www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogowe. Grzewcza instalacja podłogowa zaliczana jest do ogrzewania płaszczyznowego. Może to być podstawowe ogrzewanie budynku, ale również może być uzupełnieniem ogrzewania tradycyjnego. Zasada działania takiego ogrzewania jest prosta.

Zasada działania

Rury ogrzewania podłogowego Rurki ogrzewania podłogowego
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

W wylewce zatopione są rurki, w których płynie podgrzana woda. Ciepło z wody poprzez rurki przechodzi na wylewkę, która nagrzewa się i tym samym stanowi element grzejny. Ponieważ cała podłoga jest grzejnikiem ciepło rozchodzi się równomiernie po całym ogrzewanym w ten sposób pomieszczeniu. Temperatura wody jest niższa niż w systemie tradycyjnym, w ten sposób dochodzi do oszczędności. Z punktu widzenia fizjologii ta metoda ogrzewania jest korzystniejsza dla samopoczucia człowieka.

Niestety są też minusy

Ogrzewanie podłogowe jest trudniejsze w wykonaniu. Wymaga dokładności, trzeba przewidzieć, jakie materiały będą używane. Ewentualne poprawki mogą być trudne do wykonania. Należy stosować materiały dobrej jakości, a wykonawcy powinni mieć doświadczenie w tego typu pracach. Koszt takiego ogrzewania jest wyższy niż ogrzewania grzejnikowego.

Budynek powinien być bardzo dobrze ocieplony, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Nie można, bowiem podwyższać temperatury wody bez ograniczeń, gdyż posadzka po prostu parzyłaby stopy. Jest to zdecydowanie niepożądane zjawisko. Przy niższej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające.

Duża masa betonu, który jest grzejnikiem stanowi przeszkodę w szybkiej zmianie temperatury pomieszczenia. Zwykle potrzeba na to kilku godzin.

Nie w każdym pomieszczeniu można stosować ogrzewanie podłogowe. Tam gdzie planuje się wyłożenie podłogi wykładziną, dywanem lub innym materiałem izolacyjnym nie ma to sensu. Najlepsze do ułożenia na podłodze ogrzewanej są: płytki ceramiczne, kamień lub gres, czyli materiały dobrze przewodzące ciepło. Rodzaj pomieszczenia ma również wpływ na możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego.

Warto więc czy nie?

Decyzję czy i gdzie będzie stosowane ogrzewanie podłogowe należy podjąć w czasie projektowania domu. Jakiekolwiek zmiany dokonywane w trakcie wykonywania robót budowlanych powinny być uzgadniane z projektantem instalacji grzewczej. Daje to gwarancję, że podczas użytkowania domu ogrzewanie będzie dobrze spełniać swoje zadanie.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Stopek
Data nadesłania:
  06.04.2008 18:25
Witam. Bzdura jest ze niesprawdza sie ogrzewanie podlogowe pod wykladzina dywanowa. posiadam takie i sprawdza sie bardzo dobrze. Pozdrawiam.
Autor(ka): radek
Data nadesłania:
  17.11.2008 06:00
Minusy o których tu mowa to kompletna bzdura. Cczłowiek to piszący nigdy tego nie sprawdził mam ogrzewanie podłogowe, pod panelami, pod wykładziną i pod płytkamim wszędzie sprawdza się doskonale. Prawdą jest natomiast że dom powinien być bardzo dobrze izolowany. W moim przypadku, zeszłej zimy przy mrozach -19 w pokoju miałem 20 stopni a podłoga miała 21,5 pomiar pirometrem bardzo wysokiej klasy.
Autor(ka): mario
Data nadesłania:
  02.01.2009 16:01
stopek poczekaj jeszcze jeden sezon
Autor(ka): kasia
Data nadesłania:
  31.01.2009 11:48
witam, ten tekst wprowadził mętlik w mojej głowie. Będę miała robione ogrzewanie podłogowe za dwa tygodnie. Wykonawca jest doświadczony i z polecenia. Robi na materiałach firm , które dają 10 lat gwarancji i twierdzi, że ten rodzaj ogrzewania nadaje się zarówno pod trójwarstwową deskę barlinecką, jak i pod wykładzinę. Teraz zastanawiam się, czy ma rację. Może lepiej na piętrze, gdzie mam 4 sypialnie i zamierzam pokryć je wykładziną, zdecydować się na grzejniki??? Czy są specjalne wykładziny przeznaczone do ogrzewania podłogowego?? Proszę o jakieś rady, czas nagli :-)
Autor(ka): magrys
Data nadesłania:
  09.02.2009 14:13
wykładzia też przewodzi ciepło ale nie tak jak kamień, ceramika i jak dla mnie jest to strata energii. Kiedy położę ręcznik na podłogę (gres) to stopa nie czuje takiego ciepła jak bezpośrednio na gresie
Autor(ka): Bionic
Data nadesłania:
  09.11.2009 11:34
Niektorzy potrafia niezle przypalic przyslowiowego janka cieplo zawsze leci do gory i czy je przykryjemy dywanen czy panelami niebedzie zadnych strat a do stawania bosej stopy stan na plytke z wylaczonym ogrzewaniem tez masz mile odczucie bo ja wole stawac na zimny dywan
Autor(ka): piczok
Data nadesłania:
  22.02.2010 18:52
moim zdaniem jeżeli stać kogoś na podłogówke to stać go na panel a nie na wykładzine i problem z głowy a jeśli komuś słabo grzeje podłoga to zwiększyć temperature na podmieszaniu i sprawa z bani
Autor(ka): notek
Data nadesłania:
  17.03.2010 23:05
Mam podłogówkę od 5-ciu lat z pompą ciepła. Na tym parkiet!
Wszytko jest OK, tylko jest trochę większa różnica między betonem a powierzchnią podłogi - ok 3st. Na płytkach byłoby 1-1,5st. Czyli trzeba odrobinę bardziej grzać. Z parkietem też nic się nie dzieje (nie wierzcie parkieciarzom - jeśli drewno ustabilizowane to będzie OK) Co do temperatury to podane fakty to bzdura - podłogówka nie parzy w stopy - chyba że chcielibyśmy robić saunę! Podłoga ma kilka stopni wyższą temp. niż powietrze w pomieszczeniu. Prędzej problemem przy niskich temp. zewnętrznych jest wydajnośc pompy ciepła - ją liczy się na 0 st, a nie -20. Co do kosztów to też się nie zgodzę, uważam że jeśli robimy sama podłogówkę to wychodzi to najtaniej: rura z tworzywa , 1 rozdzielacz na piętro, nie trzeba też dawać mieszaczy, tylko trochę plastifikatora do betonu (kilkaset zl). Ułożenie też nie jest bardzo trudne, natomiast BARDZO WAŻNE JEST PRAWIDŁOWE ZAPROJEKTOWANIE ILOŚCI I GĘSTOŚCI PĘTLI!. Najlepiej żeby zrobiła to profesjonalna firma programem w oparciu od wyliczenia cieplne pomieszczeń w domu. Podłogówka jest najlepsza do wszelkich alternatywnych źródeł ciepła. A tym roku po sezonie grzewczym dorobię wymiennik do jej chłodzenia ze źródła dolnego pompy ciepła (czyli z ziemi). Jedyna jej wada (dla niektórych może być zaletą) to bardzo duża pojemność cieplna (nie wodna!). Jeśli na tydzień wyłączymy całkiem ogrzewanie, to temperatura spadnie o kilka stopni (w zależności od ocieplenia), ale powrót do poprzedniej temp. może zająć nawet 1,5 doby.
Autor(ka): hydrallik
Data nadesłania:
  02.10.2010 10:56
dywan i podlogowka..... co za barany kladom dywan na podlogowe ogrzewanie.... ludzie wszystkie roztocza nie roztocza unosza sie z kurzem do gory jak zaczniecie grzac!!!
Autor(ka): GREGOR
Data nadesłania:
  16.02.2012 21:26
A W NOWYM DOMKU CO PROPONUJECIE PODŁOGOWE CZY GRZEJNIKI ????
Autor(ka): lis
Data nadesłania:
  27.02.2012 17:17
podłogówka i wykladziny dywanowe dobrze sie spisuja - najwazniejsze zeby nie byly ogumowane - ciepełko ładnie przelatuje przez wykladzine - mzoe w takim wypadku troche mniejsza powierzchnia akumulacyjna ciepla ... ale to niewielka roznica
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwes... » ...więcej
Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników coraz cz�... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zos... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - projekt i wykonanie

Ogrzewanie podłogowe - projekt i wykonanie

Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym ze sposobów zape... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana czę�... » ...więcej
Efektywne ogrzewanie podłogowe dzięki zastosowaniu wylewki o unikalnych właściwościach

Efektywne ogrzewanie podłogowe dzięki zastosowaniu wylewki o unikalnych właściwościach

W ofercie Lafarge znaleźć można innowacyjną energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego pod nazwą Agilia™ Sols A. Produkt ma unikalne właściwości przewodzenia i oddawania ciepła, dzięki czemu znacznie podnosi efektywność ogrzewania podłogowego. Idealnie sprawdza się jako podkład podłogowy w budownictwie mieszkalnym, biurowcach oraz domkac... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia