www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Ciepło Ziemi pod ochroną

Informacja prasowa / Data: 2015-05-17

Wyczerpywanie się światowych zasobów kopalnych niesie za sobą postępujący wzrost cen paliw, takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz. Szczególnie dotkliwie jest to widoczne w przypadku rachunków za ogrzewanie. Racjonalne staje się zatem poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które będą ekonomiczne dla inwestora i zarazem przyjazne dla środowiska naturalnego – takich jak wykorzystanie energii geotermalnej, pochodzącej z wnętrza Ziemi.

„Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach ogrzewanie domów staje się coraz droższe, dlatego aby ograniczyć koszty, których nie sposób uniknąć, coraz częściej skłaniają się ku odnawialnym źródłom energii. Zmieniające się normy energetyczne, możliwość uniezależnienia się od rosnących cen energii, jak również aspekty środowiskowe powodują dynamiczny wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Tradycyjne kotły olejowe czy ogrzewanie elektryczne są wypierane przez takie urządzenia grzewcze, jak choćby pompy ciepła. Uzyskanie najlepszych parametrów energetycznych, stabilną pracę niezależnie od warunków pogodowych i niskie koszty eksploatacji zapewniają te z dolnym źródłem ciepła w postaci odwiertów. Za pomocą takiej instalacji możemy ogrzać mieszkanie zimą, ochłodzić latem albo dostarczyć źródło ciepłej wody w ciągu całego roku” – mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji.

Fot.  Thermaflex Izolacji    Instalacja gruntowej pompy ciepła, aby uniknąć strat ciepła, warto ostatnie 15 m kolektora pionowego zabezpieczyć odpowiednią termoizolacją

Ciepło z gruntu

Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z ziemi na stosunkowo niewielkiej głębokości i uwalniają je wewnątrz domów. Energia ta jest stale odnawiana przez promieniowanie słoneczne i ogrzewanie ze środka Ziemi.

Jednym z najważniejszych czynników prawidłowej i ekonomicznej pracy tego typu instalacji jest dolne źródło ciepła, którym może być kolektor poziomy lub pionowy – sonda gruntowa.

Zaletą tego drugiego wariantu jest wysoka sprawność układu przez cały sezon grzewczy, wynikająca z niewielkiej podatności gruntu na zmiany warunków atmosferycznych. Pionowa sonda pompy ciepła to także idealna opcja w sytuacji, gdy mamy do czynienia z działką o niewielkiej powierzchni lub gdy sposób jej zagospodarowania uniemożliwia wykorzystanie kolektora poziomego.

Jak wykonuje się kolektor pionowy?

„Instalacja taka polega na wykonaniu odwiertów w gruncie i umieszczeniu w nich nitek kolektora – rur polietylenowych zakończonych sondą, w których krąży glikol. Rury w otworach wiertniczych połączone są U-kształtną końcówką.

Czynnik krążący w wymienniku gruntowym powinien mieć temperaturę na początku wymiennika od -4°C do -2°C a na końcu wymiennika od 0°C do 2°C.

Z 1 m odwiertu można uzyskiwać około 40 do 50 W mocy chłodniczej, czyli w przeliczeniu odpowiada to mocy 50 do 70 W mocy cieplnej. Dla domu o powierzchni ok. 200 m2 wystarczą z reguły 2-3 odwierty oddalone od siebie o ok. 6-10 m. W zależności od warunków glebowych długość kolektora może się wahać w przedziale 16-30 m na 1 kW nominalnej mocy grzewczej pompy ciepła.” – wyjaśnia Maciej Sokolik.

Aby uzyskać optymalną wydajność dolnego źródła ciepła, niezależnie od pory roku, warto już na etapie projektowania instalacji zadbać o to, by ostatnie 15 m kanału pionowego zabezpieczyć przed stratami przesyłowymi, wpływającymi na opłacalność takiej inwestycji. Przykładowo, zastosowanie kanałów termoizolacyjnych ProtecTube firmy Thermaflex, wykonanych z wysokiej jakości ekologicznej pianki polietylenowej, pozwala obniżyć straty ciepła nawet o 70%, co przekłada się wprost na wymierne korzyści finansowe.

Systemowa ochrona przed stratami ciepła

Procesom przetwarzania, przesyłu i użytkowania energii towarzyszą zawsze określone straty. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ważne jest poszukiwanie takich technologii, aby deficyt ten był jak najmniejszy. Do efektywnego transportu ciepła potrzebny jest system rurowy z trwałą i pewną termoizolacją oraz niezawodną techniką łączenia.

Doświadczenie pokazuje, że w praktyce najlepiej sprawdzają się kompleksowe rozwiązania systemowe. Maksymalne bezpieczeństwo i trwałość instalacji dolnego źródła ciepła zapewni wyjątkowo elastyczny i wytrzymały kanał izolacyjny ProtecTube firmy Thermaflex.

Fot.  Thermaflex Izolacji       Kanał izolacyjny  ProtecTube

Materiał izolacyjny wykonany został z ekstrudowanej poliolefiny i wykończony odporną na opory powierzchnią wewnętrzną. Zgrzana powierzchnia pomiędzy zamkniętokomórkową izolacją piankową a karbowaną rurą osłonową zapewnia szczelne i trwałe połączenie, uniemożliwiające penetrację wody gruntowej. Płaszcz osłonowy wykonany jest z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), z racji czego stanowi doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i obciążeniem gruntu.

Lekkość i elastyczność kanału umożliwia szybkie i łatwe wprowadzenie rur wewnętrznych – sondy kolektora. Dobre parametry fizyczne i techniczne, trwałość w długim okresie eksploatacji, przyjazność środowisku oraz łatwość montażu sprawiają, że ProtecTube znajdują uznanie wśród projektantów, instalatorów i inwestorów w Polsce, a także poza granicami naszego kraju.

Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to część międzynarodowego holdingu z siedzibą w Holandii, która już od 35 lat dostarcza trwałe, nienaruszające równowagi ekologicznej i przyjazne dla środowiska rozwiązania dla efektywnej dystrybucji energii cieplnej. Na polskim rynku firma działa od 1992 roku. Firma specjalizuje się w produkcji, sprzedaży i dystrybucji systemów izolacji technicznych do instalacji grzewczych, sanitarnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz chłodniczych. Obok kompletnych systemów izolacji technicznych Thermaflex jest również producentem nowoczesnego systemu giętkich rur preizolowanych Flexalen do niskoparametrowych sieci cieplnych. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Źródło: www.thermaflex.com.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ochrona pojemnościowego podgrzewacza cwu przed korozją

Ochrona pojemnościowego podgrzewacza cwu przed korozją

Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej (cwu... » ...więcej
Klimat wnętrz pod kontrolą

Klimat wnętrz pod kontrolą

Stworzenie optymalnych warunków termicznych w pomieszczeniach jest gwarancją dobrego samopoczuc... » ...więcej
Jak szybko i wygodnie przygotować kanał pod instalację

Jak szybko i wygodnie przygotować kanał pod instalację

Wykonanie bruzdy jest jednym z najbardziej pracochłonnyc... » ...więcej
Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” pod względem oszczędności energii

Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” pod względem oszczędności energii

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym - opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck... » ...więcej
Ciepło prosto z otoczenia

Ciepło prosto z otoczenia

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze - rozwiązania na miarę XXI wieku. Są to urządzenia... » ...więcej
Sezon tuż, tuż - instalacje grzewcze pod lupę

Sezon tuż, tuż - instalacje grzewcze pod lupę

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Choć jeszc... » ...więcej
Ciepło i hałas zatrzymujemy wewnątrz rury

Ciepło i hałas zatrzymujemy wewnątrz rury

Odpowiednia ochrona instalacji pozwala nie tylko zaoszcz�... » ...więcej
Polecamy porady
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia