale nie wiem jaka firmę produkcyjna wybrać - proszę o pomoc w tej sprawie
Autor(ka): STOCK
Data nadesłania:
  24.09.2007 12:49
Pomimo, że piec posiadam juz rok po przeczytaniu tekstu wyjasniły sie mi pewne sprawy których nie byłem pewien.
Autor(ka): aga
Data nadesłania:
  26.10.2007 20:00
Dzięki za opracowanie tego tekstu. dzięki niemu zdecydowałam się na zakup takiego pieca i mam nadzieję, iż opinia potwierdzi się w praktyce.
Autor(ka): Jan
Data nadesłania:
  28.10.2007 06:20
Mam ogrzewanie kanałowo-nadmuchowe ( bez grzejników )paliwo gaz-czy jest możliwość zastosowania w moim przypadku pieca na groszek bez budowy nowej instalacji grzejników -wykorzystując istniejącą instalację kanałowo-nadmuchową .za odpowiedż dziękuje.
Autor(ka): Valdi
Data nadesłania:
  05.11.2007 18:20
Piece o palenisku retortowym są na dzień dzisiejszy jednymi z najlepszych rozwiązań jakie zastosowano w kotłach na paliwo stałe i cieszą się coraz większą popularnością . Należy jednak uwzględnić , że decydując się na zakup takiego pieca zdani jesteśmy na ekogroszk /ew.pelety/i tu należy dodać , że w ostatnich 2 latach zdrożał on o ok. 100% powodem jest duży popyt. Producenci i handlowcy wykorzystują sytuację uzależnienia w stosunku do ekogroszku i strach myśleć co będzie działo ze wzrostem cen w przyszłości.Pocieszeniem może być tylko to ,że więcej kopalń zajmie się produkcją tego węgla i stworzy się konkurencja , która spowoduje obniżki cen - oby tak się stało. Pozdrawiam Waldek.
Autor(ka): Valdi
Data nadesłania:
  05.12.2007 19:42
Posiadam kociol na ekogroszek. Po trzech tygodniach pracy kotla podajnik slimakowy uszkodzil sie,a dokladnie pekla zawleczka. Powod nie znany.Serwis nie uprzejmy.Kociol z pleszewa.Prosze o komentarz.pozdrawiam.
Autor(ka): Nikodem
Data nadesłania:
  23.12.2007 19:35
W tym sezonie grzewczym zaopatrzyłem się w taki piec i powiem szczerze,że jestem pozytywnie zaskoczony,przedewszystkim prawie bezobsługową obsługą pieca,łatwą obsługą czynności konuecznych i niezawodnością pieca.Bez porównania z piecem tradycyjnym.Prawie zapomina się o tym,ze mamy piec.Szczerze polecam!!!
Autor(ka): hunter
Data nadesłania:
  02.01.2008 21:31
zastanawiam się nad zakupem pieca na ekogroszek i pallet. Czy jest możliwość zakupu tkiego pieca, żeby w razie czego móc w nim napalić np drewnem, czy też normalnym węgkem (ew. koksem)? No i ile taki piec może kosztować. Z góry dzięki!!!
Autor(ka): zenek
Data nadesłania:
  06.01.2008 19:28
zgadzam się z większością opiniami na temat piecy z podajnikami na eko -groszek podzielam równiwż obawy Waldka .który porusza cene opału który już teraz nie jest taki tani .Ostszegam innych niech przed zainstalowaniem jego dobrze policzą koszty ogrzewania ,niech nie opierają sie tylko na tym co zawierają poldery firm dla przykładu podam piec 22Kw zużywa 55kg eko-groszku na dobę/2,29kg/h w miesiącu daje to 1650kg opału razy cenę 600zł co daje nam 900 zł miesięcznie na ogrzanie domu do 200 m2 .Pytam się czy to mało czy dużo Ja uważam ze zbyt dużo .dziś gdybym wiedział to co obecnie,powinienem opierać się na faktach a nie tylko na suchych firmowych danych które uważam są zbyt ogólnikowe napewno bym wybrał inny tanszy w eksploatacji piec .Przestrzegam więc innych którzy mogą ulec temu ze rzeczywiście jest to dobry .ekologiczny samo obsługowy piec ale ostrzegam dobry dla bardzo zasobnego portfela
Autor(ka): Sever
Data nadesłania:
  06.01.2008 21:44
pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku
Pytanie do Nikodema: podaj jakieś dane dotyczące Twojego domu i pieca, a w szczególności producenta, moc i cenę. Jestem zainteresowany zakupem i instalacją. Z chęcia poczytam wskazówki kogoś zadowolonego z tej techiki grzewczej
Pozdro
Autor(ka): Palacz
Data nadesłania:
  07.01.2008 18:28
Do Valdiego.
Mam tego typu piec.Podajnik zablokował metalowy pręt, śruba,itp.Przerabiałem to .Zdejmij kosz, usuń przyczynę . załóż nową zawleczkę. Pozdrawiam
Autor(ka): glina
Data nadesłania:
  13.01.2008 20:55
Do Pana Zenka, mozna wiedziec jakiej firmy zakupił Pan ten piecyk. Strasznie dużo zużywa groszku na dobę!
Autor(ka): marek
Data nadesłania:
  21.01.2008 13:09
Niestety zenek ma rację, mam piec 38Kw z Pleszewa. do ogrzania jest 240 m kw. Po pierwszw groszku idzie dużo, choc wydaje mi się że mniej niż napisał. Teraz żałuję, że nie zainstalowałem ogrzewania gazowo - kominkowego. Wydaje mi się że gaz byłby tańszy, a roboty jeszcze mniej. Poza tym fachowcy wzięli dodatkowo 3 tys. za zrobienie kotłowni, a sam piec kosztował 10 tys. Tymczasem w planach miałem zrobienie dwóch instalacji gazo-kominkowych (dom podzielony na 2 mieszkania) urządzenia miały kosztować około 6 tys (kominki już były, jak kupilismy dom. Zatem na wejściu zapłaciliśmy 7 tysięcy więcej.
Inny problem to brak kompetentnych fachowców. Zrobiło się ciepło i piec powinien zużywac mniej, bo kaloryfery poprzykręcane. Tak się nie dzieje - z bezsilności dzwoniłem do producenta, ale okazuje się, że kto inny robi piec, kto inny elektronike i odsyłają jedni do drugich. Lipa straszna.
Autor(ka): Marcin
Data nadesłania:
  22.01.2008 18:46
Odpowiedź dla huntera. Są piece z dodatkowym paleniskiem. Sam taki posiadam, jednak to palenisko (przynajmniej w przypadku mojego pieca) to raczej pro-forma. Do chwilowego palenia jak braknie prądu może i się nadaje - ale jest raczej traktowane jako wyjście awaryjne.
Autor(ka): tomek
Data nadesłania:
  24.01.2008 16:48
witam ja mam piec hef 15 i zasuwa sobie w domku 160m2 a zużywa 25 kg na dobe dobrego griszku - jestem zadowolony i polecam cena ok 7,5tys w razie draki wszystko spali na dodatkowym palenisku...
Autor(ka): ewa
Data nadesłania:
  15.03.2008 01:20
Witam wszystkich i prosze o rade i pomoc.Posiadam piec firmy THERMOSTAHL i mam wielki problem jak wchodze do kotlowni to nie moge nigdzie dotknac sie bo jest wszedzie brudno moj piec strasznie kurzy doslownie jak w kopalni wegla czyszcze go raz w tygodniu i po czyszczeniu wychodze bardziej brudna niz kominiarz w nosie i ustach mam pelno kurzy a na twarz zawsze zakladam maske i co jeszcze ciekawego w palenisku nie spala mi sie wszystki groszek tylko pol paleniska a drugie pol groszku zostaje wyrzucona do popiolu. Czy ktos potrafi mi pomoc lub cos doradzic bo ja nie wiem co mam robic z gory dziekuje.
Autor(ka): Natalia
Data nadesłania:
  05.06.2008 22:16
Pozdrawiam wszystkich "eko-groszkowców" i proszę o pomoc. Muszę najpóźniej w poniedziałek podjać decyzję jaki piec kupić. Buduję dom. Ogrzewanie piecem na eko-groszek i kominkiem z płaszczem wodnym.
Wybrałam firmę Galmet, a mój problem polega, czy wybrać z podajnikiem ślimakowym, czy z obrotowym z mozliwościa spalania eko groszku i miału. Różnica w cenie jest znaczna , a informacje na temat tych pieców skąpe.
Proszęo pomoc w podjeciu decyzji. Dom ma 100mxm.
Autor(ka): Jurek
Data nadesłania:
  06.07.2008 22:13
apropo poprzedniego komentarza na temat gazu, mam kocioł gazowy zkomikiem i ogrzewałem tylko dół, czyli ok 70m2, nie jest to tani ineteres, teraz doszła mi góra i zdecydowałem kupić kocioł na eko-groszek, podoba mi się Termo tech, myślę, że 17kw w zupełności wystarczy, czy warto kupić z dodatkowym paleniskiem? z góry dziękuję za poradę
Autor(ka): Józek
Data nadesłania:
  25.08.2008 11:14
Mieszkam na podlasiu i wiadomo jakie są tu temperatury mam do ogrzania dom o pow 160m2 chce wymienic stary piec na piec w którym pali sie eko groszkiem z mozliwoscia grzania wody latem.Czy mogł by mi ktos doradzic jaki piec mam zakupic o jakiej mocy, firmy, i o jak najmniejszym zuzyciu paliwa i oczywiscie niezawodny Prosze o pomoc i z góry dziekuje ! POzdrawiam
Autor(ka): robson
Data nadesłania:
  25.08.2008 14:28
do ewy wydae mi sie iż pół paleniska jest ustawione na ciepłą wode a ta druga połowa na zimną
Autor(ka): Przemek
Data nadesłania:
  16.09.2008 18:05
Witam
Czy ktoś z Państwa ogrzewa mieszkanie w bloku eko-groszkiem. Mam mieszkanie o powierzchni 54mkw i płacę na ogrzewanie ca. 200 PLN miesięcznie przez cały rok. Oprócz tego za podgrzanie kubika wody płacę 10,50 PLN więc koszty ogrzania miekszania są dość spore. Denerwuje mnie to, że bloki ogrzewane są piecem olejowym co jest dość drogie i może stać się jeszcze droższe. Problem w tym, że wspólnota narazie nie zamierza zmienić kotła i oszczędzają na ogrzewaniu jak się da. Grzeją tylko w godzinach 4:00-9:00 i 15:00-20:00. W między czasie piec jest wyłączany i niestety miekszania muszę dogrzewać farelką, co dodatkowo wpędza mnie w koszty. Ciepła woda ma maksymalnie 40 stopni więc muszę zużywać jej dużo więcej niż normalnie. Powoli zaczynam się zastawnawiać czy nie odłączyć się od wspólnoty i zamontować w piwnicy piec na eko-groszek. Wiem, że koszt inwestycji może być dość spory ale nie sądzę abym w roku wydał na ogrzanie mieszkania 2400PLN. Mieszkanie mam na parterze, a piwnice dokładnie pod mieszkaniem więc trzeba by było tylko podłączyć rury doprowadzające ciepło do grzejników. Czy ktoś może mi powidzeć przybliżony koszt przerobienia instalacji, koszt zakupu kotła i przybliżony koszt ogrzewania mieszkania. Wtedy będę móg sobie policzyć czy to mi się opłaci. Dziękuję za odpowiedź.
Autor(ka): Robert
Data nadesłania:
  22.09.2008 11:03
Witajcie,
jaki konkretnie piec polecacie do domu 200m , nowy ocieplony?
Pozdrawiam
Autor(ka): nataszka
Data nadesłania:
  28.09.2008 14:41
Błagam, powiedzcie coś na temat pieca KOMFORT EKO firmy defro. Zamierzam go kupić, ale nie wiem za wiele na jego temat. Na str.internetowej Strawczyna jest wszystko pięknie,ładnie, nawet animacja. Na forum ludzie żalą się kłopoty ze spalaniem i obsługą. Nie dotyczyło to wpradzie derfo, ale pogłębiło moje moje wątpliwości co do wyboru pieca. Może ktoś używa defro i zechcciałby przedstawić jego plusy i minusy. Bardzo proszę!
Autor(ka): ziben
Data nadesłania:
  01.10.2008 21:22
Mam piec HEF 25kW ,jestem bardzo zadowolony z pieca i to tyle.Na terenie mazowieckiego cena ekogroszku tylko 800 PLN dalej namawiajcie ludzi na ekologiczne ogrzewanie .
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  28.10.2008 09:13
Od czerwca br.mam piec HEF 18 kW EKO-PLUS.Dom o pow. ok. 120 m2.W okresie letnim (bez ogrzewania domu) zuzycie opalu ok. 80 kg./miesiac.
Do Ewy:to ze piec nie spala calego towaru to tylko kwestia ustawienia sterownika np.czasu podawania groszka.A brud spowodowany jakas nieszczelnoscia np. polaczenie pieca z kominem.Tak mi sie wydaje.
Autor(ka): galux20
Data nadesłania:
  30.10.2008 12:34
jestem z pieca zadowolony,jedyny minus to hałas w domu w czasie pracy podajnika,może znacie sposoby na wyeleminowanie tego problemu,aha w starym piecu palę drewnem bo taniej.
Autor(ka): panda1979
Data nadesłania:
  04.11.2008 14:04
Mam pytanko.Mam piec 17 KW ile powinien mi spalać eko groszku. Ustawiona tem pieca 55 stopni. Piec 20 minut w spoczynku a 10 minut pracy.Mi spala mega dużo 50 kg na 2 dni? jak ustawic ten piec.Proszę o radę
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  14.11.2008 00:04
Proszę o radę.Myślę ozakupie pieca firmy KOSTRZEWA na eko-groszek,pelet i owies.Czy macie jakieś doświadczenia z jego eksploatacji?
Autor(ka): Paweł
Data nadesłania:
  16.11.2008 21:55
50kg na 2 dni to moze byc duzo jak masz domek do 100m, nieoceiplony, A jesli msz wiekszy dom to raczej norma.
Autor(ka): Zybi
Data nadesłania:
  20.11.2008 08:49
Uwaga przy zakupie,Piec wymaga skąplikowanej kotłowni.3 pompy minimum z tym że jedna chodzi na okrągło.czyli koszt dodatkowo lekko 3 tys + robocizna ale o tym nie dowiecie się od sprzedawcy kotłów a zapomniłem o sterowaniu jeszcze z 1tys.żeby to zgrać trzeba mieć stalowe nerwy i dużo kasy
Autor(ka): Natka
Data nadesłania:
  23.11.2008 22:48
Witam. Ja takżejestem posiadaczem pieca na eko-groszek. Jak narazie pomimo małych usterek (spowodowanych ,,tanim "ekogroszkiem)jestem zadowolana. Teraz kupuję tylko sprawdzony ,dobry ekogroszek. Całe lato paliłam na wodę i spalałjeden cały pojemnik załadowczy (100 kg) na tydzień,i raz w tygodniu czyszczony popiół. Co prawda kurzy się ,ale dla mnie to i tak rarytas(wcześniej kupę lat paliłam w zwykłym piecu na węgiel-to były czasy!!!!)Mam tylko mały problem- dom mój to ok .200 m2 jak ustawić piec na zimę. prubuję różnie ale nie mogę dojść.mój piec ma 25 kW-Galmet .Może ktoś ma swoje dobre ustawienia -proszę o pomoc
Autor(ka): czambor
Data nadesłania:
  02.12.2008 17:22
Natk 100 kg ekogroszku na tydzień to drogo Ciebie kosztuje ogrzanie wody.Posiadam HEF 25 kw woda plus dom 200 m2 to 100 kg ekogroszku na 4 dni .Ogrzewaj wodę drugą taryfą wychodzi 40- 6o PLN miesięcznie
Autor(ka): FAN
Data nadesłania:
  04.12.2008 12:45
Mam piec na eko- groszek HEF 25 KW mam ten problem że pompy cyrkulacyjne włącza sterownik pokojowy na podłogówkę i CO razem jak uzyskam wymagana tenp. w wew. budynku to wyącza się i w pokojach na piętrze gdzie są kaloryfery robi się zimno a na parterze gdzie jest ogrzewanie podłogowe jest jeszcze ciepło, czy można by było tak zrobić by kaloryfery były ciepłe cały czas a podłogówkoa tylko w razie potrzeby ?
Autor(ka): lucjan
Data nadesłania:
  11.12.2008 13:14
Witam wszystkich,mam zamiar kupić kupić piec na eko groszek.
Mam prożbe do tych którzy odali ilość spalanego groszku.
Napiszcie też czy dom ocieplony,jakie okna?
Myśle ze to ważna informacja,a szykuje mi się remont domu,ocieplenie i wymiana instalacji co.
Autor(ka): irena
Data nadesłania:
  11.12.2008 19:36
Posiadam piec firmy SEKO R 75 kw. ogrzewam dom o powierzchni 500 m2 + woda + woda w basenie tygodniowo spalam około 500 kg eko groszku.mam pytanie czy to duzo czy mało? ale z pieca jestem bardzo zadowolona.tak jak czytałam wyższe wypowiedzi to wszędzie eko groszek jest po 600 zł za tone a u nas na podkarpaciu po 500zł czyli stów zostaje.
Autor(ka): Patryk88
Data nadesłania:
  12.12.2008 19:35
,,Uwaga przy zakupie,Piec wymaga skąplikowanej kotłowni.3 pompy minimum z tym że jedna chodzi na okrągło.czyli koszt dodatkowo lekko 3 tys + robocizna ale o tym nie dowiecie się od sprzedawcy kotłów a zapomniłem o sterowaniu jeszcze z 1tys.żeby to zgrać trzeba mieć stalowe nerwy i dużo kasy ,, kobieto o czym ty mowisz??3 pompy 1cwu 1co 1podlogowka..chyba ze idzie przez wymiennik..
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  12.12.2008 19:41
Nad paleniskiem retortowym zawieszony jest deflektor spalin, który dopala szkodliwe związki chemiczne powstające w wyniku spalania paliwa, a tym samym zapobiega wydostaniu się tych związków na zewnątrz. -???????????????????????????CHYBA ROZPIJA PŁOMIEN PO WSZYSTKICH PŁOMIENIOWKACH ABY KOCIOL PRACOWA PELNA MOCA
Autor(ka): lukasz
Data nadesłania:
  14.12.2008 19:58
Witam Buduje dom z Ytonga 40 cm pow. 260 m2 -i teraz mam dylemat eko groszek czymoże pompe ciepła
Autor(ka): kropka26
Data nadesłania:
  14.12.2008 23:30
Używam piec 25kw z Pleszewa z podajnikiem szufladowym(możliwość palenia wszystkim o granulacji do 35mm,również miałem)obecnie opalam ekogroszkiem ok.180m2 dom średnio ocieplony,dwie kondygnacje,temperatura nastawion na piecu 55-65st.na obwodzie 40st.(zawór trójdrożny którym można dowolnie regulować temp.w grzejnikach)grzejniki żeliwne,temp.w pomieszczeniach w warunkach zew+/-5st.utrzymuje się w granicach 22-22,5st.zużycie groszku średnio 65kg na 2,5 doby,także myślę że to dobry rezultat.Za kilka dni jak wypróbuję go na pelecie,to dam znać.
Autor(ka): Stanisław
Data nadesłania:
  20.12.2008 15:48
Mam SEKO 17kW-podajnik ślimakowy.Czy ktoś próbował w nim spalać pellet bez przeróbek pieca.Proszę o radę.
Autor(ka): wac
Data nadesłania:
  28.12.2008 21:37
Kto ma łatwy dostęp do drewna a jest jeszcze tanie, i ma czas to najtaniej opalać jest suchym drewnem.Jedyny kłopot to częste podkładanie.Najlepiej palić grubym drzewem
Autor(ka): halinka
Data nadesłania:
  29.12.2008 20:58
jestem na etapie zakupu pieca ma być na ekogroszek z wypowiedzi nie mogę wywniskować jaki ma kupić dom 120m proszę o podpowiedź.
Autor(ka): jaroslawp7
Data nadesłania:
  04.01.2009 17:40
mam piec hef 12kw, eko groszek zaypuje razco trzci dzien, czy to jest normalen, spodziewałem się że b,edzie troche oszczędniejszy. Dom o powierzchni 90m i garaż.Moze ktos posiada dobre ustawienia. Pompka obiegu na 2 biegu, zawór czterodrożny ustawiony pomiędzy 1-2, temp. żadana 60st, w domu 20. Pozdrawiam
Autor(ka): jan
Data nadesłania:
  05.01.2009 00:18
proszę o pomoc mam piec na eko groszek niepokoi mnie to że jest mocno gorący komin
Autor(ka): marek
Data nadesłania:
  06.01.2009 16:14
pośadam od niedawna unireda 25kw ekogr. miał i radze wszystkim kto ma dostep do gazu ,niech wybierze gaz. Przy obecnych cenach węgla wychodzi porównywalnie a nawet drorzej.Miałem troche taniej ale więcej go trzeba iwięcej popiołu.Modernizacja kotłowni kosztowała 13tyś [kociol zasobnik300l. zawór 4drogowy kolana troche rurek] Miesięcznie koszt to 600 800 zł a nawet więcej.Dodam jeszcze że mem tak szeroko chwalony sterownik z algorytmem PID który też momętami niedopala inic się w nim nie rególuje.Tyle mojch doświadczeń wszystkim przyszłym urzytkownikom rodze pokalkulować.Pozdrawiam.
Autor(ka): Skałosz
Data nadesłania:
  07.01.2009 14:17
Najbardziej ekologiczne ogrzewanie: elektryczne.
Jako rezerwa kominek - paliwo odnawialne.
Autor(ka): Mario
Data nadesłania:
  08.01.2009 20:24
Przez 10 lat mieliśmy ogrzewanie z miasta, podnieśli ceny. Kupiliśmy na miał 25 kw, podobno całodobowy, ale musimy podkładać i pilnować temperatury, bo szybko spada na piecu. Rano grzejniki letnie. Palimy w nim od sylwka. Już spaliłem pól tony wegla. Zamierzamy wymienić na eco groszek, tylko jaki, poradżcie
Autor(ka): jan
Data nadesłania:
  09.01.2009 11:19
Mario masz problem powiem ci krótko mam piec na eko groszek 25kw firmy buderus jestem z niego zadowolony
Autor(ka): krzychu 26
Data nadesłania:
  10.01.2009 17:52
Nie podniecajcie się tym gazem,bo jak ostatnio Rusek przykręci kurek to zaczną wam się tyłki pocić ze strachu.
Autor(ka): jan
Data nadesłania:
  11.01.2009 11:40
posiadam piec na eko-groszek na licencji Buderus. sterownik Compit R510. Moje ustawienia to F9 25s podawania, F11 210s dmuchawa. Mam dom 220 m kw. Temp. 22-24oC. Moje osiagniecia to 25kg na dobę. Co wy na to?
Autor(ka): robert
Data nadesłania:
  11.01.2009 20:35
Zdecydowałem się na wymianę starego pieca na eko groszek.
Budynek około 170m2. O jakiej pojemności kupić pic. Czy ktoś może używa piec BUDERUS i może go ocenić.
Autor(ka): andrzej
Data nadesłania:
  12.01.2009 07:09
Proszę o inf jaki kociol na eko groszek będzie najlepszy mam dam piętrowu 120m nie ocieplony grzejniki zeberka zeliwne bardzo proszę o inf
Autor(ka): renata
Data nadesłania:
  12.01.2009 15:22
mam piec na miał , spalanie od gory z nadmuchem , zamontowany zawor 3dr. ,bez podajnika ,co grozi piecowi gdy zamiast miału dostanie do spalenia eko-groszek ?
Autor(ka): waldek
Data nadesłania:
  17.01.2009 10:35
do Ewy prawdopodobnie to jakosc wegla o tym decyduje .U mnie nie było problemu z kurzem 2 lata teraz mam inny wegiel i pozostaje duzo popiołu i mnostwo kurzu- posprzatać kotłownie i kupić worek węgla u innego producenta zobaczyc co bedzie
Autor(ka): waldek
Data nadesłania:
  17.01.2009 10:39
wyżej mówił ktos o gorącym kominie -w instrukcji mojej pisze ze to powod duzej ilosci powiertza zmniejszyc ilosc powietrza i obserwować kilka godzin
radzę tez przeczytać swoje instrukcje nie zawsze monterzy to robia oni ustawiaja piece szablonowo . to my musimy zadbac o ich ekonomikę
Autor(ka): waldek
Data nadesłania:
  17.01.2009 11:11
najpierw wybudowałem kotłownie olejowa spora inwestycja , olej był tani i ogrzewanie piętrowego domu ponad 200 m kosztowało mniej niz węglem . niestety moja radosc trwała 2 lata . olej zdrozał i nie stać mnie był o kupić ponad 3 tys litrow za ponad 2 zł za litr .kupiłem zebiec KP20 mam go 3 lata . w sumie ok . duzo zalezy od egla z tym jest spory problem w miejscowosciach mniejszych , węglarze kupuja wegle tanie i licza duzy zysk! kupowałem tez orginalnie pakowany na kopalni ale jakiez było moje zdziwienie jak po wsypaniu worka zaczęła płynąć woda z dołu zasobnika .wegiel był tak mokry ze nie do uwierzenia ! znajomi tez kupili ten wegiel i mieli awarie podajnika -przyczyna mokty wegiel . w zasadzie nie ma tu co komentować -ten wegiel jest o 100 zł drozszy od innego . teraz robie tak kupuje na wiosne worek wegla ,spalam go i jesli spełnia moje oczekiwania to kupuje wiecej .Roznice w spalaniu węgla sa takie z jednych mam popiołu zasobnik pełny za tydzien z innych po jednej dobie! jeszcze jedna sprawa musze podłączyc ogrzewanie olejowe jako drugie alternatywne poniewaz te piece przynajmniej u mnie nie reaguja na zakrecone grzejniki i jak jest cieplo np wrzesien , potem kwiecien to w domu wzrasta temperatura o kilka stopni wtedy powinno sie przejsc na inny sposob ogrzewania .Olej teraz w dobrej cenie . Uawazam ze polityka państwa nie idzie na pewno w kierunku ochrony srodowiska powinny być dopłaty do ekologicznych pieców , tak jak miało być . Podziele sie z państwem jeszcze innymi spostrzeżeniami .
Autor(ka): pawel
Data nadesłania:
  19.01.2009 15:19
Od czerwca 2008 r zainstalowałem w swoim domu o powierzchni ok.190m2 kocioł z wymiennikiem żeliwnym eko-komfort 23kw firmy lazar.do tej pory ogrzewałem dom kotłem tradycyjnym KAMINO i spalałem średnio ok 5 ton.Z moich dotychczasowych obserwacji wynika,że również i w tym sezonie spalę 5 ton z tą różnicą jednak,że ciepłą wodę przez cały rok mam juz za darmo-poprzednio ogrzewałem termą elektryczną.Jestem bardzo zadowolony z pracy tego kotła.Doradzał bym wszystkim aby kupując kocioł na eko-groszek dołożyli parę groszy-około 1 tys-i zainstalowali pełna automatykę z siłownikiem zaworu czterodrogowego włącznie inaczej ta inwestycja nie ma sensu.posiadam kocioł z zasobnikiem 240l i średnio wsypuję do niego ok.150kg wegla.taka porcja latem wystarcza na ciepłą wodę.W okresie największych mrozów które w mojej okolicy dochodziły do -23 stopni taki zasyp starczał na 5 dni.Temperaturę w domu mam ustawioną w ciagu dnia gdy jesteśmy w domu na 21 stopni natomiast w nocy na stopni19.Jest super.
Autor(ka): haron
Data nadesłania:
  23.01.2009 21:00
od grudnia posiadam buderusa logano G211 16KV jest to kociol żeliwny na wszystkie rodzaje opału(prawie).Po dokupieniu kpl.podajnika z popielnikiem firmy eko-tom wyszło 7200 całosc ,pali nieżle ok 25 kgekogroszku 160 m +300l cw na plus tego wyboru duże palenisko w tej chwili pale drewnem stare zapasy ,oraz cena podobne kotły typu reco te same odlewy ok 4000 więcej.Dodam jeszcze że dołożyłem sterownik euroster 2006 i pali jeszcze mniej, jednak jakosc węgla ma bardzo duży wpływ na zużycie.Pozdrawiam wszystkich ekogroszkowców.
Autor(ka): Jarosław
Data nadesłania:
  26.01.2009 14:04
w tym roku planuje zamontowac taki piec, bardzo bym prosił o cennik takich piecy i miejsca koło Legnicy gdzie można je kupic
Autor(ka): jachu77
Data nadesłania:
  27.01.2009 22:48
Czy ktoś może ma doświadczenie z takimi palnikami obrotowymi ew. innych producentów? Fragment ze strony internetowej: "Prezentujemy najlepszy na rynku palnik z obrotem zewnętrznym do spalania miałów. Palnik posiada szeroką gardziel mocowania kosza, aby miał zawsze schodzil do podajnika, dodatkowo zastosowano w tym miejscu przeciwślimak zruszający miał, zabezpiecza on dodatkowo przed czopowaniem paliwa w zbiorniku. Od strony paleniska przeciwuzwojenie wypulchniające paliwo na palnik. Napowietrzanie 3strefowe! PPHU SEKOM-Łucki"
Czym się różnią takie palniki od stałych, czy kotły są oszczędniejsze?
Autor(ka): Karioka
Data nadesłania:
  01.02.2009 19:16
Czy są dofinansowania do kotła ekologicznego, opalanego ekogroszkiem i peletem? W gminie oczywiście nic na ten temat niewiadomo...
Autor(ka): bz
Data nadesłania:
  02.02.2009 10:01
Mam piec ogniwo biecz dom 240 m,instalacja wymieniona
na m-c spalam 1tonę ekogroszku.czy to dużo,koszty opalania b.duże
Piec od kilku dni coś buczy co 15 minut co tomo że być proszę o radę/piec o mocy 24kw/pozdrawiam i proszę orade
Autor(ka): jozefaa
Data nadesłania:
  04.02.2009 00:31
Mam dom zamknięty, otynkowany w środku i ocieplony , nie mam jeszcze zewnętrznego ocieplenia. Piec na eko groszek Tilgner 20 KW z paleniskiem retorowym z podajnikiem ślimakowym. Dom ok 160 mkw. Spaliłem ok 1 tony eko groszku na miesiąc. Obecnie mam nastawionę 42 stopnie na kotle. Nie mam zaworu zamontowanego trój czy czterodrogowego. Czy jest to źle? Czy za niska temperatura na piecu bo pisze w tym artykule że powinna mieć 55-65 stopni nie jest szkodliwa dla pieca? I jak podłączyć sterowanie pokojowe do sterownika przy pieco tango negro?? Czym ten regulator pokojowy steruje wentylatorem czy pompą? Obeznie spalam ok 20 kg eko groszku na dobe ale jest wyłączona podłogówka i większość kaloryferów temp. w domu ok 15-17 stopni. Poradźcie jakie powinny byc parametry na piecu i jak podłączyć aureaton 2005 do tango negro. Jeżeli według instrukcji postępujemy nie działa. Mostek wyjęty.
Autor(ka): Julek
Data nadesłania:
  05.02.2009 12:28
Witam.42 stopnie na kotle to zdecydowanie za mało,piec może zacząć się "pocić",wtedy wygląda to jagby kocioł przeciekał i oczywiście przez to może dopadać go korozja.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  10.02.2009 12:14
witam polecam piec żywiec 25 KW mam go trzeci sezon bezawaryjny i łatwo się go czyścimożna w białej koszuli gorąco polecam janusz
Autor(ka): grzegorz
Data nadesłania:
  14.02.2009 01:59
Witam. Od 5 lat użytkuję piec 19KW Stąporków. Spisuje się bardzo dobrze. Dotychczas nie było żadnych usterek. Jednak większość tego typu piecy posiada zasadniczą wadę fabryczną. Zimne powietrze tłoczone przez wentylator dostaje się do komory spalania pomiędzy cylindrem i palnikiem a nie wyłącznie przez palnik. Po uszczelnieniu tego miejsca zużycie paliwa spadło o około 20-25%. Ważne też jest żeby odpowiednio dobrać nastawy programatora i obserwować płomień na palniku. Po wykonaniu uszczelnienia mój piec w 100% spala paliwo.
Autor(ka): danusia
Data nadesłania:
  23.02.2009 23:35
mam jeden poój,łazienke i kuchnie-okoł pow.40m
Jakie mam założyć ogrzewanie?
pozdrawiam
Autor(ka): Monika
Data nadesłania:
  24.02.2009 12:20
Witam serdecznie i proszę o poradę. Jesteśmy z mężem na etapie wybory pieca na biomasę,czy ktoś może nam polecić dobrego producenta. Dodam, że dom ma powierzchnię 150mkw, parterowy z użytkowym poddaszem i planujemy założyć ogrzewanie podłogowe oraz kominek z płaszczem wodnym. Będę wdzięczna za wszelkie rady.M
Autor(ka): MIRKA
Data nadesłania:
  24.02.2009 21:14
witam mam piec żywiec i jestem
bardzo niezadowolona ciagłe awarie przeważnie zatrzymuje sie ślimak ,nie podaje węgla i wygasa palenisko.Od 2005 jest to trzeci ślimak.jaka jest tego przyczyna
Autor(ka): gerard
Data nadesłania:
  25.02.2009 20:27
Także do Mirki
Dziwię się awaryjności twojego pieca. Mam ŻYWCA od 3 lat i żadnych problemów. Piec jest super wydajny.
Zimą na dobę spala mi 13.5 do 20 kg groszku na dobę. (Przy temp. 0/-3 ok 16kg, przy ok +3 stop. ok 13 kg przy -15 i wiatrach -16kg) Jak dorzucę parę listewek szybko rośnie temp. Latem ogrzewam wodę użytkową i spala mi do 5 kg groszku na dobę (najczęściej do 120 kg na miesiąc -jeden podajnik) Piec 25 kW . Dom, bliźniak ok 170 m2 z końca lat 80-ych. 6cm pianki PUR w szczelinie i dużo mostków cieplnych. Temperatura w pomieszczeniach od 17 (sypialnia) 19(salon i inne) 20-21 (łazienka i pokój dziecka). Brak Kominka itp. W sumie jednego roku spaliłem 2.5 tony drugiego 3 a tego myślę, że w lekko ponad 3 też się zmieszczę.
Co do awaryjności ślimaków: jak ktoś sypie mokry groszek to ślimak zgnije bardzo szybko. Jak wpadnie do niego duży kamień itp to najprawdopodobniej pójdzie plomba zabezpieczająca. Jak są złe ustawienia to może dojść do wygaśniecia (mi tak raz się zdarzyło latem jak spaliłem parę listewek i tryb podtrzymania nie zdążył podać wystarczającej ilości węgla).
Jestem zadowolony z pieca a przede wszystkim z doświadczonej ekipy która mi go montowała i świetnie doradziła co i jak. Dzięki temu żadnych problemów. Polecam ekipę z Łask
Autor(ka): gerard
Data nadesłania:
  26.02.2009 19:14
jozefa
zawór trójdzielny to podstawa , dzięki niemu temperatura na instalacji nie musi być wysoka tylko taka jaka jest potrzebna by utrzymać ciepło w domu (np 35). Na piecu natomiast bezwzględnie trzeba utrzymywać temperaturę pow. 55 stopni (najlepiej ok 60). Czas pracy u mnie jest 40sek, czas podawania 19sek. temp. kotła 59 - 60 st. zawór mam ustawiony tak, że woda na instalacji ma temp. od 35 do 38/40 stop. -tyle mi wystarcza. Zużycie jak w opisie powyżej.
Autor(ka): paulo
Data nadesłania:
  27.02.2009 14:09
kwestia odpowiedniego dobrania systemu ogrzewania domu jest nie tak prosta.kazdy dom ma inne potrzeby energetyczne,w duzej mierze jest to uzaleznione rowniez od osob przebywajacych w pomieszczeniach jak i usytuowania domu.druga kwestia to pytanie co znaczy ogrzanie domu.wiele osob twierdzi ze temperatura w ponizej 20stopni jest wystarczajaca.w moim przypadku temperatura w pojoju dziennym,50m,kuchni dochodzi do 23/24stopni.natomiast na gorze domu temperatura nie przekracza 21 stopni.koszt ogrzania domu o powierzchni ok 180m to 400/700 zl miesiecznie.nie oszukujmy sie,cieplo kosztuje.do ogrzania domu wykorzystuje na chwile obecna kominek z plaszczem jak i piec olejowy wspomagajacy.mysle ze nadal nie sa to zbyt wysokie koszta.czytajac ze ogrzanie domu o powierzchni 120m kosztuje tylko 250zl jak czesto opisuja osoby na portalach to bierze mnie smiech.ogrzewanie domu ekogroszkiem to moze tansza alternatywa,ale niejest to urokliwe,co sie wydobywa z komina.moim zdaniem przyszlosc lezy piecach na pellet jak i zboza.na chwile obecna sa piece z podajnikiem dostepne za 5000zl(cenyLecaWdol),jezeli istnieje mozliwosc,mozna dogrzewac dom kominkiem,rowniez tania,jak i ekologiczna forma.ale dobranie odpowiedniego pieca jest jak wspomnialem zalezne od wielu faktorow,jak i jego moc,pamietajmy ze podane pieca moc max jest moca przy uzyciu pelnowartosciowego opalu.a jak wiemy opal oferowany w sprzedazy niejest zawsze w pelni odpowiedni,pozdrawiam
Autor(ka): jozefaa
Data nadesłania:
  01.03.2009 16:16
Do Gerarda albo innych znających ten temat. dZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ. Właśnie po zamontowaniu zaworu trójdrożnego jest o wiele lepiej. Mogliśmy go u nas zamontować lepiej pasował jak czterodrożny. Mam pytanie jak wiecie że temperatura na sieci jest ok 40 stopni?? Macie jeszcze termometr za zaworem? Ja zamontowałem termometr na powrocie za zaworem trójdrożnym aby obserwować temperaturę powrotu a na kaloryferach zamontowałem regulatory danfos i tym reguluje na razie temperaturę w pokojach. Jeszcze jedno czy macie sterowanie pokojowe i jak ją podłączyliście do sterowania piecem? Czym pokojówka steruje pompą czy wentylatorem?? Czy jeszcze może jakoś inaczej? I jeszcze jedno jak ustawić piec aby latem grzał tylko na c.w. aby nie wygasł a palił bardzo mało opału 5kg na dobę to naprawdę można powiedzieć prawie zero. Pozdrawiam Józef
Autor(ka): staraj
Data nadesłania:
  06.03.2009 20:48
planuję kupić piec na ekogroszek 25KW NA 140m,40% to ogrzewanie podłogowe rura wyjściowa do komina musi wychodzić pionowo,czy ktoś produkuje takie piece
Autor(ka): nati
Data nadesłania:
  16.03.2009 09:59
mam pytanie czy ekogroszkem mozna palic takze w piecach kaflowych???
Autor(ka): waldi
Data nadesłania:
  16.03.2009 22:35
Zauważyłem,że niektórzy wykorzystują to miejsce do przechwałek a nie kotkretnych i rzetelnych uwag z których mogliby skorzystać inni.
W ub roku zakupiłem piec tłokoey Skot 20 KW Stefaniaka z Pleszewa.Ogrzewam 165mkw w budynku który pobudowałem 5 lat temu zgodnie z powszechnie obowiązującymi normami.Teraz juz wiemże:
-musze kupić 5 ton ekogroszku na sezon grzewczy tj.wydatek 4800zł/workowany
-zuzycie energii elektr.wzrosło o ok.40zł/mies -pompa,nadmuch,podajnik
-mogę ogrzewać miałem/dobrym-koszt 500zł/tona/ale musi byc suchy,inaczej zawiesza się w zasobniku i płomień gasnie.
-raz na tydzień muszę go czyścic wewnątrz/kupa kurzu
-wywóz poiołu kosztuje,chyba że ktoś ma go gdzie wyrzucać
-temp wewnątrz 21-22 stC
-nie stosuję zaworu mieszającego,producent zalecił zawory termostatyczne informując, że nie zaoszczędzę na opale.W sumie jestem zadowolony bo wreszcie jest ciepło w domu.Wcześniej użytkowałem olejak i paliłem w kominku drewnem.Miałem dość codziennego rozpalania w kominku i oszczedzania oleju opałowego.Jeśli ktoś ma jakieś pytania proszę również na skrzynkę [email protected]
Autor(ka): Aro
Data nadesłania:
  18.03.2009 21:10
Witam, od września 2008 posiadam piec na eco groszek 25 KW, niestety prawie wszytskie oszczednosci w miesiącu ida na węgiel.Tona to minimum. Teraz zaczelismy palic w tym piecu drzeewm. Słyszałem że to tylko wyjście awaryjne. Pale już od tygodnia i narazie jest ok. Czy faktycznie mogę palić dzrewem np. całe lato a zimą przejść na eco? prosze o odpowiedź.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  22.03.2009 15:23
Nie rozumiem autora dlaczego przyrównał piec gazowy do ekogroszkowego ? to tak jakby skrzynie automatyczna do manualnej. Po I piece na ekogroszek sa awaryjne i to bardzo: Siada sterowanie instalowanie ich w miejscach na kotle gdzie tempertura jest dla nich za wysoka Sterowniki GECO za izolacje maja gąbeczke !!! taśma kontrolna wtapia się !!! piec chodzący zimą musi być czysczony prewencyjnie raz na miesiąc bo sadza zacznie z niego wylatywać więc o jakiej nieprzerwanej pracy mówimy, co do podajnika ślimak wykonany jest ze stali która wytrzyma przy pracy 24/7 2-3 lata powinowactwo do siarki jest zdecydowanie za duża chyba firma Hef stosuje jakąś lepszą stal. A z ekogroszkiem to w polsce jest tak pakują go mokrego bo jest cięższy i nie ma gwarancji ze jest to eko groszek bo paczkują na miejscu w sklepie a nie kotłowini mokry węgiel chrupie korozją zasobnik, ślimak i kiedy zarzucimy za małą temp na palenisku to mamy problem z palnikiem. Osobiście doradzam swoim klientą że jeżeli mają pieniądze na kocioł i przyłącze gaz to proponuje im to rozwiązanie narzekają że drogo, ale po pewnym czasie zmieniają zdanie. Samo wysterowanie pieca na ekogroszek jest arcymistrzowskie niby 5 parametrów !!!
Autor(ka): dexter
Data nadesłania:
  26.03.2009 17:59
Mam stary dom do remontu o pow. ok. 160m kw.W domu jest stara instalacja grzewcza czyli C.O. na węgiel z grzejnikami żeliwnymi. W ramach remontu chcę zakupić piec na ekogroszek, ale mam dylemat - jaki i gdzie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie pieca.
Autor(ka): palacz:-)
Data nadesłania:
  28.03.2009 00:02
Uzywam taniego pieca z castoramy. nazywa sie carbon eko-tech czy jakos tak. 18 kw mocy podajnik na 100 kg. Ogrzewam dom ( nowobudowany jescze nie obłożony styropianem ) ~100 m2 powierzchni użytkowej z poddaszem uzytkowym. Instalacja z wymiennikiem płytowym - kocioł w układzie otwartym - reszta na naczyniu przeponowym. Spalanie - cały zasobnik podczas mrozów to około 4 dni przy temperaturze w domku 20'C. Ja osobiście jestem mile zaskoczony użytkowaniem takiego kociołka. Myślę, że jest to wygodna alternatywa dla gazu.

pozdrawiam
Autor(ka): gwiazda
Data nadesłania:
  29.03.2009 00:08
mam pytanie.czy mając dom o powierzchni 100m2 lepiej wybrac piec 15kw czy 25kw,jak moc wpływa na zużycie ekogroszku przy takim metrażu domu
Autor(ka): Czesiek
Data nadesłania:
  05.04.2009 16:26
mam taki sterownik jak na powyższym zdjęciu i nie wiem jak na nim ustawić nadmuch moze ktoś mi to powie ??
Autor(ka): rafał
Data nadesłania:
  26.04.2009 22:03
Witam. Od dwóch lat posiadam piec Ling 15kw sterownik Geco i pokojowy panel sterujący temperaturą. Powierzchnia domu ok.120m. Od kilku miesięcy zaczęły się problemy. Piec wygaszał się co jakiś czas a teraz włącza się alarm "uszkodzony czujnik temperatury wody wylotowej z kotła". Może ktoś z państwa mógłby pomóc? Na instalatora nie mogę liczyć.
Autor(ka): Ajkors
Data nadesłania:
  03.05.2009 23:15
Witam Rafał.Piec i sterownik objęty jest gwarancją, więc niewiemna co czekasz? Ja urzytkuję Ling Combi z regulatorem pogodowym A3000D i kiedy zaczął się zachowywać podejrzanie zaraz to zgłosiłem w serwisie mam już nowy i gwarancję na kolejne 24 miesiące zrób to samo pozdrawiam.
Autor(ka): ajkors
Data nadesłania:
  05.05.2009 13:30
Witaj!
Wina tkwi w sterowniku prawdopodobnie siała elektronika.Na sterownik jest gwarancja i tzeba się skontaktować z serwisem Miałem ten sam problem ale z sterownikiem firmy Recalart A3000D. Został wymieniony w ramach gwarancji.pozdrawiam
Autor(ka): Ruphi
Data nadesłania:
  13.05.2009 14:19
dla 100m2 ocieplonego domu polecam 15kW nie wiekszy
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  15.05.2009 09:05
(Wczoraj, 09:53) Kaśka -- Witam. Jestem poraz pierszy na tym forum. Planuje kuoic piec do C.O. i nie wiem jaki jest dobry. Mam dom o pow. 280 m2. Chciałam zsięgnąc opinii na temat piecy z krzepic firma POLSPAW, czy sa to piece z wysoka sprawnościa cieplna? i o jakiej mocy powinnam kupic taki piec - chodzi o KW
Autor(ka): pajor
Data nadesłania:
  26.05.2009 23:45
Noszę się z zamiarem zakupu pieca na eko groszek. Posiadam dom o pow. 200 m2 wybudowany w latach 80 (kwadraciak) gierkowski ocieplony styropianem 8 cm. Do tej pory paliłem w piecu miałowym 30 kw i przy zasypie jednorazowym ok. 30 kg na dobę w domu miałem temperaturę ok 23 stopni przy temperaturach na zewnątrz ok - 5 stopni. Poradźcie jaki mam wybrać piec, o jakiej mocy i jakiej firmy.
Autor(ka): taboryt
Data nadesłania:
  09.06.2009 19:58
Posiadam piec na ekogroszek od 2 lat.Hef 25 kw nie psuje się i jest ekonomiczny 5 ton ekogroszku zimą dom 220 m2.Czyszczenie co tydzień,bałagan i kurz.Węgiel trzeba suszyć,spalanie mokrego niszczy zasobnik i piec.Przy tych cenach i jakości ekogroszku nikomu nie polecam tego typu ogrzewania.Kapitalizm w kopalniach to tylko pęsje prezesów,reszta to wolna amerykanka na świecie węgiel tanieje a w naszym kapitaliżmie rośnie.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  16.06.2009 22:15
chciałbym kupić piec na eko groszek mam mieszkanie o pow. 120 m2. chciałbym zebyści mi doradzili jaki kupić piec
Autor(ka): tonio
Data nadesłania:
  11.07.2009 11:39
chciałbym kupic piec na eko groszek,dom o pow.300m2.chciałbym ogrzewac nim wode w lecie.dom nieocieplony,z 1990roku.jakiej firmy,mocy,itp. kolega ma tez piec na eko. i jest zadowolony a tu widze same negatywne komentarze.o piecach na eko.????prosze o rade
Autor(ka): Hanna
Data nadesłania:
  24.07.2009 18:40
PROSZĘ O POMOC !!!
Od października 2008 mam piec Hef 12 kw w mieszkaniu w bloku o pow.50 m.Sterownik compit R510.W żaden sposób nie mogę go ustawić.Spalił już ponad 3 tony!! Serwisant nie chce pomóc twierdzi że od tego jest instrukcja.A ja kompletnie nie mam pojęcia co mam zrobić.Wciąż problemy.Albo temperatura skacze do 90 a po ostatnich próbach co 2 dzięń gaśnie i zasypuje się. Bolier na wodę 120 litrów.Woda osiąga temp wrzątku.Co tydzień muszę czyścić sadze :( Wszystko wygląda inaczej niż mi mówiono przed zakupem pieca w sklepie.Na dodatek mąż wyjechał na kontrakt do Belgii.Jestem sama z dziećmi i naprawdę nie wiem co robić.Może ktoś zna przybliżone ustawienia wszystkich funkcji sterownika.Jak to cholerstwo ustawić.Proszę pomóżcie!!!!! Hanna
Autor(ka): Hanna
Data nadesłania:
  24.07.2009 18:43
PROSZĘ O POMOC !!!
Od października 2008 mam piec Hef 12 kw w mieszkaniu w bloku o pow.50 m.Sterownik compit R510.W żaden sposób nie mogę go ustawić.Spalił już ponad 3 tony!! Serwisant nie chce pomóc twierdzi że od tego jest instrukcja.A ja kompletnie nie mam pojęcia co mam zrobić.Wciąż problemy.Albo temperatura skacze do 90 a po ostatnich próbach co 2 dzięń gaśnie i zasypuje się. Bolier na wodę 120 litrów.Woda osiąga temp wrzątku.Co tydzień muszę czyścić sadze :( Wszystko wygląda inaczej niż mi mówiono przed zakupem pieca w sklepie.Na dodatek mąż wyjechał na kontrakt do Belgii.Jestem sama z dziećmi i naprawdę nie wiem co robić.Może ktoś zna przybliżone ustawienia wszystkich funkcji sterownika.Jak to cholerstwo ustawić.Proszę pomóżcie!!!!! Hanna
Autor(ka): Asia
Data nadesłania:
  02.08.2009 13:52
nosze sie z zamiarem kupna pieca na ecogroszek ze staporkowa prosilbym o opinie czy dobrze wybieram
Autor(ka): gizio
Data nadesłania:
  30.08.2009 19:28
witam. Mam zamiar kupić piec na miał z firmy ENKA z Nowej Soli. Ale zastanawwiam się także nad zakupem pieca na ekogroszek. Powiem szczerze że mam dylemat tym bardziej kiedy czytam jakie koszty wchodzą w rachubę. Proszę o pomoc
Autor(ka): maru1974
Data nadesłania:
  13.09.2009 11:23
hejka mam piec sas od dwóch lat rewelacja.spalam 600 kg miesięcznie i na piecu mam 40 stopni,a w domu 20 więc te bzdury o 50 stopniach na piecu to w bajki włożyć.gdyby piec się pocił przy 40 stopniach to producenci minimalną temperaturę ustawiali by na 50 a nie 30 stopni!a jak ktoś spala tonę to nie dobrze ustawi parametry spalani mnie zajęło to 2 miesiąc siedzenia w kotłowni ze stoperem.
Autor(ka): mario
Data nadesłania:
  23.09.2009 22:55
witam. Czytam te wasze porady i zastanawiam się czy to prawda co do wydatków. Wszyscy sprzedawcy i kilku instalatorów z mojego terenu (mazowieckie)przekonują mnie że eko wcale nie jest takie ekstra a koszty w porównaniu z gazem ziemnym są tylko o parę zł niższe przy pracy włożonej w obsługę i walkę o dobry opał wogule się nie opłaci. Jesstem w kropce. Boję się kosztów związanych z gazem, które mogą stale rosnąć. Co wy na to?
Autor(ka): aurbanek
Data nadesłania:
  03.10.2009 12:02
witam!Od niedawnajestem uzytkownikiem pieca UniKessel z regulatorem Markus.Jestem z niego zadowolony. Troszke pracy z ustawieniem podpowiednich parametrow. Gorzej niestety bywa z jakoscia ekogroszku. Wysoka cena, a zazwyczaj niska jakosc!
Autor(ka): Piotr
Data nadesłania:
  18.10.2009 22:28
Pierwszą firmą w Polsce , która podjęła produkcję kotłów retortowych był HEF. Później pojawiła się na rynku cała masa producentów , którzy niestety wygrywają cenowo na skutek stosowania cieńszych blach i to w dodatku gorszej jakości.Co do typu kotła to preferuje HEF a.
To co wielu już tu napisało min. temp wody na kotle 55-60 st. resztę załatwia zawór mieszający 3 lub 4 drożny.Ile spalimy paliwa i czy jest to spalanie ekonomiczne można tylko ustalić mając bilans cieplny obiektu, jest to do zrobienia ale zrobienie dokładnego zapotrzebowania na ciepło nie jest łatwe.
Praktycznie w moim wypadku wystarcza przy domku 120 m kw.
ok.2,5 t / sezon.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  19.10.2009 09:19
potrzebuje serwisanta do pieca hef na eko groszek mieszkam w warszawie moze mi ktos polecic kogoś
Autor(ka): mirek M.
Data nadesłania:
  25.10.2009 19:44
czy ktoś coś wie o ekonomiczności pieców firmy cichiewicz ?
Autor(ka): ryszard
Data nadesłania:
  27.10.2009 13:50
mam 2 lata piec na ekogroszek, przeszedłem z olejowego i przyzna, że różnica w kosztach jest znaczna na korzyść ekogroszku. Podstawowa zasada to dobranie odpowiednich parametrów, bo każdy transport węgla jest inny. na 200 m2 spalam 25 kg (1 worek)
przy niskich temperaturach na zewnątrz. Z tą bezobsługowością to też nieprawda: chociaż 1 raz w mcu należy gruntownie oczyścić z sadzy, wysypywać popiół, dostosować parametry podajnika go węgla lub korygować je na bieżąco do uzyskania optymalnego spalania. No cóż nie ma nic za darmo ...
Autor(ka): pawel
Data nadesłania:
  29.10.2009 22:36
przez 3 lata używałem pieca na ekogroszek elektromet 25kw z podajnikiem obecnie mam gaz i piec gazowy sprzedam piec na ekogroszek za 5000 nowy kosztuje ok 8000 kontakt na @ [email protected]
Autor(ka): aro
Data nadesłania:
  31.10.2009 23:26
Witam , mam dom 220 m2 ocieplony styropian 10 cm .
Ogrzewanie z dwóch żródeł ciepła : kocioł gazowy dwufunkcujny ( CO + CWU ) Veilant o mocy 18 KW ( CO + CWU ) oraz kominek z płaszczem wodnym 30 kW ( teraz wiem że jest za duży ). Ogrzenie domu za cały sezon kosztje mnie 3 000 zł . Kotła gazowego używam do grzania CWU , natomiast kominkiem ogrzewam dom . W ciągu sezonu spalam około 16 metrów przestrzennych drewna .Drewno ( buk , grube klocki ) kupuję po 150 zł/ m3. Na początku i na koniec sezonu przy temperaturze zewnętrznej około 10 st podgrzewam kotłem gazowym ( nie opłaca się rozpalać kominka ) .
Przy wykorzystaniu samego gazu za sezon trzeba zapłacić około 5 500 zł .
Denerwuje mnie że przy gazie trzeba tak drogo płacić za opłaty stałe ( około 60 zł /m-c )
Uważam że nakorzystniej wybrać ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym a jako drugie źródło ciepła ( w tym przygotowanie CWU ) zastoswać kocioł elektryczny . Oczywiście dla prądu taryfa dwustrefowa najlepiej wekendowa .
W tańszej taryfie prąd jest porównywalny kosztowo do gazu ( około 0,26 zł/kWh ) .
Autor(ka): maru1974
Data nadesłania:
  10.11.2009 17:48
co to za bzdura z tą temperaturą 50 stopni?JAKA KOROZJA W PIECU JEST JAKIŚ MĄDRY CO TO WYTŁUMACZY?PO JAKIEŚ ZAWORY JA MAM NA PIECU 40 STOPNI I W PIECU SIĘ NIC ZŁEGO NIE DZIEJE!CZY SPRAWDZAŁ KTOŚ TEMPERATURĘ NA POWROCIE TO TYLKO OK 6 STOPNI JAK TO MA ZNISZCZYĆ KOCIOŁ??!!
Autor(ka): loizip
Data nadesłania:
  12.11.2009 22:13
Może ma ktos podobny piec i wiej jak dokładnie ustawic

PIEC NA EKOGROSZEK PODAJNIK ŚLIMAKOWY

PIEC 15kw EKR15

STEROWNIK MENUET

CZAS PRACY PODAWANIA 15 sek

CZAS DMUCHAWY PODTRZYMYWANIA 20 sek

KROTNOŚĆ PODAWANIA 1

CZAS OCZEKIWANIA 16 min

CZAS PAUZY PODAJNIKA W STANIE PRACY tu nie wiem ile ustawic????

TEMPERATURA KOTŁA 58 stopni
Autor(ka): LEON
Data nadesłania:
  23.11.2009 12:00
Witam. jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy przy piecu Reto Duo firmy Weber Heiztechnik służe pomocą.
Autor(ka): piter
Data nadesłania:
  24.11.2009 17:56
Witam serdecznie od miesiaca posiadam piec na eko groszek firmy galmet 25 kw.posiadam sterownik exspert i bardzo prosze o pomoc w ustawieniu odpowiednich parametrow.Mam 40 stopni na piecu i spalam 25 kg.opalu na dobe.
Autor(ka): bolek
Data nadesłania:
  25.11.2009 10:09
nie wiem co sie dzieje z tym moim sterownikiem mam piec z podajnikiem ale czsami podajnik na okragło podaje więc palenisko jest zawalone pomimo ze wyłacze ze sieci i potem włacze i znowu podaje sterownik nazywa sie ognik a piec domino plus poradzcie mi co to moze byc za przyczyna moze ktos tez tak ma
Autor(ka): Bogdan
Data nadesłania:
  30.11.2009 17:45
Mam piec na eko groszek HEF 25kw.Dom 120 m2.Ocieplony .Palę eko groszkiem firmy ,,JARET,,Rocznie spalam 4 tony z tym że latem tylko do ciepłei wody.Moje parametry na piecu na okres zimy:czas podawania-17,czas postoju-42,czas podtrzymania-95,(U-4 <27>).Zgadzam się z tym że parametry na sterownku należy dopasowywać do każdego węgla -obserwować i sprawdzać ilość popiołu ,spieki żużlowe-i dostosowywać parametry.Na początku jest trudno ale z czasem można to opanować .Pozdrawiam.
Autor(ka): Bogdan
Data nadesłania:
  30.11.2009 17:50
Może ktoś zna dobrego ,solidnego producenta podajników ślimakowych do pieca na ekogroszek (HEF 25kw)?...Proszę o kontakt.
Autor(ka): kasmaj
Data nadesłania:
  02.12.2009 09:18
witam. Polecam palenie owsem - jest dużo tańszy, a spala się og nie wiele więcej niż węgla!! P.S. opalam pow.180m2
Autor(ka): cezar
Data nadesłania:
  09.12.2009 15:17
na alegro można kupic podajniki produkcji Pleszew ,zrobiłem metoda rzemiślnicza kopie tego urzadzenia działa bez problemów ,zamontowałem w dzwiczkach ,polecam ,pale miał ,trociny ,owies, i w nocy spokojnie śpie a jak piec to firmy Defro bardzo solidnie wykonane
Autor(ka): tegez
Data nadesłania:
  13.12.2009 10:36
czy ma ktoś piec na ekogroszek, firmy SEKO z Ełku? Jeśli tak to jak go ocenia.
Autor(ka): tegez
Data nadesłania:
  13.12.2009 11:57
Witaj kasmaj! Czy możesz napisać coś więcej na temat owsa? Jaki masz piec i ile na dobę on spala tego alternatywnego paliwa i ile kosztuje on za tone?
Autor(ka): suprun
Data nadesłania:
  13.12.2009 21:13
Mam problem z piecem na ekogroszek firmy SEKO.
Podajnik ślimakowy nie podaje węgla (groszku). Po zdemontowaniu stwierdziłem, że jest sporo miału, sunąłem miał i ślimak ruszył. Po zamontowaniu popracował chwilę i znowu STOP. Proszę pomóżcie, bo idą mrozy.
Autor(ka): tegez
Data nadesłania:
  16.12.2009 13:40
do suprun. byc moze moge ci pomoc, bo mialem bardzo podobny problem. lecz potrzebuje wiecej informacji a mianowicie czy blokowaniu towarzyszy zerwanie zawleczki? czy retorta jest obrotowa ? czy probowales odkrecic blaszke znajdujaca nad popielnikiem zamocowana na 2 srubki. po jej odkreceniu powinno wypasc sporo popiolu i odlokowac podajnik. srawdz tez kondensator przy silniku. daj znac czy pomoglo.
Autor(ka): Krzysiek
Data nadesłania:
  17.12.2009 08:49
Czy piece na ekogroszek macie podłączone do instalacji przez wymiennik ciepła?
Autor(ka): kalub
Data nadesłania:
  17.12.2009 13:09
Mam nowy piec defro duo eko 25 kw. nie mogę poradzić sobie z doborem parametrów właściwego spalania.Dom 180m Słabo spala. Temperatura na piecu 50 stopni.
Proszę o pomoc
Autor(ka): zibimac
Data nadesłania:
  20.12.2009 21:58
chcę kupić piec Elektrometu SOLO 20kw mam dom 180m nie ocieplony mam też gaz ziemny Jaki pic kupić?
Autor(ka): hygraulik
Data nadesłania:
  22.12.2009 10:12
Piec na ekogroszek DEFRO komforteko
Jak ustawić piec na ekogroszek ?

Piec na ekogroszek DEFRO komfort eko – ustawianie pieca na ekogroszek i parametry ustawienia sterownika

Przede wszystkim proszę przeczytać instrukcję obsługi .

http://www.defro.pl/index.php/serwis/instrukcje-obsugi.

http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf



NAJWAŻNIEJSZA jest tabela MOCY pieca !!! w zależności od ustawień czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa str. 14

Jak jedziemy samochodem wolno – wciskamy lekko pedał – mało paliwa w jednostce czasu.
Jak chcemy jechać szybciej wciskamy mocniej – więcej paliwa podajemy do silnika w jednostce czasu.


Tu tak samo.

Można ustawić max moc i mieć spokój – piec się na pewno wyrobi .Ale to jak wożenie 1 kg piasku ciężarówką...
Można ustawić małą moc i piec nie będzie się prawie wyłączał ciągle podając węgiel ale to i tak nie jest w stanie podnieść temperatury lub tylko na chwilę.
To tak jak z przeciążona ciężarówka z podjazdem pod stromą górkę...

Warto więc zacząć zimą od większej mocy i schodzić z mocą obserwując zachowanie pieca .
Daje to OSZCZĘDNOŚĆ PALIWA – to tak jak ekonomiczna jazda samochodem.

PARAMETRY PIECA

Dla domu dobrze ocieplonego około 200 m2 (ocieplona podłoga, ściany , dach ) zapotrzebowanie na moc przy zamkniętych oknach, drzwiach, firankach w oknach w ZALEŻNOŚCI od TEMPERATURY NA ZEWNĄTRZ. Węgiel o poprawnej kaloryczności. Jak zmiana parametrów pieca nie pomaga - kup małą ilość dobrej jakości węgla i sprawdź na nim.

TEMPERATURA na zewnatrz MOC
Od 10 do 5 C 14 kW
Od 5 do 0 C 17 kW
Od 0 do – 5 C 20 kW
Od –5 do – 10 C 23 kW
poniżej –10 C 25 kW

LATO – funkcja tryb letni tylko grzanie wody do 10 kW

POLECAM montaż zaworu trójdrożnego w instalacji CO do płynnej regulacji temperatury wody w CO ( niezależnie od temperatury zadanej samego pieca )
Zawór trójdrozny ustawiać na 2-4 ( 2 jak ciepło 3 zimą, 4 jak bardzo zimno na zewnatrz a w domu temperatura z ustawienia na 3 nie wystarcza)

Kotły na gaz, olej mają czujniki zewnętrzne i same odczytują sobie temperaturę i dobierają moc automatycznie.

Kotły na ekogroszek nie mają automatyki ze względu na rodzaj paliwa i konieczność podtrzymywania płomienia/ żaru w piecu.

Więc można kotłom na ekogroszek zadać moc 25 kW i się nie martwić. Jest to słuszne ale kosztuje większym zużyciem węgla gdy nie ma ZIMY i niskich temperatur. Jest wygodne i tylko trzeba sprawdzać czy jak jest ciepło to czy piec się nie przegrzewa, tzn. zadajemy 56 stopni C . Piec ją osiąga wyłącza się, inercja mocy powoduje że po wyłączeniu piec jeszcze nagrzewa się wyżej np. ponad 70 stopni.

Jak odczytywać MOC z tabeli ze strony 14:


http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf


Np. MOC około 20 kW

a)

Czas podawania paliwa 5 s
Czas przerwy podawania paliwa 20 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

b)

Czas podawania paliwa 10 s
Czas przerwy podawania paliwa 40 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

c)

Czas podawania paliwa 20 s
Czas przerwy podawania paliwa 80 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW


a)b) c) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/4;

Bo węgla podajemy mało ale mała przerwa jest lub węgla podajemy więcej ale większa przerwa jest i wychodzi ostatecznie na to samo.

Różnica jest w sposobie spalania paliwa i ilości popiołu. Sposób a) często a mało powoduje lepsze spalanie węgla – trochę mniej popiołu bo często podawany węgiel częściej rusza całym żarem w palniku retrotowym i lepiej go „napowietrza” co nie powoduje powstawania spieków popiołu.

Np. MOC około 14 kW

a)

Czas podawania paliwa 5 s
Czas przerwy podawania paliwa 30 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW

b)

Czas podawania paliwa 10 s
Czas przerwy podawania paliwa 60 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW


a)b) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/6

Inne moce można ustawić na podstawie tabeli.

Mamy jesień i temp 10 - ustaw moc np. 15 kW
Mamy zimę ustaw większą moc
Mamy lato na CWU wystarcza mała moc.

Zaoszczędzisz około 15 % węgla



Parametry ustawienia sterownika pieca:


Temperatura zadana CO : 52 do 60 . Najlepiej 55

Temperatura CWU
(należy wcisnąć przycisk WYJSCIE przez 5 s ) i ją ustawić na 42 ( jak mamy bojler na CWU z pieca )

Podawanie węgla 7 s
( jak bardzo zimno na zewnątrz to na 8 lub 9 ; jak ciepło na zewnatrz to 6 , 5 itp. )

Przerwa podawania 30 s

( stosunek jest 7/30 co daje około 1 do 4; co daje moc około 21 kW bo obecnie mamy ujemne temperatury)


Temperatura załączenia pomp CO i CWU 40

Histereza CO 2

Histereza CWU 3

Pompa CWU załączyć
( jak grzeje Ciepłą Wodę Użytkową i ma zamocowany czujnik temperatury w bojlerze ).

Stała pompa CO załączyć.
Wtedy praca pieca jest wymuszana zadanymi temperaturami na piecu. Jak brak stałej pompy CO to pracę pieca wymusza w pierwszej kolejności BOILER na CWU i piec chodzi aż nagrzeje się CWU i może wtedy przekraczać zadane temp pieca w trybie CO.

Nadmuch nie na max ,
przesłona na wentylatorze otwarta na MAX. Płomień ma być intensywny jasnożółty ale nie za silny bo ciepło wtedy ucieka kominem... Wentylator zatem gdzieś lekko nad środkowymi ustawieniami

Przerwa przedmuchu 15 minut
( jak dłuższa to węgiel gaśnie i tworzy niespalony popiół a jak często jest podawany świeży przedmuch to węgiel się spala i mniej popiołu jest ).
Ponadto po załaczeniu piec jest gotowy do pracy bo ma żar. W przeciwnym razie musi się rozpalić z małej ilości przygasłego żaru a to zajmuje czas.

Czopuch otwarty na MAX , regulacje robić wentylatorem. Wtedy piec się aż tak nie zapycha pyłem.
Piec czyścić , ściagając pył z popiołu z półek raz na miesiąc. Kolejne 5% oszczednosci. Czysty piec lepiej odbiera ciepło

Parametry pieca i sterownika są poprawnie nastawione gdy piec , np. 15 minut uzyskuje zadaną temperaturę po załączeniu i ma np. 15-45 minut przerwy, tzn po wyłączeniu przy zadanej temperaturze jeszcze narasta przez jakiś czas a potem maleje aż do temp załączenia.
I cykl się powtarza. Im wiekszy zapas mocy tym dłuższa przerwa. Ale jak za duży to piec się przegrzewa i niszczy. Jak zadajemy 55 to przy tej powinien sie wyłaczyć i dojśc z rozpedu kilka stopni wyżej do np 60

Piec najbardziej jest obciażony rano po zimenj nocy zimą. Warto wtedy patrzeć w kotłowni jak zachowuje się piec.
Najlepiej założyć na kaloryfery regulatory danfoss. Ustawić je na prawie 3 Zaoszczędzisz kolejne 10 % węgla.
Podłogówki z CO z regulacją danfoss mam ustawione na 2 ( letnie dla dłoni , ciepłe dla stóp ). Jak ktoś robi z nich kaloryfer to niech się nie dziwi ilością zużytego wegla.
Regulatory pokojowe nie polecam!!! Taniej na każdym kaloryferze DANFOSS

Efekt 3 tony wegla sezon ziomowy.
Latem zasobnik wegla na CWU : 2 miesiące
Autor(ka): bercik
Data nadesłania:
  29.12.2009 18:21
Witam,szukam porady fachowca. Mam piec na ekogroszek z Pleszewa typ:K-RET 19 KW i nie moge zagrzac pieca do temp.60stopni(tak mam ustawione)a wode do 55 stopni.Piec praktycznie sie nie wyłacza a po nocy to nawet wypycha zar z poleniska i wygasza pieec.Do ogrzania mam stary poniemiecki budynek czesciowo ocieplony, a pomieszczenia wysokie na 3 metry.W sumie do ogrzania byłoby ok.130m2,grzejnikami dwupanelowe o długosci:2m, 1,60m, 1,80m, 1,40m, 1,40m oraz jednopanelowe:24cm i 40cm.Czy to mozliwe ze ten piec jest za moly do ogrzania tego co mamy?
Autor(ka): Piotr
Data nadesłania:
  31.12.2009 15:07
Rozważałem, liczyłem, chodziłem po sklepach całe lato przed zakupem pieca na ekogroszek albo zwykłego górno lub dolno paleniowego, przez 20 lat używałem zwykłego pieca żeliwnego tkz. śmieciucha na przemian z kotłem gazowym (z przewagą na ten pierwszy, ceny gazu zbyt wysokie), i w końcu wybrałem piec z ......... nie ważna marka, ale zwykły bez jakichkolwiek dodatków, sam w domu zainstalowałem mu dmuchawę, sterownik, ruchomy ruszt dodatkowy ( w oryginale jest wodny), wszystko oparte na podglądzie pieców tej samej marki ale z wszystkimi bajerami w pobliskiej castoramie. Efekt: za piec zapłaciłem 2 tyś. zł za dmuchawę, sterownik, czujniki, pracę spawacza kolegi itd. 1 tyś zł. łącznie 3 tyś zł. Piec 16 kw ogrzewa dom średnio ocieplony o pow. 170 metrów. Palę czym chcę, pierwszy sezon zaczynam groszkiem (zwykły groszek cena ok 550 zł / tona), przy temp. zewn ok -5 spalanie nie przekroczyło 35 kg na dzień(dobę), w domu temp. 23 stopnie non stop, o 22 zarzucam groszek i o 6 rano jest jeszcze sporo żaru do następnej rozpałki.Obsługa 2 razy w tygodniu popiół i raz na miesiąc kanały w piecu. Więc kazdy kto potrafi liczyć niech powie czy te retortowce są aż tak rewelacyjne żeby płacić za nie po 10 tyś zł. i palić w nich w sumie tylko ekogroszkiem którego cena jest obalająca każdego kto zadzwoni na składnicę ? (tak od siebie to wiem że wystarczy zmiana w składzie ekogroszku i w kotłowni a konkretnie przy sterowniku spędzimy sporo godzin aby spalanie było oszczędne)
Autor(ka): rossati
Data nadesłania:
  03.01.2010 01:20
przeczytałem co nieco
I JESTEM ZASKOCZONY !!!!
MAM PIEC 4 ROK GIELNIAK 25 KW 240 METR MAM DO OGRZEWANIA ,
ZASKOCZONY JESTEM TYMI USTAWIENIAMI fakt na poczatku ruznie ustawiałem oale od 4 lat mam jedno ustawienie 10 sekuun podaje wegiel 28-30 przedmuch i tak mam stale niezeleznie od wegla podaje - 26 30 bo do dzisiaj niewiem jak jest lepiej hehe, ndmuch mam ustawiony na 30 % osłona wentylatora i 70 % zaslonieta ,mam tylko jeden proble z zasza stosowałem wszystkiego zwiekszałem wiatr na wskutek czego niestety wegla wychodziło conajmniej 25% wiecej bo ciepło było wydmuchiwane przez komin sadzy było troche mnie ale nie takim kosztem wiec raz w tygodniu musze czyscic piec ,
obecnie jakbym kupował piec to bym kupił nie 25 kw tylko conajmniej 35 lub 40
piec zadziej by sie załaczał szybciel by sie nagrzewał zasobnik bi mi starczał nie na 4 dni tylko na tydzien i niewątpliwie bym miał mniejsze straty na kominie
Autor(ka): zakłopaotana
Data nadesłania:
  06.01.2010 00:30
do autora tektu p. hygraulik
Data nadesłania:
22.12.2009 10:12 Witam pana serdecznie,
czytałam ostatnio pana artykuł na stronie-http://www.info-ogrzewanie.pl z
dn.22.12.09.dotyczący piecy co.na eco-groszek.
był napisany w pełni profesjonalnie,przejrzyscie i
"niemal"zrozumiale...pisze niemal poniewaz nie wszystko udało mi sie załapać...ale i tak
skorzystałam na przeczytaniu pana wypowiedzi bardziej niz na wszystkich inny
pozostałych...
sama tez mam piec na eco.od 2 miesięcy 35 kw.tilgner z pleszewa...instrukcji
nie zrozumiałam prawie wcale...a człowiek -serwisant-powiedział tyle co
nic...hydraulik który konstruował kotłownie...cholera wie czy zrobił to
dobrze..słowem sama nie wiem co robić!?wprawdzie pana wypowiedz bardzo mi
pomogła..ale i tak jest sporo pytań i watpliwosci...piec grzeje"tak sobie" z 20*C max
...a do tego spala jak smok...ok 75-100 kg.na dobe!!... a mam dom
220m,nowo ocieplony-dach,okna,elewacja 10,grzejniki(16szt).Ech...wiem ze taki fachowiec ma pewnie
sporo pracy...i sporo na głowie!ale gdyby zechciał pan poswiecić mi klka
min.rozmowy telef.tak byłoby łatwiej i szybciej...oczywiście na mój koszt(jak
tylko pan zadzwoni ,oddzwonie do pana)nie chciałabym narazac pana na
dodatkowe koszty...Byłabym panu bardzo wdzięczna!załączam pozdrowienia i
zyczenia sukcesów w nowym roku...kasia kulik...tel.608 349 111
Autor(ka): agnes
Data nadesłania:
  06.01.2010 16:33
Prosze o rade jak ustawic parametry na piecu na eko-groszek z podajnikiem.Mam do ogrzania 330m kw w tym 230m kw to ogrzewanie podlogowe.Ja do tej pory na sezon spalałam 12ton eko-groszku.Prosze o pomoc bo zbankrutuje.
Autor(ka): markus
Data nadesłania:
  13.01.2010 22:05
Dom który zużywa na dobę 60kWh (216MJ) kosztuje:
Wartość opałowa (dla niektórych występują znaczne odchyłki np. ekogroszek zaleznie od kopalni 31MJ albo 25MJ)
W nawiasie podałem sprawność kotła.
kondensat GZ50 - 34MJ/m3 - 37,40MJ (110%) - 1,71zł/m3 - 9,88zł/dobę
zwykły GZ50 - 34MJ/m3 - 32,30MJ (95%) - 1,71zł/m3 - 11,44zł/dobę
retort ekogroszek - 29MJ/kg - 18,85MJ (80%) - 0,7zł/kg - 6,52zł/dobę
retort pellet - 18MJ/kg - 11,70MJ (80%) - 0,8zł/kg - 12,00zł/dobę (!!!)
prąd I taryfa - 3,6MJ - 3,56MJ (99%) - 0,55zł/kWh - 33,30zł/dobę
prąd II taryfa - 3,6MJ - 3,56MJ (99%) - 0,29zł/kWh - 17,58zł/dobę

Myślę że to wystarczy aby nie bawić się w wynalazki typu kocioł retortowy na pellety
Dziękuję
Autor(ka): olek
Data nadesłania:
  14.01.2010 18:11
Gdybym miał do wyboru gaz ziemny a kocioł na eko-groszek który zresztą urzytkuję, wybrał bym na gaz. Koszt ekploatacji kotła gazowego kondensacyjnego jest BARDZO zbliżony do kosztu eksploatacji kotła na eko-groszek. Do tego nie ma tego całego bałaganu z tym związanego, osobnego pomieszczenia do składowania, popiołu , brudu, kosztów transportu węgla itd. Niestety w mojej okilicy niema gazu ziemnego , więc nie miałem zbyt dużego wyboru wyboru.
Autor(ka): Miodzio
Data nadesłania:
  15.01.2010 13:08
mam piec 12kW GALMET domek 95m2 moje ustawienia 7s podawanie, 21s przerwa miedzy podawaniami, min. obroty dmuchawy 18%, max obroty 40%.Piec w mrozach -18st.C przepala 25kg ekogroszku. cały sęk w ziarnistości ekogroszku. im ziarnistość większ tym większy czas potrzebny na spalenie całkowite porcji!!!
chetnie poczytam o rezultatach innych posiadaczy.
pozdrawiam
Autor(ka): putin
Data nadesłania:
  17.01.2010 12:47
markus widzę,że zebrałeś kilka informacji ale na 100%nie jesteś inżynierem np. Energetyce Cieplnej i dajesz się oszukiwać marketingowcom oszczędności uzyskane z kondensacji pary wodnej sięganją 2-3% sprawności kotła czyli rzeczywista sprawność 97-98% oszczędność musi zostać jednak okupiona drogim zasobnikiem ze stali kwasoodpornej, jak również koniecznością stosowania wentylatora Ludzie nie dajcie się oszukiwać! 110% to "niewłaściwy wirtualny" sposób obrazowania sprawności przez marketingowców!!!
Autor(ka): jura
Data nadesłania:
  17.01.2010 18:15
Ponawiam pytanie do kasmaj z dnia 2 12 2009.piszesz o paleniu owsem, ile to paliwo kosztuje i do jakiego pieca co. powinien być zastosowany?
Ile spala tego paliwa dziennie?
Autor(ka): Jan.
Data nadesłania:
  21.01.2010 21:16
Kupilem piec eko-tech Staporkow 22kw i zaden sposob nie moge zblizyc sie do 30kg na dobe .Nastawy;podawanie 13s,przerwa podawania47s,histerezaCo-2st,nadmuch 1 z80% przyslonieciem.Teperatura zadana 56stopni.Zuzycie wegla przez 5gdz.13kg.jak to sie ma do 30kg .Prosze moze ktos mi to wyjasni.
Autor(ka): piotr
Data nadesłania:
  23.01.2010 12:20
hydraulik, jakbyś ustawił piecu 35kw? ekogroszek, pow.ok.300m2, 3 kontygnacje wysokość max podawania 12m?
Ja mam własne spostrzeżenia ale chętnie zasięgnę fachowej porady
Autor(ka): purrdel
Data nadesłania:
  24.01.2010 13:52
Proszę o pomoc. Mam mieszkanie o metrażu 60m kw, i myślę o piecu z podajnikiem. Jedyną obawą jaką mam jest to, czy piec ten odprowadza dużo ciepła do komina ponieważ, jest to budynek stary i nie mieszkam w nim sam (mam obawy o ilość sadzy odprowadzanej do komina i temperatury na wylocie pieca). Czy ma on wyższą temperaturę od tradycyjnego pieca? Proszę o informacje.
Autor(ka): adams
Data nadesłania:
  25.01.2010 12:04
bardzo duzo odprowadza ciepła ja mam 25 kw mieszkanie 200metr i wychodzi mi 1,5 tony
na miesiac a problem tkwi własnie w kominie bo komin jest za cieply według mnie kominem ucieka kazdym 40% energi
byłem ran na dachu to było cieplej koło komina jak w mieszkaniu .che załozyc teraz za piecem wymiennik spalinowy taki jak zakładaja do kominków zawsze troszke wychwyci cipła z spalin

obecnie jakbym kupował piec to bym kupil nie 25 kw tylko 50
gdyz o połowe zadziej by sie załaczał a co zatym idzie komin by był o połowe zimniejszy.
tak własnie dziela piec gazowy kondesacyjny bynajmniej podobnie z oparów spalin jeszcze pobiera ciepło,
nieraz mysle ze producenci sa zmuwieni z kopalniami bo naprawde 40 % ucieka kominem

DLA PRZEDMUWCY
kup piec min 25 kw zadziej bedziesz do niego zaglodał raz wtygodniu a nie co 3 dni jak ja zadzieł bedziesz go słyszał bo szypciej bedzie nagrzewał wode
Autor(ka): wrf
Data nadesłania:
  25.01.2010 12:09
pamietaj otym ze dokoła domu bedziesz miał sadze i w kotłowni jeszcze wiecej sadzy
one sa bezdymne wiec ten dym pozostaje w mieszkaniu w postaci sadzy a w noramlny piecy wiekszosc ucieka dymem
Autor(ka): JONAIK
Data nadesłania:
  27.01.2010 00:46
LEON - podziel się swoją wiedzą odnośnie kotła Weber RETO DUO ze sterownikiem fuzzy logic.
Autor(ka): Radi
Data nadesłania:
  27.01.2010 23:06
jak ustawic piec zebiec 19 kw za dużo mi pożera ekogroszku prosze o komentarz
Autor(ka): GREGOR
Data nadesłania:
  28.01.2010 18:48
Jestem zainteresowany kupnem pieca dla domu jednorodzinnego 120m2. Który z pieców Państwo polecacie - HEF czy Żywiec lub może inny?
Autor(ka): olboz
Data nadesłania:
  04.02.2010 18:35
ja polecam Hef-a innych nie znam , ale powiem że uzywam go 4-lata i zero problemów, dom 240m - 6ton na rok( a i mam jeszcze stare grzejniki)
Autor(ka): Paweł
Data nadesłania:
  07.02.2010 08:16
Proszę o opinię nt. pieców UNIKessel
Autor(ka): Andrzej
Data nadesłania:
  07.02.2010 20:27
Olboz, jakiej mocy masz tego Hef-a? Ja mam dom o tej samej powierzchni i Twoje osiągnięcia (6 ton) są zadawalające
Autor(ka): Irena
Data nadesłania:
  11.02.2010 11:38
Witam , jestem zaiteresowana , piecem z podajnkiem, do którego wkłada sie opał raz na dobę, i z wygaszaczem w razie braku prądu, problem w tym iż trudno zdecydować się na konkretny piec, ponieważ na rynku pojawiają sie wciąż nowości. Obecnie mam kominek z płaszczem wodnym, i jestem zadowolona tylko w chwili braku prądu trzeba wybierać z kominka niedopalone polana, a jeszcze gorzej jak nikogo nie ma na ten czas w domu. Proszę o pomoc tzn, inforację jaki byłby najlepszy piec i spełniałby nasze wymogi,dom ma 130m2, jest dobrze docieplony, a jeszcze mam pytanie, czy musi byc dodatkowo komin murowany , czy tez można odprowadzić rurą żelbetową ponad dach? oczekuję odpowiedzi , pozdrawiam Irena Fiedorek
Autor(ka): Miedziak
Data nadesłania:
  12.02.2010 14:41
Witam! Mam problem i prosze o pomoc. Mam piec retortowy Janstal retortowy z podajnikiem tłokowym, moc 19kW. Otoz wydaje mi sie, ze ten piec pali strasznie duzo ekogroszku! I probowalem juz roznych ustawien. Pali 50kg na dobe, mieszkanie 100mkw, groszek wysokoenergetyczny. Parametry nastawu: czas podawania w trybie podtrzymania 7minut, temp pieca 55, krotnosc 7, czas przedmuchu 20sekund, dmuchawa bieg 8, co ile przedmuch 8 minut. Bardzo prosze o pomoc. Sam juz nie wiem jak to zrobic, zaden z "fachowcow" nie potrafi mi pomoc. Prosze o odpowiedz na mejla albo tutaj! Dziekuje!
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  14.02.2010 17:12
ojej ,zmień tą krotność ja mam krotnośc 2 i jest okej
Autor(ka): marian
Data nadesłania:
  27.02.2010 17:32
mam piec HEF 20 KW od siedmiu lat i tylko raz zerwał mi się klin na ślimaku. jestem bardzo zadowolony i polecam wszystkim.
Autor(ka): lukasz
Data nadesłania:
  01.03.2010 21:26
Mam zamiar kupic piec eko-kwp 15kw z firmy elektromet czzy ktos moze ma takowy i moze cos wiecej powiedziec o jego pracy i wydajnosci moj domek to pow 120m
Autor(ka): marcinowaty
Data nadesłania:
  07.03.2010 15:10
Nie wiem co Wy ludzie macie za beznadziejne piece że twierdzicie że są awaryjne i nieekonomiczne. Ja grzeje piecem z Pleszewa od jesieni 2007 Dom 200mkw ogrzewam ok 170mkw, ocieplony steropianem 5cm z trzech stron przez dziurawą kuchnie podejrzewam że ucieka mi ok 500kg węgla w powietrze. Temp w domu 24-25 stopni prawie wszędzie(w kuchni 2-3 mniej).Piec grzeje cały rok, latem ogrzewam wodę (180kg groszku na dwa miesiace). Zużywam ok 4 ton groszku do tego ok 2m3 mielonych gałęzi i ok 1-2 m3 drewna na rok -DODATKOWE PALENISKO TO DOBRA RZECZ.Temp na piecu mam w zależności od potrzebv latem 46 stopni, zimą ok 50 w czasie największych mrozów po kilku dniach doszedłem do 63.
Ktos powie że za mało ale jakbym miał utrzymywać te 55=-60 jak to wszędzie podają to nadmiar ciepła pójdzie w komin czyli pewnie koło 1000zł rocznie (wujek grzeje tak jak w instrukcji i na mniejszy lepiej ocieplony domek zużywa prawie 2x wiecej opału. czyli jak mi piec padnie po 6 latach to i tak zaoszczedzę na nowy, a jakoś nie wierzę żeby tylko 6 lat wytrzymał, paliłem utrzymując mozliwie najnizszą temp w piecu miałowym gdzie sa żrące skropliny i wytrzymał 10 lat a wymienić musiałem dlatego że idioci którzy montowali mi ogrzewanie gazowe postawili mi piec miałowy bezpośrednio na podłodze w piwnicy gdzie niestety pod kazdym połozonym przedmiocie zbiera sie wilgoć i praktycznie po 1,5 roku odpadł cały dół, w innych miejscach żadnej korozji nie było.Tyle o moich spostrzeżeniach. Jak ktoś chce numer do producenta, bardzo pomocnego zresztą (jak mi przestała działać dmuchawa to o godz 21- sam był gdzieś montować piec w kraju- powiedził mi gdzie mam sie udać do firmy w której zaopatruje się w osprzęt do pieców, gdzie właściciel podłaczył mi kabelek który sie poluzował i nie musiałem marznąć w nocy. Węgiel kupuje luzem od kilku lat w jednym miejcu i jeszcze nigdy sie nie zawiodłem mimo iż ten co mi montował piec twierdził że dziwny ten groszek i wyglada jak "odsiewka" z miału a wtym roku był jakby lepszej jakości niż w poprzednich latach (czas palenia wydłuzył sie z 7-8 do 11-12 dni) jak ktos mieszka w okolicy Kalisza Ostrowa moge podać namiary, kiedys musiałem ogrzewać przez miesiąc w październiku gazem jak remontowałem piec miałowy to przy oszczędzaniu wyszło 400zł teraz przy groszku wychodzi mi średnio koło 300zł na miesiąc przez te 8 m-cy kiedy ogrzewam dom.
Kominek fajna sprawa -tylko jak dla mnie raz w tygodniu, albo jak ktos nie ma co robić.
fsowarszawaMAUPApoczta.fm
Autor(ka): jolka1
Data nadesłania:
  08.03.2010 19:23
Ja mam piec Buderusa Funke KW o mocy 15 kw. Już drugą zimę palę i nie mogę ustawić go jak należy. Za dużo węgla i popiołu. Nie wiem co zmienić, proszę o radę. Od września palę i 6 tona idzie.Na piecu mam 55 stopni niżej sie nie da zejść
Autor(ka): grzegorz40
Data nadesłania:
  14.03.2010 19:56
Pytanie do marcinowatego:

mam taki sam metraż domu i chciałbym wiedzieć jakiej firmy i jaki duży ma pan piec (ile Kw), gdzie pan kupuje ten węgiel? jestem z okolic Ostrowa Wlkp
Autor(ka): MARIUSZ
Data nadesłania:
  15.03.2010 22:39
witam serdecznie.Niecierpie zimy i lubie cieplo,ale gdy go niema to lubie siedziec w cieplym domu,lecz nigdy zima nie mialem cieplo,poniewaz dopiero w tym roku docieplilem sciany styropianem 10 cm i wymienilem okna,lecz jeszcze pozostalo mi kupic piec,bo mam zabytkowy do kturego musze podrzucac wegla co 5 godzin.Problem jest w tym ze nie wiem jaki kupic na gaz czy na eco groszek.Czy moze ktos mi dobrze poradzic?
Autor(ka): www.ziarenko.net
Data nadesłania:
  26.04.2010 19:57
właśnie pieca szukam do domu i to opracowanie a w szczególności komentarze pod tekstem pomagają
Autor(ka): greg
Data nadesłania:
  17.05.2010 03:45
potrzebóje rady !!! Posiadam piec zebiec kwk 16kw zastanawiam sie czy dałoby rade przerobić ten piec ( zamontować mu podajnik ślimakowy ).
podajnik chciałbym zamontować pod ruszta wodne .Pod piec bym dorobił dodatkową komore na podajnik . piec musiałbym podnieść jakieś 50cm .
dodam że nie chciałbym naruszać konstrukcji bocznej pieca . wrazie braku groszku bym mógł palić normalnie jak w piecu kwk .Chciałbym wiedzieć co myślicie o tym i czy by to wypaliło ?
przepraszam zę zamieszczam to tu ale nie wiem gdzie szukać podpowiedzi .Dziekuje za wszystkie komentarze
Autor(ka): gregorek1378
Data nadesłania:
  17.05.2010 19:34
Witam serdecznie wszystkich!!!
Kupiłem niedawno piec marki DEFRO DUO 25KW jeszcze go nie podłączyłem i nic nie moge na temat tego produktu powiedzieć ale wygląda na dosyć solidny.Mam pytanie czy ktoś już posiada taki piecyk i może sie podzielić swoimi doświadczeniami na temat eksploatacji opału itd.pozdrawiam!
Autor(ka): iędruś
Data nadesłania:
  17.05.2010 21:15
Mam zamiar kupić piec na eko i połączyć go z kominkiem z plaszczem wodnym. Czy jest to uzasadnione ekonomicznie
Autor(ka): oberwator
Data nadesłania:
  18.05.2010 17:31
Ten tekst pochodzi z 2006 roku i jest nieaktualny ekonomicznie.Wzrost cen ekogroszku (b. znaczny) i wzrost (mniejszy) cen gazu spowodował zmianę relacji ekonomicznych.Lepszą inwestycją jest piec gazowy lub miałowy.
Autor(ka): pawel
Data nadesłania:
  22.06.2010 10:47
Witam. Kto użytkuje piec z f-my SŁAWEX KW-P 25kW? gg 2500140. Z góry dziękuje za kontakt.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  20.07.2010 22:26
Jak to się czyta ,to kto ma rację, może odpowiedzą producenci pieców
Autor(ka): dudi
Data nadesłania:
  09.08.2010 20:17
mam pytanie czy ktos z Was ma piec firmy reco z Cieszyna i jak on sie zachowuje?
Autor(ka): maniek
Data nadesłania:
  13.09.2010 00:56
witam, potrzebuje opinii o piecach torus na ekogroszek,nie widzałem na forum żadnych informacji na ich temat. czy ktoś może użytkuje piec tej firmy?
Autor(ka): bara-bara
Data nadesłania:
  17.09.2010 16:33
proszę o podanie najlepszego sposobu na rozpalanie kotła na eko-groszek
Autor(ka): darek7752
Data nadesłania:
  17.09.2010 21:41
jak ustawić piec fokus 25 często zapala się w podajniku
Autor(ka): fuhmen
Data nadesłania:
  28.09.2010 23:06
do rozpalania podpałka od grilla, olej napędowy...
Autor(ka): cit
Data nadesłania:
  29.09.2010 13:35
witam normalnie glowa boli od tego wszystkiego mam tez problem eko groszek czy gaz dom 170m ocieplonie12 podlogowka 60m czym to ogrzac tona groszku okolo 800zl praca przy tym wszystkim czy moze gaz o ile drozszy moze byc
Autor(ka): victor6
Data nadesłania:
  29.09.2010 22:11
Do cit
Obecnie jestem w trakcie zmiany pieca na ekogroszek,mam nadzieję że to co mi mówią się sprawdzi. Chata 150m2. Mam na tą chwilę ogrzewanie gazowe i kominek makroterma. kominek jest super, tylko przy ciągłym paleniu z salonu robi się kotłownia i to wstawanie w nocy. Teraz dane odnośnie gazu: W lutym 2010 od 1 do 28 włączyłem tylko gaz zużycie za ten okres miałem 278m3 rachunek 2560. Nie liczę tu kosztu dzieżawy butli. To był skrajny rachunek, chatę mam 3 lata i przy grzaniu kominkiem, a po zagaszeniu zapalał sie gaz w nocy rachunki też przychodziły od 500 do 1100. Szczerze bardzo nie polecam gazu, chyba, że jakiś kocioł za kupę kasy co to niby nic nie zużywa. mój kosztował tylko 3000. Pozdrawiam
Autor(ka): ANTYGROSZEK
Data nadesłania:
  30.09.2010 14:04
nie zmieniaj gazu na ekogroszek! w rozliczeniu wyjdzie ci przy obecnych cenach dobrego groszku bardzo podobnie do gazu a się natargasz, naczyścisz pieca, nawyrzucasz popiołu. No chyba że jesteś masochistą, to zmień. Ja mam piec ekogroszek i nie wychodzi mniej niż worek 25 kg na dobę na dom 150 m2 a jak ktoś mówi że mu mniej na taki metraż pali to ściemnia albo jest producentem kotła! Worek kosztuje około 20 zł nawet do 25 za dobry, to sobie policzcie ile to wychodzi. Ja nie mam gazu we wsi i to jest mój problem. Ale nigdy bym nie zamienił gazu w ekogroszek!!!!! Sąsiad ma kocioł szufladowy i ma lepsze oszczędności na miale.
Autor(ka): ula
Data nadesłania:
  04.10.2010 11:58
jak ustawić sterownik bo często zapala się w podajniku
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  04.10.2010 12:21
Polecam zapoznać się z poradami fachowców i użytkowników zamieszczonych na naszym forum:http://forum.info-ogrzewanie.pl
Autor(ka): ula
Data nadesłania:
  05.10.2010 09:22
czytam forum ale nic mi nie pasuje piec fokus25 sterownik multi ster moje ustawienia obecnie to 57st.podajnik 2/22 podtrzymanie 20/10 histereza 1,0 limit obrotów dmuchawy 100% MÓJ PROBLEM TO CZĘSTO ZAPALA SIĘ W PODAJNIKU NA PODDASZU CZUĆ DYMEM KOMIN MOKRY proszę o pomoc co przestawić
Autor(ka): wojtas
Data nadesłania:
  06.10.2010 13:06
Cześ Ula spróbuj przestawić parametry pododawania paliwa gdyż z tego co piszesz to po prostu masz za małe podawanie paliwa co powoduje cofanie się ognia do zasobnika. Poszukaj komentarzy i parametrów jakie podaje powyżej " HYDRAULIK " bo pisze mądrze z parametrami nastawienia pieca gdyż też dochodziłem tego metodą prób i błędów oraz obserwowaniem paleniska podczas palenia no i nastawiłem, ale pamiętaj jak piszą w instrukcji zauważalne efekty przestawienia pieca są widoczne po ok. 30 min. pracy. Pozdrawiam i napisz na forum jakie osiągnęłaś efekty
Autor(ka): artur
Data nadesłania:
  14.10.2010 20:38
Witam. Posiadam pioec eko-tech ze sterownikiemst-37. Pewnej nocy piec byl wylaczony ,ale kabel byl w kontakcie. Nagle uruchomil sie slimak i gdy tylko włoze kabel do kontaktu zaczyna prcowac. Czy to sterownik
Autor(ka): ula
Data nadesłania:
  18.10.2010 08:34
Dzięki za porade jeszcze próbuje ustawień (jest coraz lepiej)POZDRAWIAM
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  20.10.2010 12:02
Witam, ja palę 20sto kW piecykiem z Żywca, domek 125m^2, eko "JARET+" w zeszłym roku (dom bez docieplenia) spaliłem ok.4t, z tym, że bawiłem się zaworami (na noc i w czasie pracy zawory mocno przykręcone) temp. w domu ok. 20 do max 21 st. dodatkowo posiadam kominek w którym podpalałem sobie. Czy 4t to dobry wynik?
Pozdrawiam Grzesiek
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  22.10.2010 19:02
bzdury!!!! nie ma kotłów weglowych o sprawnosci prawie 90%, wiem bo siedze w tym juz dobrych kilkanascie lat!! chwyt marketingowy i tyle. najlepsze kotly jakie widzialem to Heiztechnik
Autor(ka): misiaczek
Data nadesłania:
  24.10.2010 21:54
poradzcie mi jak dobrze ustawic kociol ecotech carbon staporkow 18 kw
Autor(ka): marecki
Data nadesłania:
  27.10.2010 22:05
czy ktos użytkuje kocioł eko perfekt firmy lazar? 23kW automat,po wybraniu opcji fuzzy logic , temp na piecu 60 stopni zużywa 50kg groszku na dobe, powierzchnia 200 m.kw. Czy to nie za dużo ?
Autor(ka): pawlak
Data nadesłania:
  01.11.2010 21:48
ja mam kociol eko perfekt lazara. ze sterownikiem a3000d i nie umiem ustawic tego sterownika poniewaz nie mam podlaczonych czujnikow i narazie ich nie bede mial a musze ustawic piec recznie na zime prosze napiszcie mi jak. podaje swoj email: [email protected]
Autor(ka): dbass
Data nadesłania:
  07.11.2010 20:05
Do Antygroszek. Albo nie potrafisz ustawić pieca albo masz przewymiarowany piec. Mam ten sam metraż domu 150m2 i przez cały październik spaliłem 378kg groszku co daje średnio dziennie nie całe 13kg wraz z ciepłą wodą z cyrkulacją 24/h. Temp. w domu 22C łazienki 23. A 25kg to mi spala jak jest na dworze -2do -10. Chyba że masz słabe ocieplenie domu to może łyka Ci 25kg teraz.
Autor(ka): jolka
Data nadesłania:
  10.11.2010 11:18
mam piec na ekogroszel Haitz, jest bardzo wygodny tylko teraz nie wiem co mam zrobić jak wsypuję do podajnika to po spaleniu w szufladce na popiół jest niespalony węgiel czyli nie ma popiołu tylko czrny węgiel coś nie tak ...
Autor(ka): Miki
Data nadesłania:
  11.11.2010 21:50
Witam. Czy posiada ktoś kocioł AGRO-ECO firmy SAS??? Dam go posiadam - chciałbym wymienić doświadczenia. Pozdrawiam. Mail: [email protected]
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  11.11.2010 23:58
Potrzebuje pomocy przy ustawieniu pieca firmy metelteres 25 kw elektronika expert prosze o poradę na maila [email protected]
Autor(ka): ZWIER
Data nadesłania:
  14.11.2010 14:03
mam piec 25kw EKOCENTR NIE MOGĘ USTAWIĆ PARAMETRÓW PROSZĘ O RADĘ
Autor(ka): wici3k
Data nadesłania:
  15.11.2010 21:00
Proszę o pomoc w ustawieniu pieca na eco groszek 25 kw podajnik tłokowy Pleszew Gielniak sterownik elektro- miz ognik
Autor(ka): X
Data nadesłania:
  17.11.2010 11:31
Witam serdecznie!
Bardzo proszę o kontakt osób które mają problem z ustawieniem sterownika o telefon do serwisu z całą pewnością poradzą ponieważ produkt firmy jest reklamą lub antyreklamą!
Autor(ka): Jola
Data nadesłania:
  21.11.2010 20:24
witam.Czy posiada ktos kocioł Galmet12kw czy w czasie podtrzymania powinna się choć z raz włączyć się sama dmuchawa bez podawania paliwa proszę powiedzcie
Autor(ka): szakal
Data nadesłania:
  23.11.2010 13:46
Zacina mi się ślimak w piecu na ekogroszek mam już go 3 lata i nie było problemu. Słyszałem że trzeba wymienić kondensator to pomoże i przeczyścić jak to niektórzy mówią tunelik za wentylatorem ale nie mam pojęcia jak. Zawsze czyściłem piec ale o tym tuneliku nic mi nie wiadomo, może jest on zapchany i ślimak nie daje rady już go podawać. Proszę o pomoc bo zbliża się zima i nie chcę zostać z niesprawnym piecem
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  30.11.2010 22:41
Witam.mam piec futura econo mini i mam problem z jego ustawieniem a mianowicie spala mi dużo ekogroszku.dom 140m kw, ocieplony 15 cm.może ma ktoś taki piec to bardzo proszę o pomoc
Autor(ka): wojnoś
Data nadesłania:
  03.12.2010 19:34
Witam serdecznie!Jestem posiadaczem pieca na eko groszek firmy dragon z Pleszewa sterownik Kom-ster mam problem z ustawieniem spalania.Czy ktoś posiada podobny i jest w stanie pomóc??
Autor(ka): sławcio
Data nadesłania:
  07.12.2010 08:35
posiadam piec elektrometa 25 kw po dwóch latach użytkowania pękł ślimak w podajniku koszt 240 zł .prawdopodobnie od przeciążenia przy końcu slimaka działają duże śiły .na servis czeka się kilka dni. nara
Autor(ka): Krzyś
Data nadesłania:
  08.12.2010 10:15
proszę o informacje na temat pieca 23,3 kW z firmy KIELAR, jak czyścić bo mi źle się pali eco-groszek, poprostu wygasa ogień.
Autor(ka): borkokrz
Data nadesłania:
  09.12.2010 15:48
pytanie głównie do hygraulika, choć może i inni będą się orientować - czy jeśli zmienia się czas podawania dla zmieniającej się temp zewn., powinno się również zmieniać ilość powietrza ?
Autor(ka): wygraniec
Data nadesłania:
  20.12.2010 15:19
LUDZISKA ja mam mieszkanie w bloku 90m o ogrzewam gazem stare budownictwo i średnio wychodzi mi 3 tyś zł na sezon to za ile wy chcecie ogrzać takie wielkie landary jak się ma wygodę to trzeba za nią płacić TAŃSZE ogrzewanie to tylko chyba ,,,koza ,,,
Autor(ka): tomek
Data nadesłania:
  21.12.2010 00:33
Tak szczerze kotły na ekogroszek są do d....y. Obsługa to nie jest tylko zasypac podajnik i juz. Kazdy groszek ma rozne parametry i trzeba ten piec do nich ustawic - proces czasochlonny. Dobrze jak zakupi sie groszek jednego rodzaju ale czesto tak nie jest i znow trzeba zmieniac parametry. Zmiena pogody i juz nie tak spala jak trzeba. Ogolnie kicha. Mieszkalem cale zycie w bloku a teraz sie gimnastykuje z czyszczeniem, ustawianiem itd. Wole juz na gaz bo niby drozej ale suma sumarum chyba wychodzi taniej.
Autor(ka): woltek
Data nadesłania:
  26.12.2010 15:38
mam piec ogniwo biecz35 mam problem piec nie spala groszku do konca wyciagam zamiast popiolu zar i w domu chlodno
Autor(ka): bebzol
Data nadesłania:
  27.12.2010 14:41
wojtek za małe ustawienie pracy wentylatora miałem to samo piec żar 2razy więcej węgla i nie dopalał
Autor(ka): bebzol
Data nadesłania:
  27.12.2010 14:45
niestety tez mam piec na ekogroszek i z tomkiem zgadzam sie w 100 % wegiel to przekleństwo czyszczenie pieca i ustawienie go, awarie tych pieców to kosmos i ceny grocha zblizaja sie do progu opłacalności
Autor(ka): aaaa
Data nadesłania:
  01.01.2011 00:38
dziekuje za tą strone:) chyba jedyna w całym internecie:))
Autor(ka): Roman
Data nadesłania:
  03.01.2011 05:42
Ch ce kupic piec na ecogroszek retortowy czy ktos moze mi poradzic jakiej marki piec kupic posiadam nowy dom o powierzchni 280m i ile kw musi miec piec.moj e-mail:[email protected]
Autor(ka): Darek
Data nadesłania:
  03.01.2011 17:56
Posiadam piec z Pleszewa od 2 lat mialem już dwie awarie pierwsza z nich to zepsuty podajnik serwis stwierdził iż stało się to z mojej winy (pióra od slimaka obkręciły się dookoła) podejrzewam że były z ołowiu nastepna awaria przepalony palnik serwis jak zwykle uznał iz winę za to ponosi znowu użytkownik, ponieważ pani z serwisu przez telefon widziała, że opał na pewno był zbyt mokry lub ustawienia techniczne były złe przedstawiciel firmy która zakładała u mnie C.O próbował wytłumaczyć tej pani że wszystko jest ustawione tak jak wymagają tego dane normy, ale ta pani stwierdziła chociaż był to grudzień że skoro tak to w ciągu 14 dni przyjedzie przedstawiciel firmowy i zdecyduje kto lub co odpowiada za awarię. Ze względu na to iż w grudniu mamy takie upały nie czekając na przedstawiciela naprawiłem palnik na koszt własny . Pozdrawiam
Autor(ka): Kazik
Data nadesłania:
  05.01.2011 17:10
Moim kłopotem jest spalanie ekogroszku a szczególnie pozostałość czyli popiół.

Ciągle tworzy mi się na palenisku duży żużel, który po pewnym czasie wygląda jak hełm żużlowy, jest bardzo rozpalony.

Zmieniałem różne ustawienia nadmuchu, szybkości nadmuchu i nic nie pomaga.

W czym tkwi problem?
Autor(ka): Yashca
Data nadesłania:
  10.01.2011 13:34
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Przeczytałem większość zawartych na tej stronie wpisów. Po ich przeczytaniu stwierdziłem, że bardzo dużo osób potrzebuje pomocy przy wyborze systemu ogrzewania do swojego domu, czy samego już pieca.
Nie jestem teoretykiem, lecz doświadczonym już użytkownikiem pieca na ekogroszek.
Od 5 lat ogrzewam dom 220m2 ( oprócz tego jeszcze piwnica i garaż ) ekogroszkiem. Zimą zużywam ok jednej tony tego paliwa, przez cały sezon nie przekroczyłem nigdy 5 ton groszku, razem z ciepłą wodą.

Mam piec z Giżycka Kostrzewa Pellets 25KW. Przez 5 lat nieustającej pracy nic się nie zepsuło, nie licząc kilku zawleczek przy sprzęgle. Przez pierwsze trzy lata myślałem, że kupując ten piec dokonałem najgorszej inwestycji w swoim życiu. Wydałem na niego 10tysPLN, spędzając w kotłowni większą część swojego czasu wolnego spędzając na próbach ustawienia pieca, zwłaszcza po każdej nowej dostawie ekogroszku. Dzisiaj wiem, że w porónaniu do innych producentów mogę go wszystkim polecić. Nie szukajcie tanich w zakupie podróbek, ale raczej sprawdzonych i pewnych rozwiązań. To prawda stara jak świat, że kto tanio kupuje, dwa razy kupuje.
Tylko, czy na pewno zdajecie sobie sprawę z wszystkich za i przeciw temu systemowi ogrzewania ? Moim zdaniem nie do końca. 5 lat temu, również i ja poszukiwałem najlepszego rozwiązania. Szukałem ogrzewania teniego w eksploatacji, nie koniecznie taniego przy zakupie i montażu. 5 lat temu ekogroszek kosztował 280PLN/tona. Wówczas we wszystkich rankingach, ekogroszek był liderem oszczędności. Dzisiaj należy zapłacić min 750PLN/tonę za dobry produkt. Można oczywiście taniej, ale zgodnie z tym, o czym napisałem wcześniej, tańsze okazują się finalnie droższym. Słabej jakości groszek będzie palił się gorzej ( w zależności od zawartych składników, będzie mało energetyczny, będzie potrzebował więcej powietrza i się szybciej spalał, będzie tworzył zbitą bryłę gruzu na palniku, etc...). . Dobra rada dla wszystkich, należy kupować opał dobry raz w roku, najlepiej latem, aby nie lała się z niego wada, by zdążyć go wysuszyć de sezonu grzewczego i aby nie zmieniać przy każdej dostawie ustawień pieca. Niestety należy wydać jednorazowo kilka tysPLN. Zatem koszt jednej tony, to ok 800PLN, do tego zużycie en. elektr. dwie dmuchawy i silnik ślimaka. Po wyliczenaich stwierdzam, że średnie zużycie prądu zimą wynosi ok 1PLN, czyli 30PLN/mc. Do tego koszt rękawic, masek ochronnych. wychodzi, że nasz super oszczędny ekogroszek jest tylko mitem. Proszę pamiętać, że nie piszę nic nt pracy własnej związanej z dostawą hałdy węgla do domu, później przerzuceniem ton do piwnicy, załadunkiem, no i oczywiście związanej z czyszczeniem samego pieca. O czasie poświęconym na ustawianie parametrów nie wspominam, bo to sprawa bardzo indywidualna i uzależniona od cech osobowościowych. Najmniej cierpliwi zlecą to zadanie pseudofachowcom, którzy bedą pobierali wysokie honorarium za serwis, niewiele więcej wiedząc, jak ustawić piec przy danym groszku.
Zapewne nikt z zastanawiających się nad wyborem systemu ogrzewania nie widział, jak wygląda osoba po co tygodniowej czynności czyszczenia i załadunku pieca ? Otóż wystarczy popatrzeć na górnika po szychcie, by zobrazować sobie tę czynność.
Jeżeli nadal jesteście zakochani w ekogroszku, to rozumiem. To nic innego, jak ślepa miłość, zauroczeniu której uległem i ja 5 lat temu.
Na szczęście dzisiaj mit prysł. W tym roku przechodzę na gaz jako źróło główne, i kominek 17kw z rozprowadzeniem, jako uzupełnienie. Tej zimy testuję kominek 14 kw z rozprowdzeniem na górze i przyzanć muszę, że to cudowna sprawa. Na dole mam kominek otwarty i on zostanie zmienioney na solidny wkład z zewnętrznym doprowadzeniem powietrza.
Oczywiście, to tylko moje perypetie związane poszukiwaniem najlepszego, patzr najtańszego... spossobu ogrzania domu. Przeczytałem setki pism, rozmawiałem z wieloma spacjalistami. Różne są pomysły: jedni zakładają solary, inni pompy wydając krocie pieniędzy. Oni nigdy nie porzyznają się do błędu. Suma sumarum, najlepsze są stare, sprawdzone spsoby: dobrze zaizolować dom, jeden system bezobsługowy jako stałe i główne źródło ogrzewania, oraz drugie źródło pomocnicze, które przy odrobinie pracy może nie tylko dawać ciepło, ale i wiele przyjemnośći. I do tego wszystkich zachęcam.
A co się stanie, kiedy zabraknie prądu przy minus 30 na zewnątrz, albo wyjedziecie na urlop zimą? Kominek, w każdym domu powinien być !
Oczywiście chętnie służę radą przy ustawieniu pieca Kostrzewa Pellets, tyle, że najlepiej zrobić to samemu. Niestety, każdy groszek jest inny i za każdym razem należy dostosować ustawienie paprametrów pieca do paliwa...
Proszę mi wybaczyć długość mojej wypowiedzi, jednak sprawa wyboru jest jedną z ważniejszych przy budowie domu.
Życzę wszystkim dużo ciepła.
Autor(ka): Czechu
Data nadesłania:
  10.01.2011 21:41
Do Jolki prawdopodobnie masz za mało powietrza a za często ustawione podawanie
Ja mam piec 38KW i ogrzewam dom o powierzchni 300m2 spala mi 22kg/doba moje ustawienia to podawanie 12s przerwa 31s podtrzymanie co 16minut podajnik załacza się na 18s dmuchawa jest na 4 w skali od 2-10 przysłona bardzo ważne mam ustawine na małą szczelinkę ok.4mm jeżeli jest silny wiatr to zamykam całkowicie groszek spala się bardzo dobrze trzeba ustawić tak podawanie aby cały czas był duży kopczyk jak naj większy to ważne a do popielnika nie wypadał węgiel tak samo musi byćustawione podtrzymanie aby był duży kopczyk czyli cała retorta jak piec rozpoczyna pracę to zajmuje mu mało czasu aby osiągnąć temperaturę do tego trzeba samemu temperaturę na piecu mam 55*c piec załacza się u mnie gdy temp.spadnie do 54,4 i podczas pracy obniży się jeszcze do 54,2 i zacztna rosnąć do 55*C i się wyłączy taoperacja trwa od 4,30-5min. przechodzi w stan podtrzymania temperatura podejdzie do 60-60,5*C i w podtrzymaniu jest od 45-50min.
tapo16min. załaczy się na18s
dlatego ważny jest ten kopczyk aby piec mógł w jak najkrótszym czasie osiągnąć zadaną temperaturę niestety trzeba trochę posiedzić w kotłowni i jeszcze ważna informacja groszek musi byćbardzo suchy
Autor(ka): rysiek
Data nadesłania:
  10.01.2011 22:49
Proszę o poradę-mam zamiar w tym roku zamontować kocioł CO ,część budynku to stary budynek nie ocieplony dobudowan część ocieplona styropianem 10 cm ,pow.ok.330m2 nie wiem jaki piec zamontować (czy podajnik ślimakowy czy tłokowy jakiej mocy i jakiej firmy byłby najlepszy) chciałbym opalać miałem proszę wypowiedzi wysylać na mój e-mail [email protected] dzieki i pozdrawiam
Autor(ka): leon
Data nadesłania:
  11.01.2011 16:34
witam wszystkich serdecznie! posiadam piec gazowy buderus, ogrzewa 220m kw. moje rachunki zima: od 400 do 500 pln. miesięcznie. w domu 21 stopni, grzanie wody i gotowanie. dodam ze dom ociepliłem styropianem 12cm. I MAM W NOSIE BIEGANIE Z EKO-GROSZKIEM! Pozdrawiam!
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  11.01.2011 17:24
mam piec Galmet 25KW. Już drugi sezon,sterownik Perfekt ,w ubiegłym sezonie spaliłem 3t/ekogroszku ,ten sezon jest podobny ,ogrzewanie na parterze podłogowe 140m2 piętro ogrzewam sporadycznie ,itak ciepło z dołu iedzie do gory gdzie utrzymuje się temp. ok.20st.na dole jest 23st w łazience 25.temp. zadana 42st. czas podawania 8sek. ilość powietrza 21%TEMP.ustawiona na piecu21st.w nocy obniżona do19st. współczynnik pogodowy na 51% minimaprzerwa w pracyna 65sek. max.na 22sek.pozdrowienia.
Autor(ka): elrama
Data nadesłania:
  12.01.2011 13:43
Zgadzam się z większością. Ta bezobsługowość pieców na eko-groszek to fikcja. Dodaj do tego cwaniaków ma składach węgla i już masz "orkę na ugorze". Piec na ekogroszek pewnie i jest tańszy od pieców na inne paliwo, ale policz dodatkowe koszty własnej pracy i nerwów. Po 2 latach użytkowania ekogroszku zmieniłbym piec na inne paliwo.
Autor(ka): dyzio30
Data nadesłania:
  19.01.2011 08:36
witam czytajac dokladnie wszystkie wypowiedzi tak groszkowcow jak i nie groszkowcow dochodze do wniosku ze juz zupelnie nic nie wiem POOOOOOOmocy jaki piec wybrac czy z podajnikiem za ok,10000 czy moze zwykly bez srednio za ok 4000 to przeciez niemala roznica
Autor(ka): eko użytkownik
Data nadesłania:
  19.01.2011 21:14
Witam Pierwszy raz doradzam przez forum mam dom 120 matrow i garaż 95 m piec DZIUBARCZYK 25 kw jestem bardzo zadowolony piec mam w garazu 10 metrów od domu w temperaturze -3 stopnie piec pali 1,4 woreka eko groszku na dzien w domu grzejniki w garażu ogrzewanie podłogowe zastanawiam się nad solarami na tą chwile jestem bardzo zadowolony . Ważne jest tez jaki używacie eko groszek . Pozdrawiam
Autor(ka): jaro
Data nadesłania:
  20.01.2011 11:08
Witam, proszę o pomoc.
Mam piec na eko-groszek puławy krzaczek 25kw dom 200m2,sterownik Tango negro,mam problem z ustawieniem go pali mi jakies 60kg na dobę,robią się spieki ,dmuchawa cały czas odsłonięta na full acha i ruszta mają być w piecu bo ja powyciągałem.Prosze o [email protected] Byłbym naprawdę wdzięczny.
Autor(ka): dyzio30
Data nadesłania:
  21.01.2011 19:20
do EKO UZYTKOWNIK mozesz podac wiecej szczegolow co to za piec czy z zasobnikiem czy bez jaki to model ?
Autor(ka): Jacek66
Data nadesłania:
  23.01.2011 20:36
Witam,mam piec na groszek z podajnikiem i jestem zadowolony.Ustawianie pieca jest uzależnione od rodzaju węgla.Gdy robi się dużo szlaki trzeba zmniejszyć siłę nadmuchu ja mam ustawioną na70% i przysłonić wentylator
Autor(ka): jacek66
Data nadesłania:
  23.01.2011 21:56
jaro,zmniejsz siłę nadmuchu zacznij do 80% i przysłonić wentylator,ja mam ustawione 70% wentylator przymknięty,czaspodawania 18s co minute podtrzymanie 15 co 30minut
Autor(ka): sandra88
Data nadesłania:
  27.01.2011 21:36
czy ktoś może wie , dlaczego nie kreci się wiatraczek w piecu na ekogroszek jaka jest przyczyna . ! ? i nie podaje ślimak węgla ?
Autor(ka): arek
Data nadesłania:
  28.01.2011 22:11
witam czy ktoś używa pieca na eko-groszek z podajnikiem tłokowym ,bardzo bym prosił o opinie na temat takiego pieca a dokładnie chodzi mi o piec z kotremu
Autor(ka): Adriano
Data nadesłania:
  06.02.2011 17:19
Witam! niedługo będę instalował piec w swoim domu 159 mkw.,tylko się zastanawiam czy okogroszek czy zwykły piec na węgiel. nie mogę podjąć decyzji.Proszę o poradę.
Autor(ka): marcin1113
Data nadesłania:
  08.02.2011 00:12
Ja też zastanawiam się nad tłokowcem, mam obawy czy nie spala więcej od ślimakowców, ale co też ważne, tłokowce są cichsze,te ślimakowce słychać w domu dość znacznie...Naliczylem jak do tej pory 35 producentów w Polsce pieców z podajnikami..i moja wiedza jest tym bardziej rozproszona. Zębiec dość ciekawy, Kotrem też, jest też Berski, Cichewicz...jednym słowem masakra z wyborem. Szkoda tylko że wraz z ilością producentów konkurencyjność cenowa jest taka sobie...juz nie wspomnę o cenie ekogroszku!!! Wygląda na to że najtaniej wychodzi drewnem, ale trzeba miec dużo czasu wolnego latem zeby się zaopaterzyć, no i często dokładać..ale za to mało popiołu jest, i zapach ładny przy obsłudze pieca..Niestety nasza wspaniała demokracja nie pozostawia żadnej przkonującej alternatywy, im większa ilość ekokroszkowców, tym większa będzie jego cena...Może paliwo wodorowe za jakieś 40 lat będzie alternatywą:)?
Autor(ka): lukany
Data nadesłania:
  08.02.2011 17:04
dzień dobry wszystkim czy ktoś posiada zielony piec ecogroszek firmy SAS z podajnikiem tłokowym zasobnik 4x25 kg. potrzebuję skorygować ustawienia obecnie zasobnik starcza na 2 doby przy ustawieniach temp co 45st. podajnik co 5 min. nadmuch 45procent
Autor(ka): lukany
Data nadesłania:
  08.02.2011 17:06
aha jeszcze ważna sprawa dom 168m2 docieplony
Autor(ka): Krzysztof
Data nadesłania:
  08.02.2011 17:48
posiadam piec 20 kw z żywca na eko-groszek,sterownik st-37,200 litrów bojler na ciepłą wodę temp.40 stopni,jak mam go zaprogramować żeby mniej spalał temperaturę w pokojach mam 26 stopni.PROSZĘ O POMOC W USTAWIENIACH..
Autor(ka): Piotr
Data nadesłania:
  09.02.2011 14:25
Witam! Posiadam piec firmy DomGaz 21KW z palnikiem Hansa na olej opalowy,zużycie oleju na caly rok okolo 2300-2500l,przy temp.22-dzien,(zonie troche zimno),21-noc + zasobnik na wode. Dom 145m2,ocieplony,grzejniki aluminiowe.Ze wzgledu na wysoka cene oleju 3-3,1zl za litr,chce zmienic piec na ekogroszek.Myslalem o piecu HEF lub Zebiec od 16KW do 20KW,jaki polecacie? Chcialbym tez zwiekszyc temperature ogrzewanego domu do 24C-dzien, 21-22 noc. Jak myslicie ile ekogroszku moge spalic,srednio na dobe,aby osiagnac takie temperatury? Czy 4-5 ton wystarczy? Prosze podpowiedzcie?
Autor(ka): Katarzyna
Data nadesłania:
  14.02.2011 12:03
witam wszystkich :)
mamy sezon zimowy i kazdy chce spedzac czas ze swoja rodzina w ciełym mieszkanku...ale mam pytanie dotyczace sezonu letniego.. czy tryb letni pieca Komfort Eko furmy DEFRO umozliwia utawienie tak pieca by ten ogrzewał sam wode bierzącą??
bez pobierania paliwa?? konczy sie sezon zimowy i przez cały ten czas piec spisywał sie na 5 i chcialabym wiedziec czy w lecie tez bedzie tak pieknie ? :)
Autor(ka): nela
Data nadesłania:
  07.03.2011 20:56
witam,mam pytanie czy ktos z panstwa ma piec termiko i sterownik ognik plus,ja nie moge ustawic tego pieca prosze o pomoc.dziekuje
Autor(ka): Hier.
Data nadesłania:
  13.03.2011 11:12
Czy ktoś może podać opinię na tema t kotłów Per Eko na ekogroszek? Chodzi mi opiec 19 kw. Byłbym wdzięczny.
Autor(ka): hania
Data nadesłania:
  23.03.2011 21:35
bardzo duzo roznych piecow brakowalo jeszcze protechu karo duo wszystkie maja wady a czas uzywalnosci krotki zawsze winny uzytkownik instrukcje obslugi do d....
Autor(ka): poll
Data nadesłania:
  05.05.2011 12:09
interesują mnie opinie na temat pieca firmy sas 29kW z podajnikiem tłokowym
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  03.06.2011 15:49
a najprawdopodobnie nicna temat najlepszych kotłów od ludzi sie nie dowiemy, bo tylko jak jest problem - pisza wszyscy i szukaja pomocy...., a ja juz mam metlik w glowie, a musze zdecydowac sie na jakis kociol (na paliwo stale) - jak znajdzie sie zadowolony uzytkownik - chetnie poczytam jakie kotly sa the best :)
Autor(ka): marek_straz
Data nadesłania:
  12.06.2011 19:12
Pytanie do wszystkich ktorzy mają piec ENKKA z Nowej Soli typ SET 3 ze sterownikiem eko max 800 26KW. Od roku jestem szczęśliwym posiadaczem tego pieca i nie narzekam aczkolwiek może ktoś podpowie mi jakie ma ustawienia na swoim piecu. Ja posiadam dom 220m z roku 1994 częsciowo ocieplony i w tamtym sezonie spaliłem ok 5ton ekogroszku. zacząłem palić od października w domu 22 stopnie. myęlę że mam złe ustawienia bo 5 ton to trochę duzo.mieszkam w Żaganiu i z chęcia kupiłbym większą ilość groszku z kimś na spólkę wiadomo że im więcej kupujesz na raz tym taniej.
Autor(ka): waldic4
Data nadesłania:
  01.07.2011 22:11
Czy ktos posiada kociol firmy Zywiec? Zastanawiam sie nad ta firma moze ktos ma taki i cos o nim moze powiedziec
Autor(ka): Darek
Data nadesłania:
  19.07.2011 23:21
Posiadam Kocioł Żywiec Integra Lux 28kw. Jest to kocioł tzw. dwupaleniskowy, z podajnikiem ślimakowym.JA palę ekogroszkiem, ale można też spalać mieszankę eko z miałem. Posiada specjalny palnik retortowy który umożliwia spalanie zarówno miału jak i eko, przy czym nie ma w nim co ważne retorty obrotowej, która lubi się zacinąć. Koszt około 8500zł.
Jak dla mnie kocioł rewelacja.
Ustawienia na zimę:
Praca 15sek
Przerwa 90sek
Praca w podtrzymaniu 16sek
Przerwa 22min
Dmuchawa 40%

Dom ok. 220m2, ocieplony, podłogówka 50m2, grzejniki z głowicami, sterownik pokojowy 21 stopni C
Spalanie około 800kg na miesiąc w okresie zimowym
150kg woda latem.
Autor(ka): hanys
Data nadesłania:
  07.08.2011 13:23
posiadam żywca retorta już 5 lat działa bez zastrzezen.polecam
Autor(ka): załamana
Data nadesłania:
  25.09.2011 12:36
Witam wszystkich.Proszę o pomoc w nastawach pieca Galmet 12kw komin po części leżakowy jakie dać nastawy
Autor(ka): wawawa
Data nadesłania:
  14.11.2011 21:11
S.O.S Mam piec Cichewicza
Futura EkonomoMini 21 kW. Sterownik czarna magia. Jak ustawic optymalne parametry pracy pieca. Pali bardzo dużo,poniewaz żle nastawiam optymalne parametry spalania. Dom 150m ocieplony, okna wymienione








Autor(ka): jEoR
Data nadesłania:
  15.11.2011 19:26
Witam użytkownika pieca Galmet 12kw.Użytkuję właśnie takiego.Moje nastawy: Czas podawania 5sek Czas przerwy 300sek Moc wentylatora 24% Moc kotła 70% Temp na kotle 55st .Walczyłem z niedopalonym węglem ,było tego z dobra szufelkę. Narazie wszystko ok ,w domu mam 22st.
Autor(ka): edward
Data nadesłania:
  16.12.2011 20:49
PROSZĘ-mama piec z podajnikiem na ekogroszek z regulatorem RAPID 3N. Mieszkanie 150 m kw.
PROSZĘ o podanie parametrów nastawienia regulatora RAPID 3N
Z góry serdecznie dziękuję!




















Autor(ka): tezet
Data nadesłania:
  21.12.2011 06:38
80kg na dobe czy 60 to staszne a mialo byc ekologicznie . mam piec 25 kw i przerobilem go tak ze jedoczesnie pale groszkim i drzewem w pierwszym roku spalal mi podajnik na 4 dni t/j 160 kg teraz po przerobkach od 9 pazdziernika spalilem 1 t groszku i ok 3 m3 drzewa juz ytrzeci miesiac ustawiam parametry sterownika i zaczyna to przynosic efekty. moje ustawienia to; 6s praca; 84s przerwa; 5spraca czuwanie 30 minprzerwa dmuchawa 40%. grzeje drugi sezon w zeszlym roku spalalem podajnik na 4/5 dni myslalem ze tak ma byc . kazdy piec czy sterownik ; jaka instalacja wymaga indywidualnego podejscia do tematu ja eksperemenyuje trzeci miesiac i to mie koniec . czytajac wszystkie wiadomosci na forum mozna zostac bohaterem w swoim domu . Pozdrawiam
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  27.01.2012 22:03
pomimo pełnego pojemnika na ekogroszek piec sam wyłączasie co 5-6 godzin z adnotacją na sterowniku brak opału co je st tego przyczyna. błagam udzielcie fachowej rady co mam robic, mam male dzieci w domu.
Autor(ka): marcin
Data nadesłania:
  04.02.2012 19:48
witam proszę o pomoc mam piec z żywca 22kw nowy domek 204m2 ocieplony.piec spala cały zbiornik na dobę przy tych mrozach -20.podajnik chodzi caly czas.czy 22kw wystarczy na 204m
Autor(ka): wujek
Data nadesłania:
  09.02.2012 08:07
Kto mi odpowie na proste pytanie odnośnie pieca Żywiec 28 kW INTEGRA. Mam skutecznie zabudowany wylot spalin i nie wiem kiedy jest w poz zamkniętej a kiedy w otwartej. Dźwignia jest uzbrojona w przekładnie półkolistą z ząbkami. Piec tak samo reaguje przy dowolnym położeniu, więc nie mogę ustalić kiedy jest zamknięty, a kiedy otwarty
Autor(ka): x
Data nadesłania:
  27.02.2012 18:25
skad biorą się te dobre opinie, albo ja mam jakis wyjatkowo gubiący ciepło dom albo wadliwy piec, stąporków 18kw dom około 200m,piec powoli zaczyna mnie zjadac, podczas mrozów pozarl juz kilka ton przez miesiac,w domu nie wiecej niz 17,18C. Nie wiem juz co mam robic, kazdy specjalista widzi tylko 150 za kolejne wizyty a efektów brak
Autor(ka): czp01
Data nadesłania:
  05.03.2012 08:16
Przez pierwszy sezon z kotłem na ekogroszek też byłem przerażony ale po nabraniu doświadczenia po paru sezonach ( i przeróbkach) jakoś ten temat opanowałem i jestem umiarkowanym optymistą. kocioł Kielar Eco2 - www.czp.pl
Autor(ka): Ewa
Data nadesłania:
  14.03.2012 22:27
Posiadam piec Krzaczka z podajnikiem z Pleszewa na ekogroszek. Do tej pory działał bez zarzutu (już 6 lat). Niestety właśnie teraz nastąpiła awaria pieca i byłam zmuszona odłączyć podajnik i wykorzystać dodatkową komorę spalania. Wszystko byłoby pięknie, ale... Odłączyłam podajnik, pozostawiłam na sterowniku załączoną pompę i dmuchawę. Zaniepokoił mnie fakt, że mimo ustawionej na sterowniku maksymalnej temperatury 44 stopnie, temperatura wzrasta bardziej przy załadowaniu pieca. Nawet do 65 stopni. Nie wiem, czy powoduje to dmuchawa, która jest ustawiona tak jak przy podajniku, czy też całkiem inna jest tego przyczyna. Proszę o pomoc i wskazówki.Boję się, że temperatura wzrośnie na piecu zbyt mocno. A może za dużo ładuję węgla, ale przecież to powinno być jakoś regulowane według sterownika?
Autor(ka): maly
Data nadesłania:
  20.06.2012 10:31
Jak czytam te komentarze, wołanie o pomoc, bezradnośc i bezsilnośc to nasuwa mi się jedno pytanie- po co kupujecie kotły, których nie jesteście wstanie ogarnąc?
Sterownik do kotła na groszek zawiera w sobie raptem kilka bardzo prostych funkcji!!!!!
Autor(ka): szakal
Data nadesłania:
  12.10.2012 20:31
witam podpowiedzcie jak ustawic piec od gielniaka zmijka 2,5kw ze sterownikiem loksos zeby bylo korzystnie z opalem.pozdrawiam piotras mam ten piec od tego roku
Autor(ka): Adraian.
Data nadesłania:
  06.11.2012 18:01
W bloku 1300 m2 piec na ekogroszek z Pleszewa 75 kw. Koszt ogrzewania za zeszły sezon to 1,5 zł za m2. PEC czyli ogrzewanie z miasta 4,5 zł za m2. Gaz- opłata przesyłowa stała 80 zł za mieszkanie, co miesiąc + to co sie wypali.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  25.12.2012 10:33
Od trzech lat męczę się z piecem Defro Konfort Eko. Zmienilem nawet kominy. Piec nie wchodzi przy włączonej pompie nie osiąga zadanej temperatury, przyrzuca masę węgla, koksuje. jest to niezależne od gatunku wegla. Słowem produkt marny. Może dojść do żądanej temperatury tylko w Afryce lub jak chałupa się pali.
Autor(ka): balbina1
Data nadesłania:
  16.11.2013 13:57
pomozcie ,mam piec stalmark duo boss z podajnikiem tlokowym dom do ogrzania 180m2 z poddasem jak go ustawic swiezo zakupiony opal, ekogroszek podajcie mi wszystkie parametry bo instrukcja jest do kitu.
Autor(ka): Kropek 45
Data nadesłania:
  22.12.2014 09:18
mam zamiar kupić piec ale mam problem z wyborem firmy ma byc na ekogroszek pelet węgiel i drzewo do ogrzania mam dom o łąccznej powierzchni 200m2
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Praca kotła na ekogroszek z podajnikiem - film

Praca kotła na ekogroszek z podajnikiem - film

Zapraszamy do zapoznania się z działaniem kotła z podajni... » ...więcej
Podajniki paliwa w kotłach na ekogroszek

Podajniki paliwa w kotłach na ekogroszek

Jednym z najważniejszych elementów kotła na ekogroszek je... » ...więcej

Kotły żeliwne na paliwa stałe

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwa stałe można ... » ...więcej
Wstępniak - Kotły CO.

Wstępniak - Kotły CO.

Dzisiaj umieściliśmy w Internecie nową stronę na temat ogrzewania. Będziemy tutaj pisać o t... » ...więcej

Kotły na pellety

Od niedawna na polskim rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe pojawił się nowy produkt, a mi... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej

Kotły na biomasę

Biomasa jako opał do kotłów na paliwa stałe w ostatnich latach zdobywa coraz większą liczbę ... » ...więcej

Kotły na gaz płynny

Brak sieci gazu ziemnego nie oznacza, że musimy rezygnować z ogrzewania domu piecem gazowym. Może... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia