www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ogrzewanie podłogowe - projekt i wykonanie

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2009-05-29

Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym ze sposobów zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Instalacja grzewcza ułożona w warstwie podłogi jest rodzajem grzejnika. Należy dodać, że jest to dosyć “wymagający” grzejnik, zwłaszcza w trakcie wykonywania. Wszelkie niedoróbki lub niedbale wykonane elementy tego grzejnika mogą spowodować jego wadliwą pracę. Naprawa źle działającego ogrzewania podłogowego może wymagać nawet skucia wylewki. Dlatego warto w czasie wykonywania tej instalacji przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na późniejszą prawidłową i bezawaryjną pracę układu.

Projekt – potrzebny czy nie

W przypadku ogrzewania tego typu, ilość ciepła emitowanego przez grzejnik, czyli podłogę zależy od temperatury wody zasilającej, średnicy zastosowanych rur, a także sposobu ich ułożenia. O prawidłowym działaniu ogrzewania, decyduje jakość prac instalacyjnych. Jednak w tym wypadku duże znaczenie mają również prace budowlane, których dokładność nie tylko wpływają na samo działanie ogrzewania, ale również decyduje o estetycznym wyglądzie podłogi. Już ten fakt powinien przemawiać za wykonaniem projektu. W przypadku zastosowania płytek podłogowych na dużych powierzchniach, gdzie wymagana jest dylatacja, należy przewidzieć jej miejsce, trzeba również znać wielkość płytek, aby rozmieścić je tak, by nie przykrywały dylatacji, ponieważ spowoduje to ich pękanie.

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy dokładnie wiedzieć gdzie będą umiejscowione elementy instalacji sanitarnych np. wanna lub kabina prysznicowa, a także stałe elementy wyposażenia wnętrza np. zabudowane szafy, ponieważ zajmują one część podłogi,a ma to wpływ na sposób rozmieszczenia elementów ogrzewania. Przeznaczenie pomieszczenia oraz sposób wykończenia podłogi np. płytkimi lub wykładziną ma istotne znaczenie w trakcie prac wykonawczych. Dlatego warto przed przystąpieniem do robót wykonać projekt instalacji, gdzie z góry można przewidzieć jego szczegóły. Łatwiej dokonać korekt w projekcie, niż po wykonaniu jakiegoś zakresu robót.

Technika wykonania instalacji

Jednym z warunków prawidłowego działania instalacji jest dokładne oraz zgodne ze sztuką budowlaną jej wykonanie. Maksymalna powierzchnia płyty grzewczej wynosi 40 m², przy czym długość jednego boku do 8 mb. W przypadku pomieszczenia o większej powierzchni należy wykonać dylatacje, tzn. podzielić pomieszczenie na kilka płyt grzewczych, w zależności od kształtu pomieszczenia. Dylatacje należy wykonać również przy ścianach. Ważne, aby przechodziły one przez całą grubość wylewki, aż do warstwy wykończeniowej podłogi. Zabezpieczy to płytę oraz płytki ceramiczne przed pękaniem.

Podłoże, szczególnie gdy ogrzewanie znajduje się na gruncie musi mieć odpowiednią izolację wykonaną z twardego styropianu lub polistyrenu. Powierzchnia, na której będą ułożone rury grzejne musi być dokładnie wypoziomowana i zatarta, aby nie miała nierówności. W przypadku ogrzewania na gruncie ważna jest też izolacja przeciwwilgociowa, zabezpieczająca płytę przed wilgocią z gleby. Muszą być zachowane odpowiednie odstępy pomiędzy kolejnymi etapami robót, np. od zalania rur grzewczych wylewką, do rozpoczęcia układania posadzki powinno upłynąć około 30 dni – czas dojrzewania betonu. Ponadto użyte materiały powinny być przystosowane do pracy z ogrzewaniem podłogowym np. zaprawy i kleje do płytek ceramicznych oraz posiadać odpowiednie atesty.

Element grzewczy w ogrzewaniu podłogowym stanowią odpowiednio ułożone rury napełnione wodą. Długość pętli grzewczej nie powinna przekraczać 100 mb. Rozstaw rur zależy od rodzaju materiału wykończeniowego podłogi. Rury muszą być ułożone starannie, tak by w każdym miejscu podłogi była taka sama temperatura. Przed ostatecznym zalaniem rur wylewką, należy przeprowadzić próbę szczelności. Instalacja grzewcza ogrzewania podłogowego powinna być wyposażona w urządzenia do jej regulacji oraz sterowania temperaturą, a więc zawory regulacyjne lub przepływowe oraz termostatyczne.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  02.06.2009 12:57
Uważam ,że jak najbardziej powinno się robić projekt do ogrzewania płaszczyznowego ,tylko wydaje mi się że Ja bym 40m/2 podzielił co najmniej na 3 obw.,bo jak tu napisałeś żeby nie przekroczyć 100 mb ,to jak zrobić 40m/2 coś to nie tak ???
Autor(ka): kwiatku
Data nadesłania:
  04.06.2009 22:55
Rozstaw rur zależy NIE TYLKO od rodzaju materiału wykonczeniowego
Autor(ka): Emila
Data nadesłania:
  10.06.2009 12:12
mam kuchnie kaflowa,czy moge do niej podlaczyc ogrzewanie podlogowe?Potrzebuje pomocy experta od takiej sprawy.Dziekuje za pomoc.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  15.11.2009 10:04
Wykonałem już kilka km2 podłogówek i ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że podłogówka to wspaniała rzecz, jednakże nie polecam wykonywania tego rodzaju instalacji laikom. mimo pozorów jest to dość skomplikowane szczególnie ze względu na sterowanie. Jeśli będzie nie będzie odpowiedniego sterowania temperaturą i przepływem na poszczególnych obwodach, efekt będzie taki, że jeden obwód będzie przegrzewany, a drugi zimny w zależności od oporów hydraulicznych,mieszacza i napędu...
Autor(ka): Pawel
Data nadesłania:
  15.05.2010 19:00
Witam serdecznie chcial bym zrobic podlogowke na podaszu ale obecnie mam tam same deski i interesuje mnie czy najpierw robic wylewke czy jak,ile cm betonu i wogule ????
Autor(ka): adam
Data nadesłania:
  16.05.2010 16:20
A powiedzcie mi jak to jest w przypadku podłaczenia pompy ciepła ,czy tutaj mozemy powiedziec o ogrzewaniu podłogowym ?
Autor(ka): Przemo
Data nadesłania:
  23.06.2010 20:32
Tak jak wspomniał Kwiatku - rozstaw rur nie zależy tylko od materiału, ale wynika z wyliczeń zapotrzebowania na ciepło i oporów hydraulicznych. Warto wspomnieć iż przy ścianach zewnętrznych rozstaw rurek zazwyczaj jest mniejszy (większe straty przez ściany zewnętrzne) a na środkowej części - mniejszy. Takich niuansów jest więcej i zależą one od specyfiki budynku, pomieszczeń i użytych elementów.
Co do pomp ciepła - uważam iż ogrzewanie płaszczyznowe w połączeniu (nie tylko podłogowe ale i ścienne)z pompą to bardzo trafne rozwiązanie (duża kumulacja energii w przegrodach budowlanych - ściany, podłogi). Sam osobiście jestem przeciwny "podłogówkom" w pomieszczeniach częstego przebywania ludzi - szczególnie w domach tzn w sypialni, pokojach dziennych. Tam zastosował bym ogrzewanie ścienne. Dlaczego??
Otóż badania (zbierane dane z 25 lat)dowiodły iż przy podłogówce są zachorowania na choroby związane z krążeniem - "więcówka" - nogi nasze są przyzwyczajone do chłodnych posadzek.. Hole, kuchnia, WC, garderoba - tak - reszta pomieszczeń raczej odradzam. Podłoga przy ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać 24 st C. Powyżej tej temperatury następuje gwałtowny wzrost drobnoustrojów. Więc przy źle wykonanej instalacji i źle policzonej (lub braku obliczeń ot tak według widzi mi się)łatwo jest o przegrzanie płaszczyzn i często wiąże się to z brakiem możliwości wyregulowania hydraulicznego CAŁEGO OBIEKTU - nie tylko konkretnego pomieszczenia.
Pozdrawiam Przemek M.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Ogrzewanie podłogowe - same zalety?

Coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogo... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zos... » ...więcej
Wykonanie podkładu i posadzki z ogrzewaniem podłogowym

Wykonanie podkładu i posadzki z ogrzewaniem podłogowym

Wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki swoim zaletom jest c... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe - rady eksperta

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwes... » ...więcej
Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

Jak poprawnie eksploatować ogrzewanie podłogowe?

W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników coraz cz�... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana czę�... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia