www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Grzejniki elektryczne czy ogrzewanie podłogowe - co wybrać?

Autor: Dobre Domy / Data: 2016-12-01

Dyskusja o tym, która z metod dbania o ciepło w domu jest lepsza – grzejniki elektryczne czy ogrzewanie podłogowe – trwa od kilku lat. Nie istnieje jednak idealny system grzewczy pasujący do każdego projektu domu i odpowiadający wszystkim potrzebom. Dlatego też przed podjęciem decyzji co do tego, jakie ogrzewanie założysz, należy poznać wady i zalety każdego z rozwiązań. Jak to zrobić?

Przy wstępnym podejmowaniu decyzji o założeniu ogrzewania podłogowego lub skorzystaniu z grzejników elektrycznych powinieneś odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Jaki dom budujesz?
 • Jakie pomieszczenia będziesz ogrzewał?
 • Na jakie wydatki możesz sobie pozwolić?

W zależności od odpowiedzi jeden system grzewczy okaże się lepiej lub gorzej dopasowany do Twoich potrzeb. Właśnie dlatego pracownia architektoniczna Dobre Domy przygotowała dla Ciebie kompendium informacji na temat obu metod ogrzewania, tak abyś wybrał najlepszy sposób na zapewnienie ciepła w Twoich czterech kątach.

1. Instalacja ogrzewania podłogowego – wady, zalety, ceny

Ogrzewanie podłogowe to system, który sprawdza się w pomieszczeniach trudnych do ogrzania za pomocą kaloryferów czy grzejników elektrycznych, czyli cechujących się:

 • bardzo dużą powierzchnią – ciepłe powietrze rozkłada się po całym pomieszczeniu, a nie jedynie w przestrzeni okalającej grzejnik;
 • bardzo dużą wysokością – produkowane przez instalację ciepło utrzymuje się na poziomie nóg, nie koncentruje się pod sufitem.
 • dużymi przeszkleniami (w oknach/drzwiach) – projekty nowoczesnych domów narażone są na przenikanie zimna właśnie od podłogi.

Najczęściej ogrzewanie podłogowe montuje się w pomieszczeniach parterowych, koszty założenia instalacji na piętrach są bowiem odpowiednio wyższe. Dlatego też w projektach domów parterowych, takich jak Bianka, ten system grzewczy wystarczy w zupełności.

Z kolei ze względów zdrowotnych ogrzewanie podłogowe jest zalecane w domach, w których mieszkają alergicy – w ogrzewanym przez instalację powietrzu nie unosi się kurz zawierający alergeny.

Decyzję o zamontowaniu ogrzewania podłogowego podejmuje się już na etapie planowania budowy. Dlaczego? Otóż jego instalacja wymaga:

 • użycia specjalnych materiałów na pokrycie podłogi – np. wykładziny czy desek podłogowych oznaczonych specjalnym znaczkiem wskazującym na to, że można je układać na instalacji;
 • właściwej aranżacji wnętrz – odpowiedniego ustawienia mebli tak, aby nie zakrywały one miejsc, w których biegną przewody.

Montaż ogrzewania tego typu polega na założeniu systemu rurek lub kabli na powierzchni podłogi, a następnie przykryciu ich wylewką betonową (tzw. jastrychem). Dlatego też naprawy oraz zmiany w instalacji oznaczają zniszczenie podłogi – należy brać to pod uwagę przy decydowaniu się na ten system grzewczy.

W zależności od wyboru źródła wytwarzanego ciepła mówimy o 2 typach ogrzewania podłogowego:

 • wodnym – ze względu na konieczność przemontowania instalacji c.o. jest opłacalne na powierzchni przynajmniej kilkudziesięciu metrów kwadratowych (cena za jeden metr zmienia się w zależności od tego, jaką powierzchnię będzie miała cała instalacja). Złe wyrównanie podłoża, w którym znajduje się instalacja, może skutkować pękaniem rur przewodzących wodę;
 • elektrycznym – za montaż zapłacisz od 150 do 250 zł/m2, do tego należy doliczyć koszt termostatu (100–400 zł) oraz eksploatacji. Można zakładać w dowolnym miejscu domu jako wsparcie dla innej metody ogrzewania. Jest mniej awaryjne od wodnego, ponieważ prąd przewodzą elastyczne kable, które nie są narażone na pękanie.

Najpoważniejszą wadą ogrzewania podłogowego jest tzw. bezwładność cieplna – instalacja nagrzewa się powoli (przez kilka godzin) i tak samo powoli traci ciepło w momencie, gdy ją wyłączysz.

2. Grzejniki elektryczne – rodzaje, plusy i minusy

Największą zaletą grzejników elektrycznych jest ich mobilność oraz uniwersalność – większość urządzeń tego typu można ustawić w niemal każdym pomieszczeniu, można je także zamontować w dowolnym momencie użytkowania domu. Świetnie nadają się np. do ogrzania piętra w domu ze strychem użytkowym, takim jak w projekcie Atreusz Nowy.

Jako wadę ogrzewania elektrycznego często wskazuje się duży koszt jego eksploatacji, wynikający ze zwiększonego poboru prądu. Wszystko zależy jednak od sytuacji – jeśli Twój dostawca energii elektrycznej oferuje korzystną taryfę, ten system ogrzewania może okazać się porównywalny cenowo lub tańszy od tradycyjnej instalacji wodnej.

Ze względu na sposób rozprowadzania przez grzejnik ciepła mówimy o następujących rodzajach tych urządzeń:

 • konwekcyjnych – najpopularniejszy i najtańszy sposób działania elektrycznych urządzeń grzewczych (ceny zaczynają się od 150 zł). Powietrze ogrzewane jest wewnątrz urządzenia, a następnie wydobywa się przez otwory i cyrkuluje po pomieszczeniu. Szybko tracą temperaturę po wyłączeniu. Grzejniki konwekcyjne dzielą się na 2 typy:
  • z wymuszonym obiegiem powietrza – wentylator przyśpiesza cyrkulację ciepła;
  • z naturalnym obiegiem powietrza – ciepło po prostu unosi się w górę przez otwory.
 • radiacyjnych – droższe od konwekcyjnych (ceny od 230 zł); oddają ciepło na całej swojej powierzchni. Również przestają grzać w momencie ich wyłączenia;
 • olejowych (akumulacyjnych) – ze względu na materiał, z którego są wykonane (np. płyty ceramiczne), oraz podgrzewaną w ich wnętrzu substancję, zapewniają ciepło jeszcze długo po ich wyłączeniu lub przejściu w tryb niskiego zużycia energii. Duże grzejniki tego typu kosztują od 350 zł.

Jeśli chcesz korzystać z kilku mniejszych grzejników elektrycznych, to wystarczy podłączać je do normalnych kontaktów. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się jako samodzielna metoda grzewcza.

Z kolei systemowe korzystanie z grzejników elektrycznych wymaga podłączenia do oddzielnego obwodu w instalacji, co wiąże się rzecz jasna ze zwiększeniem kosztów. Dzięki temu rozwiązaniu możesz jednak ogrzewać swój dom wyłącznie przy użyciu grzejników tego typu.

3. Najlepsze rozwiązanie? Grzejniki elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe!

Warto pamiętać, że podczas wyboru systemu ogrzewania w Twoim domu nie musisz decydować się albo na ogrzewanie podłogowe, albo na grzejniki elektryczne – mądrym i często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie obu metod, np.:

 • w dużym salonie, korytarzu oraz kuchni – ogrzewanie podłogowe;
 • w pokojach na piętrze – systemowe lub punktowe grzejniki elektryczne.

Połączenie tych systemów grzewczych, mimo że wydaje się drogie, jest znacznie tańsze oraz łatwiejsze niż połączenie np. ogrzewania wodnego podłogowego z c.o. wodnym. To drugie rozwiązanie oznacza, że konieczne jest zamontowanie specjalnego kotła, który miesza ze sobą wodę podgrzaną z wodą wracającą do instalacji.

Wybór metody ogrzewania w Twoim domu to poważna decyzja, ale dzięki temu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jakie są podstawowe parametry, które trzeba wziąć pod uwagę. Niezależnie od projektu domu oraz możliwości finansowych ogrzewanie podłogowe elektryczne zawsze pomoże Ci utrzymać ciepłą, domową atmosferę.

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana czę�... » ...więcej
Grzejniki elektryczne - wygodne i bezpieczne

Grzejniki elektryczne - wygodne i bezpieczne

Grzejniki elektryczne są coraz chętniej stosowanym spos... » ...więcej
Elektryczne ogrzewanie domku letniskowego

Elektryczne ogrzewanie domku letniskowego

Majówka to upragniony przez nas czas przedłużonego wee... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwes... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogo... » ...więcej
Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników coraz cz�... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zos... » ...więcej
Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia