Aktualności | Kotły/Piece | Instalacje | Paliwa | Energia odnawialna | Wydarzenia | Porady | Forum | ![]() |
Strona główna | Kotły na paliwa stałe | Kotły gazowe | Kominki | Instalacje grzewcze | Instalacje CWU | Izolacja | Reklama w serwisie | Kontakt |
W wielu domach miejsce tradycyjnych grzejników coraz częściej zastępuje wodne ogrzewanie podłogowe. To obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, które stwarza możliwość osiągnięcia komfortu cieplnego przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie. W obliczu rosnących cen ciepła i energii takie połączenie to doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu. Jednak, czy zawsze?
Rosnąca popularność ogrzewania podłogowego wynika przede wszystkim z faktu, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, dające użytkownikowi konkretne oszczędności finansowe.
„Obniżenie temperatury powietrza o 1-2°C w stosunku do ogrzewania grzejnikowego nie powoduje pogorszenia komfortu cieplnego, pozwalajÄ…c przy tym zaoszczÄ™dzić ok. 5-10% energii cieplnej. Ponadto, możliwość współpracy z tzw. niskotemperaturowymi źródÅ‚ami ciepÅ‚a powoduje, że przy zastosowaniu odpowiednich pomp ciepÅ‚a ta sama instalacja może zostać użyta do tzw. chÅ‚odzenia powierzchniowego w okresie letnim.” – mówi Krzysztof Kaczmarek z firmy TECE.
Niekwestionowaną zaletą tego typu rozwiązań jest również fakt, że równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu jest niemal identyczny jak idealny profil rozkładu temperatury gwarantujący użytkownikom wysoki komfort cieplny.
Z kolei inny niż przy tradycyjnych grzejnikach sposób wymiany ciepÅ‚a – promieniowanie – minimalizuje ruch powietrza w ogrzewanych tÄ… metodÄ… pomieszczeniach a co za tym idzie, eliminuje w dużej mierze zjawisko unoszenia siÄ™ kurzu.
Aby wykorzystać wszystkie zalety wodnego ogrzewania podłogowego niezbędna jest należyta eksploatacja instalacji, a przede wszystkim jej poprawne uruchomienie. Pierwsza rzecz, o której bezwzględnie powinniśmy pamiętać przed rozruchem tego typ ogrzewania to dokładne odpowietrzenie i wyregulowanie instalacji.
– „Powietrze w pÄ™tlach grzewczych może znacznie spowolnić a nawet zablokować równomierne ich rozgrzewanie. Z kolei brak regulacji zaworów lub przepÅ‚ywomierzy spowoduje nierównomierne dziaÅ‚anie ogrzewania” – tÅ‚umaczy ekspert.
Niezwykle ważną kwestią przy rozruchu jest również właściwa temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe. Dlaczego to takie istotne?
Rozruch ogrzewania podÅ‚ogowego realizowany jest etapowo. Najpierw nagrzewa siÄ™ grzejnik – czyli podÅ‚oga. W zależnoÅ›ci od temperatury obiektu, przy której rozpoczynamy rozruch oraz zawilgocenia posadzki i Å›cian może to potrwać nawet kilkanaÅ›cie godzin. Dopiero później zaczyna nagrzewać siÄ™ pomieszczenie, co może zająć kolejne kilka do kilkudziesiÄ™ciu godzin!
„Bardzo czÄ™sto, dla przyspieszenia rozgrzania pomieszczeÅ„, w których zainstalowane jest wodne ogrzewanie podÅ‚ogowe, podnoszona jest temperatura wody zasilajÄ…cej pÄ™tle grzewcze do temperatur powyżej 55°C.
Tymczasem takie dziaÅ‚anie może wywoÅ‚ać efekt zupeÅ‚nie odwrotny od zamierzonego. Czujniki termiczne, których rolÄ… jest ochrona przed przegrzaniem mogÄ… spowodować wyłączenie pomp i w rezultacie odciąć dopÅ‚yw ciepÅ‚a. W ten sposób zamiast przyspieszyć rozruch – znacznie go opóźnimy. Przy przegrzewaniu instalacji wodÄ… o zbyt wysokiej temperaturze ucierpieć może także „grzejnik” – czyli podÅ‚oga. Temperatury powyżej 60°C mogÄ… spowodować uszkodzenie posadzki - jej popÄ™kanie lub uszkodzenie warstwy wierzchniej.
W ten sposób zamiast generować oszczÄ™dnoÅ›ci, narażamy siÄ™ na niepotrzebne wydatki zwiÄ…zane nie tylko z usuniÄ™ciem szkód, ale i wyższymi kosztami ogrzewania.” – przestrzega Andrzej Durda z firmy TECE.
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną i wyłączenie go, np. na noc, będzie miało swoje konsekwencje w postaci wychłodzenia bardzo masywnego grzejnika, jakim jest podłoga.
Decydując się zatem na ogrzewanie podłogowe pamiętajmy, że takie rozwiązanie wymaga, aby źródło ciepła pracowało w sposób ciągły lub było gotowe w każdej chwili dostarczyć do układu żądaną ilość ciepła.
Rozwiązaniem, które doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, nie komplikując przy tym układu grzewczego jest kominek bez płaszcza wodnego, podgrzewający tylko powietrze.
- Gdy temperatura w pomieszczeniu z ogrzewaniem podÅ‚ogowym podniesie siÄ™ o 2oC, to ilość ciepÅ‚a przekazywanego przez ogrzewanie podÅ‚ogowe zmniejszy siÄ™ o ponad 40%. Najprostsza automatyka pomieszczenia sterujÄ…ca tym ogrzewaniem wyłączy go – bez potrzeby stosowania bardzo drogich sterowników sprzÄ™gajÄ…cych to źródÅ‚o ciepÅ‚a z instalacjÄ… grzewczÄ… – mówi ekspert z firmy TECE.
Wodne ogrzewanie podÅ‚ogowe ma w Polsce coraz wiÄ™cej zwolenników. Pozwala obniżyć koszty utrzymania domu, likwiduje przyczyny powstania wilgoci, gwarantuje wysoki komfort cieplny… PamiÄ™tajmy jednak, że to zupeÅ‚nie inny system grzewczy niż ten, opierajÄ…cy siÄ™ na grzejnikach radiatorowych i zasady ich dziaÅ‚ania różniÄ… siÄ™ znaczÄ…co.
Najważniejszym parametrem w systemach ogrzewania podÅ‚ogowego jest temperatura wody zasilajÄ…cej ukÅ‚ad. By zapewnić prawidÅ‚owe dziaÅ‚anie instalacji, nie powinniÅ›my przekraczać dopuszczalnej wartoÅ›ci 55°C – jest to temperatura, która zapewnia podÅ‚odze ok. 30°C, czyli maksimum, powyżej którego robi siÄ™ za ciepÅ‚o, co z kolei przekÅ‚ada siÄ™ na zÅ‚e samopoczucie domowników.
Przedsiębiorstwo "TECE" Sp. z o.o. jest znanym producentem i dystrybutorem innowacyjnych produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej, specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości systemów instalacyjnych przeznaczonych do obiektów przemysłowych oraz budownictwa ogólnego. Obecnie grupa TECE posiada 20 własnych oddziałów i przedstawicielstwa handlowe w ponad 31 krajach.
Źródło: www.tece.pl