www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Wymierne korzyści termomodernizacji

Informacja prasowa / Data: 2014-06-04

Termomodernizacja to nie moda, ale konkretne korzyści, a w dobie rosnących cen energii i jej nośników staje się wręcz koniecznością. Największą część domowego budżetu pochłaniają bowiem rachunki za ogrzewanie zimą oraz – coraz częściej – klimatyzacja (chłodzenie) latem. Jednak prawidłowo wykonane ocieplenie nieruchomości to nie tylko skuteczny sposób na zredukowanie kosztów jej utrzymania. Oprócz tego, że termomodernizacja pozytywnie wpływa na kieszeń inwestora, ma również szereg innych zalet. Jakich?

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce została oddana do użytku w latach, kiedy stosowane rozwiązania nie uwzględniały jeszcze izolacji cieplnej. A jeśli nawet tak się działo, to ówczesne standardy znacznie odbiegały od tych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego budownictwa.

Odpowiednią temperaturę mieszkań zapewniały rozbudowane energochłonne systemy grzewcze, ale ceny energii były relatywnie niskie, więc o oszczędzaniu mało kto wtedy myślał.

Dziś przestarzałe rozwiązania prowadzą do marnotrawstwa energii i narażają nas na duże straty cieplne i co za tym idzie – również finansowe. Ciepło w największym stopniu ucieka przez ściany zewnętrzne lub dach.

Aby zoptymalizować koszty eksploatacji w starszym budownictwie, prywatni inwestorzy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na docieplenie swoich nieruchomości. 

Fot. Baumit

„Termomodernizacja to przedsięwzięcie prowadzące przede wszystkim do poprawy efektywności energetycznej obiektu, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji, w których największy udział mają zazwyczaj wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją (chłodzeniem) pomieszczeń. Te natomiast zależą od wielu czynników – w największym stopniu od standardu izolacyjności termicznej budynku.

Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%. Budynek zyskuje wyższą klasę energetyczną, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie i jednocześnie ograniczyć zapotrzebowanie na chłód w okresie letnim. Dzięki temu poprawia się również komfort użytkowania pomieszczeń, a ryzyko pojawienia się wilgoci czy pleśni zostaje znacząco zredukowane.

Efekty termomodernizacji wspomaga prawidłowe korzystanie z systemu ogrzewania, wentylacji i instalacji ciepłej wody. Dlatego też podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie energooszczędności oraz ochrony środowiska to ważne zadanie po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości.

Ale to nie wszystko. Wartością dodaną termomodernizacji jest niewątpliwie wizualne odnowienie dotychczasowej elewacji. Każdy przecież chce mieszkać i przebywać w budynkach nie tylko funkcjonalnych i energooszczędnych, ale także ładnych i reprezentatywnych. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej oferty materiałów i wyrobów budowlanych powoduje, że dziś już nie musimy rezygnować z energooszczędności na rzecz estetyki rozwiązań i odwrotnie. Oba te aspekty mogą iść ze sobą w parze, chociażby dzięki wykorzystaniu nowego typu trwałych tynków czy farb odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, a także inne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Warto mieć więc na uwadze, że termomodernizacja jest inwestycją, która nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale istotnie wpływa na atrakcyjny wygląd oraz wzrost wartości rynkowej nieruchomości.” – mówi Maciej Iwaniec, manager Renowacje i Fasady z firmy Baumit.

Termomodernizacja wiąże się z poniesieniem sporych nakładów inwestycyjnych.

Zainteresowani mogą jednak korzystać z licznych programów wsparcia. Przy właściwym wyborze metody finansowania można ją przeprowadzić w taki sposób, że koszty będą pokrywane głównie z uzyskanych oszczędności. Aby tak się stało, musimy pamiętać, że podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane korzyści jest jej profesjonalne wykonanie oraz wysoka jakość warstwy ocieplającej.

Pamiętajmy jednak, że ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny, ale również kleje, zaprawy, siatki, tynki i farby, tzw. system ociepleń.

Najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe od jednego producenta. Zastosowanie kompleksowych rozwiązań to najlepsza gwarancja na to, że poszczególne elementy układu są do siebie dopasowane i będą ze sobą efektywnie współpracować, zapewniając trwałość i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat.

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie produkcji i sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje także m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie.

Źródło: www.baumit.com 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji?

Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji?

Brak odpowiedniej izolacji ścian, nieszczelne okna i drz... » ...więcej
Termoizolacja krok po kroku

Termoizolacja krok po kroku

Ponad 75% energii zużywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym przypada na ogrzewanie wody i p... » ...więcej
Znak Jakości zobowiązuje

Znak Jakości zobowiązuje

Kluczem do polepszenia bilansu energetycznego budynku jest podniesienie izolacyjności wszystkich... » ...więcej
Współczynnik przenikania ciepła całego okna

Współczynnik przenikania ciepła całego okna

Okna stanowią jedno z głównych miejsc ucieczki ciepła... » ...więcej
Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Wzrost świadomości ekologicznej, a także wymierne korz... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery