www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Wybieramy komin do kominka

Informacja prasowa / Data: 2015-02-17

Są bardzo stylowe i nadają wnętrzom niepowtarzany charakter. Niemal każdy z nas marzył kiedyś o widoku żywego płomienia w swoim salonie, w mroźny, zimowy wieczór. Kominki, bo oczywiście o nich mowa, stanowią nadal najbardziej naturalny, ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania domów i mieszkań. Podpowiadamy,  jakie warunki powinny być spełnione, by był również bezpieczny. 

Bliski naturze

Człowiek od czasów jaskiniowych ogrzewał się ogniem.

Fot.  freeimages.com profile: noguerajef.jpg

Dziś producenci kominków udowadniają, że palenie drewnem, które jest biomasą stanowi najstarszy i jeden z istotnych sposobów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OZE).

Dwutlenek węgla jest bowiem wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy, podczas którego dochodzi do kumulacji energii słonecznej w biomasie. Zawiera ona zatem zdecydowanie mniej szkodliwych pierwiastków niż paliwa kopalne.

Dlatego też jej spalanie uznawane jest za korzystniejsze dla środowiska. Ogrzewanie domu drewnem jest też jednym z najtańszych rozwiązań, dostępnym również na terenach słabo uzbrojonych w media. Nie potrzebuje sieci gazowej, a w skrajnych przypadkach nawet elektryczności.

Ponadto kominki spełniają, dzięki swoim fantazyjnym formom, walory dekoracyjne.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

W pogoni za modą na designerskie rozwiązania nie powinniśmy jednak tracić czujności. Niewłaściwe użytkowanie kominka może nieść za sobą takie niebezpieczeństwa jak:

  • pożar,
  • zatrucie dwutlenkiem węgla, czyli zaczadzenie,
  • zniszczenie ścian budynku przez działanie smoły drzewnej (kreozotu).

–  Aby uniknąć pożaru kominek musi być zainstalowany zgodnie z przepisami budowlanymi i podłączony do bezpiecznego systemu kominowego – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich.

– W tym przypadku nie może być mowy o żadnych kompromisach i niedoróbkach, bo to może grozić śmiercią! Aby uniknąć zaczadzenia spaliny z kominka muszą zostać odprowadzone odpowiednio dobranym kominem. Należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do spalania, a pomieszczenie, w którym znajduje się kominek wyposażyć w skuteczną wentylację – dodaje.

Jaki komin do kominka?

Dla bezpieczeństwa użytkowania kominka najważniejsze jest odprowadzenie spalin w nim powstających.

– I tu kluczową rolę odgrywa komin, który odprowadzi spaliny bez narażania na pożar budynku i zaczadzenie jego mieszkańców. Warunki te spełnia komin systemowy, gdyż posiada wymagane prawem deklaracje – zauważa Piotr Pacyna.

Fot.  MK Systemy Kominowe 

Tego rodzaju instalacja do kominka musi być szczelna, odporna na pożar sadzy i przenikanie kondensatu. 

Powinna spełniać również szereg innych właściwości mechanicznych i chemicznych, które szczegółowo określają odpowiednie dyrektywy bezpieczeństwa oraz normy krajowe i europejskie.

– Kominy systemowe już na etapie produkcji są poddawane szczegółowym badaniom wynikającym z tych obwarowań prawnych. Dopiero wówczas, gdy taki komin pomyślnie przejdzie wszystkie testy zostaje mu nadana Deklaracja właściwości użytkowych potwierdzająca zgodność z normami. Jest ona wystawiana przez producenta pod nadzorem notyfikującej jednostki certyfikującej – dodaje.

Stal do zadań specjalnych

Wybierając z dostępnej na rynku oferty kominów warto zdecydować się na nowoczesne kominy stalowe, które charakteryzuje niska bezwładność cieplna, czyli możliwość szybkiego nagrzania przy cyklicznych włączeniach kotła, powodująca wzrost wytwarzanego ciągu kominowego.

– Stalowe kominy systemowe mają bardzo wiele zalet.

Ich przewaga nad kominami ceramicznymi polega na tym, że są dostępne w bardzo szerokim asortymencie średnic i ilości kształtek. W standardzie produkujemy systemy  kominowe od średnicy 60 mm do 600 mm, oraz na zamówienie do 1400 mm przybliża ofertę Paweł Kępiński, Lider Zespołu Spec. ds. Technicznych firmy MK.

– Ponadto kominy wykonane ze stali nierdzewnej są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy ceramiczny jest zbyt duży lub za ciężki. Lekki komin stalowy może zawisnąć na ścianie wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie starego szachtu do nowych warunków pracy bez rewolucji – dodaje.

Fot.  MK Systemy Kominowe 

Estetyczny wygląd, szybki i łatwy montaż bez uciążliwych prac murarskich, możliwość montażu po zakończeniu inwestycji, przesunięcia osi komina w pionie, czy łatwego zainstalowania w zamieszkałym obiekcie, nie wyczerpuje długiej listy zalet stalowych kominów systemowych.

Stalowe systemy izolowane, zewnętrzne dają możliwość zamontowania kominka w dowolnym miejscu domu, nawet w oddali od szachtu kominowego, ponieważ istnieje możliwość ich instalacji na zewnętrznej ścianie budynki.

– Dla swojego bezpieczeństwa warto wybrać komin systemowy od renomowanego producenta, sprawdzić Deklarację właściwości użytkowych systemu kominowego i powierzyć jego instalację wyspecjalizowanej firmie. Przepisy obowiązujące w Polsce nakazują czyszczenie komina od kominka co trzy miesiące – mówi Piotr Pacyna.

- Dlatego oprócz odbioru kominiarskiego trzeba też zadbać o regularne zlecanie czyszczenia komina osobie posiadającej uprawnienia kominiarskie – dodaje.

Należy mieć na uwadze, że źle dobrany komin, złej jakości, czy też zainstalowany niezgodnie z przepisami lub z instrukcją producenta może być przyczyną pożaru lub zaczadzenia.

–  Oferujemy profesjonalny dobór przewodu spalinowego, w tym określenie jego średnicy i wysokości. Dzięki temu mamy stuprocentową pewność, że kominek będzie działał prawidłowo – mówi Paweł Kępiński.

- W portfelu MK znaleźć można przyłącza kominowe NERO, wykonane z blach stalowych czarnych o grubości 2 mm i gotowe pakiety przyłączeniowe Flex, dedykowane do odprowadzania spalin z kominków i urządzeń grzewczych na paliwa stałe, gdzie temperatura spali może dochodzić do 600°C oraz pionowe kominy stosowane w szachcie – MKS Premium, elastyczny Flex podwójny. Natomiast na zewnątrz rekomendujemy systemy MKD Premium i MKD ZEN pointuje. 

Źródło: MK Systemy Kominowe

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Komin - zasady jego konstrukcji i obsługi

Komin - zasady jego konstrukcji i obsługi

Nie widać go. A jednak jego stan techniczny oraz parametry ... » ...więcej
Źle dopasowany komin i brak kontroli kominiarskiej – realne zagrożenie dla naszego życia

Źle dopasowany komin i brak kontroli kominiarskiej – realne zagrożenie dla naszego życia

Nieprawidłowo dobrany system kominowy do kotła lub kominka jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów i zaczadzeń od urządzeń grzewczych. Według danych straży pożarnej rocznie zaczadzeniu ulega około 2000 osób, z czego około 100  umiera w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak ustrzec się najczęściej popełnianyc... » ...więcej
Drewno do kominka

Drewno do kominka

Najpopularniejszą grupą kominków są urządzenia, które opalane są paliwami stałymi - drewn... » ...więcej
Wybieramy system grzewczy

Wybieramy system grzewczy

Wybór systemu grzewczego jest niezwykle ważną decyzją. Rodzaj instalacji wpływa bowiem nie t... » ...więcej
Przygotowanie kominka do sezonu grzewczego

Przygotowanie kominka do sezonu grzewczego

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, r�... » ...więcej
Ciepło z kominka w całym domu - system DGP

Ciepło z kominka w całym domu - system DGP

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozpr... » ...więcej
Doradca doboru kominka na stronie www.kratki.pl

Doradca doboru kominka na stronie www.kratki.pl

Właściwy dobór wkładu kominkowego jest złożoną kwe... » ...więcej
Możliwości usytuowania kominka...

Możliwości usytuowania kominka...

Kominek to marzenie wielu osób, większość z nas nie w... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia