Aktualności | Kotły/Piece | Instalacje | Paliwa | Energia odnawialna | Wydarzenia | Porady | Forum | ![]() |
Strona główna | Kotły na paliwa stałe | Kotły gazowe | Kominki | Instalacje grzewcze | Instalacje CWU | Izolacja | Reklama w serwisie | Kontakt |
Są bardzo stylowe i nadają wnętrzom niepowtarzany charakter. Niemal każdy z nas marzył kiedyś o widoku żywego płomienia w swoim salonie, w mroźny, zimowy wieczór. Kominki, bo oczywiście o nich mowa, stanowią nadal najbardziej naturalny, ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania domów i mieszkań. Podpowiadamy, jakie warunki powinny być spełnione, by był również bezpieczny.
Człowiek od czasów jaskiniowych ogrzewał się ogniem.
Dziś producenci kominków udowadniają, że palenie drewnem, które jest biomasą stanowi najstarszy i jeden z istotnych sposobów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OZE).
Dwutlenek węgla jest bowiem wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy, podczas którego dochodzi do kumulacji energii słonecznej w biomasie. Zawiera ona zatem zdecydowanie mniej szkodliwych pierwiastków niż paliwa kopalne.
Dlatego też jej spalanie uznawane jest za korzystniejsze dla środowiska. Ogrzewanie domu drewnem jest też jednym z najtańszych rozwiązań, dostępnym również na terenach słabo uzbrojonych w media. Nie potrzebuje sieci gazowej, a w skrajnych przypadkach nawet elektryczności.
Ponadto kominki spełniają, dzięki swoim fantazyjnym formom, walory dekoracyjne.
W pogoni za modą na designerskie rozwiązania nie powinniśmy jednak tracić czujności. Niewłaściwe użytkowanie kominka może nieść za sobą takie niebezpieczeństwa jak:
– Aby uniknąć pożaru kominek musi być zainstalowany zgodnie z przepisami budowlanymi i podłączony do bezpiecznego systemu kominowego – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, czÅ‚onek Korporacji Kominiarzy Polskich.
– W tym przypadku nie może być mowy o żadnych kompromisach i niedoróbkach, bo to może grozić Å›mierciÄ…! Aby uniknąć zaczadzenia spaliny z kominka muszÄ… zostać odprowadzone odpowiednio dobranym kominem. Należy doprowadzić odpowiedniÄ… ilość powietrza do spalania, a pomieszczenie, w którym znajduje siÄ™ kominek wyposażyć w skutecznÄ… wentylacjÄ™ – dodaje.
Dla bezpieczeństwa użytkowania kominka najważniejsze jest odprowadzenie spalin w nim powstających.
– I tu kluczowÄ… rolÄ™ odgrywa komin, który odprowadzi spaliny bez narażania na pożar budynku i zaczadzenie jego mieszkaÅ„ców. Warunki te speÅ‚nia komin systemowy, gdyż posiada wymagane prawem deklaracje – zauważa Piotr Pacyna.
Tego rodzaju instalacja do kominka musi być szczelna, odporna na pożar sadzy i przenikanie kondensatu.
Powinna spełniać również szereg innych właściwości mechanicznych i chemicznych, które szczegółowo określają odpowiednie dyrektywy bezpieczeństwa oraz normy krajowe i europejskie.
– Kominy systemowe już na etapie produkcji sÄ… poddawane szczegółowym badaniom wynikajÄ…cym z tych obwarowaÅ„ prawnych. Dopiero wówczas, gdy taki komin pomyÅ›lnie przejdzie wszystkie testy zostaje mu nadana Deklaracja wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci użytkowych potwierdzajÄ…ca zgodność z normami. Jest ona wystawiana przez producenta pod nadzorem notyfikujÄ…cej jednostki certyfikujÄ…cej – dodaje.
Wybierając z dostępnej na rynku oferty kominów warto zdecydować się na nowoczesne kominy stalowe, które charakteryzuje niska bezwładność cieplna, czyli możliwość szybkiego nagrzania przy cyklicznych włączeniach kotła, powodująca wzrost wytwarzanego ciągu kominowego.
– Stalowe kominy systemowe majÄ… bardzo wiele zalet.
Ich przewaga nad kominami ceramicznymi polega na tym, że sÄ… dostÄ™pne w bardzo szerokim asortymencie Å›rednic i iloÅ›ci ksztaÅ‚tek. W standardzie produkujemy systemy kominowe od Å›rednicy 60 mm do 600 mm, oraz na zamówienie do 1400 mm – przybliża ofertÄ™ PaweÅ‚ KÄ™piÅ„ski, Lider ZespoÅ‚u Spec. ds. Technicznych firmy MK.
– Ponadto kominy wykonane ze stali nierdzewnej sÄ… doskonaÅ‚ym rozwiÄ…zaniem w sytuacji, gdy ceramiczny jest zbyt duży lub za ciężki. Lekki komin stalowy może zawisnąć na Å›cianie wewnÄ…trz lub na zewnÄ…trz budynku. DziÄ™ki nim możliwe jest dostosowanie starego szachtu do nowych warunków pracy bez rewolucji – dodaje.
Estetyczny wygląd, szybki i łatwy montaż bez uciążliwych prac murarskich, możliwość montażu po zakończeniu inwestycji, przesunięcia osi komina w pionie, czy łatwego zainstalowania w zamieszkałym obiekcie, nie wyczerpuje długiej listy zalet stalowych kominów systemowych.
Stalowe systemy izolowane, zewnętrzne dają możliwość zamontowania kominka w dowolnym miejscu domu, nawet w oddali od szachtu kominowego, ponieważ istnieje możliwość ich instalacji na zewnętrznej ścianie budynki.
– Dla swojego bezpieczeÅ„stwa warto wybrać komin systemowy od renomowanego producenta, sprawdzić DeklaracjÄ™ wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci użytkowych systemu kominowego i powierzyć jego instalacjÄ™ wyspecjalizowanej firmie. Przepisy obowiÄ…zujÄ…ce w Polsce nakazujÄ… czyszczenie komina od kominka co trzy miesiÄ…ce – mówi Piotr Pacyna.
- Dlatego oprócz odbioru kominiarskiego trzeba też zadbać o regularne zlecanie czyszczenia komina osobie posiadajÄ…cej uprawnienia kominiarskie – dodaje.
Należy mieć na uwadze, że źle dobrany komin, złej jakości, czy też zainstalowany niezgodnie z przepisami lub z instrukcją producenta może być przyczyną pożaru lub zaczadzenia.
– Oferujemy profesjonalny dobór przewodu spalinowego, w tym okreÅ›lenie jego Å›rednicy i wysokoÅ›ci. DziÄ™ki temu mamy stuprocentowÄ… pewność, że kominek bÄ™dzie dziaÅ‚aÅ‚ prawidÅ‚owo – mówi PaweÅ‚ KÄ™piÅ„ski.
- W portfelu MK znaleźć można przyłącza kominowe NERO, wykonane z blach stalowych czarnych o gruboÅ›ci 2 mm i gotowe pakiety przyłączeniowe Flex, dedykowane do odprowadzania spalin z kominków i urzÄ…dzeÅ„ grzewczych na paliwa staÅ‚e, gdzie temperatura spali może dochodzić do 600°C oraz pionowe kominy stosowane w szachcie – MKS Premium, elastyczny Flex podwójny. Natomiast na zewnÄ…trz rekomendujemy systemy MKD Premium i MKD ZEN – pointuje.
Źródło: MK Systemy Kominowe